IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.06.09, 11:07
Dlaczego zostały ustalone tak niekorzystane warunki w inwetowania
środków emerytalnych w IKE. Fundusze zarządzjące niezależnie od tego
czy wypracowały zysk czy nie pobierają opłatę roczną 2,5-4% (zależne
od rodzju funduszu. Ja osobiście wpłacają do funduszu Skarbiec IKE
mam stratę po 4 latach oszczędzania 2 tys. zł. Sprawiedlwą opłatą od
zarządzania pieniędzmi byłaby opłata od zysku nawet 10 %, ale tylko
od wypracowanego zysku.
Obserwuj wątek
    • marcin.dyl Re: fundusze 01.07.09, 15:39
      Opłata za zarządzanie to opłata, która stanowi wynagrodzenie
      towarzystwa za świadczoną klientowi usługę zarządzania powierzonym
      kapitałem. Trzeba zrozumieć, że TFI pobiera taką opłatę, gdyż, bez
      względu na wypracowany zysk, musi pokryć wszelkie koszty operacyjne
      związane z procesem zarządzania środkami. A nie jest instytucją non-
      profit tylko firmą komercyjną. Dla lepszego objaśnienia zastosuję
      tutaj pewną analogię. Mamy sprawę w sądzie, a ponieważ gubimy się w
      licznych przepisach i procedurach sądowych, zwracamy się do
      fachowca, który nas przeprowadzi przez trudy procesu, oczywiście z
      uwzględnieniem naszego interesu jako klienta. Zrozumiałym jest, że
      korzystając z usług prawnika, pokrywamy koszty świadczonych przez
      niego usług. Zdarzyć się tak jednak może, że wyrok sądu będzie dla
      nas niekorzystny. Czy w tej sytuacji będziemy żądać od prawnika
      zwrotu poniesionych kosztów, czy uznamy opłatę za tę usługę jako
      niezasadną?
      Poza tym należy pamiętać, że TFI czasami w ramach promocji obniżają
      lub czasowo znoszą opłatę za zarządzanie, co jest niewątpliwie
      wyjściem naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów.
      • Gość: dox Re: fundusze IP: *.chello.pl 11.02.10, 12:19
        Zupełnie nie dociera do mnie takie tłumaczenie. Przykład: zamawiam ekipę remontową, kupuję sporo materiałów budowlanych. Okazuje się, że ekipa to banda partaczy, która marnuje materiały, przy okazji rozwalając i brudząc mieszkanie. Na koniec wystawiają mi rachunek.
        Mam zapłacić? Przecież w wolnorynkowej gospodarce coś takiego jest niemożliwe. Nie płacimy za pracę, lecz za wyniki. Jeśli ktoś pracuje źle, to się go wymienia, a nie płaci mu dalej, bo się napracował.
    • Gość: wróżka bernika Re: fundusze IP: 81.15.170.* 23.07.09, 12:18
      może Pan podnieść efektywność swoich inwestycji w fundusze, tracąc wprawdzie podatkową ulgę, ale w zamian:
      1. odzyskuje Pan pełną kontrolę nad swoimi pieniędzmi
      2. horrendalne opłaty za "zarządzanie" może zredukować Pan do przyzwoitszych wartości
      3 zupełnie uniknąć opłat związanych z nabyciem/konwersją jednostek uczestnictwa.
      Jak?

      po pierwsze: likwiduje Pan swoje IKE

      po drugie: znajduje w ofertach banków usługę dotyczącą bezprowizyjnej sprzedaży jednostek uczestnictwa fio (najlepiej w ramach funduszy tzw. parasolowych, bo zabezpieczają przed "belkowym" przy przenoszeniu z fundu do fundu).

      po trzecie: nie słuchając wszystkich tych "doradców finansowych", "specjalistów" i "ekspertów" - dlaczego, proszę sprawdzić na bernika.eu, albo przypomnieć sobie co mówili w sierpniu 2007r... - odkłada pieniądze zgodnie ze ZDROWYM ROZSĄDKIEM (kupuję jednostki akcyjnych funduszy, gdy wszyscy panikują, zamieniam na fundy obligacyjne/pieniężne, gdy wszyscy wkoło mówią ile nie zarobili na funduszach przez ostatnie lata)
      pozdrawiam i życzę tylko racjonalnych decyzji!

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka