pan.nikt Luteranie 05.04.05, 14:13 Jego Eminencja Józef Kardynał Glemp, Jego Ekscelencja Abp Józef Michalik, Jego Ekscelencja Abp Józef Kowalczyk Eminencjo, Ekscelencje, Dobiegł końca bieg życia sługi Bożego Papieża Jana Pawła II. W tej smutnej chwili rozstania, łączymy się w żałobie z Siostrami i Braćmi z Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce i na całym świecie. Zapewniamy też o modlitewnej łączności, której wyrazem niech będą słowa pieśni: Pan zawołał sługę swego do wiecznej radości, Przyjaciela wziął szczerego ku naszej żałości. Już skończona jego sprawa, już z niej Bogu liczbę zdawa, Że w niej trwał w miłości. Przewodnim motywem posługi Jana Pawła II była zawsze miłość. Kierując się nią, jako Chrystusowym nakazem, wzywał do pokoju i pojednania między ludźmi, odważnie głosząc Ewangelię. W naszych modlitwach dziękujemy Wszechmogącemu Bogu za ponad 26-letnią posługę naszego rodaka Jana Pawła II, mając na względzie przede wszystkim jego ekumeniczną otwartość i zaangażowanie. W pamięci zachowujemy spotkania ekumeniczne, które znajdowały się w programie każdej z papieskich wizyt w Polsce w szczególności te, które miały miejsce w naszych kościołach w 1991 roku w kościele św. Trójcy w Warszawie i w 1995 roku w kościele św. Trójcy w Skoczowie. Pan Kościoła dozwolił Janowi Pawłowi II dożyć sędziwego wieku. Jak biblijny Symeon doznał zbawiennej mocy Chrystusa i wyznał: Teraz puszczasz sługę swego, Panie, według słowa swego w pokoju, gdyż oczy moje widziały zbawienie twoje.(Łk 2, 29-30) Dlatego z ufnością powierzamy Go łasce i miłosierdziu Jezusa Chrystusa, który powiedział:: Ja żyję i wy żyć będziecie. (J 14,19) Złączony w modlitwie Bp Janusz Jagucki, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Warszawa, dnia 2 kwietnia 2005 r. www.luteranie.pl/www/info/0503/listkond.htm Odpowiedz Link Zgłoś
pan.nikt Prawosławni. 05.04.05, 14:14 Listy metropolity Sawy w związku ze śmiercią papieża Jana Pawła II 03.04.2005 -------------------------------------------------------------------------------- Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa, w związku ze śmiercią papieża Jana Pawła II wydał oświadczenie następującej treści: „... kto słucha słowa mego i wierzy temu, który mnie posłał, ma żywot wieczny” (J. 5,24) W obliczu odejścia do życia wiecznego Jego Świątobliwości Jana Pawła II, papieża i biskupa Rymu, naszego Rodaka, przypominamy słowa Apostoła Pawła: „... postanowione jest ludziom raz umrzeć” (Heb. 9,27). Słowa te uzmysławiają nam, że w życiu wszystko ma swój początek i koniec. Nastał trudny moment dla wiernych Kościoła rzymskokatolickiego, moment rozłączenia się i pożegnania z kochanym przez nich Papieżem i duchowym Ojcem. Wraz z Kościołem rzymskokatolickim, ten czas rozłąki, przeżywają także wierni innych Kościołów chrześcijańskich, wyznawcy różnych religii i niewierzący. Papież Jan Paweł II był wybitną, wyjątkową osobowością na przełomie dwóch wieków, drugiego i trzeciego tysiąclecia. Jako duchowy przywódca dążył do przemiany oblicza ziemi. Jan Paweł II był głosicielem pokoju, jednania ludzi i zjednoczenia podzielonego chrześcijaństwa. W ciągu całego swego pontyfikatu dawał temu dowód wielokrotnie. Podczas jednej ze swoich pielgrzymek do Ojczyzny odwiedził naszą świątynię katedralną w Białymstoku. Była to trzecia wizyta w świątyni prawosławnej w wymiarze światowym, po Jerozolimie i Konstantynopolu. Później następowały kolejne. Wizytę tę przeżyliśmy wspólnie w sposób szczególny. Była to wizyta historyczna. Przyczyniła się do złagodzenia napiętych na tym terenie stosunków katolicko – prawosławnych. Osobiście czterokrotnie spotykałem się z Jego Świątobliwością Papieżem Janem Pawłem II. W czasie zaś Jego wizyty w Drohiczynie wygłosiłem, w imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej, przemówienie powitalne, wyrażając nasz szacunek i uznanie wobec wszechstronnej pracy Jego Świątobliwości dla dobra chrześcijaństwa i ludzkości, wskazując także na istniejące trudności pomiędzy chrześcijanami. Należy wspomnieć także pielgrzymki Jego Świątobliwości do krajów prawosławnych: Grecji, Rumunii, Bułgarii, Gruzji, na Ukrainę, a także Konstantynopola i Jerozolimy. Przyczyniły się one do zbliżenia pomiędzy naszymi Kościołami i umożliwiły prowadzenie trudnego dialogu teologicznego. Pamiętamy, że to podczas Jego pontyfikatu, w 1981r., rozpoczęty został na Rodosie dialog teologiczny Kościołów rzymskokatolickiego i prawosławnego. Wszystko to Jan Paweł II pozostawia w spadku Swojemu następcy. W obcowaniu Papież był otwarty, serdeczny i przyjazny, co wyczuwało się w kontaktach osobistych i korespondencji, którą prowadziliśmy od wielu lat. W imieniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i własnym, Kościołowi rzymskokatolickiemu w całości, szczególnie zaś w Polsce, hierarchii, duchowieństwu i wszystkim wiernym przekazuję nasze braterskie wyrazy współczucia prosząc Boga, by duszę Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II obdarzył wieczną szczęśliwością. „Jezus umarł i zmartwychwstał, tak też wierzymy, ze Bóg przez Jezusa przywiedzie z Nim tych, którzy zasnęli” (1 Tesl. 4,14). A my, ludzie wiary, wołamy: „Gdzie jest, o śmierci, zwycięstwo twoje? Gdzie jest, o śmierci, żądło twoje?” (1 Kor. 15,55) To jest nasza nadzieja. To jest nasza radość. Pokój Jego duszy. + Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski www.cerkiew.pl/news.php?id=2800&PHPSESSID=4d1635c4e037024a782efe4f2e9d02f1 Odpowiedz Link Zgłoś
yossarian18 Tradycjonalisci 05.04.05, 14:20 Komunikat oficjalny Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X Menzingen, 2 kwietnia 2005 r. Przełożony Generalny Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X oraz dwóch Asystentów, wraz z wszystkimi członkami Bractwa: biskupami, kapłanami, braćmi, siostrami, a także wiernymi, łączą się we wspólnej modlitwie Kościoła na wieść o śmierci Ojca Świętego, papieża Jana Pawła II, polecając jego duszę miłosierdziu Boga Ojca oraz wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. We wszystkich domach Bractwa odprawiona zostanie Msza św. żałobna za spokój duszy Ojca Świętego. Bractwo Św. Piusa X założone przez arcybiskupa Marcelego Lefebvre’a pochwala walkę Karola Wojtyły prowadzoną na rzecz obrony życia oraz jego zaangażowanie w sprawy moralne, czuje się jednak w obowiązku powtórzyć jeszcze raz, iż nadal odrzuca niestrudzoną walkę papieża Jana Pawła II o ekumenizm; walkę, która tak bardzo osłabiła wiarę i dążenie do obrony Prawdy. Bractwo zdaje sobie sprawę z nadludzkiej wagi obowiązków, które oczekują przyszłego papieża, dlatego modli się o światło Ducha Świętego dla kardynałów. Ufa, że nowy Wikariusz Chrystusa ujmie mocną ręką ster Kościoła, przywracając jedność liturgii i jedność wiary oraz naprawiając szkody wyrządzone przez następstwa Soboru Watykańskiego II, które zalały błędami doktrynalnymi cały stan duchowny. W tym oczekiwaniu i w tej nadziei, w godzinie modlitwy w intencji tego, który właśnie przeniósł się do wieczności. Jego Ekscelencja + bp Bernard Fellay Przełożony Generalny Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X www.piusx.org.pl/ Odpowiedz Link Zgłoś