baiano1 15.05.07, 04:35 Co sadzicie o tym artykule? Odpowiada prawdzie? wiadomosci.onet.pl/1410547,240,kioskart.html Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
tamoio Re: Katolicyzm, papiez, Brazylia 15.05.07, 20:21 Max Weber, napisal pod koniec XIX w. teze naukowa o spoleczenstwie niemieckim, o podlozu socjologicznym, znana jako "Etyka Protestancka a duch kapitalizmu". W sumie jest to uzasadnienie lepszego przystosowania srodowisk protestanckich do powstajacego systemu wartosci jako resultad rozwoju sil produkcyjnych w systemie kapitalistycznym. Przedtem Marx opisal w sposob niepodwazalny obiektywne dzialanie kapitalizmu. Ciekawe zjawisko nastapilo w europie. Jezeli porownamy rozwoj gospodarczy krajow lub regionow Europy w stosunku do ich uleglosci wzgledem kosciola katolickiego nie trudno zauwazyc im dalej od kosciola to blizej demokracji, rozwoju, i sprawnego dzialania instytucji. Tak wiec Ameryka Lacinska wybrala naturalnie droge wyjscia z opresji budujac swoj wlasny model cywilizacji chrzescijanskiej zachowujac wiare w Chrystusa-czlowieka bez pomocy dekadenckiej kurii z papiezem w czerwonych butach na czele. W mitologii chrzescijanskiej Ewa powstala z ciala Adama. Oto historia nam przedstawia w wieku odrodzenia, wiare katolicka rodzaca protestantyzm wieki pozniej dzielo Marksa zamieniono w marksism i tak powstaly podwaliny socjalizmu. W imieniu ojca, syna i ducha swietego. Amen. Wszlkie uwagi merytoryczne beda mile widziane. Pozdrawiam wszystkich nieposlusznych :) Odpowiedz Link Zgłoś
tamoio Re: Katolicyzm, papiez, Brazylia 17.05.07, 22:11 Bento 16 está achando tudo um tédio em Castel Gandolfo. Comentou com os mais próximos que quer voltar ao Brasil para os festejos de São João. Odpowiedz Link Zgłoś
baiano1 Re: Katolicyzm, papiez, Brazylia 19.05.07, 04:03 No to niechaj przyjezdza tutaj, a wloze mu na sw. Jana jakas espada de fogo w jedna reke i kubek z likorem w druga, a i jakas Baianka sie znajdzie, która bem coladinha nauczy go tanczyc forrozinho. Toc o swietego Jana chodzi...:-) Odpowiedz Link Zgłoś
tamoio Re: Katolicyzm, papiez, Brazylia 19.05.07, 23:28 Sam bym sie nauczyl forrozinho z baiana... espada de fogo to ja juz mam, embora filho de Oxala. Flaszka likoru tez sie znajdzie. Odpowiedz Link Zgłoś
tamoio Re: Katolicyzm, papiez, Brazylia 17.05.07, 22:17 Depois de Paulo Coelho, padre Marcelo Rossi está prestes a ganhar indulgência da intelectualidade brasileira. Pegou super bem para ele os cuidados que a igreja tomou para impedi-lo de se aproximar do papa. Odpowiedz Link Zgłoś
apaixonada Re: Katolicyzm, papiez, Brazylia 20.05.07, 16:10 Ciekawy artykul, poruszajacy moze az zbyt wiele watkow... Roznorodnosc religii nie zadziwia mnie wcale, jak rowniez nie zadziwia mnie mariaz chrzescijanstwa i komunizmu. Podloze kulturowo-socjalne mowi samo za siebie. Ciekawa jest jednak geneza, kierunki rozwoju i popularnosc istniejacych obok siebie magio-religii oraz nowoczesnych silnie rozwijajacych sie tele- religii. Osobiscie, gdybym miala wybrac jakakolwiek forme religijnosci bylabym za jak najprostsza, spirytyzmy na przyklad z ich biala czy czarna odmiana, jak dla mnie sa malo przekonujace i zwyczajnie zbyt niebezpieczne, sto piecdziesiat odmian tele-religii to z kolei niesamowicie denerwujace naciagactwo. (Telewizja Record jest nie do strawienia pod tym wzgledem. Zwlaszcza,ze dwie godziny wczesniej nadaja program typu "A Outra" czy jak mu tam, i babki z wszystkim na wierzchu niezaleznie czy mowia o zwierzakach z dzungli, czy najnowszej plycie Bandy Calipso, czy tez o nieszczesciach jakie spotkaly rodzine F.) Swoja droga, skoro Brazylia ma dopiero teraz swojego pierwszego swietego kim do licha jest Aparecida rzekoma patronka kraju..Zawsze podejrzewalam, ze to jakas apokryficzna swieta. Zdaje sie, ze sami Brazylijczycy niedokladnie wiedza, do ktorego nurtu naprawde naleza. Byc moze jest to ich wrodzone niezorganizowanie: nie wiedziec nawet ktora religie sie wyznaje, bo jest ich tyle, ze komu chcialoby sie je rozrozniac. To tak troche jak slowianskie kraje tuz po nawroceniu, tylko ze w rewersie. Religijnosc Brazylijczykow, choc niewatpliwie silna (przysluchajcie sie ile razy w rozmowach pada "Graças a Deus!") to jedna z tych rzeczy, jakie nie do konca jestem w stanie zrozumiec. Ci, ktorych znam, uwielbiali Jana Pawla (czysty katolicyzm zdawac by sie moglo), jednoczesnie przekonujac mnie o niesamowitosci spirytyzmu (wedrowka dusz!) i twierdzac, ze to to samo. A wlasnie! Benedykt rzeczywiscie jest im objetny. A ja podejrzewalam, ze to Polacy poczuli sie nagle osieroceni przez "swojego" papieza i nie bardzo chca zaakceptowac papieza Niemca. Wyglada na to, ze nowy papiez nie zdola zastapic poprzedniego, a KK nie zdola zatrzymac ubytku dusz... Odpowiedz Link Zgłoś
apaixonada Re: Re apaixonada 25.05.07, 23:31 Obrigado outro para voce tamoio:) p.s. Desculpe que demorou Odpowiedz Link Zgłoś
tamoio Re: Re apaixonada 28.05.07, 13:47 Tudo bem, beijo quanto mais demora melhor fica...:) Odpowiedz Link Zgłoś
baiano1 Re: Re apaixonada 26.05.07, 21:19 E eu? Ó Apaixonada, não saja tão pão duro... Não pode mandar mais um beijinho...:-) Odpowiedz Link Zgłoś