givenchy 22.01.03, 16:41 Moje to: Kamienie na szaniec Lalka Pan Tadeusz Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: n Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: *.czeladz.msk.pl 22.01.03, 19:35 Kartoteka Mistrz i Małgorzata Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szcz Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: *.czes.gazeta.pl 22.01.03, 20:35 Gość portalu: n napisał(a): > Kartoteka > Mistrz i Małgorzata Kiedy ty człowieku chodziłeś do szkoły? „Mistrz i Małgorzata” lekturą - zazdroszczę. Ja z literatury rosyjskiej to miałem „Timura i jego drużynę”. Wybór ulubionych lektur mam więc ograniczony: Lalka, Lord Jim, Dżuma. Odpowiedz Link Zgłoś
kaja_ Re: Wasze ulubione lektury szkolne 22.01.03, 21:18 Ania z Zielonego Wzgórza, ale zanim dowiedziałam się, że jest lekturą i że właśnie będę ją omawiać w szkole, przeczytałam trzy razy Zdążyć przed Panem Bogiem, Medaliony, Ferdydurke, Tango, Kamienie na szaniec, Giaur Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: tai-pan13 Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: *.internetdsl.tpnet.pl 05.04.03, 17:50 Witam! Teraz to by był - Mistrz i Małgorzata. Za moich czasów niestety nie było jej w programie. Może "Krzyzacy"? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: inseglet Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: *.ostroleka.cvx.ppp.tpnet.pl 22.01.03, 22:06 Lekturę która mi się podobała moge znaleźć w każdej (no, prawie każdej) klasie szkoły podstawowej, ale "Chłopcy z Placu Broni" biją wszelkie rekordy popularności w moim osobistym rankingu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ryża małpa Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: 4.2.* / *.lublin.mm.pl 22.01.03, 22:45 1. "Chłopi" 2. " Lalka" 3. "Zbrodnia i kara" 4. "Dzieci z Bullerbyn" :-) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: aga Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: *.crowley.pl 23.01.03, 00:24 1. przygody hucka 2. ferdydurke 3. zbrodnia i kara Dziwna ta lista ;)) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kasia Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: *.srem.sdi.tpnet.pl 23.01.03, 09:05 hej! "Chlopi"?? Ulubiona lektura?? O nie, dla mnie nigdy! Moje to "Lalka", "Kartoteka", "Tango", "Ferdydurke", Witkacy,ale na Boga nie Reymont! Pozdrawiam Kasia Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: balanescu Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: *.media4.pl 23.01.03, 14:50 A dlaczego nie Reymont??? Wg mnie "Chłopi" to kapitalna powieść. Ma u mnie 2. miejsce ze szkolnych, po "Ferdydurke". Cała reszta daleko w tyle. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: halo Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: *.telia.com 10.04.03, 10:07 No, bardzo prosze bez krytycznych komentarzy i wybrzydzania. To nie fair. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: martka Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: *.duna.pl 04.04.03, 14:59 Zdecydowanie "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Aga Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: proxy / 204.48.22.* 23.01.03, 07:55 Zbrodnia i kara (wczoraj był film na Hallmarku) Lalka Noce i dnie Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Aga Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: proxy / 204.48.22.* 23.01.03, 07:55 Zbrodnia i kara (wczoraj był film na Hallmarku) Lalka Noce i dnie Odpowiedz Link Zgłoś
givenchy Re: Wasze ulubione lektury szkolne 23.01.03, 08:28 A jeszcze jedna z podstawówki: - O psie, co jeździł koleją i ze średniej: - Rozdziobią nas kruki i wrony Odpowiedz Link Zgłoś
tosia_ Re: Wasze ulubione lektury szkolne 23.01.03, 09:54 Lalka Potop Tango a z podstawówki " Puc, Bursztyn i goście" Odpowiedz Link Zgłoś
reptar Re: Wasze ulubione lektury szkolne 23.01.03, 11:22 Ja zawsze miałem patologiczną niechęć do lektur. Czytałem dużo innych książek, ale na polaka nigdy nie miałem przeczytanej lektury. Czasem miałem zaczętą. Takiego na przykład „Chłopca z Salskich Stepów” to nawet przeczytałem więcej niż pół. Ale kiedy tylko kończyliśmy przerabiać, zostawiałem taką książkę, nie doczytywałem jej do końca. Kiedyś jednak się zdarzyło, że w spisie lektur (tak, tak!), bodajże do pierwszej klasy liceum, figurowała „Oda do młodości” Mickiewicza. Była pełnowymiarowym punktem w spisie, o takim ciężarze gatunkowym jak chociażby „Lalka”. Bardzo mnie to ucieszyło i wreszcie jakąś lekturę przeczytałem na czas! Dzisiaj żałuję, że nie przeczytałem (i już pewnie nie przeczytam) kilku z tamtych pozycji. Taka na przykład „Lalka” na pewno jest tego warta, ale dzisiaj, tak jak i wtedy, nie przeczytane lektury szkolne przegrywają z konkurencją, wciąż wolę co innego. Do dzisiaj nie przeczytałem „Pana Tadeusza”. Ale gdybym miał wybierać ze spisu książek, które kiedykolwiek były lekturami, to coś by się jednak znalazło. Nie za moich czasów, ale później, do spisów lektur trafili „Mistrz i Małgorzata”, chyba także „Rzeźnia numer pięć”. Dla mnie to nie były lektury, i może dobrze, bo jeszcze bym ich nie przeczytał ;-) Odpowiedz Link Zgłoś
givenchy Re: Wasze ulubione lektury szkolne 23.01.03, 11:33 Hmmm... co do niedoczytanych lektur, to ja nie mogłam "przetrawić" Potopu i Krzyżaków. Czytałam co 5-6 stronę, żeby mniej więcej się rozeznać, o co chodzi, ale i tak kończyło się na przeczytaniu skrótów, recenzji itp. Jeszcze przypomniała mi się fajna lekturka, chyba z ósmej klasy podstawówki: "Ten obcy" - czytałam kilka razy. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: aga Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: *.crowley.pl 23.01.03, 18:36 Hehe, Ten obcy jest jedyna lektura, ktorej NIE przeczytalam... na czas;) Bo w koncu jednak przebrnelam i przez nią - zawsze czytalam wszystko, bo sie balam ze mnie przylapią;)) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: staruch Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: *.nowysacz.cvx.ppp.tpnet.pl 23.01.03, 14:22 Reptar, koniecznie przeczytaj "Lalke"! Nie mamy zbyt wielu arcydziel w literaturze. Rewelacja, nadal aktualne, ponadczasowe, jednym tchem sie czyta. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: :-) Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: proxy / *.chello.pl 23.01.03, 14:05 Jak dla mnie to: "Ania z zielonego wzgórza" "Mała księżniczka" "Władca Pierścieni" "Dziady" dalej nie pamiętam bo na ogół nie czytam lektur szkolnych. Odpowiedz Link Zgłoś
a.b.c Re: Wasze ulubione lektury szkolne 23.01.03, 16:33 Nieboska Komedia Lalka Tristan i Izolda Chłopi Mistrz i Małgorzata a z podstawówki Dzieci z Bullerbyn Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jojo Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: *.mtp.com.pl 23.01.03, 17:37 "Dżuma" Camus'a Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: staruch Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: *.nowysacz.cvx.ppp.tpnet.pl 23.01.03, 21:07 No i "Kolumbowie. rocznik 20" Bratnego. Odpowiedz Link Zgłoś
stiria Re: Wasze ulubione lektury szkolne 23.01.03, 21:47 "Ania z Zielnego Wzgorza" "Dzieci z Bullerbyn" "Magbet" "Zbrodnia i Kara" Lalki przeczytalam tylko jeden tom... nie potrafilam sie wciagnac :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Syrioosh Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: *.ludwikowice.sdi.tpnet.pl 24.01.03, 09:18 Ludzie bezdomni Lalka Rozmowy z katem Rogaś z Doliny Roztoki;) Więcej ulubionych lektur nie pamiętam jak sobie przypomnę to dopiszę. A może coś Ożogowskiej ale co? Pozdrawiam - Syrioosh Odpowiedz Link Zgłoś
awnee Re: Wasze ulubione lektury szkolne 24.01.03, 13:44 1. "Zbrodnia i kara" 2. "Nad Niemnem" 3. "Chłopi" 4. "Sklepy cynamonowe" 5. "Proces" "Lalka" podobała mi się do momentu, kiedy zaczęliśmy ją omawiać na lekcjach. Do tej pory nie mogę jej czytać, bo mi koszmarki wracają. Podobnie zresztą było z "Nocami i dniami", "Dziadami", "Opowiwdaniami" Żeromskiego... i całą listą innych lektur... Pozdrawiam. awnee. Odpowiedz Link Zgłoś
eela Re: Wasze ulubione lektury szkolne 24.01.03, 21:39 Nad Niemnem Kamienie na szaniec Dziady Serce Chłopcy z Placu broni Wspomnienia Niebieskiego Mundurka Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jan Camus, Hemingway... IP: *.hispeed.ch 24.01.03, 23:31 Camus "Dżuma" Hemingway "Komu bije dzwon" z tego m.in. nauczyłem się kląć po hiszpańsku, jest to bardzo dźwięczne i (po polsku) nie tak chamskie ;-) Mieliśmy w klasie maturalnej praktykantkę, która była prawie w naszym wieku i wniosła fajną świeżą atmosferę. Porównywaliśmy np. styl narracji Biblii i Homera, czytaliśmy Hemingwaya "Wzgórza jak białe słonie". Czego to się nie pamięta z tych czasów. A z powieści rzek przeczytałem z zainteresowaniem "Lalkę" (no, to raczej strumyk), ale miałem problemy z Chłopami, Nad Niemnem i Nocami i Dniami. Chłopi wyglądali na ciekawą lekturę, ale goniły te kobyły jedna za drugą i się nie wyrabiałem. Dwie pozostałe, to dla mnie była zanadto "literatura kobieca". Choć z kobiet taka Nałkowska miała ostrość spojrzenia. Na marginesie, ten wątek ma aspekty archeologiczne - da się datować piszących na podstawie zestawienia tytułów. Taka "Rzeźnia nr 5" jest lekturą? Za "moich czasów" wyszło "Śniadanie mistrzów" i czytaliśmy to z dużym zainteresowaniem, ale żeby Vonnegut jako lektura? Co to się porobiło... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: dave Re: Camus, Hemingway... IP: *.dhl.com / 10.85.101.* 27.01.03, 16:38 Chłopi Dżuma Ferdydurke Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mól Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: *.warta.pl / 172.20.6.* 31.01.03, 21:45 "Chłopi" "Lalka" "Zbrodnia i kara" Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Mema Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: *.gniezno.sdi.tpnet.pl 01.02.03, 00:03 oo.. fajne te WAsze listy... obudziły we mnie wspomnienia z zamierzchłych lat podstawówki. A poniewaz licealne lektury obowiązkowe mnie nudziły (bo albo przeczytałam je juz wczesniej, albo były "polityczne", bo to jeszcze "tamte" czasy" albo były po prostu nudne) wspomnienia dotyczą klas 1-3 bodajże: 1- "Kubus PUchatek" 2- "Plastusiowy pamiętnik" 3- "Dzieci z Bullerbyn" To moze ja zaspiewam sobie "Kawałek kiełbasy, dobrze obsuszonej, dobrze obsuszonej" ;) mema Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ml Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: *.acn.pl 02.02.03, 11:47 z czasów podstawówki: Chłopcy z placu broni i W pustyni i puszczy z liceum: Inny Świat Mistrz i Małgorzata Przedwiośnie Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Dia Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: *.zawiercie.sdi.tpnet.pl 03.04.03, 22:03 Co do naszych "słynnych " pozytywistycznych powieści to mam podobne odczucia jak wczesniejszy forumowicz p.Jan ...."Potop" --zrezygnowałam bardzo szybko ,"Nad Niemnem "---to była dla mnie męczarnia , poza tym przeczytałam zaledwie kilka strona zarówno "Chłopów" jak i "Nocy i Dni "....("znajomosc tych ksiazek obierałam jedynie tylko na ekranizacjach :))) Za to w "Lalce " zakochałam sie od razu ...nie spodziewałam sie ,ze posród tych przydługawych i nudnych po prostu (oczywscie dla mnie ) powiesci ,pojawi sie taka interesujaca pozycja ....Byłam oczarowana "Lalką" w czasie przerabiania tego w liceum ...i nadal mi to zostało .Warto do niej wrócic !!!!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Dia Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: *.zawiercie.sdi.tpnet.pl 03.04.03, 22:14 Przepraszam ,ze tak na dwa razy sie wpisuje:)) Cenie sobie jeszccze "Pzedwiosnie" Żeromskiego i "Poczatek" Szypiorskiego(scena z karuzela nawiazuje do wiersza C.Miłosza "Campo di fiori"--bardzo obrazowe ) ,a cofajac sie troszke wstecz to bezapelacyjnie rewelacyjny dla mnie jest........."Konrad Wallenrod "tak ..tak..tak ..Mickiewicza..to chyba ta magia sredniowiecza tak na mnie działa :))) Tylko pozazdroscic tym ,którzy mieli okazje podyskutowac na lekcji o Vonnegucie ,Kapuscinskiem ("Heban ") czy o "Konopielce"......Niestety ja osobiscie nie miałam okazji tego przepabiac jako uczennica :(( Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ola Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: 158.75.3.* 04.04.03, 14:45 Ferdydurke, czytana w roku 1983 przez całą klasę wspólnie, po lekcjach! jedyny egzemplarz miala nauczycielka, nb. nasza wychowawczyni. Nigdy tego nie zapomnę. Rzecz działa się w Elblągu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Choga^_^ Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: *.northnet.com.pl 05.04.03, 14:04 Super wątek! I wymienie kilka pozycji...oczywiścię się powtórzę: Szkoła Podstawowa: "Dzieci z Bullerbyn" "Awantura o Basię" "Ten obcy" "Chłopcy z Placu Broni" (!!) "Kamienie na szaniec" Szkoła średnia: "Proces" F.Kafki "Nad Niemnem" E. Orzeszkowej "Popiół i diament" J.Andrzejewskiego (!!) "Rozmowy z katem" K. Moczarskiego "Medaliony" Z. Nałkowskiej (!!) "Przedwiośnie" S. Żeromskiego (szczególnie rozdział "Nawłoć") Jeśli chodzi o pozytywistyczne "kobyły" to wróce do nich w najbliższe wakacje. Nie przeczytałam ich gdy trzeba było, ale powtarzając sobie do matury... zainteresowały mnie ich treści zawarte w skróconej wersji w różnych opracowaniach. :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Agnieszek Re: Wasze ulubione lektury szkolne IP: *.wp3.ptc.pl 05.04.03, 14:01 Lalka. Teraz sama lubię ( w podstawówce) omawiać z uczniami Chłopców z Placu Broni i Robinsona Kruzoe w przeróbce Stampfla. Naprawdę, istnieją nieśmiertelne książki! Odpowiedz Link Zgłoś