Dodaj do ulubionych

czarna jedynka!

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.02.05, 09:57
Kiedyś miałam leczoną górną jedynkę i został mi usunięty nerw.Niestety po
jakimś czasie ząb zaczął ciemnieć i teraz wygląda bardzo nieestetycznie.Może
wiecie co w takim przypadku należy zrobić,czy założyć koronkę czy wybielić?
Wiem,że przede wszystkim iść do dentysty ,ale chciałabym poznać Wasze opinie
i porady oraz cenę takich zabiegów(orientacyjnie).
Obserwuj wątek
      • iselle Re: czarna jedynka! 12.02.05, 22:19
        Z tego co wiem, ten ząb otwiera się, wkłada się mieszankę wbielającą i zamyka
        opatrunkiem tym czasowym (tym samym, który potocznie zwany jest "trutką").
              • tulika Re: czarna jedynka! 13.02.05, 13:48
                staram sie rozumieć jak tylko mogę...
                po prostu pierwszy raz spotykam się z nazwaniem fleczera trutką ... to
                wszystko...

nie odbieraj tego jako ataku bo nie miałam takiego zamiaru :-))

pozdrawiam
                • iselle Re: czarna jedynka! 13.02.05, 13:55
                  Ale mogłaś mi zwrócić słuszną uwagę, że napisałam "tymczasowy" z błędem. No i w
                  sumie zamiast "opatrunek", bardziej fachowo mogłam napisać "wypełnienie
                  tymczasowe". Nie słyszałam jednak, żeby prosty człowiek mówił do drugiego
                  takiego że ma w zębie "wypełnienie tymczasowe" albo "tlenek cynku z eugenolem" -
                  bo dla nich to za trudne pojęcia. A już całkiem im wszystko jedno czy sam
                  fleczer, czy pod tym fleczerem Parapasta czy Cresophen. (ostatnie zdanie to z
                  przymrużeniem oka, proszę się na tym nie wieszać ;)
                  • tulika Re: czarna jedynka! 13.02.05, 14:29
                    Oczywiście "wieszać się" nie mam zamiaru ani przez Cresophen ani Caustinerf czy
                    też Parapastę.

Proponuję też zakończyć ten temat... bo to taka "sztuka dla sztuki" :--)

Chętnie natomiast zgłoszę się pytaniem jeśli będę miała jakieś wątpliwości.

Pozdrawiam
    • Gość: frasia Re: czarna jedynka! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.02.05, 14:39
      mialam dokladnie to samo. jedna lekarka powiedziala, ze niewiele mozna z tymz
      robic, ale druga zdzialala cuda :-)
      najpierw czysci sie zab i aplikuje do niego substancje wybielajaca - specjalna
      do martwych zebow. robi sie to dotad az zab nie zlapie pozadanego koloru. Mi
      wystraczylo chyba za 3 razy. Pozniej plabowanie ponowne, polerowanie i zabek
      mam silczny i bialy :-)
      koszt rozsadny, nic ponad zwykle plomby i typowe zabiegi dentystyczne.
    • konti7 Teoria zachylkow 13.02.05, 16:49
      Teoria zachylkow w tym przypadku to jakies nieporozumienie.Jak i wysnuty z niej
      wniosek o "odpowiedzialnosci lekarza".Gorny pierwszy siekacz ma najbardziej
      kolisty przekroj komory ze wszystkich zebow.Wiec gdzie te "zachylki"-lekarz sam
      zrobil i potem nie oczyscil,czy jak?

• konti7 Re: Teoria zachylkow 14.02.05, 18:43
          1.Okreslenia "zachylek" (ang.recess,lac.recessus) uzywa sie raczej do okreslania
          struktur miazgi korzeniowej(!).Czyli np.odchodzące od kanału głównego kanały
          dodatkowe,"kanały ślepe",kanały podwojone,itd.Przekroj prostopadly do osi
          dlugiej korzenia (by spelnic definicje "recess") musi być tzw.powierchnią
          wklesla,tzn istnieja odcinki poprowadzony pomiedzy dwoma punktami zawartymi
          wewnatrz konturu n przecinajace ten kontur.
          Ty opisujesz strukture anatomiczna zwana "rogami miazgi komorowej"(ang."pulp
          horns").Których tak na marginesie rozwazany siekacz ma cztery (!-tyle ,ile
          guzkow zarodkowych),nie trzy.Czwarty to rog podniebienny.
          Nieoczyszczenie rogow miazgi moze byc problemem endodontycznym przy
          niewystarczajacym ootwarciu komory.Zdaza sie to w zebach o trapezoidalnym
          konturze poziomym-dolne pierwsze trzonowce najczesciej ,u pacjentow mlodych.
          Byc moze bazujesz na Janczuku i jego publikacjach,stad te nomenklaturowe
          nieporozumienia.Jednakze w literaturze medycznej pojecie "recess" nigdy nie
          bedzie dotyczylo rogu miazgi-niestety.
          2.Co to znaczy "czesto pozostawienie w tym zebie rogow miazgi powoduje
          przebarwienie ;)".Jak czesto?Czy na tyle czesto(np.95% przypadkow),ze na
          podstawie jednego(!) objawu (pacjentka podaje:"zab zaczal ciemniec") stawiasz w
          ciemno diagnoze i wysylasz ja z roszczeniami do dentysty???
          Nie wiesz nic na temat tego jaki parametr okreslajacy kolor sie
          zmienil(hue,chroma czy value,a moze dwa z nich lub wszystkie)-a to istotne dkla
          diagnozy czy statystyki.Nie wiesz nic na temat etiologii-uraz,zgorzel,ropien?Ale
          twierdzisz,ze:
          " najprawdopodobniej miazga nie zostala
          dokladnie usunieta z zachylkow i dlatego zab sie przebarwil wiec to nie twwoja
          wina a stomatologa ktory to wykonywal wiec on powiniem poniesc koszty
          wybielania ;)"
          Przebarwienie jest jedna z mozliwych konsekwencji leczenia endo.Chocbys nie wiem
          jak dokladnie leczyla zab,bo to nie ma nic do rzeczy.
          Wedlug opracowan prof.Chugall (UCLA) i dr Okada (Loma Linda Univ.)-powazne
          (czyli zmieniajace co najmniej dwa parametry szkliwa) przebarwienia wystepuja
          glownie po przebytym urazie (37%),po przebytym ropniu lub zgorzeli (41%),przy
          stosowaniu "zlych technik pracy" (m.in.cwieki srebrne,endometazon,pozostawienie
          resztek miazgi)-tylko 11%.
          Prebarwienia (zmiana jednego parametru szkliwa) lzejsze wystepuja praktycznie
          zawsze.

Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka