Gość: Lech
IP: *.proxy.aol.com
18.09.02, 18:34
To co dzialo sie przez dziesiatki lat wokol sprawy "Enigmy" dobitnie pokazuje
stosunek zarowno Francuzow jak i Anglikow do Polski i Polakow w czasie II
wojny swiatowej i po jej zakonczeniu. Bez wahania przypisali sobie role
rozwalenia szyfrow niemieckich nie wspominajac ani slowem o autorach tego
osiagniecia. I do tej pory nie widza w tym nic zlego. Dzieki wieloletniej
propagandzie caly swiat jest przekonany, ze to brytyjskie sluzby specjalne
stworzyly "Enigme" (ogladalem film na ten temat na "Discovery"). Mysle, ze
wiekszosc ludzi nie zdaje sobie sprawy z wartosci tego osiagniecia. Od
poczatku wojny zarowno Francja, a potem W. Brytania miala dostep do
najtajniejszych informacji niemieckich. Inna sprawa jak rzady tych panstw je
wykorzystywaly, bardzo czesto pozostawiajac je wylacznie dla siebie i nie
dzielac sie nimi nawet z USA po ich przystapieniu do wojny.