Dodaj do ulubionych

OT - spalanie palet

16.11.22, 12:11
Mam pytanie odnośnie palet drewnianych, europaleta jak i inne. Czy takie palety można bezpiecznie spalać w piecu?
Pytam dlatego, że pisaliście, że można, bo to drewno.
Ale czy nie jest ono zaimpregnowane przeciwko np. kornikom i innym robakom?
Np. bromkiem metylu.
Obserwuj wątek
    • duze_a_male_d_duze_m Re: OT - spalanie palet 16.11.22, 12:19
      Myślę, że ori europalet szkoda palić, jednorazówki możesz palić, z tym, że jest są z iglastego (ale doskonale wysuszone).
      • bywalec.hoteli Re: OT - spalanie palet 16.11.22, 12:34
        większość palet mam w innych rozmiarach niż EUR - być może są to jednorazowe - a są one konserwowane w końcu tym bromkiem metylu czy nie?

żaden skup nie chce podjechać po taką ilość, nie mam auta, gdzie się one zmieszczą, znajomy chce wziąć żeby sobie w piecu spalić, ale ja mam wątpliwości czy to nie będzie truło
        • duze_a_male_d_duze_m Re: OT - spalanie palet 16.11.22, 13:43
          Na szybko przeczytałem. Bromek metylu był stosowany do dezynfekcji palet, nie konserwacji. Jest zabroniony od wielu lat. Pal śmiało.
          • bywalec.hoteli Re: OT - spalanie palet 16.11.22, 14:04
            a nie jest zamiast niego uzywany inny srodek do fumigacji?
            • duze_a_male_d_duze_m Re: OT - spalanie palet 16.11.22, 14:29
              Nie, dezynfekcja dotyczy tylko palet w oficjalnym ruchu międzynarodowym (na pewno nie jednorazowych i mających z prawdziwą EPAL wspólny tylko rozmiar) i teraz jest termiczna.
              • bywalec.hoteli Re: OT - spalanie palet 16.11.22, 14:30
                a dla europalety?
        • xdanax Re: OT - spalanie palet 16.11.22, 16:32
          U mnie na wsi ludzie załatwiają palety sosnowe i palą nimi, ja palę w piecu suchą sosną, bardziej używam na rozpałkę. Nie mam problemu z piecem.
    • qqbek Re: OT - spalanie palet 16.11.22, 14:33
      Zależy od tego, z czego są zrobione.
      Dębowymi śmiało, sosnowymi lepiej nie.
      • bywalec.hoteli Re: OT - spalanie palet 16.11.22, 14:35
        chyba sa sosnowe - a czemu lepiej nie?
        • duze_a_male_d_duze_m Re: OT - spalanie palet 16.11.22, 14:38
          Weź sobie sprawdź taką stronę: Google.pl , tam się wszystkiego dowiesz, nie męcz już.
          • bywalec.hoteli Re: OT - spalanie palet 16.11.22, 14:45
            no właśnie google podaje mi bzdury, wg google „nie powinno się raczej palić paletami”
            • qqbek Re: OT - spalanie palet 16.11.22, 14:51
              bywalec.hoteli napisał:

> no właśnie google podaje mi bzdury, wg google „nie powinno się raczej palić pal
              > etami”

Sosnowymi nie, bo żywica zostawia syf po sobie. Szybę czy wkład jeszcze doszorujesz, ale komina już nie.
            • taniarada Re: OT - spalanie palet 16.11.22, 15:01
              Podaje też ze palety transportowe można używać do palenia .Euro już nie bo są impregnowane.Spoko możesz nimi palić .A drugie kto patrzy na ekologię .Wystarczy wieczorem otworzyć okno i smród Cię zabije ,
              • bwv1080 Re: OT - spalanie palet 17.11.22, 08:13
                taniarada napisał:
                > Euro już nie bo są
                > impregnowane.

Od zawsze wiadomo, że palety euro nie są impregnowane. Impregnowany jesteś sam. Na wiedzę.
      • bolo2002 Re: OT - spalanie palet 17.11.22, 08:34
        Nie ma na świecie dębowych europalet- bo o tym mówi norma europejska. Prawdziwe sa tylko z drewna iglastego- czyli z gównianego. Palety jednorazowe sa do palenia lepsze , bo moga być np. z olchy- i ta pali sie lepiej i ma kalorycznosc. Ogrzewam dom kominkiem od 26 lat! Używam tylko suchego drewna w szczapach-40 cm- brzoza, dąb, jesion, buk, akacja, wiąz. To sie pali- a sosna to gówno i to wielkie i tylko kupa popiołu. Grab prawie nie ma popiołu i ma wyzszą kalorycznosc niz polski - zasrany węgiel kamienny od ... spacjalisty Sasina .. z Wołomina.
    • kreinto Re: OT - spalanie palet 16.11.22, 19:57
      Zależy w jakim piecu? Kominku, kozie czy kaflowym a może piecokuchni czy jeszcze innym? No i gdzie jest zamontowany i jaki ma system kominowy?
      Nie pytasz chyba o kocioł? Nie podejrzewam o to, że jesteś analfabetą wtórnym. Nie uwierzyłbym w to.
      • bywalec.hoteli Re: OT - spalanie palet 16.11.22, 23:00
        chyba on ma kocioł na pellet 😀
    • hukers Re: OT - spalanie palet 16.11.22, 23:14
      Myślę, że spokojnie możesz tymi paletami palić w piecu.
      Tzn. kolega, może palić.
      • bywalec.hoteli Re: OT - spalanie palet 17.11.22, 00:32
        ja mam tylko piec znaczy kocioł na gaz, nie mam kominka, po prostu nie chce krakowskiego smogu w mojej okolicy
    • bolo2002 Re: OT - spalanie palet 17.11.22, 08:25
      Mozna smiało spalać. Europaleta ma normę-a ta mówi, ze prawdziwa jest z drewna iglastego. jedyne , co Ci zostanie to gwozdzie spiralne lub pierscieniowe i trudno je wyjąc! Oczywiscie - jest to najgorsze drewno do palenia- bo kalorycznosc to tylko 1600- 1700 kcal. Prawdziwe drewno opałowe to ma 2100-2200 kcal. Grab i buk maja lepszą kalorycznosc niz ten zasrany węgiel kamienny na składach! Pale w kominku: brzoza, grab, dąb, olcha/ to juz najnizej/, owocówka kazda-np. gruszka- genialna!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka