Dodaj do ulubionych

Sprawdzanie kręgosłupów

23.10.21, 14:33
Małopolska kurator Barbara Nowak dla Niezalezna.pl: Będą egzaminy przydatności do zawodu nauczyciela!

"Jestem przekonana o tym, że potencjał młodzieży do spojrzenia pro–life jest dużo większy niż do tego głośnego, wrzaskliwego głoszenia aborcji jako prawa kobiety. Prawdą jest, że spora grupa młodzieży znajduje się od wpływem owych trendów ideologicznych. Do tego przyczyniły się chociażby te tak zwane „strajki kobiet” i cała ta sytuacja, jaka jest obecnie. Wiele złego przyniosła też izolacja dzieci i nauka zdalna. Bo dzieci bez ograniczeń korzystały z różnego rodzaju kanałów internetowych. W szczególności tych szkodliwych. Natomiast wiem dobrze o tym i myślę, że to warto wszędzie mówić, że jest ogromna grupa młodych ludzi, nad którą mają pieczę osoby - powiedziałabym - bardzo mocno zakorzenione w naszej chrześcijańskiej cywilizacji. (...)

A jaką rolę w tych zmianach mogą odegrać nauczyciele? Według niektórych ostatnie strajki pokazały, że to jest grupa mniej zainteresowana dziećmi i nauczaniem, a bardziej pieniędzmi.

Trudno powiedzieć, że nauczyciel jest zainteresowany pieniędzmi. Bo gdyby było tak naprawdę, to pewno by nie poszedł pracować jako nauczyciel. Natomiast zdecydowanie mamy obecnie taką sytuację, że nauczyciele pewno nie są najlepiej kształtowani. Przede wszystkim na wyższych uczelniach. Tu mamy poważny problem.

Ale też widzę, patrząc na Kraków i na Uniwersytet Pedagogiczny, że następuje odnowa pomysłu kształcenia nauczycieli. Jest wyraźny nacisk na kształtowanie fundamentalne, etyczne! Więc myślę, że może powoli, może za pomału – jak słyszeliśmy dzisiaj – ale jednak, będzie następowała zmiana. I weryfikacja w zawodzie nauczycielskim.

Chociażby przez ostatni pomysł pana ministra Czarnka. Pomysł pewnego egzaminu przydatności do zawodu, który da dobre rezultaty.

Mogłaby pani przybliżyć ten pomysł egzaminu przydatności do zawodu?

Nie jestem jeszcze w stanie powiedzieć o tym, jak ten egzamin będzie wyglądał. Natomiast wiem, że takie egzaminy są w innych krajach. Chociażby europejskich. Jest to egzamin, który pokazuje to, czy nauczyciel jest w stanie porozumieć się z uczniem, czy potrafi się dopracować takich metod, które faktycznie przynoszą efekty. Efekty dotyczące tego, jak dziecko się uczy. To jest również kwestia tego, czy nauczyciel potrafi w taki sposób przekazywać wiedzę, żeby ta wiedza była naprawdę opartą o naukę."

O naukę katolicką, oczywiście.

Po sędziach przyszedł czas na nauczycieli.

niezalezna.pl/415842-malopolska-kurator-barbara-nowak-dla-niezalezna-pl-beda-egzaminy-przydatnosci-do-zawodu-nauczyciela
S.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka