sonda.kosmiczna 09.06.07, 07:49 VET,VETO od momentu jak ono weszło to nic nie potrafili Polacy zrobić tylko VETOwać Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
blue911 Re: Premier jest gotów na weto 09.06.07, 08:08 A moze liberum veto? no,to widze,ze zgodnie z planem: kaczki doprowadza do rozbiorow Polski. I tarcza nie bedzie potrzebna - hahahah! COOL. Odpowiedz Link Zgłoś
sumienie.lk Dzięki "polityce" pisiorków Polska przegrywa Unię 09.06.07, 09:36 Kaczyński przed wyborami w 2005 roku złożył publiczne oświadczenie, że uczyni wszystko, aby Rzeczpospolitą wyprowadzić z Unii. I, jak widzę na podstawie prowadzonej przez niego pseudopolityki zagranicznej, słowa dotrzymuje. Pozostaje tylko jedno pytanie: czy tego samego co Kaczyński chcą także Polacy? Odpowiedz Link Zgłoś
sumienie.lk Takiego "premiera" na kopach wyprowadzimy... 09.06.07, 09:38 ...a razem z nim wszystkich jego popleczników i służalczyków. Odpowiedz Link Zgłoś
konread Re: Kaczyńscy muszą odejść.!! 09.06.07, 10:07 W ogóle Kaczyńscy ze swoimi klonami powinni odejść z Unii, ale pozostawiając w niej Polskę, stworzyć republikę bananową i wprowadzać tam po swojemu "prawo" oraz "sprawiedliwość" w ich rozumieniu. Odpowiedz Link Zgłoś
almagus Re: Marylu jak to było? Oj głupiaś ty? 09.06.07, 11:00 Katoliban wetuje! To dla ciebie robię Polsko, aby było takoś swojsko. Mam ja we krwi wetowanie, w mej zagrodzie nikt nie stanie. Chcę ja system pierwiastkowy. brzmi to jakby białogłowy, poczynajmy my więc sobie, dużo dzieci ja narobię. Powstanie katotalibanu, wymaga sztuczek męża stanu, do czasu jest nas za mało, by jak chcemy się tam działo. To dla ciebie nadzieja Polsko, że świeckie zostanie wojsko, że usunie tych matołów, co żre i nie wstaje od stołów. By komuś pomóc bronisz się majestacie. Obiecać i nie móc, by komuś pomóc bronisz się majestacie, by od stołu podnieść gacie, w dodatku komuś, tylko Andriu i Romuś! Odpowiedz Link Zgłoś
kretacz_oplacany_przez_kreml U_r_o_j_e_n_i_a__H_i_t_l_e_r_l_a_ n_d_u_O_Hegemonii 09.06.07, 13:55 > Hitlerland w którym germanizuje się > siłą i urzędowo dzieci z małżeństw mieszanych > jak za czasów hitlera i bismarka > > rozpętał istną kampanię > popierania konstytucyjnego trupa > i nachalnej próby izolowania RP, > której uległa np. Słowacja :( > > Szwab Peoterring upierdliwie i nachalnie > wymusza poparcie > dla konstytucyjnego EU-bzdeta > co jest oburzające, ponieważ > jako przewodniczący PE > powinien zachować neutralność ! > > Polska i tak zablokuje obecny > poroniony, niedemokratyczny pomysł > z proporcjonalnym liczeniem Jest także bardzo ważny aspekt moralny i historyczny sprawy UE-Konstytucji ! Jest czymś wyjątkowo nagannym, jeżeli kraj ze znikomymi tradycjami demokratycznymi, kraj który nie tak dawno rozpętał dwie wielkie, barbarzyńskie wojny i spalił w obozach koncentracyjnych miliony ludzi, kraj który dzisiaj z urzędu germanizuje dzieci z małżeństw mieszanych - rozpycha się w Unii łokciami i rząda pozycji hegemona dla siebie ! Odpowiedz Link Zgłoś
shithead Re: Kaczyńscy muszą odejść.!! 09.06.07, 11:10 ...zabrac ze soba niereformowalnych katoli i mohery. Proponowana nazwa: Polska Moherowa Rzeczposoplita Ludowosolidarna. Odpowiedz Link Zgłoś
1normalnyczlowiek11 Re: Kaczyńscy muszą odejść.!! 09.06.07, 12:15 shithead napisał: > ...zabrac ze soba niereformowalnych katoli i mohery. > Proponowana nazwa: Polska Moherowa Rzeczposoplita Ludowosolidarna. ---> Taki jak ty, niereformowalny postkomunistyczny beton, już dawno powinien znaleźć się tam gdzie wasze miejsce, na Białorusi, w Korei Płn. lub na Kamczatce Odpowiedz Link Zgłoś
wrojoz Re: Dzięki "polityce" pisiorków Polska przegrywa 09.06.07, 09:59 sumienie.lk napisał: > Kaczyński przed wyborami w 2005 roku złożył publiczne oświadczenie, że uczyni > wszystko, aby Rzeczpospolitą wyprowadzić z Unii. I, jak widzę na podstawie > prowadzonej przez niego pseudopolityki zagranicznej, słowa dotrzymuje. > Pozostaje tylko jedno pytanie: czy tego samego co Kaczyński chcą także Polacy? Odpowiedz Link Zgłoś
arius5 To jedyne, do czego Kaczki sie nadaja 09.06.07, 10:09 Do blokowania, przeszkadzania, rozkladania, psucia i robienia sobie wrogow ze wszystkich. Polacy po prostu nie dorosli jeszcze mentalnie do wspolpracy z innymi, widac to zreszta po tym, co sie dzieje w kraju. Ciagle awantury, klotnie i ponizanie ludzi. Odpowiedz Link Zgłoś
1normalnyczlowiek11 Re: Dzięki "polityce" pisiorków Polska przegrywa 09.06.07, 12:11 sumienie.lk napisał: > Pozostaje tylko jedno pytanie: czy tego samego co Kaczyński chcą także Polacy? ---> A ty skąd możesz wiedzieć, czego chcą Polacy??? Odpowiedz Link Zgłoś
wrojoz Re: Premier jest gotów na weto 09.06.07, 10:03 blue911 napisał: > A moze liberum veto? no,to widze,ze zgodnie z planem: kaczki doprowadza do > rozbiorow Polski. I tarcza nie bedzie potrzebna - hahahah! > COOL. Odpowiedz Link Zgłoś
poglodzio Re: Premier jest gotów na weto 09.06.07, 08:10 mamy już tradycje liberum veto Odpowiedz Link Zgłoś
asdf401 Re: Premier jest gotów na wate 09.06.07, 08:21 Nasz udział w projekcie Wspólna Europa zeruje się na eksploatacji dotacji wbrew woli narodu, który chce integracji a Kaczor1 rozczytuje się w książkach o narodzie! Tylko, że on wie najlepiej co potrzeba Polakom. Odpowiedz Link Zgłoś
troll7777 Chamstwo + Warcholstwo czyli Samokrytyka 09.06.07, 08:37 jak za najlepszych stalinowskich czasow! hahahah! - w koncu i Dziadek Stalin byl klerykalem ( jedyna szkola do jakiej chodzil bylo seminarium duchowne ) - chyba stad te zbieznosci metod i frazeologii... hehehehehe! haha haha! - jak rezonowalo owo echo z filmu o dwoch takich Odpowiedz Link Zgłoś
wrojoz Re: Chamstwo + Warcholstwo czyli Samokrytyka 09.06.07, 09:59 troll7777 napisał: > jak za najlepszych stalinowskich czasow! hahahah! - w koncu i Dziadek Stalin > byl klerykalem ( jedyna szkola do jakiej chodzil bylo seminarium duchowne ) - > chyba stad te zbieznosci metod i frazeologii... hehehehehe! > haha haha! - jak rezonowalo owo echo z filmu o dwoch takich Odpowiedz Link Zgłoś
tppiotr Re: Premier jest gotów na weto 09.06.07, 08:21 Grupa G8-państwa rozwinięte-trzeci świat-IV RP Odpowiedz Link Zgłoś
shithead Re: Premier jest gotów na weto 09.06.07, 09:36 tppiotr napisał: > Grupa G8-państwa rozwinięte-trzeci świat-IV RP 4erpe to czwarty swiat. To cos z zaswiatow. Odpowiedz Link Zgłoś
haniluk Premier jest gotów na weto 09.06.07, 08:30 jeżeli UE chce przetrwać,to jak najszybciej musi pozbyć się kraju zmieszkałego przez katofanów,a rządzonego przez katodebili,inaczej czeka ją los Polski klerykalno-szlacheckiej z VIII wieku,zostanie przyłączona do Rosji Odpowiedz Link Zgłoś
sarmata Czasy liberum veto dawno minely !!! 09.06.07, 08:35 Jesli propozycje pana Jarka sa realistyczne, to mozna sprobowac. Ale jesli nasze roszczenia sa nadmierne i nie znajda zrozumienia w innych krajach, to lepiej z nich sie zawczasu wycofac, by nie obudzic sie z reka w nocniku. W koncu Niemcy rowniez nie sa w ciemie bici i zdaja sobie sprawe z tego, ze dysponuja znacznie wiekszym potencjalem niz Polska i nalezy im sie proporcjonalnie silniejszy glos. Nie grajmy ciagle roli papierowego mocarstwa, ktore wlasna pozycje zawdziecza arytmetycznym wygibusom w systemie glosowania Unii, aczkolwiek rowniez to jest wazne. Lepiej skutecznie budowac silna pozycje gospodarcza kraju, przez co z czasem musi wzrosnac realny wplyw Polski na europejska polityke. Jednakze to szczegolne zadanie realizowane jest z duzymi oporami, o czym swiadcza slabe postepy we wdrazaniu reformy finansow panstwa. Odpowiedz Link Zgłoś
ergo12 Sehr geehrte Frau Merkel herr Kaczynski ist 09.06.07, 08:43 Krank!Należy tego czlowieka jak najszybciej izolować w Polsce!!!!Obawiam sie jednak że będzie za póżno.Abawiam sie też, że to będzie początek końca Polski w Unii europejskiej! Odpowiedz Link Zgłoś
wrojoz Re: Sehr geehrte Frau Merkel herr Kaczynski ist 09.06.07, 10:00 ergo12 napisał: > Krank!Należy tego czlowieka jak najszybciej izolować w Polsce!!!!Obawiam sie > jednak że będzie za póżno.Abawiam sie też, że to będzie początek końca Polski w > > Unii europejskiej! Odpowiedz Link Zgłoś
olex5 o sie kiedys skonczy zle.... 09.06.07, 09:28 to sie kiedys skonczy zle....Stara Europa nie bedzie tego warcholstwa długo tolerowac. Odpowiedz Link Zgłoś
wrojoz Re: o sie kiedys skonczy zle.... 09.06.07, 10:01 olex5 napisał: > to sie kiedys skonczy zle....Stara Europa nie bedzie tego warcholstwa długo > tolerowac. Odpowiedz Link Zgłoś
shithead Re: Premier jest gotów na weto 09.06.07, 09:40 sonda.kosmiczna napisała: > VET,VETO od momentu jak ono weszło to nic nie potrafili Polacy zrobić tylko > VETOwać Ciemnota, warcholstwo i dopisujcie co jeszcze chcecie.... Odpowiedz Link Zgłoś
wieslaw1 Premier jest gotów na weto 09.06.07, 09:53 Burzymy się kiedy Śląsk walczy o większa niezależność,z perspektywy UE jesteśmy takim Śląskiem i nie możemy patrzeć na świat z punktu naszego zaścianka.W UE możemy mieszkać gdzie chcemy,więc główną troską jest rozwój UE,a nie zaściankowe interesy Odpowiedz Link Zgłoś
wicary Premier jest gotów na weto 09.06.07, 09:57 Ciekawe jak długo jeszcze UE będzie znosić kretyńskie zachowanie się naszych ukochanych dwóch Daunów. Pewnego dnia Jesusland znajdzie się poza UE, i powie Wyp ....... dalać . Bo albo się jest w tej Uni albo nie aktualna sytuacja jest taka,że Unia jest tylko od dawania szmalu i nie ma wpływu na szalejących kurdupli Odpowiedz Link Zgłoś
kazik_b4 przy ograniczeniu Kaczynskich - veto nobilituje? 09.06.07, 10:16 Pretensjonalne cwoki chca byc zauwazeni? Moze sie durniom "udac" - byc moze ich uposledzenie nie jest jeszcze wszystkim znane?! Pozniej konsekwentnie powinni popelnic harakiri! Odpowiedz Link Zgłoś
ratm1978 Re: przy ograniczeniu Kaczynskich - veto nobilitu 09.06.07, 10:34 a ty za jaka jestes opcją? zamaiast ciagle durnie krytykowac wypowiedz sie sensownie jak bys to widzial? mądrujesz tutaj od samego rana Odpowiedz Link Zgłoś
shithead Re: przy ograniczeniu Kaczynskich - veto nobilitu 09.06.07, 11:19 ratm1978 napisał: > a ty za jaka jestes opcją? zamaiast ciagle durnie krytykowac wypowiedz sie > sensownie jak bys to widzial? mądrujesz tutaj od samego rana Odpowiedz Link Zgłoś
patriota Juz raz przez VETO stracilismy niepodleglosc 09.06.07, 10:16 teraz kaczki ta wyprobowana metoda chca rozpieprzyc Unie? Obawiam sie, ze predzej Unia rozpieprzy Polske a potem kaczki beda plakac, jacy my samotni i opuszczeni.... Odpowiedz Link Zgłoś
maruda.r PiS to to nie Polska 09.06.07, 10:22 "Gdyby nie było woli do prowadzenia dalszych rozmów, Polska zgłosi weto" **************************************** Nie Polska, tylko PiS. Odpowiedz Link Zgłoś
shithead Re: a ty nie jestes polakiem chyba:))) 09.06.07, 11:24 ratm1978 napisał: > Od Konina, Azja sie zaczyna. polaczku. No news is a good news if you know what I mean. But I doubt in it. You are a typical picture of damb polak in USA. proud to be Polish and drunk!!!! Odpowiedz Link Zgłoś
eva15 oczywiście, że PiS to Polska 09.06.07, 13:18 Podobnie jak w 2004 nie przyjęto do EU Kwaśniewskiego z Millerem lecz Polskę, tak i teraz EU w razie czego nie będzie odsuwać w swych strukturach na boczny tor Kaczorów lecz Polskę. Kaczory zadzierają w jej imieniu i to właśnie ona poniesie konsekwencje. Odpowiedz Link Zgłoś
440417mz Re: Premier jest gotów na weto 09.06.07, 10:37 Krótki kaczor może swoje veto zawekować na zimę!Obyśmy nie wpadli z deszczu pod pisuar.Bo UE się wkurzy i powie:spadajcie do swego skansenu.W szczęściu słabą miej nadzieję,bo słabe zbiory są gdy się wiater sieje.Europejska rodzina nie jest w stanie,kłótliwych darmożerców wziąść na utrzymanie.No i będzie:ora et labora,pusty spichlerz u kaczora. Odpowiedz Link Zgłoś
ratm1978 Re: Premier jest gotów na weto 09.06.07, 10:40 no z twoim podejscie do tematu to na pewno wpadniesz pod jakis szalet, wiecej optymizmu życzę, a UE na pewno nas znikąd nie wywali:) już ty sie o to nie bój, a kraczesz jak moja babcia:) Odpowiedz Link Zgłoś
440417mz Re: Premier jest gotów na weto 09.06.07, 20:59 Bo jestem chyba starszy od Twojej babci.Ile wynosi dług publiczny?Kaczory wspierają swoją łaską darmożrejów a ci robią dla łaskawców łuki triumfalne.Kaczory ci socjalizmu Burbonowie robią tylko siwy dym,nic więcej.Dętony i Robespierdki podskakują bez powodu,nawet najbardziej cierpliwe państwa europejskie mogą powiedzieć kiedyś basta!Ja mam już z górki,ale moje dzieci i wnuki mogą stracic wspanialą szansę jaką im zaoferowała UE.Usta mam jeszcze nie zaklejone knebelkami z czekolady.Nikomu nie będę dawał dmuchać w kaszę,ale chciałbym wreszcie zobaczyć jak wygląda ta europejska kasz.Znam z historii że takie podskakiwanie kaczorów,to nie deliberowanie,ale głupie liberowanie na przegranie! Odpowiedz Link Zgłoś
ratm1978 od rana smędza i nudzą, kółko wzajemnej adoracji 09.06.07, 10:38 żale, pretensje, krytyka...ech smutny ten naród Polski, wyjdźcie na świeże powietrze...zrelaksujcie sie Odpowiedz Link Zgłoś
shithead Re: od rana smędza i nudzą, kółko wzajemnej adora 09.06.07, 11:26 ratm1978 napisał: > żale, pretensje, krytyka...ech smutny ten naród Polski, wyjdźcie na świeże > powietrze...zrelaksujcie sie Fuck you with such advise! Odpowiedz Link Zgłoś
ratm1978 Re: od rana smędza i nudzą, kółko wzajemnej adora 09.06.07, 18:36 panie gowniana głowo, masz cos wiecej do powiedzenia oprucz inwektyw? jesli nie to spływaj z szambem Odpowiedz Link Zgłoś
hanej Kaczory wysadzą Unię w powietrze ku uciesze Rosji 09.06.07, 10:57 Kaczory są Wunderweffe Putina Odpowiedz Link Zgłoś
abhaod Liberum Veto 09.06.07, 11:02 oszolomow powinno przeglosowywac sie wiekszoscia Odpowiedz Link Zgłoś
tornson Polak głupi i przed szkodą i po szkodzie!! 09.06.07, 11:30 Kto jak kto ale Polacy powinni wiedzieć czym kończy się debilne wetowanie, ale jak widać historia niczego nienauczyła bogoojczyźnianych prawiczków pokroju kaczystów! Odpowiedz Link Zgłoś
glos.zwyklego.czlowieka poczytajcie nim wyrazicie opinię 09.06.07, 11:31 Gazeto, nie wstyd Ci za swoich internetowych czytelników? Czy może przeciwnie, jesteś zadowolona z ich poziomu i generalnego nastawienia? Wiedzą - że nienawidzą Kaczyńskich NIE WIEDZĄ - na czym polega spór o głosowanie w Radzie Unii Europejskiej - jakie reformy UE dokonała KM w Nicei (XIII 2000) - podjęcie prac nad jakimi reformami przewidywała Deklaracja z Laeken (XII 2001), a więc jaki był mandat Konwentu Europejskiego - jaki był tryb prac Konwentu Europejskiego, kto delegował tam przedstawicieli, kto formalnie reprezentował Polskę, jakie były poglądy delegatów, jaka była rola (wpływ) prezydium Konwentu oraz jego francuskiego przewodniczącego - jaką drogą w projekcie traktatu konstytucyjnego pojawił się zapis o przejściu na system podwójnej większości - dlaczego system podwójnej większości zakładał takie a nie inne progi procentowe (które koalicje tematyczne zyskiwały na nim siłę głosów, które traciły) - jaka była reakcja delegatów na tę propozycję, czy w Konwencie osiągnięto wymagany konsens - czy system nicejski był (jest) nieefektywny - dlaczego w Radzie UE od początków istnienia Unii przy podziale wag głosów stosowano zasadę degresywnej proporcjonalności - czy system podwójnej większości jest demokratyczny (sprawiedliwy z matematycznego punktu widzenia wg zasady: siła głosu każdego obywatela UE z każdego jej państwa członkowskiego jest taka sama) - jak w systemie podwójnej większości radzić sobie z aktualizowaniem potencjałów ludnościowych państw - na czym polega tzw. mechanizm zabezpieczający, reklamowany w VI 2004 r. przez Belkę i Cimoszewicza, jako równoważący siłę jaką posiada Polska na podstawie uzgodnień z Nicei - od kiedy przywódcy europejscy znają i rozważają ideę ważenia głosów na podstawie pierwiastka z liczby ludności poszczególnych państw - na czym polega idea systemu pierwiastkowego, zwanego kompromisem jagiellońskim, popieranego przez PO, PiS i rząd, autorstwa naukowców UJ, Wojciecha Słomczyńskiego i Karola Życzkowskiego - jakie są opinie o tym rozwiązaniu specjalistów od teorii gier z innych europejskich ośrodków naukowych Dwie ostatnie kwestie przedstawione są na stronie: chaos.if.uj.edu.pl/~karol/kzother.htm#GT Serdecznie polecam wszystkim których stać na obiektywizm i wykazanie na początku odrobiny dobrej woli! :) Pozostali nadal mogą sobie nawzajem ślepo potakiwać, złorzecząc na Kaczyńskich, Polskę i cały świat wokół. Odpowiedz Link Zgłoś
kala.fior Re: poczytajcie nim wyrazicie opinię 09.06.07, 14:57 Kopiowanie własnych postow nie nalezy do dobrego tonu, no ale jesteśmy ulomni zwykli ludzie... ==== forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=522&w=63371561&a=63516331 według wiarygodnego linka, kryterium podwójnej większości jest zachowane w propozycji polskiego rządu. Dziwi mnie trochę to okropne emocjonalne wzdęcie dookoła całej sprawy. A czy rezultaty glosowań w Radzie UE byłyby inne gdyby system pierwiastkowy był używany od poczęcia EU (a szkoda że tak się nie stało, jest to elegancki pomysł)? Sprawdziłem glosowania ostatnich jedenastu lat (łatwo dostępne dane) i odpowiedz jest że nie, nic by to nie zmieniło. formalnie Rada EU glosuje bardzo rzadko, bo rezolucje przyjmowane są jednogłośnie, nawet jak to nie jest wymagane. forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=522&w=63371561&a=63503799 Natomiast przez wiele lat, nie było większego zainteresowania tym pomysłem wśród polityków UE (poza Perssonem, teraz Kaczyńskim i ostatnio Topolankiem) spróbuje wyjaśnić dlaczego (na śliwkach)... Starszy, dobroduszny pan (czerstwa pięćdziesiątka) miał gruźlicę, leczenie trwało 18 miesięcy i nie było to przyjemne, Od z górą dwóch lat jest już zdrowy, bryka jak źrebie. A tu dzwoni do niego jego młody energiczny lekarz i proponuje: "Panie Starszy, mamy nowy wspaniały lek, naukowo bezbłędny, musimy jeszcze raz powtórzyć terapie." Starszy pan traktuje go kulturalnie i z humorem, ale oczywiście nie ma zamiaru nic łykać. Jest zdrowy, nie ma problemów zdrowotnych. System glosowania nie był nigdy problem dla EU, Konwent nie widział potrzeby powoływania komisji ekspertów, nie ma śladu żadnych wielkich dyskusji, Konwent szybo uzyskał jednomyślność w tej sprawie. Prosty i łatwo zrozumiały (ale nieoptymalny z pewnych statystycznych punktów widzenia) system został wpisany to projekty Konstytucji. Takie jest proste i logiczne wytłumaczenie, na dodatek wielu polityków z UE mówi o tym wprost! Ale spokojnie, jeżeli wszyscy uważają ze jest to takie proste, nie ma śladu dyskusji to, no, prawda RZUCA się w oczy,to musi być k_o_n_s_p_i_r_a_c_j_a !!!! fakt że nie ma żadnego namacalnego cienia dowodu pokazuje tylko jacy ONI są sprytni. A ci politycy co z uśmiechem mówią ze to tak naprawdę to nie ma co o tym mówić są wyrafinowanymi kłamcami, no bo "najciemniej jest pod lampa"! Odpowiedz Link Zgłoś
glos.zwyklego.czlowieka poczytajcie nim wyrazicie opinię 11.06.07, 01:02 > System glosowania nie był nigdy problem dla EU, Konwent nie widział potrzeby > powoływania komisji ekspertów, nie ma śladu żadnych wielkich dyskusji, Konwent > szybo uzyskał jednomyślność w tej sprawie. Prosty i łatwo zrozumiały > (ale nieoptymalny z pewnych statystycznych punktów widzenia) system został > wpisany to projekty Konstytucji. Dwa zdania wielokrotnie złożone - kilka kłamstw... Myślę że świadomych niestety, serwowanych niezorientowanym z premedytacją... "System glosowania nie był nigdy problem dla EU" - nie powinien był być najmniejszym problemem po tym jak w Nicei ustalono modyfikację wag głosów przygotowującą UE do rozszerzenia o 10 krajów. Dlaczego zatem w ostatniej chwili obrad Konwentu Europejskiego "tylnimi drzwiami", przeforsowano radykalną zmianę zasad głosowania???? "Konwent nie widział potrzeby powoływania komisji ekspertów" - Przewodniczący wraz z Prezydium celowo nie powołali grupy roboczej ds. instytucjonalnych, nie życzyli sobie dyskutowania delikatnych kwestii, co mogło zburzyć "ducha" Konwentu, woleli działania zakulisowe. "nie ma śladu żadnych wielkich dyskusji" - grupy robocze już dawno skończyły swe prace, nie było też już czasu na dyskusje podczas ostatnich sesji plenarnych, niemniej w pisemnych kontrybucjach wielu uczestników Konwentu postulowało nie naruszanie pakietu nicejskich uzgodnień. Mimo wszystko (zwłaszcza w dniach 4-6 VI 2003 r.) Konwent ogarnął poważny kryzys w związku z protestami wielu delegatów rządowych wobec złamania ustaleń z Nicei. "Konwent szybko uzyskał jednomyślność w tej sprawie" - na jakiej podstawie Pan tak twierdzi?? :) ABSOLUTNIE nie było jednomyślności. Może spytana obecnie Hubner przekręcała by fakty, ale z pewnością wyśmiałby Pana tezę na przykład hiszpański delegat rządowy. "Prosty i łatwo zrozumiały system został wpisany to projekty Konstytucji" - zrozumiały? :) a ilu spośród wypowiadających się tutaj zna jego zasady?... włącznie z pozatraktatowym (i kompletnie nic nie znaczącym, tzw. mechanizmem zabezpieczającym, który Belka reklamował jako "sukces" i "lepszą Niceę"). I najważniejsze - jakie znaczenie ma stopień skomplikowania systemu głosowania, skoro i tak treść zasad całkowicie nie interesuję mieszkańców UE, natomiast jest to pestką dla uczestników spotkań Rady UE? Odpowiedz Link Zgłoś
cyber.wernyhora Re: UE i teorie glosowania 11.06.07, 07:09 Cyber-lira az brzeczy z radosci, ze jest w Polsce chociaz kilka osob, ktorzy znaja sie na teorii glosowania i public choice. Wtedy mozna dyskutowac. Wiec pare uwag do glosu.zwyklego.czlowieka. Jest jescze kilka kwestii (cyber-lira nie wie wiele o historii UE): 1. Czy rzeczyiscie te sprawy modeli nie byly nigdy dyskutowane w UE na poziomie ekspertow. Czy nie bylo jakichs artykulow w czasopismach specjalistycznych, ktore potem uzywano w dyskusjach politycznych. W innych krajach, w przeciwienstwie to RP, nie jest to uprawiane quasi- amatorsko, ale w dosyc rzetelny sposob. Nawet z listy publikacji naszych fizykow z Krakowa to widac. Nota bene, to ze fizycy zajmuja sie naukami spolecznymi to nie zarzut, ale pochwala, jak robia to rzetelnie. Latwiej im jest zrozumiec w koncu dosyc prosta matematyke, np. w voting theory. 2. Cyber-lira nie ma czasu, aby to szukac, ale jest chyba latwo pokazac, ze moze zaistniec sytuacja, ze chyba "ogon" najmniejszych krajow, majacych ok. 150 mln ludnosci moze w ten sposob zablokowac jakies pozostale 300. Tutaj cyber- lira tylko przywoluje z pamieci. Nie chce jej sie liczyc. Moze glos.zwyklego.czlowieka ma jakies wyniki. 3. Pytanie wynikajace z 2. Czy nie sa mozliwe jakies, byc moze malo prawdopdobne bloki slabeuszy z "wyzszym pierwiastkiem", ktore moglyby sobie podporzadkowac silniejszych. 4. Myslenie hipotetyczne - nie krytykowac za daleko idaca spekulatywnosc. A co by bylo, gdyby pierwiastek, abo jakies inne systemy wazenia zastosowac do wielkosci skladek. Nie mowiac juz o efekcie netto. wtedy bowiem korzystajacy z dotacji Unii mieliby do czynienie z liczbami urojonymi. Oczywiscie nie jest to zgodne w pelni z zasada solidarnosci, ale ma znaczenie polityczne. 5. Czy nasi krakowscy fizycy probowali to pokazac na jakims opiniotworczym forum Unii, albo w osrodkach akademickich majacych wplyw w UE? Ostani apel do zwyklego czlowieka. Widac, ze Waszmosc sie znasz na public choice i voting theory, wiec nie traktuj tej luznej piosnki cyber-liry jako precyzyjnego argumentu. Ot taka piosneczka z watpliwosciami. Odpowiedz Link Zgłoś
glos.zwyklego.czlowieka Re: UE i teorie głosowania 11.06.07, 12:26 Moje odpowiedź (a raczej właśnie krótkie dopowiedzenie) będzie raczej rozczarowujące - nie tylko cyber-lira gra na okrągło, mnie również zajmują inne (mówiąc wprost - pilniejsze sprawy, niż śledzony z boku spór o system głosowania w UE) Od razu też zastrzegę, że nie mam nic wspólnego w wymienionymi naukowcami z Un. Jagiellońskiego. Cenię ogromnie ich wiedzę, ale nie jestem z nimi powiązany ani zawodowo, ani towarzysko. Moja wiedza również jest nieporównywalnie skromniejsza. 1) były i są dyskutowane stale przez ekspertów, politycy wracają do tego zagadnienia cyklicznie gdy temat ma być na agendzie zbliżającej się Rady Europejskiej; gdy na krótko przed finałem konferencji w Nicei szwedzka delegacja przedstawiał pierwiastkowe propozycje, niektórzy politycy (tak, niemieccy, francuscy, pogardliwie stwierdzali, że zabawa w matematyczne działania będzie odbierana za niepoważną przez obywateli...) 2) ogon musiałby być bardzo liczny, a tym samym prawdopodobieństwo wspólnoty interesów (choćby tylko negatywnie pojętej) jest bardzo niewielkie 3) tym bardziej pozytywna koalicja "maluchów" i "średniaków", a więc zdolna osiągnąć większość kwalifikowaną możliwa jest właściwie tylko teoretycznie. W systemie pierwiastkowym kraj mały (o małej liczbie ludności) miałby siłę głosu małą, średni średnią, duży dużą, ALE nie wprost proporcjonalną, bo wbrew pozorom matematyka udowadnia że nie jest to słuszne 4) nikt takiego pomysłu nie wysunie, mówiąc najogólniej od samych początków jasne było że integracja europejska będzie się opierała na zasadzie solidarności, a nie na zasadach akcyjnych spółek 5) oczywiście, szczegóły znaleźć można na polecanej stronie Przede wszystkim poza poleconą stroną zachęcam do kontaktu z autorami rozwiązania. Myślę, że nie sposób znaleźć w tym kraju bardziej wiarygodnego merytorycznie źródła. Mogę jeszcze wskazać na swój wpis sprzed chwili do aktualniejszej prasowej informacji: forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=902&w=63961993&a=63974053 Odpowiedz Link Zgłoś
kala.fior Re: poczytajcie nim wyrazicie opinię 14.06.07, 09:29 O "Glosie Zwklego Czlowieka", wybacz mi jeżeli zagalopowalem się polemicznie, powininem wypowiadać się trochę ostrozniej. Przejrzałem "polityczne" odnośniki publikacji kompromisu, i można znaleźć {Prof Best, 2004} opis rozwoju pozycji rożnych krajów, w tym Polski i Hiszpanii. (1) "System glosowania nie był nigdy problem dla EU, Konwent...". To "nigdy" to z dużo, ale relatywnie rzecz biorąc, nie był dużym w porównaniu z polityka rolna, kwotami polowu ryb czy kontrybucji GB. Zawsze udawało się uzyskać kompromis. Ile czasu poświecił Konwent tej sprawie ? Może za mało, ale przez 18 miesiecy dyskutowane bardziej kontrowersyjne punkty. Staram opierac się wyłącznie na publicznie dostępnych dokumentach i faktach. Czy Konwent wypracował kompromisowy projekt ? Wypracował. Projekt został zatwierdzony przez referendum lub parlamentarnie przez 22 kraje, to jest fakt. Czy Francja i Holandia sprzeciwily się Konstytucji ponieważ projekt systemu glosowania był niedobry ? Chyba nie, na pewno nie w Francji. (2)"Prosty i łatwo zrozumiały system został wpisany to projekty Konstytucji" Miąłem na myśli prosty w porównaniu z Niceą a przede wszystkim "kompromisem jagiellońskim" zwanym potocznie "pierwiastkowym". Inne aspekty tego system, jak wspomniany przez Pana "zw. mechanizm zabezpieczający" są w tej dyskusji neutralne. Trudno a prostszą regułę przyznawania głosów krajom od bezpośredniej proporcjonalności. Proszę postarać się wyjaśnić Pana szanownej małżonce (o ile nie jest doktorem fizyki lub matematyki), przyjacielowi muzykowi lub kwiaciarce, że system pierwiastkowy jest lepszy bo optymizuje sile głosów krajów według kryterium siły głosów Penrosa. Nie lubię tego typu argumentów, ale w tym kontekście jest to chyba istotne (moje wypociny na ten temat : forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=522&w=63371561&a=63876825 ) - Odpowiedz Link Zgłoś
13groszy Prorocy z lat 50 przewidzieli Kaczyńskich.. 09.06.07, 12:15 konread.blox.pl/2007/04/Starsi-Panowie-prorokami.html Odpowiedz Link Zgłoś
pisubek Na szczescie juz za niecale dwa lata wyjada na 09.06.07, 14:11 Bialorus, niech tam kwacza. Odpowiedz Link Zgłoś
adalberto3 Taka jest wlasnie Unia ! W przeszlosci .... 09.06.07, 18:53 .. nie raz zdarzaly sie weta, beda i w przyszlosci. Kazdy walczy o swoje w tej Unii. Tylo politycznie poprawni czytelnicy "GW" nie moga tego zrozumiec. Niech przynajmniej poczytaja cos o tej Unii, a nie tylko propagandowe slogany. Odpowiedz Link Zgłoś
andrzej9643 Proponuje.....(Panowie Kaczynski)! 10.06.07, 12:19 Proponuje.....(Panowie Kaczynski)! Pokazmy najpierw kraja EU ze potrafimy rzadzic naszym wlasnym krajem a pozniej zabierzmy sie za rzadzenie w Uni bo inaczej Unia Europejska za kilka lat bedzie podobna do Polski. Ps. "Polakom gratulujemy Zywca ! (bo czego wiecej????)" Odpowiedz Link Zgłoś
aron2004 Re: Proponuje.....(Panowie Kaczynski)! 11.06.07, 06:25 niech UE przyśle do Polski Bundeswehrę, żeby wprowadziła tu porządek. Odpowiedz Link Zgłoś
hummer Dzisiejszt Dzinnik opisuje, że może być gotowy 14.06.07, 09:30 Ale to nic nie da. Przygotowanie do klęski? Odpowiedz Link Zgłoś