Dodaj do ulubionych

Perfekcjonizm

20.08.22, 09:33
Gdzie jest wg Was granicą między perfekcjonizmem a robieniem wszystkiego wystarczająco dobrze?
Obserwuj wątek
  • xxdanaxx Re: Perfekcjonizm 20.08.22, 09:42
   Córa waży składniki do ciasta, bo jest perfekcjonistką, mierzy wielkość blachy, itp, ja daję wszystko na oko bo robię wystarczająco dobrze. Córa od dziecka sporządza np. dokładną listę rzeczy, które bierze na wakacje, a potem odfajkowuje, jak się pakuje na wycieczkę, bo jest perfekcjonistką, ja pakuję się w ostatniej chwili. Perfekcjonizm pozwala na bardziej zorganizowane życie, ale jednocześnie stresuje i utrudnia życie na luzie. Trzeba to wypośrodkować, bo można zwariować, pozdrawiam.
   • mona.blue Re: Perfekcjonizm 20.08.22, 09:51
    To ja odnajduje się po stronie Twojej córki. Też dzisiaj zrobię listę rzeczy do zabrania, już były sporządzone listy rzeczy do kupienia przed wyjazdem i rzeczy do zrobienia przed wyjazdem, co wydaje mi się rozsądne. Ale faktycznie to perfekcjonisryczne podejście stresuje i wykańcza, ale z drugiej strony jest obawa przed tym, że czegoś się zapomni, czegoś zabraknie itp.
    • xxdanaxx Re: Perfekcjonizm 20.08.22, 10:00
     Świat się nie zawali, jak czegoś zapomnisz, najważniejsze są dokumenty, leki, komórka, ładowarka itp.
     • sweetbog Re: Perfekcjonizm 03.09.22, 19:58
      Świat się nie zawali ,gdy zapomnisz wszystko ,oprócz swojej myśli .
  • afq Re: Perfekcjonizm 20.08.22, 14:24
   mona.blue 20.08.22, 09:33
   Gdzie jest wg Was granicą między perfekcjonizmem a robieniem wszystkiego wystarczająco dobrze?

   nie mam bladego pojęcia
   uczę się to rozpoznawać
   wciąż bez większych sukcesów
   • yadaxad Re: Perfekcjonizm 20.08.22, 17:11
    Ja mam tylko odróżniać, co należy zrobić perfekcyjnie, bo tego efekt wymaga, a co pozwala na improwizację i luz.
    • mona.blue Re: Perfekcjonizm 20.08.22, 19:52
     Czyli jednak czasem perfekcyjnie ;)
     • yadaxad Re: Perfekcjonizm 20.08.22, 23:37
      Pewnie, że tak. Są działania, które trzeba zrobić perfekcyjnie. Co nie znaczy się chce być perfekcyjnym. Bo są rzeczy, którym perfekcyjność nie służy.
    • afq Re: Perfekcjonizm 22.08.22, 17:45
     yadaxad napisał(a):

     > Ja mam tylko odróżniać, co należy zrobić perfekcyjnie, bo tego efekt wymaga, a
     > co pozwala na improwizację i luz.

     i w tym odróżnianiu trudność cała
  • yadaxad Re: Perfekcjonizm 20.08.22, 19:18
   Zapakowanie się w ostatniej chwili jest perfekcjonizmem. Jak się wie co do czego się potrzebuje. Myślenie tydzień co ma się wziąć ze sobą świadczy o chaosie mentalnym.
  • jan_stereo Re: Perfekcjonizm 25.08.22, 20:33
   Wystarczajaco dobrze jest wowczas kiedy wysyla sie post po jego wczesniejszym przeczytaniu, a perfekcjonizm polega na tym, ze postu sie nigdy nie wysyla.
   • yadaxad Re: Perfekcjonizm 26.08.22, 10:04
    Akurat celem gadania na forum, by w ogóle istniało, jest wysyłanie postów, konfrontujących wiedzę, czy niewiedzę z inną wiedzą i niewiedzą, a nie perfekcjonizm w milczeniu oświeconego buddysty.
    • afq Re: Perfekcjonizm 26.08.22, 12:35
     chyba właśnie o tym pisał jan
     • yadaxad Re: Perfekcjonizm 26.08.22, 13:21
      Przy rozpoznawaniu, mój perfekcjonizm konfrontuję z perfekcjonizmem tematu. Mostu nie zbuduję choćbym była jak najbardziej perfekcyjna w swoim pojęciu, bo mojego na to nie starcza. A perfekcjonizm życiowy jest sprawą priorytetów, nie zamiatania kurzu pod szafą, tylko tego co jest ważniejsze.
      • afq Re: Perfekcjonizm 26.08.22, 14:23
       no ta
       zapewne o różnych perfekcjonizmach mozna mówić
       • yadaxad Re: Perfekcjonizm 26.08.22, 21:16
        Jak dla mnie, perfekcjonizm nie może być zboczeniem na jakimś punkcie. Zawsze co jest ważniejsze, by przynajmniej jak się najlepiej da, wyjść, załatwić, rozwiązać, doprowadzić sytuację do perfekcyjnego rozwiązania, że nie mogło być lepiej.
    • jan_stereo Re: Perfekcjonizm 26.08.22, 16:51
     yadaxad napisał(a):

     > Akurat celem gadania na forum, by w ogóle istniało, jest wysyłanie postów, konfrontujących wiedzę, czy niewiedzę z inną wiedzą i niewiedzą, a nie perfekcjonizm w milczeniu oświeconego buddysty.


     Przyklad perfekcjonizmu jakim podalem (malo wylewnie) objawia sie w tym, ze korekcje danego postu trwalyby w sposob nieskonczony, dazac do jego idealnego ksztaltu, a tym samym nie zostalby taki post nigdy ukonczony, a tym samym i wyslany.

     Ty piszesz o czym innym.
     • yadaxad Re: Perfekcjonizm 26.08.22, 18:02
      Samokorekcja jako dążenie do perfeksjonizmu? Takich już dość się powiesiło. Gadać jest dobre.
      • jan_stereo Re: Perfekcjonizm 26.08.22, 20:03
       A co to uwazasz ze perfekcjonista jezykowy i skladniowy bedzie wypuszczal jakies pospiesznie sklecone zdania bez ogladania sie na interpunkcje ?

       Poza tym, musisz wylapac ze kiedy podaje przyklad pomiedzy perfekcjonizmem a 'wystarczajaco dobrym' podejsciem do sprawy, to przeciez nikomu nie zalecam na koncu aby szedl na sciezke doskonalosci.
       • sweetbog Re: Perfekcjonizm 27.09.22, 09:24
        Nikt nie jest doskonały .Udajemy na poczet forum ,ale w życiu wygląda to inaczej .Brylujemy w wirtualu jacy jesteśmy wspaniali ,piękni .Szkoda że nie można wszystkich zobaczyć .Ruszyć myszką .Jestem za jak na pewnym forum poza GW ,gdzie nie umieścisz postu bez zdjęcia profilowego .Tu gdyby tak to było to złudzenia by prysły. Samo pisanie niewiele znaczy ,póki nie poznamy bliżej danej osoby. Spotkać się w grupie w realu ,marzenia ściętej głowy .
   • xxdanaxx Re: Perfekcjonizm 26.08.22, 19:16
    Smsy też trzeba czytać przed wysłaniem. Raz do koleżanki napisałam : "kocham" zamiast "kicham", tak mi telefon podpowiedział:-)
    • sweetbog Re: Perfekcjonizm 01.09.22, 18:55
     Telefony mają to do siebie ,że przekręcają słownik .To trzeba by sobie zainstalować . play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.inputmethod.latin
  • sweetbog Re: Perfekcjonizm 01.09.22, 18:51
   Nikt nie jest profesjonalistą .Każdy z nas popełnia błędy ,także życiowe. Nie wiem co robić dobrze .Wystarczy być dobrym dla ludzi w sensie niesienia pomocy i zachowaniu.
  • demony_i_ja Re: Perfekcjonizm 28.09.22, 14:33
   Dla mnie perfekcjonizm skończył się myślami samobójczymi i depresją. Nie był to perfekcjonizm w szkole czy pracy, w ogarnianiu domu też nie. Był to perfekcjonizm w byciu oparciem dla innych, uszczęśliwianiu ich itp. Moi przyjaciele i ex mieli raj, przez jakiś czas ja też.... dziś wiem, choć długo mi zeszło, że świata nie zbawię
   • mona.blue Re: Perfekcjonizm 28.09.22, 16:56
    Ja też za bardzo pomagam innym, często kosztem siebie, co wyszło na terapii i mam nadzieję bardziej zadbać o siebie, o swoje potrzeby i pragnienia, zobaczymy jak mi pójdzie.
    • sweetbog Re: Perfekcjonizm 28.09.22, 17:19
     W reszcie dojrzałaś do tego by zadbać o siebie ,a nie o innych .Świata nie zbawisz w ocenie innych zawsze na niekorzyść.Można mieć dobre relacje z innymi ,którzy i tak Cię wykorzystają .PS Gdzie podziała się Yada taka aktywna .Dziwne wpisy były ostatnio.Nie ma kobiety .
     • mona.blue Re: Perfekcjonizm 28.09.22, 17:54
      Tak, ten brak Yady jest niepokojący.
      • sweetbog Re: Perfekcjonizm 28.09.22, 18:06
       Pisała zawsze gdy Ty byłaś .Ale ostatnie wpisy były dziwne jakby się bała czegoś lub kogoś .Możesz prześledzić wpisy jej do mnie . Kalllka jest na innym forach i pisze rzadko ,ale jest .Yada taka aktywna .
    • demony_i_ja Re: Perfekcjonizm 28.09.22, 23:31
     Ktoś mi kiedyś powiedział, ze nie da się tak by wszyscy byli szczęśliwi, prędzej czy później ktoś ucierpi.
     Dawnej jak durna jadąc na swojej przerośniętej empatii starałam się by każdy miał usmiech na twarzy i czuł się przeze mnie dobrze. Kiedy zaś o mnie chodziło to myslalam jakbym ja się czuła gdyby ktoś postąpił tak wobec mnie. Oj to było trudne i wyniszczające choć wtedy tego nierozumialam. Dlatego teraz inaczej uczę moje dzieci niż mnie uczono, uczę pomagać, ale i też stawiać granice.
     • mona.blue Re: Perfekcjonizm 29.09.22, 07:44
      Tak, granice są bardzo ważne, ja ostatnio wzięłam się właśnie za ustalanie granic w relacjach. Moje dzieci na szczęście jakoś nauczyły się stawiać te granice, może dlatego, że starałam się nie przymuszać ich nigdy do niczego, pozwalalam im mówić NIE, odwrotnie niż było w mojej rodzinie pochodzenia, wobec mnie.
      • demony_i_ja Re: Perfekcjonizm 29.09.22, 08:03
       Nie wiem dlaczego, ale odnoszę wrażenie pewnego podobieństwa między tym, jak nas wychowano.
       • mona.blue Re: Perfekcjonizm 29.09.22, 08:29
        Może tak. Ja natomiast widzę podobieństwo doświadczeń życiowych, które nas spotkały.
        • demony_i_ja Re: Perfekcjonizm 29.09.22, 08:49
         Całkiem możliwe.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka