Dodaj do ulubionych

Podwyższony cholesterol

24.11.22, 10:49
Jak go skutecznie i szybko obniżyć?
Obserwuj wątek
    • sp9tcu Re: Podwyższony cholesterol 24.11.22, 11:18
      Ani me ani be kuryku
      Wiek ,płeć ,waga ,zwrost ,
      badania krwi ?
      • xdanax Re: Podwyższony cholesterol 24.11.22, 11:25
        Wiek 55, wzrost 160, waga 75 kobieta
        badania krwi w normie
        glukoza- 5,0
        cholesterol- 7,69
        HLD- 1,60
        Trójglicerydy- 2,20
        LDL- 4,99
        nie -HDL cholesterol- 6,09

Ostatnio miałam bardzo silny stres i zajadałam go słodyczami ( przez dwa miesiące)
        • sp9tcu Re: Podwyższony cholesterol 24.11.22, 12:35
          wyniki według całkiem niespotykanych norm
          w jakim kraju mieszkasz
          • xdanax Re: Podwyższony cholesterol 24.11.22, 15:03
            W Polsce
        • koziorozka Re: Podwyższony cholesterol 24.11.22, 14:30
          Nie znam takich norm.
          Wszystkie parametry w normie, tylko cholesterol podwyższony?
          Na pierwszy rzut oka: za dużo ważysz, niestety.
          Tu masz dobry kalkulator.
          www.lightbox.pl/poradnik-lightbox/kalkulatory/bmi
          Recepta na obniżenie cholesterolu: kasza, drób, ryby i dużo ruchu.
          Czyli zmień sposób odżywiania i wstań z kanapy.
          Nie ma lekko, niestety.
          • xdanax Re: Podwyższony cholesterol 24.11.22, 15:05
            Wiem, że za dużo ważę, dzięki.
            • horpyna4 Re: Podwyższony cholesterol 24.11.22, 15:54
              Mnie pomogło ograniczenie węglowodanów i dużo ruchu. Zrzuciłam 8 kg i znacznie lepiej się czuję.

Przy diecie niskowęglowodanowej automatycznie zjada się mniej tłuszczu, a poza tym więcej się go spala w miejsce cukru.
              • xdanax Re: Podwyższony cholesterol 24.11.22, 16:39
                Dzięki, zacznę chodzić do pracy na piechotę, mam 3,2 km na skróty i spróbuję tej diety.
                • hana2 Re: Podwyższony cholesterol 24.11.22, 17:20
                  A podjadasz między posiłkami? Przerwa między posiłkami powinna być minimum 3 godziny i w tym czasie żadnych przekąsek, nawet kawy - jedynie woda. Dietę można zacząć od mało drastycznych zmian.

A cukier to powinno się mocno ograniczyć, sporadyczne od święta pozwalać sobie na słodkie, bo żadne ćwiczenia nie zrekompensują w średnim wieku kalorii z cukru.

• hana2 Re: Podwyższony cholesterol 24.11.22, 17:24
                    Jeśli musisz koniecznie coś słodkiego to jako deser po głównym daniu a potem 3 godziny przerwy bez żadnego jedzenia do następnego posiłku.

• horpyna4 Re: Podwyższony cholesterol 24.11.22, 17:36
                      Ze słodyczy najlepsze są owoce.
                      • xdanax Re: Podwyższony cholesterol 24.11.22, 19:37
                        Bywało, że do kawy chrupałam marchewkę:-)
                  • xdanax Re: Podwyższony cholesterol 24.11.22, 18:23
                    Nie podjadam, chyba, że jabłko, jem zazwyczaj 4 posiłki dziennie.
                    • xdanax Re: Podwyższony cholesterol 24.11.22, 20:07
                      aptekapomocna24.pl/product-pol-15680-ROSWERA-15-mg-x-56-tabletek-powlekanych.html

Co sądzicie o tym leku, mam go w domu, wzięłam dziś jedną tabletkę. Do lekarza pójdę dopiero w poniedziałek. Brać jeszcze przez te kolejne 3 dni, czy poczekać do poniedziałku? W sumie to czuję się dobrze, ciśnienie w normie. Rzadko aplikuję sobie leki bez zgody lekarskiej. Mężowi ten lek obniżył cholesterol.
                    • horpyna4 Re: Podwyższony cholesterol 24.11.22, 20:30
                      Ja jadam trzy posiłki dziennie, wtedy żołądek ma czas między posiłkami, żeby trochę się skurczyć. Wtedy nie da się podczas kolejnego posiłku zjeść zbyt dużo, chociaż wydawało by się, że po dłuższej przewie człowiek jest bardziej głodny. A tu efekt jest przeciwny i nie potrzeba operacji bariatrycznej. Ważne tylko, żeby po takim naturalnym zmniejszeniu się żołądka nie nażerać się, np. w święta.
                      • xdanax Re: Podwyższony cholesterol 24.11.22, 20:41
                        Mnie po prostu podnosi się ciśnienie, gdy przerwa jest powyżej 4 godzin. Wtedy mi skacze nawet na 160/100
                        • koziorozka Re: Podwyższony cholesterol 25.11.22, 22:32
                          xdanax napisała:
                          > Mnie po prostu podnosi się ciśnienie, gdy przerwa jest powyżej 4 godzin
                          ------------------
                          Możesz między głównymi posiłkami podjadać co 2-3 godziny: marchewkę, kalarepę, 2 łyżki surówki, pół ugotowanego buraka, 2 łyżki zupy jarzynowej itp. smakołyki :)

• xdanax Re: Podwyższony cholesterol 26.11.22, 13:38
                            W sumie niezły pomysł, dzięki:-)
                            • xdanax Re: Podwyższony cholesterol 26.11.22, 16:35
                              Popijam kawę bez cukru i schrupałam marchewkę:-)
                • ta Re: Podwyższony cholesterol 29.11.22, 19:06
                  xdanax napisała:

> Dzięki, zacznę chodzić do pracy na piechotę, mam 3,2 km na skróty

Przecież to jest lekki spacerek do przejścia w pół godziny!
                  No dobrze, na początek w 40 minut :)

Miałam do pracy 5 km i śmigałam tam i z powrotem na nogach i z radością latami.

Bez porządnej, systematycznej dawki ruchu nadwagi nie zwalczysz.
                  I to ruchu na własnych nogach, rowerowe spacerki tego nie załatwią.
                  • xdanax Re: Podwyższony cholesterol 30.11.22, 09:04
                    Masz rację.
                    • ta Re: Podwyższony cholesterol 30.11.22, 12:08
                      Danusiu, to nie jest prawda objawiona, ale udowodnione fizjologiczne mechanizmy przemiany materii.
                      Ruch i jeszcze raz ruch, aktywność fizyczna, budowanie kondycji fizycznej są najważniejsze dla uzyskania i utrzymania prawidłowej wagi. Tylko dieta to za mało.
                      Wycieczki rowerowe ( wiem, że lubisz) to także za mało, takie lekkie samooszukiwanie się. Owszem, prozdrowotnie działa kontakt z naturą, ale rekreacyjne jazdy spalają niewiele kalorii, by stracić na wadze w sposób widoczny.

Odstaw samochód i zacznij chodzić - im więcej tym lepiej, nie tylko do pracy, ale na długie marsze (zamiast komputera i forów ;) ) W sezonie uprawa ogrodu.

Może mnie się łatwo mówi, bo od kiedy pamiętam chodzę bardzo dużo i bardzo szybko.
                      Kilka kilometrów to spacerek.

Bardzo ważne : trzeba się przyjrzeć jakie problemy zajadasz/przegryzasz/zakąszasz.
                      Tu leży prawdopodobna przyczyna problemu.
                      • xxdanaxx Re: Podwyższony cholesterol 30.11.22, 13:49
                        Wiem, że rower niewiele daje, bo jeździłam dużo w wakacje rowerem i nic nie schudłam. Muszę zrobić duże zmiany, bo nie chcę brać leków, a organizm wysyła niepokojące sygnały. Dzięki
    • xdanax Re: Podwyższony cholesterol 27.11.22, 14:48
      Jestem sama zaskoczona, ostatnio miałam problemy z nadciśnieniem i wysokim tętnem. Odstawiłam całkowicie od ubiegłego czwartku cukier, ciasta, słodycze, masło, białą mąkę, śmietanę, jem co 3-4 godziny, ostatni posiłek o 18-tej. Ograniczyłam chleb, prawie w ogóle go nie jem. Piję dwie kawy dziennie z mlekiem bez laktozy. Od dwóch dni mam ciśnienie 114 do 120 / 76 /77. Takie ciśnienie to ja miałam 20 lat temu. Aż trudno mi w to uwierzyć, pozdrawiam.
      • koziorozka Re: Podwyższony cholesterol 29.11.22, 14:45
        xdanax napisała:
        > Takie ciśnienie to ja miałam 20 lat temu. Aż trudno mi w to uwierzyć, pozdrawiam.
        ---------------------
        Super! Gratulacje
        Za jakiś czas pomyśl, jak i co zrobić, żeby polubić ten sposób odżywiania.
        Bo gdy ludzie podkręcają się w "cierpieniu", że "muszą się katować", to szybko do koszmarnych nawyków i wyników wracają.
        Umiar zalecam.
        • xdanax Re: Podwyższony cholesterol 29.11.22, 14:57
          Cieszę się z małych rzeczy, na wadzę kg mniej:-) Do świąt wytrzymam i na kilka dni zrobię chyba przerwę, bo jak tu serniczka nie zjeść w święta. Aż tak się nie katuję, jem 4 posiłki, nie podjadam, daję radę:-) W czwartek będzie tydzień, jak odstawiłam kilka rzeczy; cukier, miód, masło, białą mąkę, jem mało chleba, prawie wcale. Cukier rzeczywiście szkodzi, jestem tego przykładem.
          • horpyna4 Re: Podwyższony cholesterol 29.11.22, 16:11
            Pamiętaj, żeby w razie obfitszego posiłku zrobić sobie tego samego dnia długi spacer.
            • xdanax Re: Podwyższony cholesterol 29.11.22, 16:54
              Dobrze, dziś kręciłam na rowerku stacjonarnym.
    • xdanax Re: Podwyższony cholesterol 01.12.22, 09:12
      Wróciłam od lekarza, powiedziała mi, że cholesterol jest bardzo wysoki i przepisała lek na pół roku. Dieta- odstawić czerwone mięso, smażone rzeczy, śmietanę, tłuszcze, sosy. Pozdrawiam
      • hana2 Re: Podwyższony cholesterol 01.12.22, 23:22
        Będę kibicować. W grupie raźniej. A mnie samej ostatnio się rozjechał plan diety, chodzenie spać o sensownej godzinie nawala. Ciężka końcówka ciężkiego roku. Ale może jeszcze kilka dobrych momentów będzie.
        • xdanax Re: Podwyższony cholesterol 02.12.22, 11:13
          Dzięki, Haniu, ja weszłam dziś na wagę, półtora kg mniej. Wymieniają mi dziś 3 okna, ruchu mi nie zabraknie, powynosiłam wiele rzeczy z 3 pokoi, by się nie zakurzyły, u nas -3. Ja mam problemy ze snem, bo zawsze jadłam kolacje później, jestem trochę głodna i nie mogę zasnąć, ale może organizm się przestawi. Masz rację, w grupie raźniej. Ja też mam ciężki czas, ale jest coraz lepiej. Pozdrawiam
          • ta Re: Podwyższony cholesterol 02.12.22, 11:23
            Ja także lubiłam jeść kolacje późno. Zaczęłam przestawiać godzinę ostatniego posiłku powoli, coraz bliżej 18.00 i tak w ciągu kilku tygodni przyzwyczaiłam organizm do tej godziny. Później pozwalam sobie ew. na 1/2 szklanki gorącego mleka ( b.lubię), gdy odezwie się głód jednak nie później, niż do 20.
            Trzymam wagę od lat tę samą na zadowalającym poziomie.
        • ta Re: Podwyższony cholesterol 02.12.22, 11:16
          Zwróciłaś uwagę na ważny aspekt - sen. Jak jest korzystny dla urody i przytomnego funkcjonowania wiadomo, ale jak ważny dla utrzymania prawidłowej wagi już mniej. A jednak tak jest.
          Rozregulowany sen, zbyt krótki, sprzyja tyciu, zwłaszcza długie przesiadywanie w nocy ( np. przy kompie ;) )
          • xdanax Re: Podwyższony cholesterol 02.12.22, 11:25
            Przed snem trzeba się wyciszyć, a internet temu nie służy, lepiej poczytać książkę. Też mam czasem z tym problem, ale jestem gadułą.
            • horpyna4 Re: Podwyższony cholesterol 02.12.22, 11:46
              Najlepiej nudną książkę.

Ja podczas studiów miałam (na szczęście tylko jeden) taki podręcznik, że nie dawało się przebrnąć na raz przez dwie strony, bo w połowie drugiej człowiek zasypiał. Autor był dobry w swojej dziedzinie (znałam go z wykładów), ale zupełnie nie umiał tego przelać na papier w sposób zachęcający do czytania. Na szczęście istniały też podręczniki autorów amerykańskich, którzy umiejętność ich pisania doprowadzili do perfekcji.

Wspomniany wyżej podręcznik zaczął więc służyć mi do szybkiego zasypiania.
              • xdanax Re: Podwyższony cholesterol 02.12.22, 11:59
                Masz rację, bo jak będzie ciekawa to wciągnie za bardzo i pół nocy z głowy:-) Jem dopiero drugi posiłek, da się:-) Śniadanie jadłam po 7. Trzy łyżki ugotowanego ryżu brązowego, 2 łyżki konserwy rybnej, pół pomidora, plasterek avocado. Trzymało mnie do teraz:-)
              • ta Re: Podwyższony cholesterol 02.12.22, 15:20
                „ Nad Niemnem” jedyna lektura szkolna, której nie przeczytałam.
                Nie dało się, nie i już, ale do zasypiania doskonała.
                • xdanax Re: Podwyższony cholesterol 02.12.22, 17:49
                  Mnie się bardzo ta książka podobała , może dlatego, że lubię historię i wątek powstania styczniowego mnie zaciekawił. Długie opisy przyrody mnie nie zniechęciły, bo całe życie jestem blisko natury.
    • xdanax Re: Podwyższony cholesterol 08.12.22, 20:48
      Po dwóch tygodniach diety mam takie ciśnienie: 119/72/67
      • koziorozka Re: Podwyższony cholesterol 08.12.22, 21:02
        I tak trzymaj :)
        • xdanax Re: Podwyższony cholesterol 09.12.22, 07:15
          :-)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka