Dodaj do ulubionych

kilka pilnych pytan

08.05.07, 19:04
witam. wiem ze polacy moga przebywac w singapurze 30 dni. mozna przedluzyc
ten okres do 90 dni. w przypadku znalezienia w tym czasie pracy (i miejsca
zamieszkania (wynajem) lub hotel, ktory za tani nie jest) oraz po zlozeniu
odpowiednich dokumentow mozna zdobyc wize z mozliwiscia pracy na (chyba...) 2
lata. mam dwa pytania: 1. czy po tych dwoch latach (nie sprawianiu
problemow :D ) i zarabianiu na swoje utrzymanie mozna przedluzyc ta wize ?>?
i 2. po jakim czasie i na jkich warunkach mozna zdobyc singapurskie
obywatelstwo (slyszalem ze juz po 10 latach prawnego pobytu... ale nie wiem
dokladnie) z gory dziekuje i prosze o odp. POZDRAWIAM
Obserwuj wątek
    • agateksg Re: kilka pilnych pytan 09.05.07, 01:30
      > witam. wiem ze polacy moga przebywac w singapurze 30 dni. mozna przedluzyc
      > ten okres do 90 dni. w przypadku znalezienia w tym czasie pracy (i miejsca

Nie znam sposobu łatwego przedłużenia tego okresu do 90 dni.

> zamieszkania (wynajem) lub hotel, ktory za tani nie jest) oraz po zlozeniu
      > odpowiednich dokumentow mozna zdobyc wize z mozliwiscia pracy na (chyba...) 2

Nie ma czegoś takiego. Wiza to wiza. Do niej potrzebujesz specjalny "pass" który
      jest pozwoleniem na pracę.

> lata. mam dwa pytania: 1. czy po tych dwoch latach (nie sprawianiu
      > problemow :D ) i zarabianiu na swoje utrzymanie mozna przedluzyc ta wize ?>
      > ?

Dłuższa wiza pobytowa jest nierozerwalnie związana z pozwoleniem na pracę
      (wnioskodawcy lub kogoś z jego rodziny). Inaczej mówiąc najpierw musisz znaleźć
      pracodawcę, on występuje o pozwolenie na pracę, z tym pozwoleniem dostajesz
      automatycznie odpowiednia wizę.

> i 2. po jakim czasie i na jkich warunkach mozna zdobyc singapurskie
      > obywatelstwo (slyszalem ze juz po 10 latach prawnego pobytu... ale nie wiem
      > dokladnie) z gory dziekuje i prosze o odp. POZDRAWIAM

Nie wiem. Mocno zalezy od Twojego statusu (wykształcenia, zarobków, pracodawcy).
      Są zresztą warianty pośrednie, konkretnie tzw Permanent Residency. Ten, jeśli
      coś sobą zawodowo reprezentujesz (jesteś np. jak to się ładnie nazywa foreign
      talent) mozesz dostać ZCW szybko.

--
      m
      • ziutkaa Re: kilka pilnych pytan 09.05.07, 05:42
        Z tego, co sie orientuje o PR mozna wystapic od razu po otrzymaniu odpowiedniej
        wizy, a wiec albo employment passu (typy: Q,P,S - zalezne od wysokosci dochodu)
        albo dependant passu (wspolmalzonek pracuje, a Ty dostajesz wize pobytowa). Czas
        rozpatrywania podania to jakies 3 miesiace. Na ogol chyba nie ma problemow z
        dostaniem tego, ale nie podpowiem doklandie, bo sie nie interesowalam tym jak dotad.
        Podobno o obywatelstwo mozna wystapic juz w dwa lata po otrzymaniu statusu
        permanent resident, wiec szybko. A troche wiecej nt. tu
        app.ica.gov.sg/serv_pr/per_res/app_for_pr.asp
        A tu informacje dotyczace pozwolenia na prace:
        www.mom.gov.sg/publish/momportal/en/communities/work_pass/employment_pass.html
    • jacksan Re: kilka pilnych pytan 09.05.07, 06:14
      a moglbys napisac, jak przedluzyc wize do 90 dni ?
      poprzez aplikacje on line do biura imigracyjnego mozna latwo przedluzyc wize o
      kolejnych 30 dni ... ale o 90 to chyba jeszcze nie slyszalem ...

w przypadku, gdy Twoj Employment Pass bedzie na ukonczeniu waznosci, to
      pracodawca wystepuje o przedluzenie ...

pod tym linkiem znajdziesz symulacje (Naturalisation Eligibility Tool) czy
      mozesz otrzymac Employment Pass, SPR (Singapore Permanent Resident) a takze SC
      (Singapore Citizenship):
      www.psi.gov.sg/NASApp/tmf/TMFServlet?app=NEAT-PUBLIC&isNew=true&Reload=true
      powodzenia

• beba3 Re: kilka pilnych pytan 09.05.07, 14:33
        Wize przedluzyc o 30 dni mozna robiac sobie wycieczke za granice czyli do
        najblizszego Johor Bahru.
        Interesuja mnie powody dla ktorych chcialbys posiadac obywatelstwo
        singapurskie. Co za tym przemawia?
        • jacksan Re: kilka pilnych pytan 10.05.07, 07:45
          > Wize przedluzyc o 30 dni mozna robiac sobie wycieczke za granice czyli do
          > najblizszego Johor Bahru.
          powaznie ???

visa 30 dniowa daja tylko na lotnisku ... wiec wydaje mi sie, ze trzeba zrobic
          sobie wycieczke lotniczka, aby przedluzyc o tyle dni
          jesli pojedziesz do JB lub poplyniesz na jakas wyspe, to na tych przejsciach
          przy powrocie daja vise maksymalnie 14 dniowa.

tak bylo kiedys (ostatni raz -> pazdziernik 2006), jesli byly ostatnio jakies
          zmiany, to pewnie jeszcze nie slyszalem i nie chcialbym nikogo wprowadzac w blad ...

> Interesuja mnie powody dla ktorych chcialbys posiadac obywatelstwo
          > singapurskie. Co za tym przemawia?
          tez mnie to ciekawi ?
          - paszport Singapuru ? prawo glosowania ?

a jakie sa powody, zeby starac sie o Singapurski PR ?
          - emerytura z Singu ..., prawo kupna mieszkania HDB, co jeszcze ?
    • zofija07 Re: kilka pilnych pytan 09.05.07, 15:13
      ....do 90 dni. w przypadku znalezienia w tym czasie pracy (i miejsca
      zamieszkania (wynajem) lub hotel, ktory za tani nie jest)
      - obawiam sie, ze w tym czasie jestes skazany na hotel lub goscine.Formalnie -
      do wynajecia mieszkania (z cala frajda "wspolpracy" z agentami) potrzebny jest
      PASS - czyli dokument, ktory w odroznieniu od wizy turystycznej potwierdza to,
      ze masz prawo przebywac w Sing dluzej - i chyba raczej jest to employment pass -
      czyli ze legalnie jestes zatrudniony w Sing, nie wiem czy mozna wynajac
      mieszkanie bedac na "dependent pass", watpie... a posiadajac jedynie wize
      turyst.... hotel... chyba
      • beba3 Re: kilka pilnych pytan 10.05.07, 07:57
        visa 30 dniowa daja tylko na lotnisku ... wiec wydaje mi sie, ze trzeba zrobic
        sobie wycieczke lotniczka, aby przedluzyc o tyle dni
        jesli pojedziesz do JB lub poplyniesz na jakas wyspe, to na tych przejsciach
        przy powrocie daja vise maksymalnie 14 dniowa.

A to sie wycofuje i to szybko!
        Sama nie sprawdzlam bo nie bylo takiej potrzeby.
        _Slyszlam_ tylko o takiej mozliwosci i _wydaje_ mi sie ze chodzilo o 30 dni ale
        moge sie _grubo_ mylic a w blad nie chcialabym wprowdzac.
        Zapewne masz racje o tych 14 dniach...
        Sorki!

Obojetnie PR czy tez obywatelstwo, pytanie: dlaczego?
        Mozliwosc zakupu mieszkania, zgodze sie.
        Ale okroja Ci pensje do lokalnej bo dlaczego mieliby Ci placic wiecej? Zgadza
        sie czy tez to tylko spekulacje?
        Niesmialo tez wspominam ze masz zwrot 150 singow miesiacznie na przedszkole dla
        dziecka ale juz dokladnie nie wiem czy tylko gdy oboje rodzice pracuja?
        Jest jeszcze odliczenie od podatku za maid? Gdzies to wyczytalam ale tez tak
        bardzo niesmialo wspominam bo nie wchodzilam wczesniej w temat...
        • ziutkaa Re: kilka pilnych pytan 10.05.07, 08:26
          14 dni na pewno. Sprawdzone pare lat temu osobiscie, niedawno przez
          'przyjezdnych' :)
          Ale z ciekawostek niejaka brug z naszego forum opowiadala mi, ze jak pojechali z
          tata na Bintan to mu 14 dni wbili, ale jak pozniej wybrali sie na Batam, to juz
          30 :) Moze dlatego, ze Batam nieciekawy i jest Mekka zakupowo-taniosciowa dla
          lokalnych wiec bialy czlowiek w nagrode dostal wiecej dni :D

Co do PR, to mnie by sie na ten przyklad oplacalo zostac PRem. Bule teraz za
          kazda mala operacje typu chcialam zarejestrowac TV, jaki zakupilam do biura.
          Niby pikus, nie? W Polsce fajnie na poczcie place abonament i gotowe. A tutaj
          ee, musialam isc do service bureau, ktore w moim imieniu wystapilo o rejestracje
          i skasowalo dodatkowe chyba 30 singdolcow za operacje. O czasie spedzonym na
          podrozy do International Plaza i odstawaniu swego w kolejce nie wspomne. Tak
          samo z innymi pierdolkami zwiazanymi z prowadzeniem wlasnej dzialalnosci. Np.
          zeby ja w ogole zaczac i starac sie o entrepreneur pass z ministerstwa musialam
          najpierw zlozyc $3.000 banker's gurantee (czyli wplacam pieniazki do banku, a
          oni zapewniaja ministerstwo, ze w razie jakiegos mojego wybryku sa trzy
          klocuszki na deportacje, oczywiscie bank skasowal swoje chyba w sumie $100 za
          rok). No i tak kamyczek do kamyczka i teoretycznie oplacaloby mi sie zostac PRem.
          Inny plus PR w porownaniu z employment passem - mozesz przebywac w Sg nawet jak
          nie masz pracy. Tyle, ze teraz to wprowadzili jakas nowosc, pass dla
          profesjonalistow i tez masz prawo pobytu przez jakis okres, nawet bez pracy.
          Malzonek sobie zmienil, bo mu zaproponowali. Tyle, ze tutaj warunkiem otrzymania
          jest chyba iles tam lat pracy.

Minus - zabieraja wszelkie dodatki mieszkaniowe, sciagaja CPF i Medisave.
              • agateksg Re: kilka pilnych pytan 11.05.07, 14:20
                softmat napisał:

> A mozna sie dowiedziec przed, czy grozi? :)

Chyba można :) W każdym razie z tego co pamiętam nie dotyczy to tzw.
                profesjonalistów i pochodnych, czyli jeśli się jest wcześniej na EP to zapewne
                nie grozi.
                Nb służba wojskowa tutaj to też ciekawy temat, np. coroczne szkolenia. Inna
                rzecz, że całkiem rozsądnie jest to zorganizowane.
                  • agateksg Re: kilka pilnych pytan 14.05.07, 06:35
                    > Ciekawie czy nie ale to zboczone migac sie w swoim wlasnym kraju a w obcym byc
                    > zaciagnietym!
                    > Zreszta: co kto lubi. Kobiet zmuszac nie beda? ;-P

Nie wiem :) Ale jest inny aspekt tego wszystkiego: polskie prawo wymaga zgody
                    ministra obrony lub spraw wewnętrznych na taką służbę.
                        • beba3 Re: kilka pilnych pytan 23.05.07, 05:25
                          Kochana!
                          Wystarczy na Boon Lay w piatek postac/pokrecic sie. Chlopaki wracjaja do domciu
                          po tygodniowych cwiczeniach.
                          Mi ciezko jest sie rozgladac bo jestem obarczona dwojka dzieci, dwoma
                          plecakami, dwoma totbami z ekwipunkiem do spania i torebka. Czasami jeszcze
                          zakupami ale warto rozgladac sie na boki. ;-P
                            • beba3 Re: kilka pilnych pytan 24.05.07, 03:57
                              Jeszcze kamera chcesz mnie obarczyc?;-P
                              To moze tak: maz odbierze dzieci, my sie odelagantujemy i na jekies 'branie'
                              sie umowimy, la?
                              Tylko ze to ja juz sobie odpuszcze krecenie sie po dworcu autobusowym i MRT i
                              wybirej jakis pubik. Rezygnujemy wtedy z wojskowych na rzecz cywilow. Co Ty na
                              to? ;-) A co nasi slubni na to? ;-P
                              - No i bede miala teraz szlaban na wszelkie samotne wyjscia i telefon co
                              godzine z zapytaniem: -co robisz? ;-D
                              A tak na powaznie to trzeba powtorzyc taki wypad jak byl ostatnio. Moze byc
                              kino, moze byc kawa, piwko, cokolwiek.
                              Bez polowek, zolnierzy i cywilow. Same kobity. ;-P
          • jacksan Re: kilka pilnych pytan 10.05.07, 10:20
            > Minus - zabieraja wszelkie dodatki mieszkaniowe, sciagaja CPF i Medisave.

ale przeciez CPF to jest Twoja emerytura ... firma placi 33% pensji a Ty
            doplacasz 20% pensji. Przez pierwsze 2 lata SPR stawki te sa mniejsze.
            CPF bedzie wyplacony na okres emerytury lub moze byc wyplacony w calosci
            wczesniej, jesli zrzekniesz sie PR. Podobno Singapurski CPF to jest jeden z
            bardziej wydajnych systemow emerytalnych. Wiec to chyba +, jesli pracujesz dla
            na kontrakcie dla jakiejs firmy. Pewnie jak prowadzisz wlasna dzialalnosc, to
            faktycznie ... moze byc - ...

• agateksg Re: kilka pilnych pytan 10.05.07, 11:06
              > ale przeciez CPF to jest Twoja emerytura ... firma placi 33% pensji a Ty
              > doplacasz 20% pensji. Przez pierwsze 2 lata SPR stawki te sa mniejsze.

CPF to pieniądze jak każde inne. Wole nimi zarządzać osobiście niż aby ktoś mi
              je wyciągał a potem pod pewnymi warunkami pozwalał wykorzystać. Tak samo wolę
              się sam ubezpieczać niż aby ktos się o mnie troszczył i za moje pieniądze
              podejmował za mnie jakies decyzje.
              Wszystko kwestia podejścia.
              • beba3 Re: kilka pilnych pytan 10.05.07, 18:41
                Jest o czym myslec...
                Ale z tego wynika ze pensji jednak nie uklepuja do lokalnej?
                A gdzies to wyczytalam...
                Dodatek do mieszkania tez sporo ale czy firmy, dla zachety, obchodza to i w
                takim wypadku wrecz nie pogrubiaja pensje?
                • agateksg Re: kilka pilnych pytan 11.05.07, 00:49
                  > Ale z tego wynika ze pensji jednak nie uklepuja do lokalnej?
                  > A gdzies to wyczytalam...
                  > Dodatek do mieszkania tez sporo ale czy firmy, dla zachety, obchodza to i w
                  > takim wypadku wrecz nie pogrubiaja pensje?

To nie chodzi tyle o uklepywanie co o dwa rodzaje kontraków: "ekspacki" i
                  lokalny. Pierwszy typ kontraktu jest zawsze korzystniejszy finansowo, bo
                  zakłada, że wyjechałaś gdzieś na okreslony czas z polecenia firmy i nie jest to
                  sytuacja normalna. Nalezy Ci się rekompensata za zmianę stylu życia, rozłąkę,
                  czy też zwykłe dostosowanie do nowego miejsca umożliwiające życie na
                  wczesniejszym poziomie. Jeśli chcesz zostać dłużej, czego swoistą manifestacją
                  jest zostanie np. PR'em :) to znaczy, że traktujesz to miejsce jako swój dom a
                  nie odskok od normy, a jako że kontrakty ekspackie dużo bardziej obciążają
                  budżet pracodawcy to resztę możesz sobie dopowiedzieć.
                  Co większe firmy mają dość sztywno zdefiniowane różne procedury i często brak
                  wariantów pośrednich, a rożnice pomiędzy tymi dwoma typami kontraktów mogą być
                  bardzo istotne i to nie tylko bezpośrednio finansowo, ale np. w wymiarze urlopu.
                  A sztywność tych procedur wynika najczęściej z prostego faktu, że dobry
                  pracodawca stara się być fair w stosunku do swoich pracowników. Jakbyś była na
                  lokalnym kontrakcie, to pewnie irytowałoby Cię, że ktoś na takim samym
                  stanowisku, o takich samych kwalifikacjach i zbliżonym stązu zawodowym, a
                  siedzący tu pół swojego zawodowego życia, zarabia np. 50% więcej niż Ty. Pewnie
                  finalnie pracodawca by na tym stracił i musiał opłacać 2 ekspackie kontrakty
                  zamiast jednego :) bo to, że zaproponowano komus kontrakt ekspacki, zwykle
                  oznacza, że nie mozna było znaleźć nikogo odpowiedniego lokalnie.

Tak, że prawdę mówiąc CPF'y i medisavy są tu z reguły zupełnie pomijalnym
                  czynnikiem.

• softmat Re: kilka pilnych pytan 11.05.07, 10:08
                  beba3 napisała:

> Jest o czym myslec...
                  > Ale z tego wynika ze pensji jednak nie uklepuja do lokalnej?
                  > A gdzies to wyczytalam...
                  > Dodatek do mieszkania tez sporo ale czy firmy, dla zachety, obchodza to i w
                  > takim wypadku wrecz nie pogrubiaja pensje?

Tak z ciekawosci poszedlem przed chwila do HRu zeby sie dowiedziec jak to
                  bedzie. W sumie roznica jest tylko taka, ze trzeba placic CPF (20%).

Jesli dodatek mieszkaniowy jest w kontrakcie to tego zmienic nie moga. Problem
                  moze powstac przy odnawianiu kontraktu. Wtedy moga (ale nie musza) obciac.

A zaproszenie zeby sobie zmienic Employment Pass to tez dostalem. Jeszcze sie
                  nie wczytalem.

• agateksg Re: kilka pilnych pytan 11.05.07, 12:53
                    > Jesli dodatek mieszkaniowy jest w kontrakcie to tego zmienic nie moga. Problem
                    > moze powstac przy odnawianiu kontraktu. Wtedy moga (ale nie musza) obciac.

Zależy od kontraktu. Kontrakt to rzecz dosyć indywidualna.
                      • lortkak eee 09.07.07, 17:00

Witam,
                        Pod koniec września planuje podróż do Singapuru docelowo na okres jednego roku
                        (Long Term Social Visa) w związku z czym mam kilka pytań. Po pierwsze ciekawi
                        mnie jaka jest szansa na zdobycie takiej wizy zakładając, że spełniam niektóre
                        ustalone warunki (m.in. osoba(udzielająca gościny) lub instytucja,która
                        uzasadnia celowość wydłużenia pobytu).Czy wizę takową załatwia się na miejscu
                        czy jeszcze przed wylotem z kraju? co do tych 90 dniowych-czy rzeczywiście
                        potrzebuje zatrudnienia aby taką otrzymać?formalności zajmują aż miesiąc?Kolejną
                        kwestią jest poszukiwanie pracy z pomocą agencji pośrednictwa, lub też docelowo
                        w Singapurze. Jakie szanse na znalezienie pracy w mieście ma osoba z
                        wykształceniem wyższym posługująca się w sposób komunikatywny językiem
                        angielskim?Czy lokalny rynek pracy rzeczywiście oblegany jest przez miejscową
                        ludność a przyjezdni zajmują jedynie stanowiska kierownicze i managment, przy
                        czym oferty pracy podpisuja jeszcze w swoich ojczystych krajach? Ile czasu
                        zajmuje załatwienie formalności niezbędnych do podjęcia pracy posiadaczom wizy
                        długoterminowej i czy jest to skomplikowany proces? eh..i jak kosztowne jest
                        życie w tym mieście-państwie na tle cen i warunków panujących w Polsce? Z góry
                        dziękuje za jakiekolwiek informacje..no i oszywiście pozdrawiam.
                        Jeżeli jest taka możliwość prosiłbym o kontakt mailowy kakass@o2.pl.
                        • beba3 Re: eee 11.07.07, 05:46
                          Ten post juz chyba gdzies widzialam? ;-P
                          Nie bede Ci mieszac skoro nie wiem nic na temat poszukiwania pracy, wiz itp ale
                          ceny jedzenia sa tansze niz w Polsce. Sa tez towary drozsze gdyz sprowadzane i
                          konsumowane glownie przez eksaptow. Tanie jest gotowe jedznie: micha zupki, ryz
                          czy makaron z warzywami, kawalkiem rybki czy mieska.
                          Zalezy od Twojego menu i upodoban. Nie znam nikogo kto by marudzil na tutejsza
                          kuchnie. :-)
                          • lortkak Re: eee 11.07.07, 12:13
                            hmm..zanim założyłem nowy wątek przeglądałem też inne podobne, więs dlatego
                            wygląda tak znajomo ;)
                            O smacznych potrawach też zdążyłem poczytać, ale z tymi cenami na miejscu jak
                            dotąd jakko-takko orientuje się tylko dzięki Tobie.
                            Gracja, pozdrawiam.

• beba3 Re: eee 13.07.07, 07:28
                              He, he, co chesz, jako jedyna chyba na Forum nie pracuje a biegam robic zakupy
                              dla rodzinki. Inni nie biora chyba do siebie takich glupotek bo maja wieksze
                              wyzwania w pracy niz takie gdzie i za ile kupic serek, jogurcik itp. ;-)
                              Ostatnio znowu kopsnelam sie do Carrefoura a wiedz, ze mam godzinke drogi w
                              jedna strone. Jak na zakupy jedzeniowe troche duuuzo. Raz na miesiac jednak
                              mozna.
                              Maja spory wybor win i to w przystepnych cenach albo inaczej napisze: te same
                              wina sa w nizszych cenach (choc masz oczywiscie i wina drozsze i duzo drozsze w
                              sklepie).
                              Kupuje tam twardy chlebek, prawie jak polski ale cena jest prawie 4 dolki za
                              bochenek. Najtanszy chleb tostowy jest za dolka, tak na marginesie.
                              Sa tam wiec produkty tansze ale i te nie za czesto spotykane w innych sklepach
                              (przynajmniej w mojej okolicy).
                              Nie mam pamieci do cen a promocje sie tez zmieniaja. Zasada generalna jest to
                              ze jeden produkt kupisz taniej a do innego doplacisz. Staram sie podejsc do
                              zakupow zdroworozsadkowo i najciezsze rzeczy i latwo dostepne kupuje u
                              lokalnego chinczyka a jak juz wydziwiam to gdzies dalej jade (nie za czesto).
                              Lubie kupowac owoce i warzywa na straganach ale nie jest to gwarancja niskiej
                              ceny. Jakosci tez nie koniecznie. ja wszedzie trzeba popatrzec i 'pomacac'. ;-)
                              Nasz kolor skory czesto podbija cene.
                              Pytaj, pomoge jak wiem. :-)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka