Dodaj do ulubionych

Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie

06.01.19, 11:21
Ciaputowicz, czy Człaputowicz, jakoś tak się wabi, błysnął tekstem o Tusku, po którym nawet Kaczyńskiemu, bez imienia, zrobiło się głupio, teraz Matousz powołał fafluna na wiceministra cyfryzacji, Matousz, wiem, rozumiem, tati kazali, ale jesteś już dorosły, i nie zawsze tati ma rację, i co z tego że faflun umie pisać, to nie jest wyznacznikiem inteligencji, ptak gwarek umie mówić, a czasami sensowniej niż niejeden pisior, a nie robisz go wicepremierem.
Ten "rząd" zasługuje jedynie na śmiech, i tak też będzie.

www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/adam-andruszkiewicz-kim-jest-nowy-wiceminister-cyfryzacji-sylwetka,896675.html
Obserwuj wątek
    • klodawa1952 Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 11:42
      czandra1 napisał:

      > Ciaputowicz, czy Człaputowicz, jakoś tak się wabi, błysnął tekstem o Tusku,
      Skoro Ciaputowicz lub Człaputowicz to o Tusku czy o Bąku ?
    • aniechto.only Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 13:38
      To nie Morawiecki ma tylko Kaczyński ma Morawieckiego i resztę "fachowców" do usług.
      • lech1966 Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 13:42
        aniechto.only napisała:

        > To nie Morawiecki ma tylko Kaczyński ma Morawieckiego i resztę "fachowców" do u
        > sług.

        Przypomnę ci Nowaka który uważał Tuska za " dotkniętego palcem bożym" a Radek.S uważał że Tusk pokryty jest teflonem do którego żadne gow ... sie nie przyczepi a i złapać tego śliskiego osobnika nie będzie łatwo co się potwierdza w całej rozciągłości.
        • aniechto.only Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 14:01
          > Przypomnę ci Nowaka który uważał Tuska za " dotkniętego palcem bożym" a Radek.S
          > uważał że Tusk pokryty jest teflonem do którego żadne gow ... sie nie przyczep
          > i

          No proszę jak ładnie podsumowałeś swoich mentórow z PiS , spłyną jak gówno, patrz panna z Krakowa , spływała rzadkim strumyczkiem.
        • klodawa1952 Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 16:27
          lech1966 napisał:

          > aniechto.only napisała:
          >
          > > To nie Morawiecki ma tylko Kaczyński ma Morawieckiego i resztę "fachowców
          > " do u
          > > sług.
          >
          > Przypomnę ci Nowaka który uważał Tuska za " dotkniętego palcem bożym" a Radek.S
          > uważał że Tusk pokryty jest teflonem do którego żadne gow ... sie nie przyczep
          > i a i złapać tego śliskiego osobnika nie będzie łatwo co się potwierdza w całej
          > rozciągłości.
          Podpisywanie się do przywódcy to wspólna cecha oficerów Popis i to obojętne , z której frakcji.
          • eiran Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 17:13
            A co to znaczy "podpisywać się do przywódcy"? Abstrahując od tego, że każdy średnio inteligentny zrozumiał, bo to oczywiste, ale może jakaś wskazówka?
            • klodawa1952 Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 19:49
              eiran napisał:

              > A co to znaczy "podpisywać się do przywódcy"? Abstrahując od tego, że każdy śre
              > dnio inteligentny zrozumiał,
              bo to oczywiste, ale może jakaś wskazówka?
              >
              Błąd ale ......jak wyżej.
              • eiran Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 19:54
                A jak miało być bez błędu, nasz niepowtarzalny w swej twórczości poeto?
                • klodawa1952 Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 19:58
                  eiran napisał:

                  > A jak miało być bez błędu, nasz niepowtarzalny w swej twórczości poeto?
                  >
                  Tu już musisz sobie dać sam radę. Pracuj nad sobą nasz ambitny gimnazjalisto.
                  • eiran Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 20:00
                    Jako Lesław Maleszka, nie mogę być raczej gimnazjalistą, nasz ty niepowtarzalny twórco wierszy satyrycznych.
                    • klodawa1952 Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 20:18
                      eiran napisał:

                      > Jako Lesław Maleszka, nie mogę być raczej gimnazjalistą, nasz ty niepowtarzalny
                      > twórco wierszy satyrycznych.
                      Nie bierz wszystkiego dosłownie jak dziecko. W tym przypadku "gimnazjalista" to pojęcie i przez wrodzoną grzeczność i kulturę nie będę wyjaśniał dlaczego wobec ciebie używane.
                      • eiran Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 20:22
                        Wrodzoną grzeczność i kulturę, które każą ci się oburzać, kiedy ktoś inny niż ty celowo zniekształca nazwisko nielubianego przez siebie polityka?
                        • klodawa1952 Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 07.01.19, 06:15
                          eiran napisał:

                          > Wrodzoną grzeczność i kulturę, które każą ci się oburzać, kiedy ktoś inny niż t
                          > y celowo zniekształca nazwisko nielubianego przez siebie polityka?
                          >
                          Wiem , że dla ciebie są to rzeczy nie do pojęcia.
                          • eiran Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 07.01.19, 06:59
                            Zgadza się. Nie da się w kategoriach racjonalnych wytłumaczyć postępowania facia, który sam seryjnie i celowo zniekształca nazwiska nielubianych przez siebie polityków, a w stosunku do innych to robiących demonstruje święte oburzenie.. Albo wkleja cudze wierszyki jako własne, a zlorzeczy komuś, kto nie napisał że wpisany kursywą tekst jeat z Wikipedii. O diagnozach psychiatrycznych stawianych przez "fizyka kwantowego" nie wspomnę, bo i po co.
      • klodawa1952 Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 14:44
        aniechto.only napisała:

        > To nie Morawiecki ma tylko Kaczyński ma Morawieckiego i resztę "fachowców" do u
        > sług.
        To jest poza sporem. Bez wątpienia kieruje tym jednoosobowo Naczelnik Państwa Kaczyński.
    • spokojny.zenek łżesz bezczelnie. 06.01.19, 14:37
      lech1966 napisał:

      > zenio w
      > czoraj przyznał w innym wątku że większość wyroków na które skarżą się obywate
      > le korzystając z instytucji skargi nadzwyczajnej to nieudacznicy i PiSowcy

      łżesz bezczelnie.

      • yoma Re: łżesz bezczelnie. 06.01.19, 14:43
        Większość wyroków to pisowcy?? :) Lechutek, nie pij tyle.
        • spokojny.zenek Re: łżesz bezczelnie. 06.01.19, 14:51
          yoma napisała:

          > Większość wyroków to pisowcy?? :) Lechutek, nie pij tyle.
          >
          Hehe... Nie większośc wyroków, tylko większośc pism, z których ponad 99% okazuje się przrejawami pieniactwa lub cwaniactwa autorów :-)
          Nie dość, ze bezczelny łgarz, to jeszcze dodatkowo się ośmiesza.
          • yoma Re: łżesz bezczelnie. 06.01.19, 16:07
            Domyślam się, ale napisał co napisał :)
      • lech1966 Re: łżesz bezczelnie. 06.01.19, 14:48
        spokojny.zenek napisał
        >
        > łżesz bezczelnie.
        >

        ....Re: skarga nadzwyczajna
        spokojny.zenek 03.01.19, 18:51

        ... choć do Ziobry wpływają tysiące donosów, w których najrózniejsi ludzie (pieniacze, ludzie zaburzeni, lokalni działacze PiS, dyżurni korespondenci, pospolici cwaniacy i oszuści oraz zwykli ludzie po prostu korzystający z dodatkowej okazji do odwrócenia wyniku przegranej....
        • spokojny.zenek Re: łżesz bezczelnie. 06.01.19, 14:53
          I tym sposobem każdy może bez szukania po forum łatwo się po raz tysięczny przekonać, jakim bezczelnym łgarzem jest lesio :-)))
          Sam to umożliwił bezmyślną wklejką, pokazującą, że kłamie. Cały lesio.
          • lech1966 Re: łżesz bezczelnie. 06.01.19, 18:54
            Jasne że tak. Dlatego zacytowałem wyłącznie katalog "tych nieudacznikow, między innymi z PiS" wymienionych przez ciebie a pominąłem resztę bełkotu.
    • erte2 Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 15:04
      I tego to ja nie potrafię pojąć. Bo o ile taki suski marek, półmózg i ćwierćinteligent po prostu jest "od zawsze" wpisany w tę pisowską mafię bez której byłby nikim, o ile np. sasin, człowiek bez twarzy podobny do spasionego wieprza (paradoks taki), o ile niejaki bierecki nad którego ciemnymi interesami parasol ochronny otacza kaczyński mają interes w popieraniu kurdupla (i vice versa) - o tyle to co robi czaputowicz jest absolutnie niezrozumiałe. Człowiek z całkiem przyzwoitym życiorysem, osiągnięciami naukowymi, dość imponującym dorobkiem zawodowym, człowiek, który na własnej skórze doświadczył "uroków" państwa totalitarnego, a przy tym całkiem niegłupi i inteligentny musi sobie zdawać sprawę że to co dziś robi to jest współuczestnictwo w budowie PRL-u bis, że system ustrojowy budowany przez "dobrą zmianę" zmierza w takim kierunku któremu młody czaputowicz przeciwstawiał się narażając się na szykany i represje.
      Bo łatwiej mi zrozumieć postawę Gwiazdy czy Wyszkowskiego - frustratów którzy się "nie załapali", którzy, odstawieni na boczny tor, zastygli w poczuciu niesprawiedliwości dziejowej i swoje żale rozładowują negując to wszystko co stało się po Okrągłym Stole. Ale czaputowicz który jednak należał do beneficjentów przemian dziś to wszystko neguje, niejako przekreślając swoje dorosłe życie....?
      • yoma Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 15:05
        Pisizm jest zaraźliwy, atakuje szczególnie jednostki słabe.
        • spokojny.zenek Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 15:51
          No ale to nie jest odpowiedź na wątpliwości i pytania bardzo trafnie zebrane przez erte. Rzeczywiście jest coś niepojętego, że kolejna osoba postanawia nie wiadomo po co i dlaczego napluć na własny życiorys.
          • yoma Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 16:09
            Pisi z kapelusza go nie wyciągnęli, musiał być już wcześniej zarażony pisizmem, więc i ten życiorys pewnie nie taki świetlany, jak się nam wydaje.
            • erte2 Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 18:50
              yoma napisała:

              Pisi z kapelusza go nie wyciągnęli, musiał być już wcześniej zarażony pisizmem, więc i ten życiorys pewnie nie taki świetlany, jak się nam wydaje.

              Masz na myśli jakieś "kwity" czy inne "haki"? Nie sądzę; ale nawet jeśli by tak było to nie byłby powód żeby dać z siebie zrobić "eksperymenta".
              Przeciwnie, mając jakąś plamę na życiorysie raczej nie wychylałby się, gdyż w każdej chwili musiałby liczyć się z tym że może mu to ktoś to wyciągnąć.
              Bardziej mi tu jednak pasuje syndrom Romaszewskiego, syndrom wybujałej ambicji i przemożnej chęci "uwieńczenia" drogi życiowej adekwatnym do zasług stanowiskiem, nawet za cenę wyrzeczenia się ideałów i przekonań. Bo przecież "mu się to należy".
              Przy zachowaniu wszelkich proporcji zarówno czaputowicz jak i romaszewski (a zapewne także killku innych, nie tylko zresztą z PiS-u) najbardziej kojarzą mi się z... Józefem Cyrankiewiczem, człowiekiem w młodości ideowo lewicowym, który zamienił poglądy i przekonania na wygodne życie sybaryty i birbanta w zamian za ich wyrzeczenie się przyjmując dobra materialne, szybkie samochody, dobre trunki i i inne uroki życia.
              • yoma Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 20:26
                Nawet nie kwity, musiał już jakoś wcześniej grawitować do pisich. Z ulicy go nie wzięli. Kryptopisior w sensie.
          • lech1966 Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 19:38
            spokojny.zenek napisał:

            > . Rzeczywiście jest coś niepojętego,

            Dla ciebie jeszcze wiele rzeczy jest niepojęte albo niezrozumiałe zeniu.
        • buldog2 Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 16:27
          Rzecz w mózgu i spodniach (u facetów).
          Tak jak wszelka magia naturalna, a przede wszystkim czarna, PISizm zaczyna od atakowania najsłabszego organu.
          Tak też było na słynnym sylwestrze w domu prawdziwego patrioty obatela juniora Czarneckego. Magia naturalna.
        • lech1966 Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 18:58
          Za to leminzym jest śmiertelnie zarazliwy i jak pokazuje przykład jest nieuleczalny
    • albwu Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 17:58
      A jak teraz - po takim oświadczeniu - taki Czaputowicz albo jego Szef (Premier) lub Prezydent będą mogli spotkać się z Tuskiem ?????? Co mu powiedzą ?
      • m.c.hrabia Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 18:08
        albwu napisał:

        > A jak teraz - po takim oświadczeniu - taki Czaputowicz albo jego Szef (Premier)
        > lub Prezydent będą mogli spotkać się z Tuskiem ?????? Co mu powiedzą ?

        nic, psychopatyczna nienawiść kieszonkowego-fuhrerka jest ogromna.
      • eiran Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 18:22
        To jest specyficzna kategoria ludzi. Taki na przykład Jarosław Kaqczyński, najpierw bez żenady, publicznie w Polsce, sugerował jakieś stare agenturalne powiązania Angeli Merkel, a potem zabiegał o spotkanie z nią. I podczas tegoż to spotkanie z kolei opowiadał gospodyni o kryminalnych zarzutach, które wkrótce zostaną postawione Tuskowi, tak że lepiej byłoby nie przedłużaj jego kadencji jako Przewodniczącego rady. A potem pisiactwo jest obrażone, że Tusk jednak, wbrew temuż Kaczyńskiemu, zostaje wybrany na drugą kadencję przy aktywnym wsparciu Merkel. I pisiactwo nie widzi żadnego związku przyczynowo-skutkowego.
        • m.c.hrabia Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 18:37
          To jest specyficzna kategoria ludzi.

          psychopaci.
          • eiran Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 18:56
            Raczej nie psychopaci, tylko ludzie o nieszczególnie szerokich horyzontach intelektualnych. Czaputowicz nie jest psychopatą, jest natomiast człowiekiem o mało integralnej osobowości. Być może czegoś się obawia, stąd te komiczne wyskoki, jak ten ze zdystansowaniem się od działań Ziobry, a chwile później deklaracją pełnego i bezwarunkowego poparcia tego, co dopiero co zdezawuował. Z Tuskiem - najpierw ekspertyza dla Waszczykowskiego o rzekomej nielegalności wyboru Tuska, teraz przyznanie, że wybór był w pełni legalny, ale smrodliwa dyskredytacja Przewodniczącego, jako "nieformalnego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) kandydata Niemiec.
            Kaczyński z kolei po prostu, w swoim ciasnym umyśle, po prostu nie zdaje sobie sprawy, że to co chlapnie w polskich mediach, po prostu tu zostanie i nikt za granicą o tym nie usłyszy. To nie psychopatia, tylko wąskie horyzonty tego niebywałego "erudyty".
            • m.c.hrabia Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 19:21
              co do Czaputowicza to zgoda malutki człowieczek , co do Kaczyńskiego nie ma zgody psychol totalny , całe jego żucie o tym świadczy, nikt mi nie wmówi ,że jest normalny.
              jestem ciekawy kiedy ten osobnik , sam sobie zadek podtarł?
        • ukos Tusk nie został wybrany! 06.01.19, 19:35
          eiran napisał:

          > pisiactwo jest obrażone, że Tusk jednak, wbrew temuż Kaczyńskiemu,
          > zostaje wybrany na drugą kadencję przy aktywnym wsparciu Merkel.

          "Wybór" Tuska to fałszywa PiSowska narracja sugerująca, że Tusk konkurował z "polskim kandydatem", Saryuszem-Wolskim. Tymczasem nie było żadnego "polskiego kandydata", ponieważ Tuska nie wybierano, tylko zgodnie z unijną procedurą odnowiono jego kadencję na drugą połowę. To nie wymagało zgłaszania kandydatów, a tylko zgody Tuska na odnowienie jego mandatu. W związku z odnowieniem mandatu Tuska nie było potrzeby przeprowadzenia wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej i tym samym nie było możliwości zgłaszania kandydatur.

          Saryusz-Wolski nigdy więc nie był kandydatem na przewodniczącego Rady Europejskiej, bo próba wysunięcia jego kandydatury przed zaistnieniem wakatu na tym stanowisku była w oczywisty sposób bezskuteczna.

          Nie powinniśmy więc podchwytywać absurdalnej PiSowskiej propagandy o utrąceniu rzekomej kandydatury Saryusza-Wolskiego.
          • ukos Re: Tusk nie został wybrany! 06.01.19, 19:41
            ukos napisał:

            > Saryuszem-Wolskim
            > Saryusza-Wolskiego

            Pardon, Saryusz-Wolskim, Saryusz-Wolskiego.
      • klodawa1952 Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 06.01.19, 19:50
        albwu napisał:

        > A jak teraz - po takim oświadczeniu - taki Czaputowicz albo jego Szef (Premier)
        > lub Prezydent będą mogli spotkać się z Tuskiem ?????? Co mu powiedzą ?
        No to jest problem.
        Chyba nigdy się nie spotkają :)
    • klodawa1952 powinieneś dziecko zrozumieć, że .... 06.01.19, 20:08
      ...że nazwisko jest dobrem osobistym człowieka w dodatku chronionym przez prawo.
      • buldog2 Re: powinieneś dziecko zrozumieć, że .... 06.01.19, 20:17
        Że też sobie, ludzikow, przypomniałeś o tym akurat teraz. PISowskiego symetrysty PISownia Thusk nie razi, a przynajmniej w stopniu nieznaczącym. Jeśli już, znaczysiem w ogóle.
        Cieniutko...
        • klodawa1952 Re: powinieneś dziecko zrozumieć, że .... 06.01.19, 20:23
          buldog2 napisał:

          > Że też sobie, ludzikow, przypomniałeś o tym akurat teraz. PISowskiego symetryst
          > y PISownia Thusk nie razi, a przynajmniej w stopniu nieznaczącym. Jeśli już, zn
          > aczysiem w ogóle.
          > Cieniutko...
          To są ocenne, subtelne i uznaniowe sprawy.
          Być może zareagowałbym gdyby przekręcono nazwisko Tuska w sposób tak wyrażnie obrażliwy jak tutaj Czaputowicza. Gdyby to był zwykły tr o ll to jeszcze ale to tr o ll związany z tok fm....kogo tam dzisiaj zatrudniają ?!
        • klodawa1952 ale buldog 06.01.19, 20:25
          buldog2 napisał:

          > Że też sobie, ludzikow, przypomniałeś o tym akurat teraz. PISowskiego symetryst
          > y PISownia Thusk nie razi, a przynajmniej w stopniu nieznaczącym. Jeśli już, zn
          > aczysiem w ogóle.
          > Cieniutko...
          Dlaczego ty się odnosić do mojej osoby.
          Miej odwagę i napisz co sądzisz o tym konkretnym przypadku określenia Czaputowicza w ten sposób przekręconymi nazwiskami. Odnoszę wrażenie, że bronisz takiego zachowania co mnie zersztą przy twoim poziomie dyskusji ...nie dziwi.
          • erte2 Re: ale buldog 07.01.19, 02:00
            klodawa1952
            Problem w tym misiu że nazwisko można mieć, ale można je też, jak twarz, stracić.
            Czaputowicz miał nazwisko; całkiem niezłe, i także miał twarz. Niestety, stracił i jedno, i drugie.
            • klodawa1952 Re: ale buldog 07.01.19, 06:14
              erte2 napisał:

              > klodawa1952
              > Problem w tym misiu że nazwisko można mieć, ale można je też, jak twarz, straci
              > ć.
              > Czaputowicz miał nazwisko; całkiem niezłe, i także miał twarz. Niestety, straci
              > ł i jedno, i drugie.
              twoim zdaniem gdyby takie misie z malutkim rozumkiem jak ty to rozumiały. zdaniem kogoś innego nazwisko stracił np giertych , tusk, napieralski itd
              możesz tego nie wiedzieć ale dobra osobiste, tutaj nazwiko, nie są zależne od oceny poglądów politycznych ich posiadacza. Jak kiedyś do tego dojrzejesz to osiągniesz wtedy dojrzałość do standardów demokratycznych i (tak!) państwa prawnego....bolszewiku.
            • taziuta Re: ale buldog 07.01.19, 08:43
              erte2 napisał:

              > klodawa1952
              > Problem w tym misiu że nazwisko można mieć, ale można je też, jak twarz, stracić.
              > Czaputowicz miał nazwisko; całkiem niezłe, i także miał twarz. Niestety, stracił i jedno, i
              > drugie.

              Sugerujesz, że można przekręcać nazwiska, jeżeli nie zgadamy się z czyimiś poglądami?
              Ale tym samym musisz uznać prawo do przekręcania nazwisk Twoich 'idoli', jeżeli przekręcający nie podziela ich/Twoich poglądów politycznych.
              Kulturalni ludzie tego nie robią. Robią tak chamidła...
    • adalberto3 Wiceminister koordynuje pracę zespołu. 07.01.19, 07:26
      Wiceminister od cyfryzacji nie musi być informatykiem czy programistą. Byłoby to nawet marnowanie jego potencjału zawodowego. Wiceminister koordynuje pracę swojego zespołu, ma doradców, czasami musi przywalić w stół i przywrócić porządek. Andruszkiewicz ma dość energii, jest młody, ma czas na naukę (m.in. trochę bardziej przemyślane wypowiedzi).
      • eiran Re: Wiceminister koordynuje pracę zespołu. 07.01.19, 07:29
        Jest też wysportowany, muzykalny i ma dużo znajomych na fejsie.
      • sverir Re: Wiceminister koordynuje pracę zespołu. 07.01.19, 08:00
        "Wiceminister koordynuje pracę swojego zespołu, ma doradców, czasami musi przywalić w stół i przywrócić porządek"

        Powiedzmy sobie wprost: ani premier, ani żaden z ministrów i wiceministrów nie muszą się na niczym znać. Od tego mają przecież doradców. Oni są tylko od walenia pięścią w stół.
    • yoma Re: Ależ Morawiecki ma fachowców w rządzie 07.01.19, 13:49
      Jeszcze o ustawie wpierdol+:

      no ładnie.

      koduj24.pl/skandaliczne-kulisy-powstawania-ustawy-o-przeciwdzialaniu-przemocy/

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka