Dodaj do ulubionych

Koalicja Obywatelska

26.08.06, 17:49
Zaciekawił mnie taki wariant - nie grupowanie list tylko formalna koalicja
wszystkich przeciwko kaczorom, Lepperowi i Giertychowi. Czy na takiej liście
do wyborów samorzadowych można zaznaczyć przynależność partyjną lub inną
poszczególnych kandydatów i według ilości głosów wyznaczyć winnerów?
Nie wiem, czy to możliwe.
Obserwuj wątek
    • klarek_i A kto ci powiedział, że w 3500 gmin, w kilkuset 26.08.06, 17:57
      powiatach i 16 województwach blok wyborczy ma odzwierciedlać układ w
      parlamencie ? Co do przynależności partyjnej to chyba nie jest to obowiązkowe,
      aby na karcie do głosowania w przypadku KOALICJI zamieszczać taką informację.
      Przy bloku jest to oczywiście niemożliwe.
      • haen1950 Re: A kto ci powiedział, że w 3500 gmin, w kilku 26.08.06, 18:09
        Oh, nie o to mi chodzi. Koalicję zawierają poszczególni ludzie, nie partie czy
        komtety i po wyborach.
        Rozumiem grupowanie list jako sztuczny zabieg nie przesądzający wcale o
        późniejszej koalicji.
        Interesuje mnie wariant formalnej koalicji antypisowskiej, bez progów
        wyborczych. Pytam się tylko, czy na takiej liście można umieścić przynależność
        kandydata do danej opcji lub organizacji?
        • klarek_i Przy koalicji bodaj tak, 26.08.06, 23:10
          a przy bloku nie, ponieważ będzie się głosować i tak na listę danej partii,
          organizacji z blokowanej listy. Z tym, że jesli na takiej liście jest ktoś
          bezpartyjnu albo z innego ugrupowania to bodaj można też. ALe w obu przypadkach
          nie jest to chyba obowiązkowe.
      • zenek_sztacheta Re: A kto ci powiedział, że w 3500 gmin, w kilku 28.08.06, 12:51
        Przypoinam, że w gminach wiejksich i miejsko-wiejskich wybory przeprowadzoane
        są w/g ordynacji większościowej, a w dużej części są to JOW (zależy od rady
        gminy), gdzie bloki nijak nie dadzą się zrobić.
    • elfhelm Koalicja wyborcza? 26.08.06, 18:51
      Przynależność partyjną można zaznaczyć i podaje ją bodajże PKW (i niższe komisje
      wyborcze) w obwieszczeniach (widocznych np. w lokalu).
      Na liście przedstawionej wyborcy do zaznaczenia są chyba tylko nazwiska i nazwa
      listy.

      > według ilości głosów wyznaczyć winnerów?

      Zgodnie z ordynacją w wyborach proporcjonalnych najpierw przydziela się mandaty
      danej liście. Otrzymują je osoby z tej listy z najwyższą liczbą głosów (tak jak
      w parlamentarnych).

      > Zaciekawił mnie taki wariant - nie grupowanie list tylko formalna koalicja
      > wszystkich przeciwko kaczorom, Lepperowi i Giertychowi.

      Moim zdaniem nie jest to korzystne. Lepsze jest oczywiście blokowanie. PO
      powinna wejść w taki blok z PSL, Niemcami (sejmik opolski), w miastach z
      komitetami popieranych prezydentów (np. Dutkiewicza we Wrocławiu) czy nawet z
      komitetami innych kandydatów (Uszoka w Katowicach).
      Czy blok do sejmików z SLD? No nie wiem, trzeba by zamówić jakieś badania, czy
      by się to opłacało (rozdział mandatów wewnątrz bloku).
      • haen1950 Re: Koalicja wyborcza? 26.08.06, 19:01
        Chińszczyzna, psiakrew. Pomimo tej niekorzystności dla platformy wolałbym
        jednak tą wymuszoną jedną listę i kolejność jak wg głosowania, obojętne skąd
        człowiek przychodzi. Miałoby się wtedy poczucie sprawiedliwych wyborów, jak
        przy JOW.
        • demokrata.prl Obywatelska to była milicja. 26.08.06, 19:26
          Której wielu synów tyra na tym forum.
        • elfhelm Re: Koalicja wyborcza? 26.08.06, 19:26
          Lepszy wynik dadzą jednak bloki. Zwłaszcza, gdy głosy komitetu zblokowanego,
          który nie uzyska progu (np. głosy PSL do sejmiku w województwie śląskim) przejdą
          na silniejszych partnerów bloku.
    • dr.szfajcner Re: Koalicja Obywatelska 26.08.06, 19:39
      PO i SLD nie maja co ma co kombinowac,
      bo znow przekombinuja, jak niegdys UW.
      PiS pokazal wszystkiem ze najpierw nalezy wygrac w
      wybory nie patrzac w jakim stylu ( lodowka i zabawki ),
      a potem myslec o koalicjach.
      ( PiS nie bedzie mial watpliwosci czy wejsc w koalicje
      z SLD przeciw PO )

      Wszystko wskazuje na to ze PiS liczy ze nie bedzie bloku
      PO - SLD. Powinien sie pomylic.
      I nie bac sie propagandy PiSu - maja przeciez atuty w reku.
      Wszystko zalezy czy blok bedzie korzystny dla PO czy nie.
      • elfhelm blok PO - SLD... 26.08.06, 19:46
        Chyba nie warto. Lepiej skupić się kampanii wskazującej na to, że głosując na
        listę PiS pomaga się dostać do sejmiku/rady miasta ludziom z Samoobrony
        (przestępcom, oszustom, pzprowcom itp.).

        A koalicje w województwach można klecić po wyborach.

        W miastach w zasadzie nie ma większej różnicy. SO i LPR w większości dużych
        miast są słabe (a działania Kaczyńskiego i Rydzyka rękoma Sobeckiej i
        Kowalskiego jeszcze bardziej LPR rozbijają) i niewiele pomogą PiSowi.

        W przypadku PO bloki mogą rozwiązać problem niechęci części działaczy (np. na
        ścianie wschodniej) do startowania pod swoim szyldem. Wtedy np. w Chełmie będzie
        mogła iść do rady miasta lista prezydencka i odrębna lista PO - w bloku.
        • ayran Proste rozwiązanie... 26.08.06, 19:58
          Blok wszystkich chętnych pod nazwą "anty-samopis". Każda komitet startuje sam,
          tyle że dodatkowo pod ww. logo. Po wyborach dzielą miejsca wg. "dąta". Przy
          obecnych nastrojach nawet frekwencji mogłoby to pomóc.
          • elfhelm Re: Proste rozwiązanie... 26.08.06, 20:09
            > Po wyborach dzielą miejsca wg. "dąta"

            Wg ustawy podział miejsc w bloku jest wg St. Laugea (czy jak to się pisze).
            • ayran Re: Proste rozwiązanie... 26.08.06, 20:11
              elfhelm napisał:

              > > Po wyborach dzielą miejsca wg. "dąta"
              >
              > Wg ustawy podział miejsc w bloku jest wg St. Laugea (czy jak to się pisze).

              Masz gdzieś aktualną - po Senacie - wersję tekstu tej (jeszcze nie) ustawy?
              • elfhelm Re: Proste rozwiązanie... 26.08.06, 20:39
                nie szukałem, ale Senat tego chyba nie zmienił
            • ayran PS. 26.08.06, 20:12

              > Wg ustawy podział miejsc w bloku jest wg St. Laugea (czy jak to się pisze).

              Sainte-Laguë
          • michal00 Re: Proste rozwiązanie... 26.08.06, 20:26
            slusznie. opozycja powinna w koncu skonczyc pieprzyc od rzeczy i stanac w
            jednym ordynku - PO wspolnie z SLD. Albo rybka albo pipka.
            • ayran Re: Proste rozwiązanie... 26.08.06, 20:36
              michal00 napisał:

              > slusznie. opozycja powinna w koncu skonczyc pieprzyc od rzeczy i stanac w
              > jednym ordynku - PO wspolnie z SLD. Albo rybka albo pipka.

              sld akurat nie miałem na myśli ze względu na wymyślone przeze mnie na potrzeby
              tej kampanii hasło wyborcze zrównujące samopis z sld-upą.
              • michal00 Re: Proste rozwiązanie... 26.08.06, 20:44
                No ale bez sldupy plan moze nie wypalic - tj. glosow moze zabraknac. Myslisz,
                ze lepiej stanac dupa do sldupy przed wyborami i dokonac zwrotu juz po nich?
                • ayran Re: Proste rozwiązanie... 26.08.06, 20:45
                  michal00 napisał:

                  > No ale bez sldupy plan moze nie wypalic - tj. glosow moze zabraknac. Myslisz,
                  > ze lepiej stanac dupa do sldupy przed wyborami i dokonac zwrotu juz po nich?

                  Z moich wyliczeń wynika, że do zaproponowanej taktyki sld-upa jest zbędna tak
                  przed, jak i po.
                  • michal00 Re: Proste rozwiązanie... 26.08.06, 21:06
                    Naprawde myslisz, ze taki lipny twor ma szanse zdobyc >50% glosow w
                    przewazajacej ilosci samorzadow?
                    • ayran Re: Proste rozwiązanie... 26.08.06, 21:15
                      Patrząc na niektóre znane mi samorządy nie myślę,ze byłby to lipny twór. No i
                      zbiera się mandaty a nie głosy - wystarczy 40%.
        • haen1950 Re: blok PO - SLD... 26.08.06, 20:24
          elfhelm napisał:

          > Chyba nie warto. Lepiej skupić się kampanii wskazującej na to, że głosując na
          > listę PiS pomaga się dostać do sejmiku/rady miasta ludziom z Samoobrony
          > (przestępcom, oszustom, pzprowcom itp.).
          >
          > A koalicje w województwach można klecić po wyborach.

          Ale na czym polega przewaga bloku nad formalną koalicją? Przecież jedna wspólna
          lista spowoduje, że nie zmarnuje się ani jeden głos, w przeciwieńswie do bloku,
          bo jak słyszę tu będzie obowiązywał próg wyborczy 5%.
          • elfhelm Re: blok PO - SLD... 26.08.06, 20:40
            "zmarnowane" głosy na słabszych partnerów bloku przejdą na silniejszych

            nadto w przypadku jednej listy PiS-So sporo normalnych wyborców PiS na coś
            takiego by nie zagłosowało, widząc obok jakiegoś Pisowca np. członka KW PZPR z
            ramienia Samoobrony :)
    • t-800 Pomyliło Ci się z Milicją Obywatelską ;-) /bt. 26.08.06, 20:41

    • reakcjonista1 Oczami wyobraźni widzę już strategiczny sojusz 26.08.06, 21:23
      PO i KPP ;-))
      • elfhelm Re: Oczami wyobraźni widzę już strategiczny sojus 26.08.06, 23:05
        > KPP

        Dorn i Wildstein zrobili już przyczółki w PiS. Z pomocą moczarowców z SO
        (Borysiuki) powinno się udać :)
    • haen1950 Re: Koalicja Obywatelska 27.08.06, 11:02
      No, ciekawe. Pytania czysto teoretyczne zaczynają być czysto praktyczne.
      Dzisiaj wystąpił w TVN24 Wojtek Olejniczak i zgłosił chęć tworzenia takiej
      wielkiej koalicji antyleppisowskiej łącznie z platformą, PSL i lokalnymi
      komitetami. Te wysłuchanie publiczne, autorski pomysł Pawlaka może mieć
      decydujące znaczenie dla powstania rzeczywistej, a nie papierowej, nowej
      jakości w polityce polskiej. Jak to ładnie Polacy się łączą w walce ze wspólnym
      wrogiem, podziwiać proszę.
    • lewa_piers Koalicja Obywatelska czyli Precz z Dyktaturą? 27.08.06, 12:36
      Popieram :)
      • demokrata.prl Koaalicja Antylustracyjna 27.08.06, 12:44
        i wszystko będzie jasne.
        • belkot_belkot_belkot Sam się zlustruj 27.08.06, 12:46
          Tyle, że nie wiem czy wytrzymasz dłużej oglądanie swojej twarzy w lustrze
        • haen1950 Re: Koaalicja Antylustracyjna 27.08.06, 13:15
          Lustracja była potrzebna Jarusiowi do ogłoszenia fałszywych lojalek. Teraz nie
          musi się bać szantażu. Całą resztę lustracji mogą sobie lustratorzy w dupę
          wsadzić.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka