Dodaj do ulubionych

Duże brawa

27.07.21, 08:45
dla Pana Tuska!
www.google.com/amp/s/wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/sondaz-ibris-dla-onetu-ogromny-wzrost-koalicji-obywatelskiej-problemy-holowni/0c0th05.amp
Obserwuj wątek
  • szwampuch58 Re: Duże brawa 27.07.21, 10:05
   Dla pana Kaczynskiego
   wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,27373841,sondaz-kaczynski-uznawany-za-najmniej-inteligentnego-polityka.html#do_w=60&do_v=143&do_st=RS&do_sid=287&do_a=287&s=BoxNewsMT
  • sverir Re: Duże brawa 28.07.21, 19:35
   Taki układ jest niebezpieczny. Mam ordynację, jaką mamy. 33% głosów może dać ponad 50% mandatów. Nie wystarczy, że zagłosuje przeciw PiS zagłosuje elektorat wielkomiejski.
   • snajper55 Re: Duże brawa 28.07.21, 19:39
    sverir napisał:

    > Taki układ jest niebezpieczny. Mam ordynację, jaką mamy.

    Ale będziemy mieć inną, mieszaną. Na życzenie Kukiza, oczywiście.

    S.
   • taniarada Re: Duże brawa 28.07.21, 19:44
    sverir napisał:

    > Taki układ jest niebezpieczny. Mam ordynację, jaką mamy. 33% głosów może dać po
    > nad 50% mandatów. Nie wystarczy, że zagłosuje przeciw PiS zagłosuje elektorat w
    > ielkomiejski.
    >
    Tylko wiejski i Radio Maryja wystarczy .Już mi tak nie szlochaj.
    • sverir Re: Duże brawa 29.07.21, 11:46
     "W 2015 mial kaczor 37 procent i dostal tą władzę. Ale tylko dlatego że dużo było głosów zmarnowanych"

     Skąd pewność, że teraz taka sytuacja się nie powtórzy w następnych wyborach? W gruncie rzeczy nasza ordynacja jest na tyle pokopana, że nawet większy odsetek zdobytych głosów może dać mniej mandatów (mało prawdopodobne, ale teoretycznie możliwe).
     • stasi1 Re: Duże brawa 29.07.21, 22:01
      Czy ja wiem czy pokopana? Mi przeszkadza tylko jedno. Po zwolnionym mandacie wchodzi następny z listy. Jak dla mnie powinien wchodzić taki który dostał największą liczbę głosów(może byc w okręgu ale i w skali kraju) a nie dostał się do Sejmu . Wtedy było by mniej takich co wyskakują z Polskiego Sejmu i idą brylować w Brukseli
      • sverir Re: Duże brawa 29.07.21, 22:43
       To, o czym piszesz, jest naturalną konsekwencją głosowa na listę (względnie na partię). Przy głosowaniu na osobę miałoby sens, że wchodzi następna osoba wg liczby głosów, a nie następna osoba z danej listy.
       Dla mnie obecna ordynacja jest jedną z przyczyn wszelkiego zła w polskiej polityce. Posłom i kandydatom na posła nie opłaca się praca na własne nazwisko, na pewno nie tak bardzo jak praca na chwałę partii. Dobry wynik listy w okręgu pozwala na walkę o mandat, nawet przy słabym indywidualnym wyniku. Odwrotnie, nawet najlepszy wynik w okręgu nic nie da, jeśli partii nie pójdzie wystarczająco dobrze, żeby brała udział w dzieleniu mandatów do Sejmu. W wyborach do Senatu poparcie partii też się liczy, choćby przy promocji kandydata, ale nie jest ono aż tak istotne. Dlatego dyskusje w Senacie, nawet dziś, są odrobinę bardziej merytorycznie niż w Sejmie. Nie dlatego, że trafiają tam jakoś specjalnie mądrzejsi i uczciwsi. Po prostu senatorom nie opłaca się aż tak lansować partii wbrew interesom swoich wyborców.
       • stasi1 Re: Duże brawa 31.07.21, 07:45
        Widzisz sam piszesz to o czym mówię. Taki kandydat wylansowany przez siebie a mający złą partie właśnie w mojej propozycji po pewnym czasie wszedł do sejmu. Listy zachowujemy do pierwszego dzielenia mandatów, później na zwalniane miejsca wchodzą ludzie którzy mieli najwyższe poparcie w ogóle. Gdyby t ak było to myslisz że kaczor wysłałby na ostatnich wyborach do UE Szydło Zalewską i tak dalej? Nie bo by stracił mandaty w kraju
        • sverir Re: Duże brawa 31.07.21, 09:16
         O składzie parlamentu decydować mają wybory, a nie decyzje partii czy przypadek. Poseł nie musi złożyć mandatu z powodu objęcia go w innym miejscu, może umrzeć, zachorować, mandat może zostać wygaszony wyrokiem Trybunału Stanu. Nie wyobrazam sobie, żeby pewnego dnia partia rządząca zmieniła skład Sejmu w taki sposób.
         • stasi1 Re: Duże brawa 31.07.21, 14:16
          Jeśli umrze to też podlegało by pod to. Zdarza się że do wyborów startuja ludzie juz nad grobem, w interesie partii było by żeby jednak te mandaty obejmowali w miarę zdrowi ludzie. Cóż TS też jest wytłumaczenie. Partia wystawia człowieka który jest bez zarzutów, skoro wystawili takiego to juz ich wina. Partia rządząca nie musi to wybierać. Zmieniamy konstytucje i od najbliższych wyborów jest jak proponuje. Powiesz że żadna partia na to nie pójdzie. Cóż to też jest fakt. Czy t o u władzy czy w opozycji jednak ci będący w sejmie musieli by się podzielić z t ymi co nie weszli
          • sverir Re: Duże brawa 01.08.21, 00:14
           Czyli co, bierne prawo wyborcze tylko dla młodych, zdrowych, zadbanych? Co jeszcze w imię wątpliwego uzdrowienia systemu? Cenzus majątkowy? Albo zarabiasz przyzwoicie, albo jesteś pozbawiony wszelkich praw wyborczych? Ordynacja większościowa tak. Wchodzenie kolejnej osoby spoza listy nie.
        • sverir Re: Duże brawa 31.07.21, 09:06
         "Tylko zobacz na senat - jest o wiele mniej zróżnicowany niż sejm"

         W Senacie jest 7 klubów i kół, w Sejmie 9. Nie powiedziałbym że Senat jest jakoś szczególnie mniej zróżnicowany niż Sejm. Natomiast owszem, żadna ordynacja wyborcza nie gwarantuje zróżnicowania. Przy czym w Senacie można być niezależnym od początku, w Sejmie najpierw trzeba znaleźć listę, która przyjmie kandydata i pozwoli wystartować.
     • snajper55 Re: Duże brawa 29.07.21, 22:10
      sverir napisał:

      > "W 2015 mial kaczor 37 procent i dostal tą władzę. Ale tylko dlatego że dużo by
      > ło głosów zmarnowanych"
      >
      > Skąd pewność, że teraz taka sytuacja się nie powtórzy w następnych wyborach?

      Skąd pewność że w następnych wyborach będzie obowiązywać obecna ordynacja?

      S.
      • sverir Re: Duże brawa 29.07.21, 22:27
       " Skąd pewność że w następnych wyborach będzie obowiązywać obecna ordynacja?"

       Jestem pewien, że jeżeli tylko PiS wyczuje ryzyko sromotnej porażki, to ordynację zmieni. Ale nawet i bez zmiany, przy tej obecnej ordynacji, może wygrać znów wybory i objąć ponad 50% mandatów. W interesie opozycji jest albo zwycięstwo jednej partii opozycyjnej, albo większa liczba partii w Sejmie.
       • ukos Re: Duże brawa 31.07.21, 09:42
        sverir napisał:

        > jeżeli tylko PiS wyczuje ryzyko sromotnej porażki, to ordynację zmieni.

        Nie musi zmieniać, wystarczy, że zwiększy liczbę okręgów wyborczych do stu identycznych z senackimi (partię już przygotowuje do tej zmiany tak właśnie kształtując okręgi partyjne), czyli efektywny próg d'Hondtcikowski do kilkunastu procent. Ponieważ jednej opozycyjnej listy nie będzie (ani nawet dwóch, "tożsamość partyjna" to teraz, he, he, najwyższa wartość), to żelazny elektorat PiSSdu wystarczy faszolom do bezwzględnej większości w Sejmie, a w najgorszym wypadku do koalicji z naziolami.
        • haen2010 Re: Duże brawa 31.07.21, 14:49
         Bardzo słuszna uwaga. Jest jednak tak, że w konstytucji stoi jak byk - ordynacja proporcjonalna do sejmu. Tylko tzw. progi zaprowadziły pisowską mafię na top władzy. Taki drobiazg, ale przeszkadza.
         Drugi szkopuł jest taki, że okręgi senackie niewiele zmienią. Dalej będziemy głosować na partie, nie na polityków. Wyznaczonych przez kacyków partyjnych. Taki system zabezpieczyli sobie komuchy i solidaruchy. Działa bezbłędnie od 30 lat. Ciągle te same, obleśne gęby niszczący każdą nową inicjatywę w zarodku.

         Jedyna rada - listy alfabetyczne i tylu kandydatów ile miejsc tzw. biorących. Wtedy można ustalić wygranych na podstawie ilości głosów wyborców. Proste liczenie - lista partyjna ma 50% oddanych głosów. Mają połowę miejsc wyborczych do podziału wg swoich najpopularniejszych kandydatów. Reszta stosownie. Oczywiście, uwzględniając progi.
         • snajper55 Re: Duże brawa 01.08.21, 02:33
          haen2010 napisał:

          > Bardzo słuszna uwaga. Jest jednak tak, że w konstytucji stoi jak byk - ordynacj
          > a proporcjonalna do sejmu. Tylko tzw. progi zaprowadziły pisowską mafię na top
          > władzy. Taki drobiazg, ale przeszkadza.
          > Drugi szkopuł jest taki, że okręgi senackie niewiele zmienią. Dalej będziemy gł
          > osować na partie, nie na polityków.

          No i bardzo dobrze. Chętnie bym w ogóle wyeliminował nazwiska kandydatów i wprowadził głosowanie na partie. Pojedynczy poseł nic nie może, jest nieprzewidywalny. Przewidywalna jest tylko partia i tylko partia jest zdolna do realizowania swoich planów.

          > Wyznaczonych przez kacyków partyjnych. Taki
          > system zabezpieczyli sobie komuchy i solidaruchy. Działa bezbłędnie od 30 lat.
          > Ciągle te same, obleśne gęby niszczący każdą nową inicjatywę w zarodku.

          Jedne są obleśne, inne są miłe. No i nie są ciągle te same. Ciągle pojawiają się nowe. Po prostu zmyślasz.

          > Jedyna rada - listy alfabetyczne i tylu kandydatów ile miejsc tzw. biorących. W
          > tedy można ustalić wygranych na podstawie ilości głosów wyborców. Proste liczen
          > ie - lista partyjna ma 50% oddanych głosów. Mają połowę miejsc wyborczych do po
          > działu wg swoich najpopularniejszych kandydatów. Reszta stosownie. Oczywiście,
          > uwzględniając progi.

          A dlaczego alfabetyczna??? Idiotyczny pomysł. Partia ma prawo oceniać kandydatów i wskazywać wyborcom którzy są według partii bardziej dla niej wartościowi. A wyborca ma prawo zagłosować na fefnastego kandydata na liście.

          S.
          • sverir Re: Duże brawa 01.08.21, 10:03
           "No i bardzo dobrze. Chętnie bym w ogóle wyeliminował nazwiska kandydatów i wprowadził głosowanie na partie. Pojedynczy poseł nic nie może, jest nieprzewidywalny. Przewidywalna jest tylko partia i tylko partia jest zdolna do realizowania swoich planów."

           W II RP głosowało się dosłownie na listę, bez wskazywania kandydata. Burdel polityczny był jeszcze większy niż obecnie.
           • snajper55 Re: Duże brawa 01.08.21, 11:26
            sverir napisał:

            > "No i bardzo dobrze. Chętnie bym w ogóle wyeliminował nazwiska kandydatów i wpr
            > owadził głosowanie na partie. Pojedynczy poseł nic nie może, jest nieprzewidywa
            > lny. Przewidywalna jest tylko partia i tylko partia jest zdolna do realizowania
            > swoich planów."
            >
            > W II RP głosowało się dosłownie na listę, bez wskazywania kandydata. Burdel pol
            > ityczny był jeszcze większy niż obecnie.

            Ale system głosowania na listy bardziej jest zgodny z systemem rządzenia, w którym podmiotami są partie a nie pojedynczy posłowie. Poseł Abacki może być przyzwoity i uczciwy, ale należąc do partii Nasi, w istotnych sprawach będzie głosować tak jak Nasi, bo to partie realizują swoje plany a nie posłowie.

            Podmiotami politycznymi są partie dlatego powinniśmy odejść od fikcji niezależnych posłów i głosować na partie, a nie na posłów.

            S.
            • sverir Re: Duże brawa 02.08.21, 22:22
             "Podmiotami politycznymi są partie dlatego powinniśmy odejść od fikcji niezależnych posłów i głosować na partie, a nie na posłów. "

             W takim razie można też zrezygnować z Sejmu i oddać władzę przewodniczącemu partii.
       • snajper55 Re: Duże brawa 01.08.21, 01:18
        sverir napisał:

        > Jestem pewien, że jeżeli tylko PiS wyczuje ryzyko sromotnej porażki, to ordynac
        > ję zmieni. Ale nawet i bez zmiany, przy tej obecnej ordynacji, może wygrać znów
        > wybory i objąć ponad 50% mandatów. W interesie opozycji jest albo zwycięstwo j
        > ednej partii opozycyjnej, albo większa liczba partii w Sejmie.

        Większa liczba partii? Jeszcze Ci mało? ;)

        1. PiS (195 posłów),
        2. PO (107),
        3. Nowa Lewica (41),
        4. PSL (19),
        5. Solidarna Polska (19),
        6. Porozumienie (13),
        7. Konfederacja (11),
        8. Hołownia (7),
        9. Partia Republikańska (7),
        10. Lewica Razem (6),
        11. Nowoczesna (6),
        12. Inicjatywa Polska (5),
        13. KORWiN (5),
        14. Ruch Narodowy (5),
        15. Kukiz (4), ,
        16. Zieloni (3),
        17. Konfederacja Korony Polskiej (1),
        18. Mniejszość Niemiecka (1),
        19. Unia Europejskich Demokratów (1).

        S.
        • adria231 Re: Duże brawa 01.08.21, 08:20
         Jedyną szansą na zmiany w Polsce , to porozumienie wśród opozycji. A i to nie daje pewności wygranej, gdy wszystko w rękach władzy (patrz ; "wygrana " d.dy, czy Łukaszenki).
         Czy w czasie kampanii wyborczej byli w Polsce jacyś niezależni obserwatorzy?
         czy sprawdzał ktoś liczenie głosów?
        • sverir Re: Duże brawa 01.08.21, 10:02
         " Większa liczba partii? Jeszcze Ci mało? ;)"

         Fakt, partii mamy aż nadto:) Precyzyjniej powinienem powiedzieć komitetach wyborczych.
         • snajper55 Re: Duże brawa 01.08.21, 11:46
          sverir napisał:

          > " Większa liczba partii? Jeszcze Ci mało? ;)"
          >
          > Fakt, partii mamy aż nadto:) Precyzyjniej powinienem powiedzieć komitetach wybo
          > rczych.

          Bezlik komitetów wyborczych wprowadzi jedynie dezorientację wśród wyborców. Nie oszukujmy się, ilu z nich interesuje się polityką? Ogromna liczba komitetów wyborczych nie przebije się do wyborców, choćby z powodu braku funduszy, i nie wprowadzi żadnego posła. Wyobraź sobie debatę 50 przedstawicieli komitetów wyborczych. Nie, wybór powinien być jasny czyli komitetów wyborczych powinno być niewiele.

          Szukamy wad w systemie i usiłujemy ulepszyć system, gdy zło nie tkwi w systemie, tylko w elektoracie. To elektorat trzeba zmienić a nie ordynację. Uświadomić, nauczyć. Nasz suweren (i innych państw postsocjalistycznych) jest pięcioletnim dzieckiem w porównaniu do suwerena państw zachodnich i trzeba go wszystkiego nauczyć. A u nas nikt tego z rządzących nie robi. Zapewne rozumując tak - wybrali nas czyli są mądrzy i świetnie się orientują. A może ze strachu - kogo oni wybiorą, gdy zmądrzeją.

          S.
          • sverir Re: Duże brawa 01.08.21, 12:21
           "Ogromna liczba komitetów wyborczych nie przebije się do wyborców, choćby z powodu braku funduszy, i nie wprowadzi żadnego posła. "

           Masz listę komitetów w poprzednich wyborach:
           sejmsenat2019.pkw.gov.pl/sejmsenat2019/pl/komitety

           Co za różnica, czy komitetów jest 10 czy 100, a 10 i tak bierze udział w walce o miejsce w parlamencie?

           Zresztą w tej chwili to nieistotne. Pisałem o tym, że przy takich sondażach PiS jest o krok o kolejną kadencję z samodzielną większością.
           • snajper55 Re: Duże brawa 01.08.21, 12:54
            yoma napisała:

            > Idealista? Mądry elektorat nie jest w interesie żadnej partii.

            No to elektorat musi sam się nauczyć. Tylko od takiej nauki będzie elektorat boleć dupa. Nas też.

            S.
            • snajper55 Re: Duże brawa 01.08.21, 12:54
             snajper55 napisał:

             > yoma napisała:
             >
             > > Idealista? Mądry elektorat nie jest w interesie żadnej partii.
             >
             > No to elektorat musi sam się nauczyć. Tylko od takiej nauki będzie elektorat bo
             > leć dupa. Nas też.

             Sorki, nas już boli.

             S.
             • yoma Re: Duże brawa 01.08.21, 12:58
              Nie zaprzeczam. A elektorat uczyć się nie będzie, bo to męczące, i tak zostaniemy w opłocie.

              A mogło być tak pięknie 😎

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka