Dodaj do ulubionych

rozwój nieharmonijny????

22.02.08, 01:37
Moja córeczka ma rok. 0d 3 miesięcy chodzimy na rehabilitację, jest
opóźniona ruchowo(do 9 miesiąca nie siedziała). Rehabilitacja czyni
cuda samodzielnie siedzi, wstaje. Neurolog zdiagnozowała u niej
rozwój nieharmonijny, martwię się jednak bo inni lekarze, do których
chodzimy mówią, że diagnoza jest zbyt optymistyczna. Neurolog mówi,
że nie widzi przesłanek, żeby nie nadrobiła zaległości bo widać
postępy. Pediatra widzi postępy, ale mówi, że odbiega od normy.
Czuję się skołowana nie wiem co mam myśleć i co mogłabym jeszcze
zrobić. Nie wiem jakie mamy perpektywy na przyszłość, czy mała jest
wstanie rzeczywiście wszystko nadgonić ?
Obserwuj wątek
    • oskarek213 Re: rozwój nieharmonijny???? 22.02.08, 08:29
      Witam a jaką metodą ćwiczycie moj syn ma 15 miesięcy neurolog tez
      stwierdził opóznienie tylko psychoruchowe tez rechabilitujemy sie
      trzy miesiace i w tej chwili cwiczymy raczkowanie musze przyznac ze
      idzie nam to bardzo opornie.Nie martw sie najwazniejsze ze sa
      postępy.Bedzie dobrze .
      • bonnie-on-line Re: rozwój nieharmonijny???? 22.02.08, 20:39
        Dziękuję za wsparcie.
        Mała jest rehabilitowana metodą NDT Bobath. Wchodzi w pozycję do
        raczkowania, ale o raczkowaniu nie ma mowy, zaczęła jednak sama
        wstawać dlatego rehabilitanci zaczynają ją pionizować. Nie raczkuje
        ale ślicznie siedzi . Martwi mnie to, że ciagle jest strasznie
        pobudzona i bardzo trudno ją wyciszyć.
        • oskarek213 Re: rozwój nieharmonijny???? 22.02.08, 21:03
          mam jeszcze potanie .Gdzie twoja coreczka najweiecej spedza czasu
          [bo moj syn na podlodze łożeczko go parzy]dodam jeszcze ze maly
          sprytnie pelza i nawet to mu sie podoba ,wiec o raczkowaniu nawet
          nie mysli. pozdrawiam
          • bonnie-on-line Re: rozwój nieharmonijny???? 22.02.08, 22:54
            Mała uwielbia podłogę, bo ma większe pole do popisu, ale w łóżeczku
            od momentu kiedy wstaje też chętnie zostaje. Poprzywieszałam do
            niego jej ulubione zabawki (oczywiscie takie, którymi nie może
            zrobić sobie krzywdy) i myslę, że one przyczyniły sie do tego, że
            wstała sama w łóżeczku.
        • iwpal Re: rozwój nieharmonijny???? 22.02.08, 23:19
          Radzę stymulować do raczkowania - jest to najwazniejszy etap
          rozwijający procesy poznawcze, koordynację ruchową, percepcję
          wzrokową (czytanie!), prawidłowe czucie głębokie w dłoniach,
          nadgarstkach i stawie łokciowym (ważne dla ładnego pisania),
          poprawiajacy napięcie mieśniowe miesni grzbietu (zapobiega wadom
          postawy).
          Co to znaczy ze ślicznie siedzi?? Czy usiadła sama??
          Wstaje, bo ćwiczy wstawanie, a nie dlatego ze już musi chodzić.
          Wielu rehabilitantów zapomina o prawidłach rozwoju ośrodkowego
          układu nerwowego i zbyt szybko pionizuje dziecko w czasie
          rehabilitacji.
          • bonnie-on-line Re: rozwój nieharmonijny???? 23.02.08, 00:40
            Nad raczkowaniem cały czas pracujemy, mała powinna lada chwila
            zacząć raczkować tak przynajmniej mówią rehabilitanci. Wiem
            dokładnie jak ważny jest ten etap rozwoju i nie chcemy go ani
            pomijać, ani bagatelizować. Teraz siada samodzielnie i potrafi
            usiąść z każdej pozycji, w której się znajduje. To pełen sukcecs
            rehabilitacji, natomiast wstawać zaczęła samodzielnie w łóżeczku,
            nie stawialiśmy jej, ani w żaden sposób nie stymulowali (zalecenia
            rehabilitantów). Dopiero od momentu jak wstała samodzielnie
            rehabilitanci pracują nad pionizowaniem, usprawniając jednocześnie
            raczkowanie.
    • oskarek213 Re. Rozwoj niecharmonijny??? 22.02.08, 08:33
      Witam a jaką metodą ćwiczycie moj syn ma 15 miesięcy neurolog tez
      stwierdził opóznienie tylko psychoruchowe tez rechabilitujemy sie
      trzy miesiace i w tej chwili cwiczymy raczkowanie musze przyznac ze
      idzie nam to bardzo opornie.Nie martw sie najwazniejsze ze sa
      postępy.Bedzie dobrze .
    • aaga8 Re: rozwój nieharmonijny???? 22.02.08, 09:07
      Mój synek ma 4 latka. Kiedy miał rok i 4 miesiące wylądowaliśmy na Neurologii z
      podejrzeniem choroby metabolicznej. Do dzisiaj wiemy tylko, ze synek jest
      wiotki. W wypisie ze szpitala miał napisane m.in. "rozwój nieharmonijny". Miał
      duże opóźnienia w zakresie dużej motoryki podczas gdy "reszta" umiejętności była
      mniej więcej ok. Ćwiczymy od tego czasu nieustannie i...nadal ma opóźnienia, ale
      tak już po prostu jest i dążymy do tego, żeby jak najwięcej wyrównać.
      Znajdź lekarza, który wyjaśni wszystkie Twoje wątpliwości i bedzie potrafił cię
      mądrze pokierować. Poszukaj specjalisty od SI (chyba jeszcze za wcześnie ale za
      parę miesięcy można zacząć próbować- my startowaliśmy z SI przez skończeniem 2
      latek). Podrąż temat. I nie ustawaj w ćwiczeniach, zabawach rozwijających
      wszystkie umiejętności, wyszukiwaniu wszelkich możliwych form aktywności (u nas
      na środku pokoju np. wisi na zmianę huśtawka i takie urządzenie z IKEI do
      zwisania - bujania na rączkach).
      • 0.gaba1 do aaga8 23.02.08, 17:57
        witam.jatez mam skierownie do por.metabolicznej,syn jest wiotki.ma
        17 miesiecy,nie chodzi,raczkuje od skonczenia roku.powiedz czy wam
        wyszla jakas choroba i kiedy syn zaczal chodzic.u mnie tez jest
        nieharmonijny rozwoj.
        • aaga8 Re: do aaga8 26.02.08, 07:47
          Jedyna diagnoza, jakie usłyszeliśmy to "wrodzona wiotkość tkanki łącznej" i
          komentarz - ze ten model tak ma. Z rozmów z wieloma lekarzami różnych
          specjalności wyszło mi, ze nałożyły sie u nas najprawdopodobniej dwie rzeczy -
          obciążenie genetyczne tj. jak drążyliśmy temat to okazało się , ze mąż w
          dzieciństwie miał niektóre objawy/zachowania takie jak synek + nieodtlenienie
          lekkie przy porodzie. Diagnozy nie szukam - skupiłam się na rehabilitacji i
          maksymalnej zachęcie do ruchu.
    • maszaaaa Re: rozwój nieharmonijny???? 11.04.08, 23:38
      podobnie było u mnie, tez nieharmonijnie, usiadła w wieku 9 m-cy ale
      potem przyplątała sie epi i znow się cofnęła, moja duzo chorowala na
      pluca, oskrzela, alergie.. brala sterydy wziewne, długie
      hospitalizacje itd i wszyscy mowili ze ma prawo byc opozniona.
      Teraz ma 7 lat, po epi ani sladu, juz 3 lata bez lekow, ale
      opoznienie jest nadla, powtorzy zerowke na bank, nie iwem jka dalej
      pojdzie, choc musze przyznac ze robi duze postepy.
      jesli są postepy to to juz jest moim zdaniem 80 procent sukcesu.
      twoje dzieciątko jeszcze małe, sprobuj z nią metody Vojty, podobno
      dziala cuda no i działaj, masz mnostwo czasu i chyba sporo szans,
      chcialabym powtorzyc moje doswiadczenie mając corke w tym wieku no i
      wiedzac to , co wiem dzis, ale niestety, moja ma juz 7 lat.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka