Dodaj do ulubionych

Iracka ropa coraz bliżej...

IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 04.06.03, 20:59
Nafta Polska bliżej Iraku


d, PAP 04-06-2003, ostatnia aktualizacja 04-06-2003 18:31

Nafta Polska wkrótce podpisze list intencyjny z Kellogg, Brown and Root,
częścią amerykańskiego koncernu Halliburton, o udziale konsorcjum
utworzonego przez Naftę Polską w odbudowie Iraku - poinformował w środę
rzecznik Nafty Polskiej Krzysztof Mering

Przypomnijmy, że Kellogg, Brown and Root jest jedną z firm, które wygrały
kontrakty rządu amerykańskiego na odbudowę w Iraku. - List intencyjny nie
jest jeszcze podpisany, ale prawdopodobnie nastąpi to wkrótce. Jest on
obecnie przygotowywany - powiedział Mering. W skład konsorcjum utworzonego
przez Naftę Polską wchodzą Rafineria Gdańska (Grupa Lotos), PGNiG, Prochem,
zakłady Police. - Formuła konsorcjum jest otwarta i jeżeli Nafta Polska lub
nasz amerykański partner Kellogg, Brown and Root dojdą do wniosku, że
korzystne byłoby jego poszerzenie, to do tego dojdzie. Również same firmy
mogą zgłaszać chęć przyłączenia się - powiedział Mering. - Konsorcjum
rozpocznie działalność, gdy tylko sytuacja w Iraku ustabilizuje się i
pozwoli na to poziom bezpieczeństwa - dodał.
Obserwuj wątek
    • Gość: +++Ignorant Tranzyt czarnomorski? IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 04.06.03, 21:00
      Rurociąg Odessa-Brody-Płock coraz bliżej


      qub 04-06-2003, ostatnia aktualizacja 04-06-2003 19:11

      W połowie lipca może zostać podpisana polsko-ukraińska deklaracja
      międzyrządowa w sprawie rurociągu Odessa-Brody-Płock.

      Wczoraj w Brukseli odbyło się posiedzenie zespołu roboczego Polski, Ukrainy i
      Komisji Europejskiej w sprawie budowy rurociągu Odessa-Brody-Płock (z
      możliwością transportu ropy do Gdańska).

      Zespół został powołany w zeszłym tygodniu we wtorek w Brukseli, podczas
      podpisania deklaracji Warszawy, Kijowa i UE o poparciu dla tej inwestycji.

      Jak się dowiedzieliśmy od przedstawiciela Komisji Europejskiej wczoraj w
      Brukseli omawiano harmonogram dalszych działań związanych z budową nowego
      rurociągu, a przede wszystkim przygotowania biznesplanu dla przedłużenia do
      Polski istniejącego już odcinka z Odessy do Brodów.

      Koordynatorami prac zespołu są Ukratransnafta i PERN "Przyjaźń". Omawiano
      również kwestię polsko-ukraińskiej deklaracji międzyrządowej, która
      zapewniłaby stabilne warunki dla inwestycji. Chodzi np. o stworzenie warunków
      dla terminowej realizacji takiej budowy (co dotyczy np. wydawania zezwoleń
      budowlanych) oraz stabilnych warunków podatkowych (zwłaszcza na Ukrainie,
      która w tej dziedzinie nie jest związana tak ścisłymi porozumieniami z UE, jak
      Polska). Nie ma jednak mowy o finansowaniu inwestycji przez państwa. Taka
      polsko-ukraińska deklaracja może zostać podpisana 15 lipca w Warszwie albo
      Gdańsku.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka