Dodaj do ulubionych

pojednanie w prawdzie

24.03.06, 08:12
"Czy naprawdę zbrodniarzom należy się większa sława niż Sprawiedliwym?"

dramatyczne pytał Adam Michnik w 2001 roku (por.Michnik A., Wściekłość i
wstyd. s. 110)

i dalej pisał o pojednaniu polsko-żydowskim w prawdzie:

"Prymas Polski i polski prezydent, premier polski i warszawski rabin
powiedzieli niemal jednym głosem, że hołd ofiarom zbrodni w Jedwabnem winien
służyć sprawie polsko-żydowskiego pojednania w prawdzie. Niczego bardziej nie
pragnę. Jeśli stanie się inaczej, będzie to rónież moja wina.
Również za to będę odpowiedzialny."

Wczoraj w Markowej koło Łańcuta na Podkarpaciu, służąc prawdzie, minister
kultury Kazimierz Ujazdowski i prezes IPN Janusz Kurtyka, w obecności
ambasadora Izraela w Polsce Davida Pelega i przewodniczącego episkopatu
Polski arcybiskupa Józefa Michalika, podpisali deklarację "Świadkowie
historii". W deklaracji zapisano, że upowszechnienia wymagają nie tylko
relacje świadków znanych z podręczników historii, ale również takich ludzi,
jak mieszkańcy Markowej.

Cóż uczynili mieszkańcy Markowej? Oddali życie. Oddali życie za swych braci
Żydów.

"24 marca 1944 roku Niemcy rozstrzelali Wiktorię i Józefa Ulmów oraz ich
sześcioro dzieci. Wiktoria była w ostatnim miesiącu ciąży z siódmym
dzieckiem. Ulmowie od trzech lat ukrywali ośmioro Żydów - rodziny Szallów i
Goldmanów, którzy zostali zamordowani razem z nimi." /Rzeczpospolita/

W Naszym Dzienniku doczytałem, że "pomimo bestialskiego mordu na rodzinie
Ulmów i świadomości ogromnego zagrożenia inni mieszkańcy Markowej w dalszym
ciągu dawali schronienie potrzebującym. Według najnowszych ustaleń IPN, w
Markowej ukrywało się co najmniej dwadzieścioro pięcioro Żydów, z których
niemiecką okupację przeżyło siedemnaścioro."

Siedemnaścioro Żydów przeżyło wojnę. Niemcy nie zastraszyli mieszkańców
Markowej.

Wczoraj przypadkowo około godz. 21.30 w telewizji Trwam obejrzałem bardzo
obszerną informację z tej uroczystości. Zobaczyłem i wysłuchałem ambasadora
Izraela. Minister Ujazdowski mówił: "Nowoczesne państwo powinno upowszechniać
wiedzę o postawie takich ludzi, bo oni są wzorem dla Polski", prezes Kurtyka
dopowiedział: "To ważna inicjatywa historyczna iobywatelska, musimy naprawić
to, co zaniedbano po 1990 roku".

Chciałem znaleźć informację o tej uroczystości w wyborczej. Pisała o rodzinie
Ulmów w 2004 roku trzykrotnie: "Ratowali człowieczeństwo", "Pomnik pamięci
Ulmów" i "O rodzinie Ulmów". Zaglądam na pierwszą stronę - "Kruk nie rządzi
KRRiT", nie ma nawet anonsu o artykule wewnątrz numeru. Na drugiej stronie -
Siedlecka pisze o "śmiechu" o wyczuleniu Krajowej rady na nauki Kościoła.
A na co jest wyczulony jej kolega redakcyjny Pacewicz? Pisze o niewpuszczeniu
Owsiaka do szkół - "Nie róbta głupst", że to "niewpuszczenie" to krzywda i
obraza". Pierwsza i druga strona pominęły milczeniem tak ważne wydarzenie.
A następne? Nie udało mi się znaleźć wzmianki.

Adam Michnik pisał, że niczego bardziej nie pragnie niż pojednania w prawdzie
polsko-żydowskiego. To były słowa Michnika. To było jego Credo. "Niczego
bardziej nie pragnę. Jeśli stanie się inaczej, będzie to rónież moja wina.
Również za to będę odpowiedzialny." Pamiętm ile miejsca poświęcała wyborcza
zbrodni w Jedwabnem, ile ukazało się wieloszpaltowych artykułów.

Dlaczego o Markowej dzisiaj panuje cisza na łamach wyborczej? Dlaczego z
pierwszej strony nie krzyczy wielki tytuł "Sprawiedliwi z Markowej".
Dlaczego?
"Czy naprawdę zbrodniarzom należy się większa sława niż Sprawiedliwym?"
pytał Adam Michnik pięć lat temu.


ps. co Adam Michnik uczynił przez tę swoją pięcioletnią kadencję redaktorską
dla pojednania polsko-żydowskiego? Jaka jest część jego odpowiedzialności?

ps2.. Nie widziałęm wczoraj głównych wydań dzienników, Polsatu, TVN24, czy
TV - nie wiem jakie były informacje o tej uroczystości z udziałem nie tylko
ministra i prezesa IPN, ale także ambasadora Izraela i przewodniczącego
episkopatu Polski. Widziałem przypadkowo około 21.30 bardzo obszerną,
kilkuminutową relację w telewwicji Trwam. Jakie wnioski?
Obserwuj wątek
    • rekontra podpisanie deklaracji 24.03.06, 08:27


      podpisanie deklaracji "Świadkowie historii", zapowiadającej wspólny program
      ministerstwa i IPN, upamiętniający postawy Polaków, którzy "zdali egzamin z
      człowieczeństwa" odbyło się z okazji" nadania imienia sług Bożych rodziny
      Ulmów szkole podstawowej i gimnazjum."

      Nasz dziennik: "Ratując innych, złożyli w ofierze własne życie"

      www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20060324&id=po23.txt
      Rzeczpospolita: "Nauczą o bohaterach".

      rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_060324/kraj/kraj_a_10.html

      Gazeta Wyborcza: ???

      Przeglądając wydanie internetowe: Opinie i reportaże z kraju

      Piotr Pacewicz - Nie róbta głupstw - o "niewpuszczeniu" Owsiaka do szkłół
      Ewa Milewicz Prawo i Sprawiedliwość lubi media
      Seweryn Blumsztajn Genetyczni inteligenci w PiS - komentarz

      Warszawa:

      Warszawa Uczniowie piszą protest do ministra
      Warszawa Pomnikowy dyktat arcybiskupa Głodzia
      Warszawa - Awantura o bilety na papieski koncert

      tytuły z pierwszej strony internetowego wydania GW.






    • rekontra antysemityzm Polaków i polskie obozy koncentracyjn 24.03.06, 09:09

      czekając na dyskutantów, szczególnie liczę na Pogodzinach, Leszka z Sopotu oraz
      Witka bis i Wiewiórzastą, jak zauważyłem bardzo wyczulonych na poruszany temat
      uzupełniam informację linkami:

      wiadomosci.onet.pl/1246010,1292,1,kioskart.html?drukuj=1
      oraz z Forum Żydów polskich "Oddali życie za Żydów"

      www.forum-znak.org.pl/index.php?t=ludzie&id=43
      nie dowierzając wyszukiwarce portalu, przejrzałem wszystkie ostatnie informacje
      dnia, jakie spłynęły do reakcji, i które zostały umieszczone. Bez rezultatu.
      Milczenie, podobnie jak na forum Kraj :))

      ps. A temat sosunków polsko-żydowskich, i dorabianie "gęby antysemickiej"
      Polakom i Polsce jest jak ciągle aktualny, rónie aktualny jak sprawa
      powszechnego używania sformułowania "polskie obozy koncentracyjne".
      Podobno antysemickie Radio Maryja i telewizja Trwam, podały obszerną informację
      o uroczystości w Markowej. W Niemczech o czołowych polskich politykach pisze
      się, że są antysemitami. Straszy się polskim antysemityzmem, polską ksenofobią
      na zachód i na wschód od Wisły, na południe od Tatr.
    • xx23 [...] 24.03.06, 09:13
      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
      • rekontra tiszert z napisem "jestem hipokrytą" 24.03.06, 09:44
        xx23 napisał:

        > Gw-no nie jest polska gazeta tylko polskojezyczna gazeta .to wystarczy.

        żeby to było takie proste, ale nie jest. To jest kwestia wizji, kwestia misji i
        kwestia fobii rodem z oblężonej twierdzy.

        sam zadawałem na forum "z okazji" przemilczanej przez gazetę pierwszej
        wizyty zagranicznej Prezydenta Polski pytanie, "Czy Gazeta Wyborcza jest gazetą
        antypolską?" - pisałem na forum o braku wyczucia redakcji gazety w sposobie
        przedstawiania wielu wydarzeń, swoje spostrzeżenia dokumentowałem podając
        fakty. Również pisałem o polskojęzycznych na forum - opluwających Polskę i
        Polaków. Ale .....

        wydaje mi się, że Gazeta Wyborcza cierpi na syndrom "oblężonej twierdzy".
        Wietrzy spiski, knowania. Obsesje Adama Michnika udzieliły się reszcie
        redakcji. Wielokrotnie słyszałem wypowiedzi członków redakcji i zauważyłem,
        że dziennikarze wyborczej w swej większości wierzą w to co piszą, wierzą w to
        co robią. I to jest zadziwiające. Tak inteligentni ludzie.
        Oni nie zauważają jak są nieobiektywni, jak brakuje im wyczucia. Chorobliwie
        przeczuleni w wielu kwestiach, ostanio rozdmuchują sprawę "genów" i rodowodów,
        nie widzą że sami noszą tiszerty z napisem "jestem hipokrytą.
        • t-800 Re: tiszert z napisem "jestem hipokrytą" 24.03.06, 09:49
          rekontra napisał:

          > Wietrzy spiski, knowania. Obsesje Adama Michnika udzieliły się reszcie
          > redakcji. Wielokrotnie słyszałem wypowiedzi członków redakcji i zauważyłem,
          > że dziennikarze wyborczej w swej większości wierzą w to co piszą, wierzą w to

          Jak w sekcie.
          • my.uczennice.vii.liceum Dzielnicowi do pior, dziennikarze do palek 24.03.06, 12:04
            Nadredaktor rzezbi w G-Wnie
    • kundel_bury Re: pojednanie w prawdzie 24.03.06, 09:39
      "Dlaczego o Markowej dzisiaj panuje cisza na łamach wyborczej? Dlaczego z
      pierwszej strony nie krzyczy wielki tytuł "Sprawiedliwi z Markowej".
      Dlaczego?"
      no właśnie, dlaczego?
      • no.mercy poniewaz minelo juz 61 lat od wojny i nikogo 24.03.06, 09:49
        normalnego to juz nie obchodzi.To sa sprawy dla historykow.I kilku maniakow
        forumowych,jak rekontra,ktory rozmawia sam ze soba i jeszcza sie dziwi.
        • rekontra w redakcji pracują sami maniacy - 4265 tekstów 24.03.06, 09:55
          no.mercy napisała:

          > normalnego to juz nie obchodzi.To sa sprawy dla historykow.I kilku maniakow
          > forumowych,jak rekontra,ktory rozmawia sam ze soba i jeszcza sie dziwi.

          stara śpiewka, mowa o komunizmie - to sa sprawy dla historykow, lustracja - To
          sa sprawy dla historykow, dekomunizacja - to sa sprawy dla historykow.
          Oszołomy i manaicy :)

          zdaje się, ze nie jesteś dość oczytany w gazecie wyborczej. Wpisz sobie w
          wyszukiwarkę słowo Jedwabne - 4265 odszukanych tekstów. Sądzisz, że ... ?
          Maniacy ??

          Czyżby w wyborczej pracowali sami maniacy? sądzisz, że radakcja podziela Twój
          punkt widzenia


          • no.mercy ile ztego wyprodukowales do spolkii z blada ??? 24.03.06, 09:57
            • rekontra możesz zarzut uargumentować ? 24.03.06, 10:02

              Re: ile ztego wyprodukowales do spolkii z blada ?


              czy możesz swój zarzut w jakikolwiek sposób uargumentoiwać ?
              • no.mercy a co tu uargumentowywac /!/ Praktycznie prawie kaz 24.03.06, 10:08
                du wasz post /oraz remekka,leszaba itd/dotyczy problematyki zwiazanej z
                zydami,ze nie wspomne o idiotycznej sygnaturce bladej,ostatnio nieco
                zlagodzonej.
                • rekontra kłamiesz no.mercy 24.03.06, 10:12
                  no.mercy napisała:

                  > du wasz post /oraz remekka,leszaba itd/dotyczy problematyki zwiazanej z
                  > zydami,


                  kłamiesz no.mercy. Prawie w ogóle nie piszę o Zydach. masz wyszukiwarkę.
                  Ile listów, ile o Zydach - prosta sprawa, zajmie ci minutę sprawdzenie.
                  I sekundę przeproszenie.
                  • no.mercy niestety nie.Jestem na forum od 3 miesiecy i to ju 24.03.06, 10:21
                    z pozwolilo mi na wyrobienie sobie pogladu.Przeciez cie nie oceniam ani nie
                    potepiam.Jestem zwolennikiem tolerancji.Tylko dziwie sie,ze tracisz czas na
                    dawno juz nieistotne sprawy.
                    Urodzily sie juz 3 powojenne pokolenia.I dla nich to swiat juz dawno miniony.I
                    tego nikt nie zmieni.
                    • kundel_bury Re: niestety nie.Jestem na forum od 3 miesiecy i 24.03.06, 10:38
                      no.mercy napisała:

                      > z pozwolilo mi na wyrobienie sobie pogladu.Przeciez cie nie oceniam ani nie
                      > potepiam.Jestem zwolennikiem tolerancji.Tylko dziwie sie,ze tracisz czas na
                      > dawno juz nieistotne sprawy.
                      > Urodzily sie juz 3 powojenne pokolenia.I dla nich to swiat juz dawno
                      miniony.I
                      > tego nikt nie zmieni.
                      Masz rację pisząc, że młodych ludzi, poza garstą amatorów sprawy minione nie
                      interesują. Ale są niestety ludzi, którzy manipulują historią, wybierając z
                      niej i przedstawiając publiczności, często w sposób kłamliwy to, co doraźnie
                      służy ich celom. Dlatego należę do wymierającego gatunku, który uważa, że
                      dobrze jest choć trochę interesować się tym co minęło, aby nie dać się oszukać.
                      • no.mercy nikt nas nie oszuka,jesli zamiast po polsku 24.03.06, 10:51
                        nieustannie marnowac czas na polskie pieklo wezmiemy sie do roboty i zbudujemy
                        silny kraj.Dzis nic juz nie znaczy historia.Skonczyl sie w Europie czas
                        wojen,zmiany granic itd.Teraz jest czas ekonomii.I licza sie tylko ci,ktorych
                        kraj jest silny gospodarczo.
                        • ab_extra Re: nikt nas nie oszuka,jesli zamiast po polsku 24.03.06, 10:54
                          Mnie to mówisz? I podobnie skomentujesz kolejną książkę Grassa, która pono już
                          w produkcji, a którą GW będzie analizować przez kolejne 6 lat w co drugim
                          numerze?
                          • no.mercy dla mnie moze wydac jeszcze 40.zadna roznica. 24.03.06, 10:57
                    • rekontra ponownie napiszę - kłamiesz 24.03.06, 10:48


                      no.mercy napisała:

                      > niestety nie.Jestem na forum od 3 miesiecy i z pozwolilo mi na wyrobienie
                      > sobie pogladu.

                      a wcześniej napisałeś:

                      "Praktycznie prawie kaz du wasz post /oraz remekka,leszaba itd/dotyczy
                      problematyki zwiazanej z zydami"

                      więc jeszcze raz napiszę.

                      Bezczelnie kłamiesz.

                      Wyszukiwarka - rekontra 2500 listów, rekontra i w treści Żyd - 7 listów.

                      w tym były to cytaty Michnika, Kuca i z artykułów.

                      i to twój problem czy potrafisz przyznać się do błędu i przeprosić.
                      • no.mercy nie trzeba uzywac slowa zyd,zeby pisac antysemicki 24.03.06, 10:59
                        e watki.Wiec nie udawaj wariata.Zwlaszcza ze wartosc wyszukiwarki G.W. jest
                        rowna wartosci watkow leszaba np.
                        • rekontra wizerunek użytecznego idioty 24.03.06, 11:45
                          no.mercy napisała:

                          > e watki.Wiec nie udawaj wariata.Zwlaszcza ze wartosc wyszukiwarki G.W. jest
                          > rowna wartosci watkow leszaba np.


                          jak zawsze gdy się kłamcę przyłapie na kłamstwie winna jest wyszukiwarka, a
                          jeżeli chpodzo o wartość to na razie twoja wartość polemisty jest odkrywana.
                          przecież jakieś moje listy czytałeś, skoro podobno pisałem ciągle o Zydach (
                          w siedmiu listach na 2500 pojawia się słowo Żyd, i to przeważnie cytowane.?
                          Powołuj się na kilka z nich? Ostatnio spotkaliśmy się w jakimś wątku o KPP.
                          Czy tam było o Zydach?

                          Po cóż piszesz o leszabie, gdy to ty masz problem ze swoimi kłamstwami.
                          teraz posunąłeś się o krok dalej w insynuacjach i piszesz o antysemityzmie.
                          Czy ten wątek jest antysemicki? Który z wątków jest antysemicki?

                          Kiedyś na forum pisałem o użytecznych idiotach - posty wysyłano automatycznie
                          na oślą ławkę - za słowo idiota w tytule. Teraz jakiś abstrakt zakłada wątek
                          o Kaczyńskim "Ta idiota zaatakowała TK" - pomijając formę TA, formę esbecką
                          Lesiaka, to mogę napisać. Że jesteś takim użytecznym idiotą, bez własnego
                          zdania, takie mięsko armatnie, które napisze każdą brednię, by się przypodobać
                          własnemu wizerunkowi postępowca.

        • kundel_bury Re: poniewaz minelo juz 61 lat od wojny i nikogo 24.03.06, 10:00
          mogłabyś jeszcze dodać: dla redaktorów, traktujących historię jako obiekt do
          manipulacji i gier politycznych - paskudna postawa
          • rekontra "Komu to służy ? " czyli dwie strony barykady 24.03.06, 10:10
            kundel_bury napisał:

            > mogłabyś jeszcze dodać: dla redaktorów, traktujących historię jako obiekt do
            > manipulacji i gier politycznych - paskudna postawa

            jak sobie przypomnę artykuł Cichego w przeddzień obchodów rocznicy wybuchu
            Powstania Warszawskiego, to sam sobie zadaję pytanie, historyczne pytanie.
            Znane mi z kronik filnmowych.

            "Komu to służy ? " i następne - "Czemu to służy ? "

            Ale moja odpowiedź, zdaje się skłaniać ku bardziej prozaicznej odpowiedzi,
            to nie dzieje się "specjalnie", to nie jest rozpisany scenariusz, to nie spisek
            wszystkich.
            Przebywając w swoim wyizolowanym środowisku, prowadząc w kółko te same rozmowy
            z tymi samymi tezami, odnajdując wciąż argumenty na te tezy, a nie słuchając
            drugiej strony, i będąc atakowanym - gdyż wyborcza jest atakowana od wielu lat,
            a szczególnie Adam Michnik - któremu przybywa przyjaciół z jednej strony
            baryka, a ubywa z drugiej, utwierdzają się w swoim "mniemaniu" o realu.
            To jest tak, jakby ktoś chcioał czerpać wiedzę wyłącznie z wirtualu
            forumowego.

            to się dzieje w olbrzymim stopniu mimochodem. Chociaż jak sobie pomyślę, o tycg
            setkach artykułów które nie ujrzały światłą dziennieg, o kneblowaniu
            Gontarczyka, to zaczynam wątpić.
      • rekontra stosunki polsko-żydowskie winny stać się wzorem 24.03.06, 09:49
        kundel_bury napisał:

        > "Dlaczego o Markowej dzisiaj panuje cisza na łamach wyborczej? Dlaczego z
        > pierwszej strony nie krzyczy wielki tytuł "Sprawiedliwi z Markowej".
        > Dlaczego?"
        > no właśnie, dlaczego?

        Adam Michnik napisał, że będzie służyć "sprawie polsko-żydowskiego pojednania w
        prawdzie". I właśnie się pytam - dlaczego.

        Uważam, że stosunki polsko - żydowskie, ze względu na wspólną wielowiekową
        historię powinny być szczególnie dobre, powinny stać się wzorem dla wszystkich
        państw europejskich.

        ps. nick masz niespecjalny w związku z tym muszę się przyznać, że do tej pory
        nie przeczytałem ani jednego Twojego listuy. Dlatego też, nie wiem "z jakich
        pozycji" pytasz ?
    • ab_extra Będzie Bikont na dwie szpalty: 5, 5 roku po Jedwab 24.03.06, 09:55
      nem. I tak co miesiąc
      • rekontra Bikont i środowiska Znaku i Więzi 24.03.06, 10:01


        dobrze, niech Bikont pisze, niech przedstawia swój punkt widzenia. Ale są
        silnie związani ze środowiskiem Znaku (Wilkanowicz, przecież link który
        podałem, na którym jest forum żydowskie)

        www.forum-znak.org.pl/index.php?p=redakcja-pl
        rónież środowisko Więzi, wydające wiele cennych książek. Czyżby drogi
        sięrozeszły? MOże jest coś o czym nie wiem.

        Dlaczego takie informacje nie przebijają się na łamy wyborczej.
        Które łączą a nie tylko dzielą.
        • kundel_bury Re: Bikont i środowiska Znaku i Więzi 24.03.06, 10:10
          Dziel i rządź - bardzo skuteczna metoda działania, stosowana między innymi
          swego czasu przez Anglików w podbijanych przez nich krajach. Tyle tylko, że
          redaktorzy do pięt nie dorastają Rządowi JKM. Nie ten poziom, nie te
          umiejętności.
          • ala.ali.ala Re: Bikont i środowiska Znaku i Więzi 24.03.06, 10:17
            Bzdury! Sugerujesz, że taki film jest elementem jakiejś całości, spisku może, co?

            I właśnie... pokazanie faktów innych niż dotychczas obowiązujących ma na celu
            skłócenie, żeby rządzić.

            Ludzie, jak oni Wam te mózgownice przeorali, to aż żal patrzeć.
            Ja się nie dałam. Naprawdę można! :)
            • kundel_bury Re: Bikont i środowiska Znaku i Więzi 24.03.06, 10:29
              to ładnie, że się nie dałaś
              filmy pokazuje się, aby wywołać pożądane reakcje widzów, czyli nimi sterować
              • ala.ali.ala Re: Bikont i środowiska Znaku i Więzi 24.03.06, 11:14
                ?!?
                W tymprzypadku, jaka była pożądana reakcja widzów?
                Że się dowiedzieli o fakcie sprzed 50 lat.
                Że poznali kawałek historii?

        • ab_extra Sądzę, że więcej nie wiemy niż wiemy 24.03.06, 10:51
          • kundel_bury Re: Sądzę, że więcej nie wiemy niż wiemy 24.03.06, 11:05
            to więcej, niż pewne:)
        • ala.ali.ala Re: Bikont i środowiska Znaku i Więzi 24.03.06, 11:15
          rekontra napisał:

          >
          > Dlaczego takie informacje nie przebijają się na łamy wyborczej.
          > Które łączą a nie tylko dzielą.


          Bo psują tezę.
          • rekontra teza 24.03.06, 11:48
            ala.ali.ala napisała:

            > rekontra napisał:

            > Bo psują tezę.

            ale Michnik napisał:
            "Czy naprawdę zbrodniarzom należy się większa sława niż Sprawiedliwym?"

            sprawdziłem w dodatku rzeszowskim - ani słowa. Jaka jest ta teza? taka jak tego
            nieszczęnego no.mercy, że jesteśmy antysemitami? taki stereotyp ma rację bytu
            na łamach wyborczej ?
            • ala.ali.ala Re: teza 24.03.06, 11:55
              > rekontra napisał:
              >
              >
              > nieszczęnego no.mercy, że jesteśmy antysemitami? taki stereotyp ma rację bytu
              > na łamach wyborczej ?

              Tak.

      • ala.ali.ala Re: Będzie Bikont na dwie szpalty: 5, 5 roku po J 24.03.06, 10:02
        Wiadomo, że GW nie ma interesu, żeby pokazywać szlachetne postawy Polaków wobec
        Żydów. Nie po to się napracowała, naprodukowała tekstow, które mają wykazać coś
        przeciwnego, żeby lata pracy poszły w....

        Gdybyś nie napisał, nie miałabym pojęcia, nie oglądam TRWAM.
        A pozostałe media mają inną misję.
        I tak się to kręci....
        • rekontra hipoteza pod dyskusję, winna polityka 24.03.06, 11:57
          ala.ali.ala napisała:

          > Wiadomo, że GW nie ma interesu, żeby pokazywać szlachetne postawy Polaków
          > wobec Żydów. Nie po to się napracowała, naprodukowała tekstow, które mają
          wykazać coś przeciwnego, żeby lata pracy poszły w....

          nie, na łamach wyborczej pisano o rodzinie Ulmów, pokazywano szlachetne postawy
          Polaków wielokrotnie, pisano o sprawiedliwych. Chodzi o coś innego. Chodzi o
          politykę.

          To minister z PiSu przyjmował ambasadora Izraela, to minister pisowski podpisał
          deklarację "Świadkowie historii". Kurtyka mówił: "To ważna inicjatywa
          historyczna i obywatelska, musimy naprawić to, co zaniedbano po 1990 roku".

          Przecież on mimochodem oskarża III RP, Mazowieckiego i Unię Demokratyczną,
          Kieresa i Geremka, oskarża o zaniedbanie. Apeluje o naprawienie zaniedbań.
          Dlatego ta PRAWDA jest tak niewygodna, bo to pisowski rząd chce się tym zajać
          kompleksowo. Póki świadkowie żyją, ci z Kanady i USA, ci z Izraela, uratowani
          przez Polaków. Świadkowie historii.

          Czy wyborcza postępuje jak PO, im gorzej tym lepiej?




          • ala.ali.ala Re: hipoteza pod dyskusję, winna polityka 24.03.06, 12:16
            Jakiekolwiek pozytywne fakty o Polakach były jako "wypadek przy pracy".
            Przecież wiadomo, że nie mogą cały czas nachalnie uprawiać swojej propagandy.
            Są za inteligentni na to i nie mają aspiracji być drugim Leszkiem Bublem.

            Tym bardziej, podawanie takich jednostkowych przypadków wobec ogólnej tezy
            zjadliwego antysemityzmu, wzmacnia go, bo pokazuje, że odważnych było niewielu.
            Swoją drogą można dystkutować czy to dziwne, że tych odważnych było niewielu.

            GW na całych łamach swoich uprawiała to pole.
            Pamiętam kilka lat temu taką absurdalną sytuację:
            W niedzielę rano przypadkiem oglądam program Ziarno.
            Prowadziła go taka siostra zakonna. Akurat odbywał się konkurs.
            Dzieci losowały piłki z pytaniami i musiały odpowiadać. Padło pytanie : "co to
            jest holocaust?"
            Odpowiedź brzmi, że to oznacza ofiarę całopalenia.
            Siostra uzupełnia: ale pamiętajmy, że to słowoma inne znaczenie też i dotyczy
            zagłady Żydów w czasie II wojny św...itd.

            Na drugi dzień otwieram GW. Strona 2. Komentarz, na szaro oczywiście, to moje
            ulubione były, :)), pisze jakiś dziennikarzyna, co wczoraj w TV pokazali.
            I opisuje tę sytuację z Ziarna. Tyle, że inaczej, kłamliwie.
            Dziennikarzyna ów napisał, że dzieciak wyjaśnił pochodzenie słowa, ale "niestety
            nikt nie powiedział o zagładzie Żydów, piłeczka poleciała dalej" napisał ów
            twórca nowych faktów.

            Zwykłe podłe kłamstwo.
            Z tego, co wiem, siostra odpuściła, nie rozumiem dlaczego.
            I tak oto nawet tak drobnymi sprawami uprawiano to pole.
            Przez lata!



            • rekontra kiełki prawdy na forum wyborczej 24.03.06, 12:33
              ala.ali.ala napisała:

              > Jakiekolwiek pozytywne fakty o Polakach były jako "wypadek przy pracy".
              > Przecież wiadomo, że nie mogą cały czas nachalnie uprawiać swojej propagandy.

              ale od kilku miesięcy właśnie tak postępują. Nachalna propaganda, poczynając od
              tytułu z pierweszej strony. Ale to jest polityka. Natomiast stosunki polsko -
              żydowskie? Przecież Michnik wprost powiedział to co zacytowałem. O swojej
              odpowiedzialności.

              I właśnie czekam na forumowych wyrazicieli linii redakcyjnej gazety )
              Pogodzinach, Leszka z Sopotu, Witka bis), żeby ustosunkowali się konkretnie do
              faktów. Dlaczego wybvorcza - nawet na 15 stronie, małymi czcionkami nie złożyła
              tej informacji ? Przedcież to jest zachowanie samobójcze? Czy oni tego nie To
              nie połowa lat dziewięćdzisiątych, gdy w Polscew internet pomału trafiał pod
              strzechy. teraz jest natychmiastowy przepływ informacji. Kłamstwa, manipulacje,
              półprawdy nie mają szans - jeżeli chce się wydawać wiarygodną gazetę.

              Jeżeli chce się uprawiać politykę w najgorszym wydaniu, jeżeli chce sięwziąć
              udział w koalicji strachu przed IV RP, gdy obowiązuje hasło wszystkie ręce na
              pokład, to tak.

              > Swoją drogą można dystkutować czy to dziwne, że tych odważnych było niewielu.

              Było ich bardzo wielu. Może ktoś w końcu napoisze o ilości zamordowanych
              Polaków za pomoc Żydom. Będą tysiące, gdy na Zachodzie przez całą wojnę zginął
              jeden człowiek za pomoc Żydom (zdaje się w daniii). Pomyśl, Niemcy rozstrzelali
              całą rodzinę, a w dalszym ciągu wieś ukrywała Żydów.

              > I tak oto nawet tak drobnymi sprawami uprawiano to pole.
              > Przez lata!

              ale jest forum i wystarczy jeden kiełek prawdy, a potem drugi, i znowu .. :))
              • ala.ali.ala Re: kiełki prawdy na forum wyborczej 24.03.06, 12:42
                rekontra napisał:



                > > Swoją drogą można dystkutować czy to dziwne, że tych odważnych było niewi
                > elu.
                >
                > Było ich bardzo wielu. Może ktoś w końcu napoisze o ilości zamordowanych
                > Polaków za pomoc Żydom. Będą tysiące, gdy na Zachodzie przez całą wojnę zginął
                > jeden człowiek za pomoc Żydom (zdaje się w daniii). Pomyśl, Niemcy rozstrzelali
                >
                > całą rodzinę, a w dalszym ciągu wieś ukrywała Żydów.


                Chodzi mi o to, że przedstawianie Polaków jako tchórzy=antysemitów jest
                szantażem moralnym.
                Bo żeby ratować innych, kogokolwiek, nie ma znaczenia, czy Żydów, ryzykując
                życiem własnych dzieci trzeba być niezwykle odważnym.
                Przecież to jest wbrew instynktowi samozachowawczemu. Dlatego mogli się na to
                zdecydować nieliczni, choć tak wielu ich było!
                Dlatego to ciągłe podjudzanie, podgrzewanie teorii z złych Polakach, co to nie
                chcieli pomóc, jest jedną z bardziej obrzydliwych rzeczy z jaką mój umysł musi
                się zmierzyć.



                • rekontra los Tygodnika Powszechnego 24.03.06, 12:55
                  ala.ali.ala napisała:

                  > Dlatego to ciągłe podjudzanie, podgrzewanie teorii z złych Polakach, co to nie
                  > chcieli pomóc, jest jedną z bardziej obrzydliwych rzeczy z jaką mój umysł musi
                  > się zmierzyć.


                  Rzeczpospolita zjęłą się "polskimi obozami koncentracyjnymi", a "polski
                  antysemityzm" czeka w kolejce. Czy jest możliwe, że prasa się tym zajmie?

                  Wyborcza? Może jak stracą nadzieję, że da się przemycić układy salonowe do IV
                  RP zaczną myśleć o swojej przyszłości, o przetrwaniu na rynku. Chyba, że Agora
                  będzie się rozwijała, a wyborcza podzieli los Tygodnika Powszechnego. Stanie
                  się dodatkiem do książek i programu telewizyjnego.

                  Ocenzurowanie tej informacji, właściwie jej całkowite przemilczenie jest
                  samobójem nieprawdopodobnym. Tylko kto to zauważy ? :))
                  • karlin Drang nach Osten! 24.03.06, 13:05
                    Salon wraz z zapleczem finansowym jeszcze całkiem nadziei na odparcie ataku
                    "polaczków" czy mimikrę z IV RP nie stracił.

                    Jednak coraz częściej tęsknie spogląda w stronę swojego matecznika.

                    Na Wschód.

                    O przenoszeniu interesów "Agory" za polską wschodnią granicę wspominała
                    Rapaczyńska. Pisano także o tym w kontekście szybko sprzedającego swoje polskie
                    regalia Kulczyka.

                    Można na to spoglądać z kilku punktów widzenia.

                    I nawet jeśli smutek budzi możliwość ucieczki przed rewindykatorami, to może
                    powietrze będzie w Polsce trochę czystsze, a trawa bardziej zielona?

                    :)
                    • rekontra śpiochy zaspały 24.03.06, 13:19
                      karlin napisał:

                      > Salon wraz z zapleczem finansowym jeszcze całkiem nadziei na odparcie ataku
                      > "polaczków" czy mimikrę z IV RP nie stracił.

                      oni swoją szansę stracili, nie spodziewali się takiej konsekwencji, zdobywania
                      przyczółków jednego po drugim. Śpiochy zaspały, kamyczek można było zatrzymać,
                      ale lawinę kamyczków? a kamienie czekają :) niech się usuną z drogi.

                      P{rzecież gdzie się nie zajrzy, to wyziera afera, aferka, korupcja lub salonowe
                      układy. Dzisiaj z najwyższego czasu informacja o Balcerowiczu, a przecież
                      zaledwie przyczynkarska, przecież to norma. te znikające księgi wejść i wyjść,
                      dokumenty w szafach. Sondaże (niby sondaże) dają PO - 35, a PiSowi - 29.
                      Ale Tusk i Rokita zdają sobie sprawę, ze w kampaniii nie mają najmniejszych
                      szans, zbytnio są uwikłani w Kwaśniewskiego, Wałęsę, Piskorskiego, Po jest zbyt
                      uwikłąna w banki, układy i układziki.
                      Dlatego, jeżeli wybory nie w maju, to dopiero za dwa lata.
                      Być może PiS, nie będzie pierwszy, ale układu już nie odbudują.
                      Na razie na stole są damy, walety i neftki. Czas na damy i króle.
                      A asy są w rękawie.

                      :)
              • witek.bis Re: kiełki prawdy na forum wyborczej 26.03.06, 09:52
                rekontra napisał:
                [...]
                > I właśnie czekam na forumowych wyrazicieli linii redakcyjnej gazety )
                > Pogodzinach, Leszka z Sopotu, Witka bis), żeby ustosunkowali się konkretnie
                do
                > faktów.

                :)))
                "Ześmiałem się ze śmiechu jak pszczoła". A Leszkowi z Sopotu głęboko
                współczuję, że postawiono mnie tuż obok niego.
    • basia.basia GW i IPN - a propos 24.03.06, 12:30
      ze strony IPN;

      Sprostowania, wyjaśnienia i polemiki

      Sprostowanie do artykułu redaktor Anny Bikont „Pięć lat po Jedwabnem”
      zamieszczonym w „Gazecie Wyborczej” z dnia 4-5.03.2006 r.

      Redaktor Anna Bikont w artykule Pięć lat po Jedwabnem zamieszczonym w „Gazecie
      Wyborczej” z dnia 4-5.03.2006 r., napisała:

      „[…] Żydami z Radziłowa i Wąsosza nikt się już w pionie śledczym IPN nie zajął.
      Sprawa Wąsosza , tej najpotworniejszej zbrodni […] w ogóle nie została podjęta”.

      W związku z tym Wydział Prasowy Instytutu Pamięci Narodowej informuje:

      Od 30 marca 2001 roku w OKŚZpNP IPN w Białymstoku toczy się śledztwo w sprawie
      dokonania w dn. 7.071941 roku w Radziłowie zabójstw ok. 800 osób o narodowości
      żydowskiej. Z kolei śledztwo w sprawie zabójstw osób cywilnych dokonanych w
      okresie 1941-1945 w miejscowości Wąsosz i w okolicy, toczy się od 9 stycznia
      2004 roku, także w OKŚZpNP IPN w Białymstoku . Śledztwo to toczyło się w dawnej
      Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich i zostało przez tą Komisję w 1978 roku
      zawieszone.

      W dalszej części artykułu A. Bikont pisze:

      „Odkąd nastał nowy prezes IPN , nie sądzę by „etnicznie nieczyści” polscy
      obywatele mieli jakiekolwiek szanse na współczującą pamięć. Teraz swój czas będą
      mieli tacy historycy IPN jak Krzysztof Sychowicz z białostockiego oddziału ,
      który w swojej nowo wydanej książce o bohaterskiej ziemi łomżyńskiej
      (współfinansowanej zresztą przez burmistrza Jedwabnego …) miał czelność
      negatywnym bohaterem uczynić Antoninę Wyrzykowską”.

      Wydział Prasowy IPN informuje, iż książka Krzysztofa Sychowicza, Ziemia
      Łomżyńska i jej mieszkańcy 1944-56 (czyli jak to było naprawdę), nie została
      wydana przez IPN, lecz przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej w Łomży,
      we wrześniu 2005 roku. Janusz Kurtyka objął funkcję Prezesa IPN 28 grudnia 2005
      roku.

      IPN zaprosił przedstawicieli redakcji „Gazety Wyborczej” do Kielc 13 marca 2006
      r., na promocję książki "Z przeszłości Żydów polskich", która odbyła się w Auli
      Akademii Świętokrzyskiej przy ul. Żeromskiego 5, o godz. 17. Książka ta zawiera
      zbiór artykułów z sesji naukowej, która odbyła się w Kielcach 25-27 października
      2004 r., współorganizowanej przez Oddział Krakowski IPN, którego dyrektorem był
      wówczas Janusz Kurtyka.

      Jednocześnie informujemy, iż w najbliższym czasie ukaże się wydany przez IPN
      zbiór studiów Żydzi i Polacy pod okupacją niemiecką pod red. Andrzeja Żbikowskiego.

      Andrzej Arseniuk
      Wydział Prasowy IPN

      09.03.06
      • rekontra Żbikowski 24.03.06, 12:41
        basia.basia napisała:

        no właśnie :)))

        > Jednocześnie informujemy, iż w najbliższym czasie ukaże się wydany przez IPN
        > zbiór studiów Żydzi i Polacy pod okupacją niemiecką pod red. Andrzeja
        Żbikowskiego.


        czy to "ten" Żbikowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego? Jeżeli tak, to
        mam niezbyt pozytywne skojarzenia. Widziałem i słyszałem go kiedyś w telewizji
        i czytałem jego jakieś artykuły. Ale poczekajmy .. :)
    • rekontra Kwaśniewski naraził, doprowadził, wyprowadził 24.03.06, 18:06
      rekontra napisał:

      > Dlaczego o Markowej dzisiaj panuje cisza na łamach wyborczej?

      zajrzałem do wyborczej, by zobaczyć czy coś się zmieniło - NIC się nie
      zmieniło, milczenie trwa, ale .....

      natknąłem się na informację jeszcze cieplutką z godziny 16:41 - czytam:

      "Kwaśniewski naraził Skarb Państwa na straty"

      naraził ? zostawił powierzone mu pieniądze bez opieki? w aktówce? walizce?
      jechał do Moskwy, czy też z Moskwy i buchnęli mu walizeczkę zostawioną w barze?
      narazić można dziecko na odmrożenie uszu, jeżeli nie włoży mu się czapeczki.

      Czytam dalej -

      Aleksander Kwaśniewski, kierując Komitetem ds. Młodzieży i Kultury Fizycznej,
      doprowadził do tego, że Skarb Państwa stracił miliony złotych - oświadczył na
      piątkowej konferencji prasowej senator PiS Andrzej Mazurkiewicz.

      a więc jednak senator Mazurkiewicz powiedział że DOPROWADZIŁ do tego, ....
      doprowadzić, to coś więcej niż narażenie, to zdaje się może być działania
      zamierzone, celowe, narażenie to może być działanie nieumyślene.

      Czytam dalej - "Gazeta Polska" złożyła doniesienie do prokuratury (...) że
      Kwaśniewski wyprowadził 100 mln dolarów z .... "

      więc jak to jest? naraził dprowadził, wyprowadził?

      To nie jest TYTUŁ wyborczej, mogłaby dać tytuł dowolny, również z użyciem
      czasownika - naraził. Jest jednak ale ....

      Otóż tytuł notatki brzmi:

      PiS: Kwaśniewski naraził Skarb Państwa na straty

      a to nie jest zdaje się zdanie PiSu. PiS tak nie twierdzi.

      Takie rozważania, gdy w oczekiwaniu na Pogodzinach, Witka bis, Wiewiórzastej
      i Leszka z Sopotu, kompetentnych by mi wyjaśnić zawiłości przemilczania przez
      wyborczą pewnych wydarzeń , zainteresowałem się co się kryje pod
      pojęciem "naraził" :))


Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka