Dodaj do ulubionych

pytanie do ksiegowych

IP: *.lubin.dialog.net.pl 16.09.03, 14:08
Witam,
jestem inz.konstruktorem bez uprawnien i musze odbyc praktyke na budowie,
aby pozniej zdawac egzaminy. Wiadomo jakie sa trudnosci, aby dostac sie
do pracy bez doswiadczenia do firmy. Chce i mam mozliwosc odbycia praktyki
przy budowie domku jednorodzinnego i nasuwa sie pytanie:
Czy moge byc zatrudniony przez inwestora, ktory nie ma firmy?
Czy w takim wypadku musze miec zalozona dzialalnosc(chodzi o asystenta
kierownika budowy-bez uprawnien,tzn.nie moge pelnic samodzielnych funkcji
na budowie), czy tez wystarczy umowa o dzielo(bez dzialalnosci),
czy musi byc to umowa zlecenie?
W izbie inz.budownictwa powiedziano mi, ze moge byc zatrudniony przez
inwestora, a jak to wyglada z punktu widzenia ksiegowego?
Za wszelkie info i porady serdeczne dzieki!
Obserwuj wątek
    • Gość: reda Re: pytanie do ksiegowych IP: *.um.kielce.pl / 195.116.213.* 16.09.03, 14:29
      Czy ten inwestor ma dzialalnosc gospodarcza?
      • Gość: Kris Re: pytanie do ksiegowych IP: *.lubin.dialog.net.pl 16.09.03, 14:44
        Inwestor nie ma dzialalnosci gospodarczej,
        jest na wczesniejszej emeryturze...
    • Gość: Reda Re: pytanie do ksiegowych IP: *.um.kielce.pl / 195.116.213.* 16.09.03, 15:00
      Wiec tak, jesli jest to osoba ktora nie prowadzi dzialalnosci gospodarczej to
      nie moze Cie zatrudnic, nawet na umowe - zlecenie (skladki, ZUS...). Wiec tak,
      jesli chcesz pracowac nie na czarno, to musisz sobie zalozyc wlasna dzialalnosc
      gospodarcza i sam sie rozliczac z ZUS-em i Urzedem Skarbowym, tylko jest
      jeszcze jeden problem, jesli sa to praktyki do uprawnien byudowlanych to musisz
      sobie pogadac np. z kierownikiem budowy zeby Ci podpisal te praktyki. Mam
      jeszcze jedna propozycje: nieodplatne praktyki lub refundowane z urzedu pracy
      (446 zł). Musisz sie bardo dobrze nad tym zastanowic. Pozdrawiam.
      • Gość: Kris Re: pytanie do ksiegowych IP: *.lubin.dialog.net.pl 16.09.03, 16:01
        Mam
        > jeszcze jedna propozycje: nieodplatne praktyki lub refundowane z urzedu pracy
        > (446 zł). Musisz sie bardo dobrze nad tym zastanowic.

        Zainteresowala mnie ta inna opcja:
        Tak sie zgadza,ze aktualnie jestem bezrobotny i w piatek mam wizyte w UP.
        Co oznacza te 446PLN? Czy to jest wynagrodzenie refundowane z UP...
        Dzialanosc zalozona tylko do celu ww.jest zbyt kosztowna,a czasu zapewne sporo
        poswiece na budowie aby cos jeszcze sprobowac. Moze w trakcie zdecyduje sie
        na "samozatrudnienie"?
        Czym sie roznia te praktyki od siebie,jak to wyglada z ZUSem,
        ewent.ubezpieczeniem?
        I dlaczego musze sie bardzo dobrze nad tym zastanowic?

        Dzieki Reda, moj problem w jakis sposob sie zmniejsza:)
        • Gość: Reda Re: pytanie do ksiegowych IP: *.um.kielce.pl / 195.116.213.* 17.09.03, 08:40
        • Gość: Reda Re: pytanie do ksiegowych IP: *.um.kielce.pl / 195.116.213.* 17.09.03, 08:57
          Jezeli jestes bezposrednio po studiach to od momentu obrony pracy przez rok
          czasu masz mozliwosc podjecia tzw. stazu, tzn. dostajesz z Urzedu Pracy cos w
          rodzaju stypendium (jest to kwota rowna zasilkowi), a ponadto wszystkie
          swiadczenia placi Ci UP. Jest to bardzo wygodne dla pracodawcy (ktory musi
          wystapic o staz dla Ciebie), gdyz ma bezplatnego pracownika, nie ponosi zadnych
          kosztow...
          • Gość: Kris Re: pytanie do ksiegowych IP: *.lubin.dialog.net.pl 17.09.03, 13:11
            Uuuu...
            Na absolwenta sie juz nie lapie.Jestem 5 lat po studiach.
            Teraz zaluje,ze od razu po szkole nie pchalem sie na budowe,
            przynajmniej moglbym chociaz na upr.wykonawcze zdawac.
            Ale ktoz mogl wiedziec,ze wszystko sie tak poprzewraca?
            Faktycznie zostaje mi zalozyc dzialalnosc,placic 650,-
            z rozliczaniem na zasadach ogolnych - VAT (?)
            i podpisac u.zlecenie z inwestorem + przekonac kierownika:)
            Chyba,ze dogadam sie z kierownikiem,aby to on
            podpisal ze mna u.o dzielo i podbil mi zeszyt do upr.?
            Trzeba go jednak odpowiednio przekonac:)

            Czy taka opcja jest fizycznie mozliwa i legalna?
            Pozdrawiam!
            • Gość: Reda Re: pytanie do ksiegowych IP: *.um.kielce.pl / 195.116.213.* 17.09.03, 14:43
              Tak, kierownik moze Cie na taka umowe zatrudnic i jest to legalne :) Szkoda
              kolego tylko ze tak pozno zajales sie swoimi sprawami jestes 5 lat do tylu a to
              duzo, w tej brazny nie jest lekko pod tym wzgledem. Wiem cos o tym, moj maz
              jest w trakcie robienia uprawnien i na szczescie zalozyl juz taki
              zeszyt....Mimo wszystko zycze powodzenia i wiele cierpliwosci... pozdrawiam.
              • Gość: Kris Dziękuję Reda :) IP: *.lubin.dialog.net.pl 17.09.03, 15:59

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka