16.08.20, 09:30
w czasie okupacji 39-45 w w warszawie wydawany był nowy kurier warszawski.pierwszy numer ukazał się 11 października 1939r. pismo było przgotowywane poczatkowo w łodzi. później zainstalowano je w drukarni dom prasy marszałkowska 3/5.
przez społeczeństwa uznawane było za SZMATŁAWIEC, ze względu na propagandowy charakter i włazidupstwo władzom okupacyjnym.
mimo to w piśmie tym można znaleźć wiele informacji, mówiących o codziennym życiu warszawian.
a życie to polegało raczej nie na bohaterskiej walce z okupantem, a na bohaterskiej walce o przeżycie, o utrzymanie
rodzin,o zdobycie kilograma kartofli i kilograma słoniny. co również było walką z wrogiem.
np.
z kroniki wypadków: 25 osób utonęło w ciągu soboty i niedzieli /12 i 13 lipca 1941r./.

władysław bartoszewski-1859 dni warszawy.
Obserwuj wątek
      • krzy-czy Re: NKW 22.08.20, 08:10
        wiem.
        ale nie wiem czy zauważyłeś, że nie chodzi mi o sam fakt wydawania prasy w języku polskim, a o masę informacji o
        codziennym życiu ludzi w warunkach okupacji.
        • netfan Re: NKW 22.08.20, 09:41
          Widzę, jak teraz dziennikarze lawirują w takiej gazecie, która jest niemiecką własnością (papierowej). Wspominają niemiecką przeszłość tych ziem, a jednocześnie podkreślają elementy polskości. Efektem jest pewna równowaga, każda epoka jest opisywana dość obiektywnie. Ci dziennikarze to Polacy i porządni ludzie niewątpliwie, jednak mają linię, do której muszą się dostosować.
          Z wiadomości ze świata zrezygnowano już prawie całkowicie (inaczej niż w czasie okupacji), z krajowych też już prawie, zakładając chyba, że wszystko jest na portalach w Internecie. Natomiast skupiono się na problemach lokalnych i lokalnej historii. Teksty osiągnęły wnikliwość, jakiej nigdy wcześniej nie było, to takie apogeum tej lokalności. Promowany jest pewien sposób życia, powiedziałbym, że rozwijanie prywatnych pasji. Taki dziennikarz stara się robić coś przydatnego, a propagandzie oddaje tylko tyle, ile musi. Czy nie tak samo było w czasach PRL?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka