Dodaj do ulubionych

PKS z popiołów.

09.08.13, 22:49
Środowiskiem przewoźników a raczej pasażerami wstrząsnęło ostatnio nagłe bankructwo PKS Zgorzelec. Z dnia na dzień zniknęły kursy (często bardzo atrakcyjne) a nasz PKS też ogłasza redukcję połączeń i co ciekawe na wydawać by się mogło atrakcyjnych liniach (np. Żary - Wrocław). No ja rozumiem, że Koleje Dolnośląskie sobie nieźle radzą i ja im kibicuję, ale coś mnie zastanawia.
Mianowicie coraz więcej autobusów żarskiego PKS jest już przemalowanych w barwy Feniks V. Myślałem, że firma ad hoc powstała tylko po to, by wygrać przetarg na przewozy miejskie i by się UOKiK nie przyczepił, ale okazuje się, że nie tylko.
Parę dni temu na trasie obsługiwanej przez lata przez PPKS Żary jechałem autobusem Feniks V i z tego co zauważyłem to wiele autobusów dalekobieżnych jest teraz w takim malowaniu. Trochę późno naszła mnie refleksja i zdążyłem wyrzucić bilet, bo w końcu nie wiem, czy bilet miałem PKS (to bardziej prawdopodobne ze względu na koncesję) czy Fenks V.
Mam teraz zagwozdkę, czy po co te przebieranki? Naiwny nie jestem, więc pytanie retoryczne;-)
Obserwuj wątek
    • lizun9 Re: PKS z popiołów. 11.08.13, 08:05
      Sugerujesz, że firma wyprowadza zyski do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Że przekazywany jest tam jakiś majątek? Rozwiń to trochę, to pewnie się doczekamy na stronach PKS kolejnego oświadczenia w sprawie :)
      • croolick Re: PKS z popiołów. 11.08.13, 21:06
        lizun9 napisał:

> Sugerujesz, że firma wyprowadza zyski do spółki z ograniczoną odpowiedzialności
        > ą? Że przekazywany jest tam jakiś majątek? Rozwiń to trochę, to pewnie się docz
        > ekamy na stronach PKS kolejnego oświadczenia w sprawie :)

:-)

Zauważyłem, że autobusy Feniks V Sp. z O. O. mają z tyłu niezamalowaną informację z danymi teleadresowymi PKS Żary. Albo niedopatrzenie, ale nie zdziwię się, że jest tak jak z polskim Orange, które płaci francuskiej matce krocie za używanie marki i logo...
        • lizun9 Re: PKS z popiołów. 11.08.13, 23:23
          croolick napisał:

> Zauważyłem, że autobusy Feniks V Sp. z O. O. mają z tyłu niezamalowaną informac
          > ję z danymi teleadresowymi PKS Żary. Albo niedopatrzenie, ale nie zdziwię się,
          > że jest tak jak z polskim Orange, które płaci francuskiej matce krocie za używa
          > nie marki i logo...

Oj a czyje dane ma mieć? Ten Feniks to taka sama przebieranka jak niegdyś "Żaranin" stworzony w opozycji do "Łużyczanina" 100% udziałów ma PKS Żary do spółki ze swoimi związkami zawodowymi. To rzekome konsorcjum z PKS Gliwice to też lipa, skoro gliwicki PKS również w stu procentach należał do PKS Żary. Ot kwestia nazewnictwa i żonglowania osobowościami prawnymi. U steru firmy siedzi rodzina Maciuszonka i Słowikowskiego. No ale to jest powszechnie wiadome. Wystarczy KRSy poczytać...
          • croolick Re: PKS z popiołów. 12.08.13, 00:00
            lizun9 napisał:

> U steru firmy siedzi rodzina M
            > aciuszonka i Słowikowskiego. No ale to jest powszechnie wiadome. Wystarczy KRSy
            > poczytać...

No tak, po tym jak nasz obecny Burmistrz został zwolniony przez Szwajcarów, to co ciekawe, ale skończyły się też intratne kontrakty PKS z Kronopolem. I dziś trzeba się panie nagłowić, by swoje zarobić...
            • roman-v Re: PKS z popiołów. 12.08.13, 22:34
              croolick napisał:

> No tak, po tym jak nasz obecny Burmistrz został zwolniony przez Szwajcarów, to
              > co ciekawe, ale skończyły się też intratne kontrakty PKS z Kronopolem. I dziś t
              > rzeba się panie nagłowić, by swoje zarobić...

Nic się nie skończyło jeśli chodzi kontrakty PKS z Kronopolem a sam PKS nieżle kombinuje jak narazie z korzyścią dla firmy.
              • croolick Re: PKS z popiołów. 13.08.13, 17:50
                roman-v napisał:

> Nic się nie skończyło jeśli chodzi kontrakty PKS z Kronopolem

Doprawdy? A ile samochodów PKS jeździ dziś dla Krono a ile przed np. 6 laty?

> a sam PKS nieżle kombinuje jak narazie z korzyścią dla firmy.

ale na pewno nie z korzyścią dla pasażerów. Dzięki kombinacjom z komunikacji miejskiej właściwie dziś poza dojazdami pracowniczymi nie da się korzystać (seniorzy i droga młodzieży podziękujcie przy urnie za rok z haczykiem), siatka połączeń międzymiastowych jest taka, że niedługo mało gdzie będzie można pojechać (podziękujcie za to studenci, jak również za brak jakichkolwiek ulg). To imperium głuche na potrzeby klientów, czym się wcześniej, czy później kończy pycha?
                • roman-v Re: PKS z popiołów. 13.08.13, 21:05
                  croolick napisał:

> Doprawdy? A ile samochodów PKS jeździ dziś dla Krono a ile przed np. 6 laty?
                  >
                  Przez 6 lat zmieniło sie wiele inni odbiorcy z wlasna logistyką,inne kierunki ,ograniczenie tras via wschód .Zreszta idz rano do bazy PKS a sam zobacysz .Dalej Krono ciagnie PKS.

> ale na pewno nie z korzyścią dla pasażerów. Dzięki kombinacjom z komunikacji mi
                  > ejskiej właściwie dziś poza dojazdami pracowniczymi nie da się korzystać (senio
                  > rzy i droga młodzieży podziękujcie przy urnie za rok z haczykiem), siatka połąc
                  > zeń międzymiastowych jest taka, że niedługo mało gdzie będzie można pojechać (p
                  > odziękujcie za to studenci, jak również za brak jakichkolwiek ulg). To imperium
                  > głuche na potrzeby klientów, czym się wcześniej, czy później kończy pycha?

PKs-owi to pewnie rybka co sie dzieje przy urnie.Watpie żeby taka firma sama z siebie fundowala ulgi lub doplacała do kursów .To zadanie raczej dla ustawodawcy lub władz miasta jesli chodzi o siatkę połaczeń.Firma to nie tylko przewozy pasażerskie ale przede wszystkim spedycja i tutaj nieżle Pks sobie radzi (w dużej mierze dzięki Krono) A koligacje rodzine i ich wpływ na kondycje i zamiary firmy to tak raczej temat dla gazetki co ma w tytule :głupota aż do bólu:
                  • lizun9 Re: PKS z popiołów. 13.08.13, 21:21
                    roman-v napisał:
                    Watpie żeby taka firma sama z
                    > siebie fundowala ulgi lub doplacała do kursów .

A nie słyszałes o tym, że ustawowe ulgi są refundowane? Reszta to kwestia oferty, gry konkurencyjnej, podejścia do klienta, marketingu. Żarski PKS tego nie chwyta. Im się nadal marzą czasy, gdy do odrapanych autosanów ustawiała się kolejka - ot tak samo z siebie :)
                    Ja jako pasażer i klient czuję się jak pasożyt, któremu ta firma ciagle wypomina, że nie przynosi zarobku, że trzeba do niego dokładać, ze za nim nie idą żadne dotacje, za to pełno podatków.
                    Pomyslałem sobie, że ulżę PKSowi. Poszedłem do nich z ofertą swojej firmy :) Może i niewiele mogli na tym zyskać - raptem 10 kafli oszczędności rocznie. Trzy miesiące dobijałem się, by ktoś tam w ogóle tą ofertę przeczytał. Zero odzewu. I teraz pomyśl sobie ilu takich lizunów w ciagu roku tam dzwoni. Ile to kasy tym geniuszom zarządzania przecieka przez palce?
                    Az boję się pomyśleć :)
                    • roman-v Re: PKS z popiołów. 14.08.13, 07:30

Kurna a tu ostatnio gary sprzedawali ,mozna na nich ponoc pare stówek w roku zaoszczędzić.I zobacz ludzie jak ci geniusze z pks-u nie chcieli kupować .Aż boje się pomyslec ile to kasy przecieka im przez palce :) A ptaszki ćwierkają ,że teraz ten marny Pks przejmuje PKS Częstochowa ...normalnie strach sie bac
                      • lizun9 Re: PKS z popiołów. 14.08.13, 08:05
                        roman-v napisał:

A ptaszki ćwierkają ,że t
                        > eraz ten marny Pks przejmuje PKS Częstochowa ...normalnie strach sie bac

Zdaje się, że PKS Myszków tez jest do wzięcia :) Będzie co parcelować i wyprzedawać :)
                      • lizun9 Re: PKS z popiołów. 14.08.13, 09:47
                        A tak na marginesie - nie słuchaj ptaszków, poczytaj komunikaty Ministerstwa Skarbu. Oferta zakupu akcji złozona przez PKS Gliwice została odrzucona. PKS Częstochowa zostanie skomunalizowany. Miejscowe samorządy wielkiego wyjścia nie mają. Upadł PKS Myszków, PKS Zawiercie. PKS Lubliniec ledwo ciągnie. Region zostałby w ogóle bez komunikacji autobusowej.
                  • croolick Re: PKS z popiołów. 13.08.13, 21:46
                    roman-v napisał:

> Przez 6 lat zmieniło sie wiele inni odbiorcy z wlasna logistyką,inne kierunki ,
                    > ograniczenie tras via wschód .

Czyli przyznajesz mi rację, że dziś, to nie to co dawniej...

> Zreszta idz rano do bazy PKS a sam zobacysz .Dalej Krono ciagnie PKS.

Ale nie tak jak dawniej. Za starych, dobrych czasów Maciuszonka, gdy nie było innych odbiorców z własną logistyką, czy innych kierunków. No właśnie a czemu to właściwie nasz Burmistrz stracił robotę u Szwajcarów?

> PKs-owi to pewnie rybka co sie dzieje przy urnie.

Doprawdy, to dlaczego podczas ostaniach wyborów autobusy PKS były wyplakatowane podobiznami Maciuszonka, jak również ich budynki???!!!

> Watpie żeby taka firma sama zsiebie fundowala ulgi lub doplacała do kursów .

No to mało wiesz o biznesie. Najważniejsze by klienta przywiązać do siebie (co można zrobić np. ulgami), dzięki czemu jednostkowo stracisz, ale sumarycznie zyskasz, bo klient wielokrotnie skorzysta z twoich usług.

> To zadanie raczej dla ustawodawcy

Niekoniecznie - wielu przewoźników ma ulgi, bez patrzenia na mitycznego ustawodawcę.

> Firma to nie tylko przewozy pasażerskie ale przede wszystkim spedycja i tutaj nieżle Pks
                    > sobie radzi (w dużej mierze dzięki Krono)

To czemu ta firma niszczyła dumpingiem np. Marvela na trasie do ZG?! Czemu utrudnia życie MZK Żagań? Jak mają w d. pasażerów to niech skupią się na spedycji!

> A koligacje rodzine i ich wpływ na kondycje i zamiary firmy to tak raczej temat dla gazetki > co ma w tytule :głupota aż do bólu:

Tacy jak ty to na pewno w ogóle chcieli by ukazywały się tylko informacje sponsorowane przez "koligacje rodzinne" a jedynie prawdziwa rzeczywistość jest na kupowanych stronach w Tygodniku Żarsko - Żagańskim w GL...
                    • roman-v Re: PKS z popiołów. 14.08.13, 07:16
                      croolick napisał:

> Czyli przyznajesz mi rację, że dziś, to nie to co dawniej...
                      >
                      Dzisiaj nic nie jest jak dawniej

> Ale nie tak jak dawniej. Za starych, dobrych czasów Maciuszonka, gdy nie było i
                      > nnych odbiorców z własną logistyką, czy innych kierunków. No właśnie a czemu to
                      > właściwie nasz Burmistrz stracił robotę u Szwajcarów?

Taka informacja warta chociaż dobrego browara.

> Doprawdy, to dlaczego podczas ostaniach wyborów autobusy PKS były wyplakatowane
                      > podobiznami Maciuszonka, jak również ich budynki???!!!

Nie wiem zapłacił,poprosił zapytaj u żródla

> No to mało wiesz o biznesie. Najważniejsze by klienta przywiązać do siebie (co
                      > można zrobić np. ulgami), dzięki czemu jednostkowo stracisz, ale sumarycznie zy
                      > skasz, bo klient wielokrotnie skorzysta z twoich usług.

Cóż przyznaję z Tobą się nie równam.

> To czemu ta firma niszczyła dumpingiem np. Marvela na trasie do ZG?! Czemu utru
                      > dnia życie MZK Żagań? Jak mają w d. pasażerów to niech skupią się na spedycji!

Uczciwy Marvel ukarany przez UOKiK działał oczywiście w interesie pasażerow.Wojna zawsze toczy sie na tym co dochodowe.Praktyki stosowane wobec MZK to taka obecna Polska rzeczywistośc.Doplacać firmie A do przewozów i wspierać konkurencyjną B aby za jakisś czas dopłacić wiecej do tych przewozów to racjonalne rozwiązanie.Ale ja tam na biznesie sie nie znam wiec może to i dobre.

> Tacy jak ty to na pewno w ogóle chcieli by ukazywały się tylko informacje spons
                      > orowane przez "koligacje rodzinne" a jedynie prawdziwa rzeczywistość jest na ku
                      > powanych stronach w Tygodniku Żarsko - Żagańskim w GL...

Nie no cos Ty tacy jak ja z zachwytem czytaja plotki i ploteczki.
                      • croolick Re: PKS z popiołów. 14.08.13, 11:12
                        roman-v napisał:

> Nie wiem zapłacił, poprosił

Jeśliby za płacił realne ceny rynkowe, to przekroczyłby próg wydatków na kampanię wyborczą za same plakaty w PKS, a gdzie jeszcze bannery, spoty, inne plakaty a przede wszystkim te wielkopowierzchniowe ogłoszenia w gazecie, której tak nie lubisz... Mówisz poprosił, o ja głupi nie poprosiłem;-)))

> zapytaj u żródla

Wolałem zapytać u Komisarza Wyborczego, ale to jest właśnie patologia polskich wyborów - kandydaci mogą robić co chcą, bez skrupułów łamać limity wydatków na kampanię wyborczą a PKW nie jest w stanie tego skontrolować, a wymiar "sprawiedliwości" ze sprawami wyborczymi postępuje jak z gorącym ziemniakiem. Wystarczy, że masz kupę kasy, np. za aneks o zakazie konkrecji i już możesz do woli zalać miasto swoimi materiałami wyborczymi...

> Uczciwy Marvel ukarany przez UOKiK działał oczywiście w interesie pasażerow.

Spraw przed UOKiK PKS Żary to nie miał?;-) Każda konkurencja jest w interesie pasażerów.

> Praktyki stosowane wobec MZK to taka obecna Polska rzeczywistośc.Doplacać firmie A do
                        > przewozów i wspierać konkurencyjną B aby za jakisś czas dopłacić wiecej do tych
                        > przewozów to racjonalne rozwiązanie.Ale ja tam na biznesie sie nie znam wiec może to i
                        > dobre.

Przede wszystkim, to co zrobił PKS z komunikacją miejską ma się NIJAK do potrzeb pasażerów. Sam niegdyś chętnie korzystałem, ale teraz? W OGÓLE. I wiem, że także wiele osób odpuściło sobie kopanie się z koniem i z KM nie korzystają. A PKS kaskę i tak inkasuje, nieważne, czy wozi pasażerów, czy powietrze. Tak się właśnie znacie na biznesie. MZK Żagań mimo wszystko lepiej reagował na potrzeby pasażerów (choć oczywiście nieidealnie) i nawet dziś jeździ na takich trasach, gdzie potok pasażerów jest na tyle duży, że każdy może skorzystać. Gdyby monopol PKS był pełny to np. ludzie w koszarach mieliby po prostu autobus raz na 2 czy 3 godziny.

> Nie no cos Ty tacy jak ja z zachwytem czytaja plotki i ploteczki.

Czaruj, czaruj. Myślisz, że ludzie są na tyle naiwni, by nie widzieli jak się sprawy mają? Każdy inteligentny człowiek potrafi odróżnić, co jest plotką, a co jest prawdziwe.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka