IP: *.proxy.aol.com 18.09.02, 18:34
To co dzialo sie przez dziesiatki lat wokol sprawy "Enigmy" dobitnie pokazuje
stosunek zarowno Francuzow jak i Anglikow do Polski i Polakow w czasie II
wojny swiatowej i po jej zakonczeniu. Bez wahania przypisali sobie role
rozwalenia szyfrow niemieckich nie wspominajac ani slowem o autorach tego
osiagniecia. I do tej pory nie widza w tym nic zlego. Dzieki wieloletniej
propagandzie caly swiat jest przekonany, ze to brytyjskie sluzby specjalne
stworzyly "Enigme" (ogladalem film na ten temat na "Discovery"). Mysle, ze
wiekszosc ludzi nie zdaje sobie sprawy z wartosci tego osiagniecia. Od
poczatku wojny zarowno Francja, a potem W. Brytania miala dostep do
najtajniejszych informacji niemieckich. Inna sprawa jak rzady tych panstw je
wykorzystywaly, bardzo czesto pozostawiajac je wylacznie dla siebie i nie
dzielac sie nimi nawet z USA po ich przystapieniu do wojny.
Obserwuj wątek
    • Gość: Kraken Re: Enigma IP: *.ipt.aol.com 18.09.02, 19:37
      Gość portalu: Lech napisał(a):

      > To co dzialo sie przez dziesiatki lat wokol sprawy "Enigmy" dobitnie pokazuje
      > stosunek zarowno Francuzow jak i Anglikow do Polski i Polakow w czasie II
      > wojny swiatowej i po jej zakonczeniu. Bez wahania przypisali sobie role
      > rozwalenia szyfrow niemieckich nie wspominajac ani slowem o autorach tego
      > osiagniecia. I do tej pory nie widza w tym nic zlego. Dzieki wieloletniej
      > propagandzie caly swiat jest przekonany, ze to brytyjskie sluzby specjalne
      > stworzyly "Enigme" (ogladalem film na ten temat na "Discovery"). Mysle, ze
      > wiekszosc ludzi nie zdaje sobie sprawy z wartosci tego osiagniecia. Od
      > poczatku wojny zarowno Francja, a potem W. Brytania miala dostep do
      > najtajniejszych informacji niemieckich. Inna sprawa jak rzady tych panstw je
      > wykorzystywaly, bardzo czesto pozostawiajac je wylacznie dla siebie i nie
      > dzielac sie nimi nawet z USA po ich przystapieniu do wojny.
      ****************************
      -Kr. Zdaje mi sie,ze ty z kolei przeceniasz wklad Polakow w zlamanie kodow
      tejze wielce sympatycznej maszyny-bez watpienia polscy matematycy przyczynili
      sie do rozpoczecia prac zmierzajacych do rozszyfrowania "Enigmy"-lecz robote
      dokonczyli inni-szczegolnie Angole(Francja miala w zasadzie zerowy wklad)-a
      przypieczetowaniem bylo wydobycie przez Anglikow nieuszkodzonej maszyny z wraku
      U-Boota(co z kolei wcale nie przeszkadza Jankesom SOBIE przypisywac calej
      zaslugi-popelnili nawet film na ten temat-"U-237",czy cos w tym guscie-nie
      ogladalem-nie lubie wypaczania historii)-wielka przesada jest
      twierdzenie,ze "od poczatku" wojny-to brednie-gdybyz tak bylo-Francuzi nie
      daliby "obejsc" swych umocnien przez Belgie i Holandie w 1940-jeszcze
      podczas "Bitwy o Anglie" szyfr nie zostal zlamany-i Anglia swe ocalenie
      zawdziecza raczej RADAROWI(Szkpy nie mieli pojecia po jaka cholere Anglicy
      stawiaja jakies dziwne wieze wzdluz calego wybrzeza)-anizeli matematykom z
      Poznania-wiec bez przesady!!

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka