Dodaj do ulubionych

Azbest z dachu

15.05.22, 07:41
Witam, chciałem się zapytać osób które mogą mieć na ten temat wiedzę. Czy mógł mi zaszkodzić azbest z dachu ? Kosilem trawę w miejscu gdzie z dużego dachu pokrytego eternitem bezpośrednio spływa woda. Pozdrawiam,
Obserwuj wątek
  • chynia Re: Azbest z dachu 15.05.22, 09:35
   Azbest jako taki nie jest szkodliwy, ale pył azbestowy już tak. Niebezpieczeństwo istnieje przy rozbieraniu (kruszeniu,łamaniu) płyt, bo wtedy ulatnia się pył szkodliwy dla układu oddechowego.Cały nieuszkodzony nie jest groźny;( kiedyś nawet w pracy musieliśmy czyścić papierem ściernym azbestowe płyty wyłączników szybkich po wyrzutach, po latach tego zabroniono uznając za szkodliwe)
   • horpyna4 Re: Azbest z dachu 15.05.22, 09:57
    Fakt, azbest jest szkodliwy tylko w postaci pyłu, jak dostanie się do płuc. Pył ten ma postać drobnych igiełek, które wbijają się wewnątrz i nie można ich odkrztusić. Skutkuje to nowotworem opłucnej.
   • horpyna4 Re: Azbest z dachu 15.05.22, 10:10
    Chynia, u mnie w pracy używano przez długie lata rękawic azbestowych, z których pył się sypał, bo były stare i złachane. I nawet behapowiec tego nie zauważał, nie mówiąc o ludziach, którzy byli bezpośrednio narażeni. Wprawdzie było to dość dawno, ale o szczegółach szkodliwego działania azbestu już od jakiegoś czasu wiedziano.

    Musiałam tłumaczyć wszystkim, jakie mogą być efekty. I kategorycznie odmówiłam używania tych rękawic, żądając zakupu rękawic termoodpornych z włókna szklanego. Grzecznie posłuchali, bo nie mieli wyjścia.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka