Dodaj do ulubionych

aktualnie na granicy

15.11.21, 11:51
Na granicy jest coraz więcej ludzi, a noce są coraz zimniejsze. W rozmowach migranci zaznaczają, że są źli na białoruskich pograniczników za zachęcanie ich do szturmu na granicę i zmuszanie do zburzenia ogrodzenia" - informuje białoruski kanał opozycyjny NEXTA.

Z Onet

Obserwuj wątek
  • szwampuch58 Re: aktualnie na granicy 15.11.21, 12:09
   Kartofel,ta siekiera ostra aby?
   wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,27806420,medycy-na-granicy-koncza-misje-mielismy-prawo-sie-spodziewac.html#do_w=60&do_v=143&do_st=RS&do_sid=288&do_a=288&s=BoxNewsImg5
   • adam.eu Re: aktualnie na granicy 15.11.21, 20:02
    szwampuch58 napisał:

    > Kartofel,ta siekiera ostra aby?
    > wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,27806420,medycy-na-granicy-koncza-misje-mielismy-prawo-sie-spodziewac.html#do_w=60&do_v=143&do_st=RS&do_sid=288&do_a=288&s=BoxNewsImg5

    Szkoda, że wielu daje linki i nie praktycznie nie pisze, co link zawiera.
    Czy na każdy mam zaglądać?
    A tu bardzo ważna kwestia Bojówki jak za Hitlera.
    Działają zgodnie z linią partii, narodowej nacjonalistycznej.

    Dalej nie wiem, co tam pisze, ale wcześniej czytałem, że umundurowani żołnierze z długą bronią spuszczali powietrze z karetek medyków. I nikt nic nie wiedział.
    I ku.... r...w... a ludzie zaczynają się do tego przyzwyczajać, bo to coraz to częściej mamy podobne działania.
    • a.jej.rkoniak Re: aktualnie na granicy 15.11.21, 22:55
     W Glasgow aktywisci klimatyczni spuscili powietrze w 60 SUVach, bo to dzielo szatana. Do matolkow nie dociera, ze SUVy maja takie same silniki jak sedany. Duze 4WD miewaja wi"ksye silniki, ale diesle mniej smrodza (po instalacji zbiornika z roztworem mocznika).
  • hana11 Re: aktualnie na granicy 15.11.21, 17:08
   Na 4 tys uchodźców jeden groźny, a raczej zdesperowany. Zmykaj stąd z tą swoją propagandą. Nikogo to nie rusza. Napisz jeszcze, ze boisz się gwałtów. Wszyscy prawdziwi patrioci płci męskiej rocznik 60plus podkreślają zagrożenie gwałtem.
   • taniarada Re: aktualnie na granicy 15.11.21, 20:14
    Nie wiedziałem że tu piszesz byłem na innych forach .Josep Borrell przekazał, że Unia Europejska w najbliższych dniach nałoży nowe sankcje na osoby i podmioty na Białorusi. Jak powiedział, UE nadal obserwuje agresję hybrydową, za którą odpowiada reżim Łukaszenki. - Zgodziliśmy się, aby rozszerzyć zakres sankcji na reżim białoruski. Uzgodniliśmy przyjęcie piątego pakietu sankcji, które zostanie sfinalizowany w najbliższych dniach - wskazał.
    Jak ustalił "Deutsche Welle", dzisiejsza decyzja będzie skutkować sankcjami dla około 30 osób, przedsiębiorstw i instytucji. Karę odczuje też hote w Mińsku, który przyjmuje migrantów i uchodźców zwożonych na Białoruś w ramach pakietów migracyjnych.www.salon24.pl/newsroom/1181450,stalo-sie-unia-europejska-naklada-nowe-sankcje-na-bialorus-beda-dotkliwe
  • taniarada Re: aktualnie na granicy 15.11.21, 20:22
   Paweł Łatuszka, były białoruski dyplomata ustalił, że pod koniec października rosyjskie KGB opracowało nowy szlak przemytniczy. Łukaszenka zorganizuje transport osób z Afganistanu - KGB opracowało już nowy szlak przemytniczy wiodący przez Tadżykistan. Wszystko dlatego, że dotychczasowe połączenie z Iraku przez Turcję zostało znacznie ograniczone., ponieważ tureckie linie lotnicze zapowiedziały, że nie będą zabierać na pokład m.in. obywateli Iraku podróżujących do Mińska. Łukaszenka ściągnie na granicę Afgańczyków odpornych na srogie zimy
   – To ludzie, którzy przywykli do niskich temperatur i spartańskich warunków – ostrzega Łatuszka i przyznaje, że zimy w Afganistanie są bardzo srogie. Temperatura może spadać do nawet minus 20 stopni, dlatego Afgańczycy są lepiej przystosowani do radzenia sobie z zimnem.Nie chcę tego skurwiela xxlxx63 tu widzieć. www.salon24.pl/newsroom/1181415,lukaszenko-znalazl-juz-sposob-dla-migrantow-na-obejscie-zakazu-lotow-na-bialorus
   • teen69 Re: aktualnie na granicy 15.11.21, 20:48
    Łatuszka to nasłany szpion udający przeciwnika swojej ojczyzny Białorusi.Gdyby tak nie było to by siedział w piwnicy i walił ze strachu, bo jak opowiada to ten kołchożnik może zdmuchnąć kogo i gdzie chce. ?A ten bezkarnie łazi po mediach i za pieniądze udziela niezależnych wywiadów.
  • szwampuch58 Re: aktualnie na granicy 15.11.21, 22:29
   Wszyscy naokoło próbują rozwiązać kryzys na polsko-białoruskiej granicy, a polska dyplomacja śpi. Prezydent na stadionie,MSZ zniklo,Morawiecki cholera wie gdzie a kurdupel znowu ma sraczke
  • hana11 Re: aktualnie na granicy 16.11.21, 11:52
   Co tam się kur*** dzieje? Dlaczego nie wycofają się ze złej strategii? Otworzyć granice, zorganizować urzędników, sprawdzać i udzielać azylu. Dlaczego Polska uczestniczy w używaniu ludzi jako amunicji????
    • hana11 Re: aktualnie na granicy 16.11.21, 12:07
     "Europosłanka Koalicji Europejskiej i prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska: Użycie armatek wodnych na migrantów, którzy nie mają się gdzie osuszyć grozi śmiercią z powodu zamarznięcia. Obciąży ona Straż Graniczą oraz Mariusza Kamińskiego. Tragedia na granicy została wywołana przez Wasze błędy w zarządzaniu tą sytuacją. Ogarnijcie się. Można jeszcze coś zrobić."


     Z gazeta.pl
   • taniarada Re: aktualnie na granicy 16.11.21, 12:45
    No jak to? Przecież Pani Ochojska skoro mówi, że nie wolno armatek, to musi mieć sposób na lecące w naszą stronę kamienie. Perswazją, dobrym słowem - sam nie wiem. A skoro nie wiem jak to nie krytykuję za armatki wodne, na które jest banalnie prosty sposób - odsunąć się od ogrodzenia.
     • taniarada Re: aktualnie na granicy 16.11.21, 13:08
      Ja nic nie mówiłem i przerwa mi się kończy .Patrzę jak moje szczęście ma rozterki .dodam jeszcze, że polscy uciekinierzy z PRLu, nigdy nie robili tarczy z własnych dzieci, które potem ściągali, jeżeli mieli zamiar tam się osiedlić, a Ochojska niech się póknie w główkę, niech idzie za druty im pomagać, białoruskie żołdaki udzielą jej wsparcia, a nachodźcy może się zaopiekują. Człowiek w potrzebie nie rzuca kamieniami w darczyńcę, tylko prosi pokornie, ale skąd ona może to wiedzieć.

  • hana11 Re: aktualnie na granicy 16.11.21, 14:18
   W TVN24 relacja dziennikarza CNN
   Jak mówił, "Polacy są bardzo zdeterminowani i nie chcą przepuścić migrantów". - Białorusini także nie chcą pozwolić na ich wycofanie się. W takiej sytuacji są tysiące migrantów, sfrustrowanych, przebywających w strasznych warunkach - tłumaczył. Dalej podkreślał, że migranci na granicy to "prawdziwi ludzie, prawdziwi uchodźcy, mają aspiracje, chcą, żeby ich życie było lepsze". - Są na ziemi niczyjej, pomiędzy Białorusią i Polską. To prawdziwy kryzys humanitarny toczący się na granicy UE - mówił.
  • peace2u Re: aktualnie na granicy 16.11.21, 15:17
   wydarzenia.interia.pl/podlaskie/news-granica-polsko-bialoruska-dziennikarz-publikuje-nagranie,nId,5647079
   Niezależny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan opublikował na Twitterze kolejne nagranie z granicy. "Białoruscy żołnierze spychają migrantów na płot. Słychać krzyki kobiety, ktoś używa gazu. Krzyczą na siebie polscy i białoruscy żołnierze" - napisał reporter. W następnym komentarzu zaznaczył, że nie ma pewności, gdzie doszło do zarejestrowanego incydentu. Według dziennikarza może to być Kuźnica lub okolice Starzyny.

  • hana11 Re: aktualnie na granicy 18.11.21, 23:26
   W czwartek minęła druga doba pracy Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM na granicy obszaru objętego stanem wyjątkowym. Zespół zastąpił działających tam dotychczas Medyków na granicy. Noc z środy na czwartek była też pierwszą, w której zespół odpowiedział na zgłoszenie o migrantach potrzebujących pomocy.

   "Po godzinie 2:26 otrzymaliśmy zgłoszenie, że przynajmniej jedna osoba, która przebywa teraz w lesie, potrzebuje pomocy medycznej. Na miejscu okazało się, że poszkodowanych jest troje ludzi. Dwudziestokilkuletni mężczyzna miał podwyższoną temperaturę i silny ból podbrzusza - był głodny i odwodniony: - opisuje PCPM.


   Oprócz niego pomocy potrzebowała dwójka rannych syryjskich lekarzy: mężczyzna miał szarpaną ranę ręki a kobieta ranę kłutą podudzia. Podczas opatrywania rany kobieta - kobieta płakała, opowiadając o rocznym dziecku, które zmarło w lesie. Nie była przygotowana na sytuację, w jakiej wraz z rodziną się znalazła".


   wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,27637290,raport-znad-granicy-aktywisci-na-granicy-uwiezione-sa-dzieci.html
   Brak słów...
   • hordol Re: aktualnie na granicy 19.11.21, 00:02
    Ranni syryjscy lekarze, a więc jakby nie było osoby z wyższym wykształceniem. Jeśli nawet w Syrii im było ciężko to chyba z racji tegoż posiadanego wykształcenia nie znajdowali się na dole społecznej drabiny. Czy nie mogli emigrować legalnie do jakiegoś bardziej stabilnego kraju arabskojezycznego?
    Osoby z wyższym wyksztalceniem bezkrytycznie uznaly że tylko taka eskapada zapewni im szczęście na ziemi?
    • yoma Re: aktualnie na granicy 19.11.21, 00:55
     Taka rozrywka, survival w Białowieskiej. Coś jak safari w Kenii.

     Ciekawam, cobyś śpiewał, gdybyś raz ruszył dupę z ciepłego pokoju z piwem i telewizorem i przejechał się z patrolem medyków. Pewnie po dwóch godzinach byś krzyczał, że ciemno i zimno i chcesz do domu.
    • aniechto.only Re: aktualnie na granicy 19.11.21, 06:16
     Lekarze wierzą bezkrytycznie także w Polsce w różne rzeczy:

     "Niech się pan szczepi. Lżej będzie umierać" - takie słowa miał usłyszeć od lekarza jeden z czytelników portalu prawo.pl

     Choć trzeba powiedzieć , że lekarze z Syrii zgrzeszyli naiwnością, ci polscy z powyższego przykładu usiłowaniem zabójstwa swoich pacjentów.

     www.medonet.pl/porozmawiajmyoszczepionce/szczepionka-na-covid-19,lekarze-zniechecaja-do-szczepien-i-strasza--co-im-gorzi-,artykul,66300230.html
    • hana11 Re: aktualnie na granicy 19.11.21, 11:58
     Doktor Arsalan Azzaddin jest z pochodzenia Kurdem. Pracuje jako dyrektor ds. medycznych i szef SOR-u w szpitalu w Bielsku Podlaskim. To tam często trafiają migranci w złym stanie zdrowia, którzy zostają zatrzymani już na terenie Polski. Zna turecki, arabski i kurdyjski, i pomaga porozumiewać się z uchodźcami. – Najczęściej trafiają do nas pacjenci wychłodzeni i odwodnieni. Z urazami, złamaniami. Mówią, że byli bici przez białoruskich pograniczników. Miałem pacjenta, który opowiadał, że miesiąc i trzy dni nie mieli nic w ustach. Gdy znajdujemy przy nich wodę, to zazwyczaj jest to jakaś zielonkawa ciecz z kałuży – opowiadał lekarz.

     Artykuł na stronie tok fm
     • adam.eu Re: aktualnie na granicy 19.11.21, 14:48
      hana11 napisała:
      ...............................................................................................
      >Mówią, że byli bici przez białoruskich pograniczników. Miałem pacjenta, któ
      > ry opowiadał, że miesiąc i trzy dni nie mieli nic w ustach. Gdy znajdujemy przy
      > nich wodę, to zazwyczaj jest to jakaś zielonkawa ciecz z kałuży – opowiadał le
      > karz.
      >
      > Artykuł na stronie tok fm

      Ci uchodźcy, co ich Polacy wypchną na Białoruś na pewno będą inaczej mówić.
      Do białoruskich i światowych mediów, bo po stronie białoruskiej media mogą być.
      • pies.na.czarnych Re: aktualnie na granicy 19.11.21, 14:59
       > Ci uchodźcy, co ich Polacy wypchną na Białoruś na pewno będą inaczej mówić.
       > Do białoruskich i światowych mediów, bo po stronie białoruskiej media mogą być.

       Skąd ta pewność? W wywiadzie dla CNN mówili jednym głosem o bestialstwie Polaków i Białorusinów.
      • hana11 Re: aktualnie na granicy 19.11.21, 15:15
       Słyszałam historię Marokańczyka, któremu nasi żołnierze, po odnalezieniu go, nie pozwoli przez kilka godzin wyjść z bagna. Dodatkowo cały ten czas upokarzali go słownie.

       W takiej grupce zawsze znajdzie się ktoś, kto miałby ochotę wydrzeć się: nie bądźcie chuj**, ale brakuje mu odwagi. Polityka nienawiści ośmiela zwyrodnialców.
       • adam.eu Re: aktualnie na granicy 19.11.21, 15:25
        A co mieli robić, jeżeli sami mogli nie dojadać przez "takich" Marokańczyków"?
        Oderwali ich od rodzin, a tu mają winowajcę.
        A różni ludzie są w społeczeństwie, w wojsku, w policji. Niektórzy pomogą nawet z narażeniem życia, innych nie wzruszy, że ktoś cierpi, że może umrzeć, a nawet czerpią z tego radość.
          • adam.eu Re: aktualnie na granicy 19.11.21, 15:49
           Proponuje Wam przeczytać tylko drugie zdanie. Też w całości odrzucacie?
           A co do pierwszego zdania. Niektórzy ludzie niestety są jacy są.

           Kiedyś słyszałem opinię wartownika, jeszcze w PRL w wojsku. Że będąc na oddalonym posterunku najpierw by strzelał, a dopiero później regulaminowo krzyczał, stój kto idzie, strzał ostrzegawczy itd. Więc czasem można trafić na takich osobników.
           To była opinia z drugiej ręki, a nie wprost, ale wyglądała na prawdziwą. Już gdzieś o tym pisałem.
           • hana11 Re: aktualnie na granicy 19.11.21, 16:08
            Nie sądzę, że to efekt oderwania od rodziny czy głodu. Psychopaci są wszędzie, a obecna władza karmiąca społeczeństwo mowa nienawiści do uchodźców, kobiet, LGBT, daje takim jednostkom przyzwolenie do zaspokajania okrucieństwa na wymienionych grupach. Mowa nienawiścią prowadzi w ogóle do degeneracji społeczeństwa, obniżania moralności. Ale widać jego władza jest warta każdej ceny.

            Wybacz, że nie zrozumiałam.
            • adam.eu Re: aktualnie na granicy 19.11.21, 16:45
             Odnośnie wartownika, nie napisałem, że strzelanie do człowieka było przez niego uzasadniane nagrodą w postaci urlopu czy jeszcze czegoś tam.

             W Europie i na świecie były przypadki pobicia osoby za zwrócenie uwagi na brak maseczki.

             Słuszna uwaga, że obecnie w Polsce ludzie są podpuszczani do szczucia przeciw innym pod przewodnictwem polityków, w dużej mierze kościoła. Dla zdobycia czy utrzymania władzy. Nawet często nie mam już sił tego rozwijać.

             A co do zrozumienia, to czytałem, że w internecie należy unikać ironizowania, bo to inaczej wybrzmiewa niż w mowie bezpośredniej. Nie pierwszy raz przekonałem się o tym i to od dwóch osób jednocześnie.
             • taniarada Ty coś jarzysz dzisiaj 19.11.21, 16:59
              adam.eu napisał:

              > Odnośnie wartownika, nie napisałem, że strzelanie do człowieka było przez niego
              > uzasadniane nagrodą w postaci urlopu czy jeszcze czegoś tam.
              >
              > W Europie i na świecie były przypadki pobicia osoby za zwrócenie uwagi na brak
              > maseczki.
              >
              > Słuszna uwaga, że obecnie w Polsce ludzie są podpuszczani do szczucia przeciw i
              > nnym pod przewodnictwem polityków, w dużej mierze kościoła. Dla zdobycia czy ut
              > rzymania władzy. Nawet często nie mam już sił tego rozwijać.
              >
              > A co do zrozumienia, to czytałem, że w internecie należy unikać ironizowania, b
              > o to inaczej wybrzmiewa niż w mowie bezpośredniej. Nie pierwszy raz przekonałe
              > m się o tym i to od dwóch osób jednocześnie.
              >
              Jaki urlop .Nawet jak trafił w nogi to pochwała od dowódcy i zjebka od szefa ,że słabo strzela.A wiesz co Hanę to obchodzi?Dzisiaj Adamie daj sobie na wstrzymanie .😊
             • hana11 Re: aktualnie na granicy 19.11.21, 17:18
              Ja w ogóle mam problem z rozumiem żartów. Ale taka była pierwsza myśl, że to sarkazm.

              "Nawet często nie mam już sił tego rozwijać"

              Rozumiem. Ale myślę, że warto. Nie wiesz, czy nie trafisz na człowieka, któremu nie podoba się to co widzi, ale nie wie że można inaczej. Że można na przykład jednocześnie chronić granic i zachować przyzwoite standardy moralne wobec uchodźców. Że granic nie trzeba bronić "dając nauczkę" ludziom koczujacym na gołej ziemi , ale można ich po ludzku przyjąć i skierować kampanię informacyjną zniechęcająca kolejne fale uchodźców.

              Trzeba mówić, że straszenie wojną, retoryka wojenna ma tylko taki cel, aby ludzi zastraszyć, bo zastraszeni ludzie oddadzą nawet swą wolność w imię bezpieczeństwa. Ja uspokajam znajomych.

              Czasem się po prostu mówi, aby odnaleźć innych ludzi myślących podobnie. Dobrze jest wiedzieć, że się nie jest odmieńcem.
            • taniarada Re: aktualnie na granicy 19.11.21, 16:49
             Za co go przepraszasz .Przecież Adomo to gorący Twój zwolennik.Ale dzisiaj wyjątkowo słaby dzień lub nie umie rozmawiać z kobietami.Zresztą kto z Tobą umie jak Ty inteligencją zabijasz facetów .Ale nawet te starsze nie mają szans . Wracając do tematu .Za los emigrantów koczujących po stronie Białoruskiej odpowiedzialny jest Łukaszenko. To Niemcy mają klucz by tym zdesperowanym oszukanym ludziom pomóc. Wystarczy całkowicie zamknąć białoruskie granice, wstrzymać wszelką wymianę gospodarczą i , zamknąć przestrzeń powietrzną. Blokada gospodarcza polityczna a nie 700 milionów euro nagrody dla zbrodniarza. Niemcy tego nie uczynią, bo z tego konfliktu, zbijają kapitał polityczny i gospodarczy. Władze w Polsce przyjąć ich nie mogą, bo emigranci prą do Niemiec. Przyjęcie przez Polskę tych emigrantów wiązało by się siłowym uwięzieniu tych osób w obozach bo inaczej prysną do Niemiec.
           • taniarada Re: aktualnie na granicy 19.11.21, 16:39
            Widać że w wojsku nie byłeś .Dlatego mamy takich chłopców co nie potrafią walczyć .Ty służba wartownicza stój, Stój - BO STRZELAM" (odbezpiecza broń i wprowadza nabój do komory nabojowej).Oddać strzał ostrzegawczy w górę, jeżeli nie zagraża to życiu lub zdrowiu wartownika lub innej osoby, a czynności określone w lit. a i b okażą się bezskuteczne to celować w nogi.Rozmawiasz z kobietą i mówisz jej przez wy dzieciaku.
            • adam.eu Re: aktualnie na granicy 19.11.21, 17:09
             Ten wartownik wszystko chciał zrobić, tylko w innej kolejności, aby mógł sobie "bezkarnie" strzelić do człowieka. Mowa o ewentualnym wydarzeniu bez świadków.

             I moja prośba.
             Albo zmień swój sposób pisania, albo nie pisz pod moimi postami tak jak dr. z kropką.
    • pies.na.czarnych Re: aktualnie na granicy 19.11.21, 15:03
     hordol napisała:

     > Ranni syryjscy lekarze, a więc jakby nie było osoby z wyższym wykształceniem. J
     > eśli nawet w Syrii im było ciężko to chyba z racji tegoż posiadanego wykształce
     > nia nie znajdowali się na dole społecznej drabiny. Czy nie mogli emigrować lega
     > lnie do jakiegoś bardziej stabilnego kraju arabskojezycznego?
     > Osoby z wyższym wyksztalceniem bezkrytycznie uznaly że tylko taka eskapada zape
     > wni im szczęście na ziemi?


     Rozumiem, ze osobiście przesłuchiwałeś i wiesz z całą pewnością, że są to uchodźcy ekonomiczni.

     Wskaż mi tan stabilny arabski kraj, w którym polityczni uchodźcy mogą czuć się bezpiecznie.
  • a.jej.rkoniak Re: aktualnie na granicy 19.11.21, 00:14
   The Times 18 Listopada wiadomość dnia na pierwszej stronie

   Migrants to be held in Albania
   Illegal Channel arrivals could be flown out of UK within seven days Plan would cost 100,000 pounds per asylum seeker
  • a.jej.rkoniak Re: aktualnie na granicy 19.11.21, 00:31
   The bodies of ten migrants were found at the bottom of a wooden boat with 99 survivors who had set sail for
   Europe from Libya. The craft was found taking on water after 13 hours at sea about 20 miles off the Libyan coast by
   the Geo Barents rescue ship operated by Médecins Sans Frontières.

   Rescuers said they had probably been asphyxiated by petrol fumes as they huddled under the deck.

   w jednej łodzi 10 trupów w ciągu jednego dnia, gdzie oburzenie aktywistów gejzety?
   Mam nadzieję, że odstawili ich do najbliższego portu, zgodnie z prawem morskim.
  • taniarada Re: aktualnie na granicy 19.11.21, 02:24
   Może mi ktoś totalnych miłośników brukselskiej biurokracji podpowie, ile
   kasy przeznaczyła prześwietna Komisja Europejska na pomoc Białorusinom,
   prawdziwym uchodźcom politycznym spod buta Łukaszenki? Nie mówię o 200
   tysiącach w Polsce i na Litwie, znaczna część z nich wyjechała z
   przyczyn ekonomicznych, ale o kilku tysiącach ludzi, którym formalnie
   udzielono na terenie UE ochrony międzynarodowej?
  • pies.na.czarnych Re: aktualnie na granicy 19.11.21, 16:38
   Najszczelniejszą granica na świecie.

   Ponad dziewięć tysięcy osób przedostało się z Białorusi przez Polskę do Niemiec. tvn24.pl/swiat/kryzys-na-granicy-ponad-9-tysiecy-migrantow-przedostalo-sie-z-bialorusi-przez-polske-do-niemiec-relacja-z-osrodka-5495664
   - Patrzę na te obrazy, na to, co się dzieje na polsko-białoruskiej granicy z zawodową troską, ale jesteśmy przygotowani, że z tego powodu przyjedzie jeszcze więcej osób. To jest nasz obowiązek i musimy go wypełnić - mówił Langenbach.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka