Dodaj do ulubionych

Egoizm - jak się go pozbyć?

22.10.08, 23:14
Jak pracować nad tym, żeby być mniej egoistycznym w kontaktach z
ludźmi? Jestem jedynaczką i myślę, że głównie z tego powodu jestem
dość samolubna. Jak to zmienić?
Obserwuj wątek
    • malakas Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 23.10.08, 00:48
      Nalezy podejmowac dzialania altruistyczne. Na początek mozesz mi
      przeslac stówkę, bo pic sie chce jak we żniwa...
    • gapuchna Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 23.10.08, 01:29
      Dziwne, też jestem jedynaczką, a nie patrzę na świat przez pryzmat własnej osoby.
      Proszę, to nie kwestia bycia jedynakiem, a tylko charakteru, osobowości.
      A co robić? popatrz dookoła siebie - widzisz? Dużo tego!
    • lifeisaparadox Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 24.10.08, 12:13
      Tak odwracajac kota ogonem lub ogon kotem, moze sprawa tkwi w niskiej samoocenie
      nasuwajacej poczucie bycia egoistyczna osoba?
      • magdalena.45 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 24.10.08, 15:27
        lifeisaparadox napisał:

        > Tak odwracajac kota ogonem lub ogon kotem, moze sprawa tkwi w
        niskiej samoocenie nasuwajacej poczucie bycia egoistyczna osoba?

        Pewnie coś w tym jest, bo tak bardzo chyba nie jestem egoistyczna :)
    • paco_lopez Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 24.10.08, 14:20
      jeżeli 45 to liczba twoich lat, to ja jako 35 zasugeruje ze juz po
      japkach. doraźnie się mozesz tylko reflektować i pytac czy wszyscy
      chca herbatę, a i tak najlepsza będzie ta herbatka, którą sama
      sobioe zrobisz.
    • psychoguru Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 24.10.08, 17:41
      magdalena.45 napisała:

      > Jak pracować nad tym, żeby być mniej egoistycznym w kontaktach z
      > ludźmi? Jestem jedynaczką i myślę, że głównie z tego powodu
      jestem
      > dość samolubna. Jak to zmienić?

      Opisujesz podstawowa ceche swojej osobowosci ale nie wiadomo czy
      ten opis jest obiektywny. Pytanie skad masz taka opinie o sobie,
      z twojego systemu samooceny czy jest to opinia innych ludzi, kogo?
      Jakie przyklady samolubnosci moglabys podac?
      • magdalena.45 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 24.10.08, 19:45
        Nie jest to opinia innych ludzi, raczej cecha, którą zauważam sama u
        siebie.
        Chodzi mi o to, że kieruję się głównie własnymi potrzebami i często
        nie jestem w stanie uwzględnić cudzych potrzeb. Jak mnie to nic nie
        kosztuje to tak, jeżeli natomiast wiąże się to z rezygnacją z siebie
        (chodzi mi o altruizm) to wolę często "wygrać" z innymi niż pójść na
        kompromis, szczególnie w ważnych dla mnie sprawach.
        • petrus00 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 25.10.08, 16:44
          Czytałem kiedyś w takiej książce bardzo mądrą radę. Jeśli chcemy być
          szczęsliwymi i spełnionymi ludźmi to powinniśmy dbać o szczęście i spełnienie
          ludzi którzy nas otaczają. Szczególnie jak tą osobą jest mąż, czy ktoś dla
          Ciebie ważny. Więc postaraj się przesunąć priorytet tych ważnych spraw nie na
          siebie tylko na kogoś innego nie zapominając jednocześnie o sobie.
          • magdalena.45 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 25.10.08, 22:53
            Petrus, to bardzo ważne co napisałeś, dzięki :)
        • lifeisaparadox Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 25.10.08, 19:28
          magdalena.45 napisała:

          > Nie jest to opinia innych ludzi, raczej cecha, którą zauważam sama u
          > siebie.
          > Chodzi mi o to, że kieruję się głównie własnymi potrzebami i często
          > nie jestem w stanie uwzględnić cudzych potrzeb. Jak mnie to nic nie
          > kosztuje to tak, jeżeli natomiast wiąże się to z rezygnacją z siebie
          > (chodzi mi o altruizm) to wolę często "wygrać" z innymi niż pójść na
          > kompromis, szczególnie w ważnych dla mnie sprawach.

          Ja polece na jedno kopyto - z niska samoocena jako wykladnikiem. Majac zanizona
          samoocene, trudniej czlowiekowi cos dac z siebie. Osoba z niska samoocena moze
          czuc sie wykorzystywana, naduzywana, robiona w bambuko i przez to, z tego powodu
          zachowuje sie zachowawczo, defensywnie, zeby nie dac sie zmanipulowac, wyrwac
          sobie resztek tego co ma. Zatem wychodzi egoizm, poczucie braku i koniecznosci
          dbania o siebie w ofensywnej rzeczywistosci.
          Ludzie z niska samoocena czesto stawiaja siebie w roli ofiary, potencjalnej ofiary.

          Nic nie dadza gadki o duchowosci i pozbyciu sie ego, skoro ciagle bedzie to
          podszyte niska samoocena, ego zawsze bedzie i to na minusie, a nie ma nic
          gorszego od takiego zestawienia :> Proby "altruizmu" i tak skoncza sie poczuciem
          braku, sprzecznosci z wlasnymi odczuciami itp.
          Wlasciwie to uwazam ze egoizmu nie ma, jest tylko poczucie tracenia,
          przywiazania do resztek. Moze to na to samo wychodzi.
          • magdalena.45 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 25.10.08, 22:56
            lifeisparadox, tak wiem, że powinnam popracować nad poczuciem
            własnej wartości.
    • indigo-apollo Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 25.10.08, 16:40
      magdalena.45 napisała:

      > Jak pracować nad tym, żeby być mniej egoistycznym w kontaktach z
      > ludźmi? Jestem jedynaczką i myślę, że głównie z tego powodu jestem
      > dość samolubna. Jak to zmienić?

      Droga Magdaleno!
      Ta sprawa zajmowali sie wszyscy mistyce swiata, lacznie z Jesusem, Budda, Krisna
      i innymi, niezeleznie od tradycji w jakiej im przyszlo zyc i dzialac. Stan
      rzeczy na tym swiecie jest skutkiem ludzkiego egoizmu. Smierc go - a wszystko
      inne to polsrodki, byla glownym celem dzialania i nauczania tych wielkich. Jest
      ona glownym celem kazdej powaznej duchowosci i byc winna, a, niestety, nie jest,
      takze celem kazdej zorganizowanej religii i kultury.

      Co Ci moge polecic? Kazda religia ma swoj mistyczny nurt, gwaltownie zwalczany
      przez jej zorganizowana forme. Niemal kazdy mistyk, byl szykanowany, wielu bylo
      przesladowanych a nie malo z nich oddalo zycie za prawde, ktora objawia sie,
      kiedy ego znika. Szukaj mistykow przszlosci i terazniejszosci. Moze znajdziesz
      jakis trop czytajac "Rozmowy z Bogiem" N.D.- Walsch´a. Na stronie
      askrealjesus.com (www.askrealjesus.com/Z_POLISH_SITE/POL_index.html)
      znajdziesz wyczerpujace wyklady na temat egoizmu.

      Powodzenia zycze!
      IA
      • damianbsc Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 25.10.08, 16:56
        Czytaj Pismo Swiete.
        • magdalena.45 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 25.10.08, 23:00
          damianbsc napisał:

          > Czytaj Pismo Swiete.

          Czytam :)
      • magdalena.45 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 25.10.08, 22:59
        Indigo-apollo, dziękuję. Mistyka i śmierć ego to jest coś, co mnie
        od dawna bardzo interesuje. Dzięki również za link.
    • kol.3 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 25.10.08, 17:44
      Nie przesadzaj z tym pozbywaniem się egoizmu. Czy inni robią dla
      Ciebie wszystko, własnym kosztem?
    • eazy_ryder Egoizm to nie problem 25.10.08, 20:08
      Ale po co cokolwiek robić? egoizm, egocentryzm to nie jest problem. To zdrowe
      poglądy i warto je zachować.
      Ja już jakiś czas zauważyłem objawy u siebie, a niedawno całkiem to
      zaakceptowałem i od tej chwili jestem szczęśliwy, a zewnętrznych ludzi mam w dupie.
      • magdalena.45 Re: Egoizm to nie problem 25.10.08, 23:04
        Eazy_ryder, egoizm i egocentryzm nie są zdrowe, zdrowe jest dbanie o
        swoje potrzby, ale nie kosztem innych. Chciałbyś żyć otoczony przez
        egoistów i egocentryków, którzy prawie nie zauważają Cię, nie pomogą
        Ci, bo inni się dla nich nie liczą?
    • barwaldi Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 25.10.08, 21:41
      Egoizm to pozytyw. Pamiętaj, że nie masz nikogo blizszego i
      ważniejszego niż siebie samą.
      • mis22 Egoizm jest problemem 26.10.08, 01:09
        barwaldi napisał:
        > Egoizm to pozytyw. Pamiętaj, że nie masz nikogo blizszego i
        > ważniejszego niż siebie samą.

        Z tego, że jesteś sobie najbliższy i najważniejszy nie wynika, że dobrze być
        egoistą. Egoista sądzi, że gdy będzie dbał o swoje interesy to będzie
        szczęśliwy. Ale to nie jest prawda. Człowiek jest istotą społeczną. Gdy ma
        zaspokojone podstawowe potrzeby fizjologiczne - nie jest głodny, nie jest mu
        zimno i jest bezpieczny - to jego samopoczucie jest wynikiem interakcji z innymi
        ludźmi. Jeśli jest przyjaźnie nastawiony do innych ludzi, pomaga innym to inni
        ludzie też traktują go przyjaźnie i go cenią. W efekcie czuje się on o wiele
        lepiej niż inni ludzie są do niego nieprzyjaxnie nastawieni i go unikają.

        Jest nawet piosenka "Richard Cory" - Simon & Garfunkel. Był on bogaty ale był
        nieszczęśliwy, bo tym bogactwem nie dzilił się z innymi i był samotny. W efekcie
        zastrzelił się.

        Pomagaj więc innym, ale mam na myśli pomaganie ludziom, którzy autentycznie
        potrzebują pomocy.
        • barwaldi Re: Egoizm jest problemem 26.10.08, 09:32
          Byłoby pięknie, gdyby człowiek dając, otrzymywał także coś w zamian.
          Gdyby pomagając innym w potrzebie, mógł liczyc na pomoc innych, gdy
          sam znajdzie się w biedzie. Ale tak nie jest. Jestem otwart na świat
          i ludzi. Życzcliwy wszystkim i wszyskich szanujący.
          Ale....Wielokrotnie pomagałem ldzim i zamiast zyskać ich wdzięczność
          i szacunej, zyskałem miano frajera, ktory daje się wykorzystywać.
          Jesteś zapewne bardzo młoda, więc i młodzieńczo naiwna. Ja mam
          prawie 70 lat.I nie jest to starcze zgorzknienie, ale wynik
          dożwiadczenia życiowego. Pozdrawiam.
          • mis22 Altruizm się opłaca (w sensie psychologicznym) 26.10.08, 13:40
            barwaldi napisał:
            > Byłoby pięknie, gdyby człowiek dając, otrzymywał także coś w
            > zamian. Ja mam prawie 70 lat.
            > ... jest to wynik doświadczenia życiowego.

            Ja mam 63 lata. Pomagam innym bezinteresownie i czuję się z tym bardzo dobrze.
            Też myślałem kiedyś tak jak ty, że powinienem coś z tego mieć. Ale wtedy to nie
            jest altruizm tylko handel wymienny - ja podrapię twoje plecy, a ty w zamian
            podrapiesz moje. Albo praca zarobkowa - ja naprawię twój kran a ty mi zapłacisz.

            Zgadzam się jedynie z tobą, że nie należy się dawać wykorzystywać, bo zamiast
            szacunku będziesz mieć opinię frajera. Dlatego wcześniej napisałem aby pomagać
            ludziom, którzy rzeczywiście potrzebują pomocy. Np. uczyć dzieci mające
            trudnosci w szkole, a których rodziców nie stać na korepetycje.
    • adambogun Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 26.10.08, 04:19
      Już nie potrafisz tego zmienić,będziesz szukała partnera całkowicie
      zdominowanego przez Ciebie,jedynie jego atrakcyjność psychofizyczna
      spowoduje Twój kompromis,jesteś skazana na walkę z samą sobą i z
      partnerem,Twoje wysokie ja nie pozwoli Ci przegrać,jak i wygrać,więc
      skazana...;jedynym rozwiązaniem to dwójka dzieci,chociaż i tak w
      takiej sytuacji będziesz kochała bardziej jedno z tej
      dwójki.....,nastepne pokolenie tych dzieci będzie mogło się zmierzyć
      z tym problemem,już nie Ty,więc przestań zaprzątać sobie głowe tym
      problemem,żyj ;)
      • magdalena.45 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 26.10.08, 12:39
        adambogun napisał:

        > Już nie potrafisz tego zmienić

        A ja wierzę, że nigdy nie jest za późno, szczególnie jeżeli pracuje
        sie nad sobą i swoją duchowością.
    • rinva Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 26.10.08, 09:33
      Pojsc na duchowa sciezke, albo ochotniczyc w instytucji pomagajacej
      ludziom, albo znalesc kochajacych przyjaciol, ktorym az bedziesz
      chciec pomagac
      • magdalena.45 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 26.10.08, 12:38
        Tak, wiem :)
    • jacek226315 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 26.10.08, 15:26
      poprosic rodzicow o siostrzyczke lub braciszka
    • raveness1 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 26.10.08, 20:22
      A po co chcesz sie go pozbyc? Co jest zlego w byciu egoista? Do tej
      pory bylo ok., a teraz cos zgrzyta...?
      Zyj z tym rakiem 24 godz. na dobe, swiadomie i gleboko, a wkrotce
      pytanie "jak sie go pozbyc" przestanie dla ciebie istniec.

      Poki co, nie chcesz sie niczego pozbyc. Probujesz tylko zakamuflowac
      egoizm jakas ladna etykietka jak np. atruizm, dobre uczynek, pomoc
      innym. To dalej ta sama gra twojego ego. Tyle, ze coraz bardziej
      subtelna. I coraz bardziej niebezpieczna.
      • magdalena.45 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 27.10.08, 15:17
        raveness1 napisał:

        > egoizm jakas ladna etykietka jak np. atruizm, dobre uczynek, pomoc
        > innym. To dalej ta sama gra twojego ego. Tyle, ze coraz bardziej
        > subtelna. I coraz bardziej niebezpieczna.

        Obawiam się, że masz rację :(
        • raveness1 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 27.10.08, 20:32
          I o to wlasnie chodzilo. Moj post nie byl napisany na pocieszenie,
          tylko na rozbudzenie. Wiem jak to wkurza, gdy ktos nas nagle budzi z
          blogiego snu...ale to najlepsza metoda.
          Zatem nie ma sie czego obawiac, bo polowe drogi masz juz za soba
          (zdemaskowalas swoje prawdziwe, ukryte intencje).
          Good luck!
    • falcon777 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 26.10.08, 21:27
      Egozimu łatwo sie pozbyc . Wystarczy zamienić go na inne slowa np.
      kochanie siebie lub troska o samą siebie :-) Troche trudniej zmienic
      zachowania w okreslonych kontekstach , które nazywasz egoizmem . Ale
      o nich nie napomknełas ani słowem ..
      • magdalena.45 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 27.10.08, 15:18
        falcon777 napisał:

        >Troche trudniej zmienic zachowania w okreslonych kontekstach ,
        które nazywasz egoizmem . Ale o nich nie napomknełas ani słowem ..

        Nie jestem gotowa napisać o konkretach.
    • monikinha Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 27.10.08, 20:43
      Spójrz lepiej na osobę, która Ci wmawia egoizm i zobacz, co tym chce
      osiągnąć DLA SIEBIE ;)
    • psychoguru Cudze potrzeby 27.10.08, 21:25
      magdalena.45 napisała:

      > Nie jest to opinia innych ludzi, raczej cecha, którą zauważam
      sama u
      > siebie.
      > Chodzi mi o to, że kieruję się głównie własnymi potrzebami i
      często
      > nie jestem w stanie uwzględnić cudzych potrzeb. Jak mnie to nic
      nie
      > kosztuje to tak, jeżeli natomiast wiąże się to z rezygnacją z
      siebie
      > (chodzi mi o altruizm) to wolę często "wygrać" z innymi niż pójść
      na
      > kompromis, szczególnie w ważnych dla mnie sprawach.

      Tu jest znowu wiecej pytan bo nie wiadomo o jakie cudze potrzeby
      chodzi i czy kompromis jest w ogole wskazany "w szczegolnie waznych
      dla mnie sprawach". Na tym poziomie ogolnosci mozna by na przyklad
      spekulowac ze niepotrzebnie obwiniasz sie o brak altruizmu.

      Potrzebne sa konkretne przyklady swiadczace o tym ze jestes na
      pewno wredna egoistka do szpiku kosci:).
    • asidoo Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 27.10.08, 23:22
      Nic nie zmieniaj. Żyjemy dla własnej radości.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka