Dodaj do ulubionych

Przepisanie auta

19.04.21, 08:25
Witam serdecznie,
Sprawa trochę odbiega od motoryzacji ale też dotyczy auta. Mianowicie jestem po rozwodzie, auto zapisane było na żonę jako pierwszego właściciela, a ja byłem współwłaścicielem. Po rozwodzie ustaliliśmy bez sądu że auto zostaje ze mną. Chciałbym to rozwiązać teraz prawnie, tzn przepisać tak, żebym to ja był jedynym właścicielem, czy ktoś z Was wie jak to zrobić od czego zacząć??
Obserwuj wątek
    • galtomone Re: Przepisanie auta 19.04.21, 08:35
      Obawiam sie, że to trzeba było załatwić przed/w trakcie rozwodu - wtedy najprościej.
      Skoro jesteście już po, to Twoja była Żona jest prawnie obcą osobą.

Pozostają wam zatem dwie opcje. Umowa darowizny lub umowa kupna/sprzedaży.
      Nie wiem co się podatkowo bardziej opłaca.
      • qqbek Re: Przepisanie auta 19.04.21, 11:02
        galtomone napisał:

> Pozostają wam zatem dwie opcje. Umowa darowizny lub umowa kupna/sprzedaży.
        > Nie wiem co się podatkowo bardziej opłaca.

Darowizna opłaca się do wartości niecałych 4100 złotych bo tyle może tobie bez podatku darować osoba niespokrewniona.
        Lepiej już chyba fikcyjnie sprzedać ten udział, niż go darowywać (o ile to nie jest 18-letnie Polo, warte mniej niż 8200).

W obu wypadkach (i darowizna i sprzedaż) trzeba będzie i tak zapłacić jeszcze 2% PCC.
        • vogon.jeltz Re: Przepisanie auta 19.04.21, 13:17
          > Darowizna opłaca się do wartości niecałych 4100 złotych bo tyle może tobie
          > bez podatku darować osoba niespokrewniona.

4900. To po pierwsze. Po drugie, w tym wypadku można łatwo ten limit jeszcze podnieść do 9600. Eks-żona robi darowiznę na byłych teściów (rodziców adiego) - są oni wciąż w I grupie podatkowej jeśli chodzi o podatek od darowizn, bo stosunek powinowactwa nie ustaje po rozwiązaniu małżeństwa. Dalej już normalnie: rodzice robią darowiznę na syna.

Najlepiej jeśli byłyby pełnoletnie dzieci - wówczas można by przepuścić przez nie całą operację bez żadnych limitów.
    • waga170 Re: Przepisanie auta 19.04.21, 08:38
      Jeszcze raz sie pobrac i jeszcze raz sie rozwiesc, tym razem ustalajac podzial majatku na papierze przed a nie na gebe, bez sadu, po rozwodzie. Czy te auto to Polo?
      • waga170 Re: Przepisanie auta 20.04.21, 09:41
        Czy u Was istnieje pojecie "pierwszy wlasciciel" albo drugi wlasciciel albo trzeci a wtedy na czym polega roznica miedzy wspolwlascicielami, kto jest pierwszy a kto nie jest tylko jakis trzeci? Ciekawi mnie to o ile pojawilbym sie jako trzeci wlasciciel, bo drugi wlasciciel powiedzial mi na gebe bez papierow i pieczeci ze tez jestem wlascicielem.
        Bo wiesz, u Was balagan a u nas to jasne i proste, moja zona jest wlascicielem 1/64 dzialki po pradziadkach. Tylko gdzie lewa i prawa strona tej dzialki jest, to juz nikt nie wie i sie nie dowie, bo te Kargule i Pawlaki dalej zyja w tak zwanym moje bardziej mojsze.
        • engine8 Re: Przepisanie auta 20.04.21, 18:08
          U nas istniej pierwszy wlasciciel - to ten co kuuje auto od dilera a potem on sprzedaje drugiemu a ten trzeciemu.
          U nas jest zawsze jeden wlasciciel co nie znaczy to to musi byc jedna osoba bo mozna uzywac AND i OR - jak jestes zapisany na na rejestracji - Misio "I" Misiowa to "Misio I Misiowa" sa jedynym wlascicielem i taki wlasciciel (podwojny) musi sie podpisywac przy sprzedazy.
          A jak napisane Misio ALBO Misiowa to jedno albo drugie jest jedynym wlascicielem i to ktorekolwiek moze auto sprzedac...
          A jak komus sprzedasz to on bedzie drugim wlascicielem ....a "wlasciciel" moze byc pojedynczy albo nawet w 5 osobach... np " Misio i Misiowa ALBO Waga i Wagowa ALBO engine8 " .... i engine8 moze to auto sam sprzedac nie pytajac o zgode pozostalej 4 - ki..... skomplikowane ale jednoczesnie proste.. :)

• qqbek Re: Przepisanie auta 21.04.21, 10:38
        Ale dlaczego pełnoletnie?
        Czy samochód to alkohol czy papierosy, że nie można go legalnie darować niepełnoletniemu?
        Jak ma ponad 13 lat to może potem darować ten samochód dalej, za zgodą przedstawiciela ustawowego.
        Jak ma mniej niż 13 lat, to nie trzeba nawet podpisu smarka, bo oświadczenie woli składa za niego przedstawiciel ustawowy.
        Tylko to lekko przekombinowane :)
        • nousecomplaining Re: Przepisanie auta 21.04.21, 11:37
          > Ale dlaczego pełnoletnie?
          Chyba jednak z pełnoletnim byłoby prościej. W przypadku niepełnoletniego sprawa może znowu zahaczyć od sąd (wiem, że w cytowanej opinii chodzi o darowiznę pieniężną, ale zasada może być ta sama):
          www.rozwodowy.pl/czy-osoba-niepelnoletnia-moze-zrobic-darowizne-pieniezna,822,p.html

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka