smalltownboy
19.10.07, 16:16
Kilkanaście lat temu byłem młodym człowiekiem. Wtedy zaufałem Donaldowi
Tuskowi. Jako lider Kongresu Liberalno Demokratycznego mówił, jak dzisiaj, ze
Polsce jest potrzebny cud gospodarczy. Ten cud gospodarczy zdaniem Donalda był
możliwy poprzez prywatyzację majątku. Już wtedy obiecywał, ze dzięki temu
ludziom będzie żyło się lepiej, że jest to ratunek dla Polski. Uwierzyłem.
Okazało sie jednak, że ta prywatyzacja była pozbawiona ludzkiej twarzy, że
zwalniano masowo pracowników bez żadnych pakietów socjalnych, bez żadnych
programów osłonowych. Likwidowano zakłady pracy zamiast przekształcać je w
spółki prawa handlowego z udziałem pracownikiem. W ten sposób wybrane osoby
uwłaszczyły się na majątku publicznym. I tym ludziom rzeczywiście żyje się
dziś lepiej. Są właścicielami dużych prywatnych firm. Pracownicy, których
wtedy zwolniono z likwidowanych zakładów pracy są dziś osobami o niskich bądź
przeciętnych dochodach. Proszę Państwa ja otworzyłem wtedy oczy. Ja
przekonałem się już wtedy, że ta prywatyzacja i ten cud Donalda Tuska, to jest
lepsze życie dla nielicznych, dla ludzi z najbliższego otoczenia. Gdy dziś
widzę, jak te same osoby nęcą wyborców tymi samymi hasłami, to jest mi bardzo
przykro, bo tych ludzi się krzywdzi rozbudzając w nich nadzieję na lepszą
przyszłość. Nie zastanawialiście się państwo dlaczego na PO głosują ludzie
młodzi i że mówi się, ze to partia młodych? Bo Ci ludzie nie pamiętają tamtego
okresu, nie pamiętają dramatu jaki przeżywali ludzie wyrzuceni na bruk, bez
żadnych zasiłków, gdyż zasiłek dla bezrobotnych został wprowadzony znacznie
później. I dziś znów powtarza się hasła o dobrych szpitalach o dobrych
szkołach, w których uczyć się będą nasze dzieci. Proszę Państwa to wszystko
będzie, ale to będzie prywatne, a nas szarych ludzi nie będzie na to stać. W
żadnym kraju europejskim służba zdrowia nie jest sprywatyzowana, gdyż usługi
medyczne są działalnością użyteczności publicznej, która z natury rzeczy nie
jest dochodowa, bo nie jest nastawiona na zysk. W samej prywatyzacji szpitali
nie ma nic złego, z pozoru, bo przecież będą mogły zawierać umowy z NFZ i
świadczyć bezpłatne usługi. Proszę Państwa a czy prywatną spółkę handlową
państwo jest w stanie zmusić do podpisania umowy? Nie. Jeśli bardziej
opłacalne będzie płatne leczenie, np. obywateli Niemiec, szczególnie w
miastach przygranicznych, to będzie świadczyć się usługi na rzecz tych, którzy
lepiej zapłacą. Popatrzcie na stomatologów. Ten sektor już sprywatyzowano. Ilu
stomatologów zdecydowało się podpisać umowy z NFZ? Niewiele i aby leczyć zęby
trzeba płacić. Leczenie stomatologiczne akurat nie należy do najdroższych
usług medycznych, bo wizyta to koszt rzędu 80 zł. Ale pomyślcie Państwo jaki
jest koszt wykonania skomplikowanej operacji. Czy kogoś z Państwa,
przeciętnych obywateli będzie stać na to, by za taką operację zapłacić, jeśli
okaże się, ze lekarze specjalisci pracują w prywatnych szpitalach i świadczą
usługi tak jak dzis stomatolodzy. Zrealizowanie programu PO na pewno
doprowadzi do tego, ze będzie żyło się lepiej, ale tylko nielicznym. Kiedy
sprywatyzowano kancelarie notarialne zarobki notariuszy wzrosły radykalnie i
dla notariuszy to jest korzystne, ale dla nas przeciętnych obywateli było
korzystniejsze, gdy istniały państwowe biura notarialne. Takich przykładów
mozna mnożyć. Są takie dziedziny życia społecznego, których prywatyzować nie
można. A jeśli prywatyzować, to na rozsądnych zasadach. Niestety historia
pokazała, że liderzy obecnej PO, a wcześniej Kongresu Liberalno
Demokratycznego hołdują okrutnej prywatyzacji, z zyskiem dla nielicznych
obywateli. Jeśli nie chcecie postępującego w szybkim tempie rozwarstwienia
społecznego, jeśli uważacie że w życiu na pierwszym miejscu jest Człowiek, a
dopiero za nim pieniądz, to jeszcze raz przemyślcie swój wybór. Pomyślcie czy
coś nam przeciętnym obywatelom dała tamta prywatyzacja i tamte rządy
liberalne? Gdzie jest ten cud gospodarczy, który miał się wydarzyć kilkanaście
lat temu?
wiadomosci.wp.pl/OID,21745382,kat,1342,wid,9312389,opinie.html?redir_url=http%3A%2F%2Fwiadomosci.wp.pl%2Fwiadomosc.html%3Fkat%3D1342%26wid%3D9312389%26rfbawp%3D1192803228.260