magdalena.45 22.10.08, 23:14 Jak pracować nad tym, żeby być mniej egoistycznym w kontaktach z ludźmi? Jestem jedynaczką i myślę, że głównie z tego powodu jestem dość samolubna. Jak to zmienić? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
malakas Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 23.10.08, 00:48 Nalezy podejmowac dzialania altruistyczne. Na początek mozesz mi przeslac stówkę, bo pic sie chce jak we żniwa... Odpowiedz Link Zgłoś
gapuchna Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 23.10.08, 01:29 Dziwne, też jestem jedynaczką, a nie patrzę na świat przez pryzmat własnej osoby. Proszę, to nie kwestia bycia jedynakiem, a tylko charakteru, osobowości. A co robić? popatrz dookoła siebie - widzisz? Dużo tego! Odpowiedz Link Zgłoś
lifeisaparadox Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 24.10.08, 12:13 Tak odwracajac kota ogonem lub ogon kotem, moze sprawa tkwi w niskiej samoocenie nasuwajacej poczucie bycia egoistyczna osoba? Odpowiedz Link Zgłoś
magdalena.45 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 24.10.08, 15:27 lifeisaparadox napisał: > Tak odwracajac kota ogonem lub ogon kotem, moze sprawa tkwi w niskiej samoocenie nasuwajacej poczucie bycia egoistyczna osoba? Pewnie coś w tym jest, bo tak bardzo chyba nie jestem egoistyczna :) Odpowiedz Link Zgłoś
paco_lopez Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 24.10.08, 14:20 jeżeli 45 to liczba twoich lat, to ja jako 35 zasugeruje ze juz po japkach. doraźnie się mozesz tylko reflektować i pytac czy wszyscy chca herbatę, a i tak najlepsza będzie ta herbatka, którą sama sobioe zrobisz. Odpowiedz Link Zgłoś
psychoguru Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 24.10.08, 17:41 magdalena.45 napisała: > Jak pracować nad tym, żeby być mniej egoistycznym w kontaktach z > ludźmi? Jestem jedynaczką i myślę, że głównie z tego powodu jestem > dość samolubna. Jak to zmienić? Opisujesz podstawowa ceche swojej osobowosci ale nie wiadomo czy ten opis jest obiektywny. Pytanie skad masz taka opinie o sobie, z twojego systemu samooceny czy jest to opinia innych ludzi, kogo? Jakie przyklady samolubnosci moglabys podac? Odpowiedz Link Zgłoś
magdalena.45 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 24.10.08, 19:45 Nie jest to opinia innych ludzi, raczej cecha, którą zauważam sama u siebie. Chodzi mi o to, że kieruję się głównie własnymi potrzebami i często nie jestem w stanie uwzględnić cudzych potrzeb. Jak mnie to nic nie kosztuje to tak, jeżeli natomiast wiąże się to z rezygnacją z siebie (chodzi mi o altruizm) to wolę często "wygrać" z innymi niż pójść na kompromis, szczególnie w ważnych dla mnie sprawach. Odpowiedz Link Zgłoś
petrus00 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 25.10.08, 16:44 Czytałem kiedyś w takiej książce bardzo mądrą radę. Jeśli chcemy być szczęsliwymi i spełnionymi ludźmi to powinniśmy dbać o szczęście i spełnienie ludzi którzy nas otaczają. Szczególnie jak tą osobą jest mąż, czy ktoś dla Ciebie ważny. Więc postaraj się przesunąć priorytet tych ważnych spraw nie na siebie tylko na kogoś innego nie zapominając jednocześnie o sobie. Odpowiedz Link Zgłoś
magdalena.45 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 25.10.08, 22:53 Petrus, to bardzo ważne co napisałeś, dzięki :) Odpowiedz Link Zgłoś
lifeisaparadox Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 25.10.08, 19:28 magdalena.45 napisała: > Nie jest to opinia innych ludzi, raczej cecha, którą zauważam sama u > siebie. > Chodzi mi o to, że kieruję się głównie własnymi potrzebami i często > nie jestem w stanie uwzględnić cudzych potrzeb. Jak mnie to nic nie > kosztuje to tak, jeżeli natomiast wiąże się to z rezygnacją z siebie > (chodzi mi o altruizm) to wolę często "wygrać" z innymi niż pójść na > kompromis, szczególnie w ważnych dla mnie sprawach. Ja polece na jedno kopyto - z niska samoocena jako wykladnikiem. Majac zanizona samoocene, trudniej czlowiekowi cos dac z siebie. Osoba z niska samoocena moze czuc sie wykorzystywana, naduzywana, robiona w bambuko i przez to, z tego powodu zachowuje sie zachowawczo, defensywnie, zeby nie dac sie zmanipulowac, wyrwac sobie resztek tego co ma. Zatem wychodzi egoizm, poczucie braku i koniecznosci dbania o siebie w ofensywnej rzeczywistosci. Ludzie z niska samoocena czesto stawiaja siebie w roli ofiary, potencjalnej ofiary. Nic nie dadza gadki o duchowosci i pozbyciu sie ego, skoro ciagle bedzie to podszyte niska samoocena, ego zawsze bedzie i to na minusie, a nie ma nic gorszego od takiego zestawienia :> Proby "altruizmu" i tak skoncza sie poczuciem braku, sprzecznosci z wlasnymi odczuciami itp. Wlasciwie to uwazam ze egoizmu nie ma, jest tylko poczucie tracenia, przywiazania do resztek. Moze to na to samo wychodzi. Odpowiedz Link Zgłoś
magdalena.45 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 25.10.08, 22:56 lifeisparadox, tak wiem, że powinnam popracować nad poczuciem własnej wartości. Odpowiedz Link Zgłoś
indigo-apollo Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 25.10.08, 16:40 magdalena.45 napisała: > Jak pracować nad tym, żeby być mniej egoistycznym w kontaktach z > ludźmi? Jestem jedynaczką i myślę, że głównie z tego powodu jestem > dość samolubna. Jak to zmienić? Droga Magdaleno! Ta sprawa zajmowali sie wszyscy mistyce swiata, lacznie z Jesusem, Budda, Krisna i innymi, niezeleznie od tradycji w jakiej im przyszlo zyc i dzialac. Stan rzeczy na tym swiecie jest skutkiem ludzkiego egoizmu. Smierc go - a wszystko inne to polsrodki, byla glownym celem dzialania i nauczania tych wielkich. Jest ona glownym celem kazdej powaznej duchowosci i byc winna, a, niestety, nie jest, takze celem kazdej zorganizowanej religii i kultury. Co Ci moge polecic? Kazda religia ma swoj mistyczny nurt, gwaltownie zwalczany przez jej zorganizowana forme. Niemal kazdy mistyk, byl szykanowany, wielu bylo przesladowanych a nie malo z nich oddalo zycie za prawde, ktora objawia sie, kiedy ego znika. Szukaj mistykow przszlosci i terazniejszosci. Moze znajdziesz jakis trop czytajac "Rozmowy z Bogiem" N.D.- Walsch´a. Na stronie askrealjesus.com (www.askrealjesus.com/Z_POLISH_SITE/POL_index.html) znajdziesz wyczerpujace wyklady na temat egoizmu. Powodzenia zycze! IA Odpowiedz Link Zgłoś
magdalena.45 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 25.10.08, 23:00 damianbsc napisał: > Czytaj Pismo Swiete. Czytam :) Odpowiedz Link Zgłoś
magdalena.45 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 25.10.08, 22:59 Indigo-apollo, dziękuję. Mistyka i śmierć ego to jest coś, co mnie od dawna bardzo interesuje. Dzięki również za link. Odpowiedz Link Zgłoś
kol.3 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 25.10.08, 17:44 Nie przesadzaj z tym pozbywaniem się egoizmu. Czy inni robią dla Ciebie wszystko, własnym kosztem? Odpowiedz Link Zgłoś
eazy_ryder Egoizm to nie problem 25.10.08, 20:08 Ale po co cokolwiek robić? egoizm, egocentryzm to nie jest problem. To zdrowe poglądy i warto je zachować. Ja już jakiś czas zauważyłem objawy u siebie, a niedawno całkiem to zaakceptowałem i od tej chwili jestem szczęśliwy, a zewnętrznych ludzi mam w dupie. Odpowiedz Link Zgłoś
magdalena.45 Re: Egoizm to nie problem 25.10.08, 23:04 Eazy_ryder, egoizm i egocentryzm nie są zdrowe, zdrowe jest dbanie o swoje potrzby, ale nie kosztem innych. Chciałbyś żyć otoczony przez egoistów i egocentryków, którzy prawie nie zauważają Cię, nie pomogą Ci, bo inni się dla nich nie liczą? Odpowiedz Link Zgłoś
barwaldi Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 25.10.08, 21:41 Egoizm to pozytyw. Pamiętaj, że nie masz nikogo blizszego i ważniejszego niż siebie samą. Odpowiedz Link Zgłoś
mis22 Egoizm jest problemem 26.10.08, 01:09 barwaldi napisał: > Egoizm to pozytyw. Pamiętaj, że nie masz nikogo blizszego i > ważniejszego niż siebie samą. Z tego, że jesteś sobie najbliższy i najważniejszy nie wynika, że dobrze być egoistą. Egoista sądzi, że gdy będzie dbał o swoje interesy to będzie szczęśliwy. Ale to nie jest prawda. Człowiek jest istotą społeczną. Gdy ma zaspokojone podstawowe potrzeby fizjologiczne - nie jest głodny, nie jest mu zimno i jest bezpieczny - to jego samopoczucie jest wynikiem interakcji z innymi ludźmi. Jeśli jest przyjaźnie nastawiony do innych ludzi, pomaga innym to inni ludzie też traktują go przyjaźnie i go cenią. W efekcie czuje się on o wiele lepiej niż inni ludzie są do niego nieprzyjaxnie nastawieni i go unikają. Jest nawet piosenka "Richard Cory" - Simon & Garfunkel. Był on bogaty ale był nieszczęśliwy, bo tym bogactwem nie dzilił się z innymi i był samotny. W efekcie zastrzelił się. Pomagaj więc innym, ale mam na myśli pomaganie ludziom, którzy autentycznie potrzebują pomocy. Odpowiedz Link Zgłoś
barwaldi Re: Egoizm jest problemem 26.10.08, 09:32 Byłoby pięknie, gdyby człowiek dając, otrzymywał także coś w zamian. Gdyby pomagając innym w potrzebie, mógł liczyc na pomoc innych, gdy sam znajdzie się w biedzie. Ale tak nie jest. Jestem otwart na świat i ludzi. Życzcliwy wszystkim i wszyskich szanujący. Ale....Wielokrotnie pomagałem ldzim i zamiast zyskać ich wdzięczność i szacunej, zyskałem miano frajera, ktory daje się wykorzystywać. Jesteś zapewne bardzo młoda, więc i młodzieńczo naiwna. Ja mam prawie 70 lat.I nie jest to starcze zgorzknienie, ale wynik dożwiadczenia życiowego. Pozdrawiam. Odpowiedz Link Zgłoś
mis22 Altruizm się opłaca (w sensie psychologicznym) 26.10.08, 13:40 barwaldi napisał: > Byłoby pięknie, gdyby człowiek dając, otrzymywał także coś w > zamian. Ja mam prawie 70 lat. > ... jest to wynik doświadczenia życiowego. Ja mam 63 lata. Pomagam innym bezinteresownie i czuję się z tym bardzo dobrze. Też myślałem kiedyś tak jak ty, że powinienem coś z tego mieć. Ale wtedy to nie jest altruizm tylko handel wymienny - ja podrapię twoje plecy, a ty w zamian podrapiesz moje. Albo praca zarobkowa - ja naprawię twój kran a ty mi zapłacisz. Zgadzam się jedynie z tobą, że nie należy się dawać wykorzystywać, bo zamiast szacunku będziesz mieć opinię frajera. Dlatego wcześniej napisałem aby pomagać ludziom, którzy rzeczywiście potrzebują pomocy. Np. uczyć dzieci mające trudnosci w szkole, a których rodziców nie stać na korepetycje. Odpowiedz Link Zgłoś
adambogun Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 26.10.08, 04:19 Już nie potrafisz tego zmienić,będziesz szukała partnera całkowicie zdominowanego przez Ciebie,jedynie jego atrakcyjność psychofizyczna spowoduje Twój kompromis,jesteś skazana na walkę z samą sobą i z partnerem,Twoje wysokie ja nie pozwoli Ci przegrać,jak i wygrać,więc skazana...;jedynym rozwiązaniem to dwójka dzieci,chociaż i tak w takiej sytuacji będziesz kochała bardziej jedno z tej dwójki.....,nastepne pokolenie tych dzieci będzie mogło się zmierzyć z tym problemem,już nie Ty,więc przestań zaprzątać sobie głowe tym problemem,żyj ;) Odpowiedz Link Zgłoś
magdalena.45 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 26.10.08, 12:39 adambogun napisał: > Już nie potrafisz tego zmienić A ja wierzę, że nigdy nie jest za późno, szczególnie jeżeli pracuje sie nad sobą i swoją duchowością. Odpowiedz Link Zgłoś
rinva Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 26.10.08, 09:33 Pojsc na duchowa sciezke, albo ochotniczyc w instytucji pomagajacej ludziom, albo znalesc kochajacych przyjaciol, ktorym az bedziesz chciec pomagac Odpowiedz Link Zgłoś
jacek226315 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 26.10.08, 15:26 poprosic rodzicow o siostrzyczke lub braciszka Odpowiedz Link Zgłoś
raveness1 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 26.10.08, 20:22 A po co chcesz sie go pozbyc? Co jest zlego w byciu egoista? Do tej pory bylo ok., a teraz cos zgrzyta...? Zyj z tym rakiem 24 godz. na dobe, swiadomie i gleboko, a wkrotce pytanie "jak sie go pozbyc" przestanie dla ciebie istniec. Poki co, nie chcesz sie niczego pozbyc. Probujesz tylko zakamuflowac egoizm jakas ladna etykietka jak np. atruizm, dobre uczynek, pomoc innym. To dalej ta sama gra twojego ego. Tyle, ze coraz bardziej subtelna. I coraz bardziej niebezpieczna. Odpowiedz Link Zgłoś
magdalena.45 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 27.10.08, 15:17 raveness1 napisał: > egoizm jakas ladna etykietka jak np. atruizm, dobre uczynek, pomoc > innym. To dalej ta sama gra twojego ego. Tyle, ze coraz bardziej > subtelna. I coraz bardziej niebezpieczna. Obawiam się, że masz rację :( Odpowiedz Link Zgłoś
raveness1 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 27.10.08, 20:32 I o to wlasnie chodzilo. Moj post nie byl napisany na pocieszenie, tylko na rozbudzenie. Wiem jak to wkurza, gdy ktos nas nagle budzi z blogiego snu...ale to najlepsza metoda. Zatem nie ma sie czego obawiac, bo polowe drogi masz juz za soba (zdemaskowalas swoje prawdziwe, ukryte intencje). Good luck! Odpowiedz Link Zgłoś
falcon777 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 26.10.08, 21:27 Egozimu łatwo sie pozbyc . Wystarczy zamienić go na inne slowa np. kochanie siebie lub troska o samą siebie :-) Troche trudniej zmienic zachowania w okreslonych kontekstach , które nazywasz egoizmem . Ale o nich nie napomknełas ani słowem .. Odpowiedz Link Zgłoś
magdalena.45 Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 27.10.08, 15:18 falcon777 napisał: >Troche trudniej zmienic zachowania w okreslonych kontekstach , które nazywasz egoizmem . Ale o nich nie napomknełas ani słowem .. Nie jestem gotowa napisać o konkretach. Odpowiedz Link Zgłoś
monikinha Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 27.10.08, 20:43 Spójrz lepiej na osobę, która Ci wmawia egoizm i zobacz, co tym chce osiągnąć DLA SIEBIE ;) Odpowiedz Link Zgłoś
psychoguru Cudze potrzeby 27.10.08, 21:25 magdalena.45 napisała: > Nie jest to opinia innych ludzi, raczej cecha, którą zauważam sama u > siebie. > Chodzi mi o to, że kieruję się głównie własnymi potrzebami i często > nie jestem w stanie uwzględnić cudzych potrzeb. Jak mnie to nic nie > kosztuje to tak, jeżeli natomiast wiąże się to z rezygnacją z siebie > (chodzi mi o altruizm) to wolę często "wygrać" z innymi niż pójść na > kompromis, szczególnie w ważnych dla mnie sprawach. Tu jest znowu wiecej pytan bo nie wiadomo o jakie cudze potrzeby chodzi i czy kompromis jest w ogole wskazany "w szczegolnie waznych dla mnie sprawach". Na tym poziomie ogolnosci mozna by na przyklad spekulowac ze niepotrzebnie obwiniasz sie o brak altruizmu. Potrzebne sa konkretne przyklady swiadczace o tym ze jestes na pewno wredna egoistka do szpiku kosci:). Odpowiedz Link Zgłoś
asidoo Re: Egoizm - jak się go pozbyć? 27.10.08, 23:22 Nic nie zmieniaj. Żyjemy dla własnej radości. Odpowiedz Link Zgłoś