Dodaj do ulubionych

Paliwo przyszłości - benzyna z węgla

IP: *.mn.res.rr.com 17.09.06, 20:06
dwutlenek wegla nalezy przereagoac z wapniem do weglanu wapnia - albo
chemicznie albo w procesach biologicznych.
Obserwuj wątek
    • krasnov Można by u nas ten przemysł rozwinąć 17.09.06, 20:28
      Nawet przecież były zyski w kompaniach węglowych. Ale nie, górnicy wolą zeżreć.
      • mirmat1 Pozdziekujmy gornikom, ze walczyli z Balcerowiczem 18.09.06, 20:17
        ..... o nasze kopalnie.
        krasnov napisał:

        > Można by u nas ten przemysł rozwinąć Nawet przecież były zyski w kompaniach
        węglowych. Ale nie, górnicy wolą zeżreć.
        M: to gornicy z Wujka walczyli z komuna tak jak walczyli z dzika prywatyzacja i
        zamykaniem kopaln przez "profesora" marksizmu i leninizmu Balcerowicza. Gornicy
        z "biedaszybow" w Walbrzychu pokazali, ze nawet z szufla i kilofem walczac z
        buldozerami zasypujacymi "biedaszyby" i policja oplaca sie wydobywac wegiel w
        zamknietych kopalniach.
        Nadzieja w bendzynie z wegla lezy w tradycjach z II PR kiedy rzad i prywatny
        kapital budowali COP. Dzis nadzieja sa gornicy i rzad PiS.
        • Gość: adamp zalac kopalnie,gornikow do gazu IP: 80.55.181.* 18.09.06, 21:48
          jeszcze bedziecie beczec baranim glosem za kopalniami. Anglicy pozamykali
          kopalnie, ale nie polikwidowali. My (chyba Wy) likwidujemy!!!!!!!!!!!!
          bezpowrotnie
    • maruda.r Paliwo przyszłości - benzyna z węgla 18.09.06, 00:02

      Zakładając, że rząd nie stosuje żadnych zachęt podatkowych, produkcja ropy z
      węgla osiągałaby rentowność przy cenie 39-44 dol. za baryłkę. Jednak według
      "Money Week" najnowsza ustawa Highway Act zapewnia dotację w wysokości 21
      dolarów za każdą baryłkę ropy wyprodukowanej w technologii CTL.

      **************************************

      Szkoda, że tych pieniędzy nie przeznacza się promowanie napędów elektrycznych,
      które siłą rzeczy wymusiłyby zmianę infrastruktury. To oczywiście skrót myślowy.
      Miast tego brniemy w ślepą ulicę niemożności. Co po węglu? Benzyna z piasku,
      wody morskiej? Bez względu na cenę, byle tylko zachować istniejący model
      dystrybucji paliw?

      • myslacyszaryczlowiek1 Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla 18.09.06, 01:21
        > Szkoda, że tych pieniędzy nie przeznacza się promowanie napędów elektrycznych,
        > które siłą rzeczy wymusiłyby zmianę infrastruktury. To oczywiście skrót myślowy

        Przeznacza się olbrzymie pieniądze na badania nad paliwem wodorowym gdy istnieje
        możliwość bez zadnych wynalazków wprowadzenie napędu elektrycznego do transportu.
        Od wynalezienia samochodu mija już 100 parę lat. Czas najwyższy na zastąpienie
        kupy złomu czymś nowocześniejszym, bardziej ekologicznym, bardziej bezpiecznym,
        nie wymagającym ciągłego "pilotowania".
        Może to będzie transport kombinowany- takie połączenia metra z koleją w których
        pasażera zastąpi samochód w środku którego siedzi zajmujący się rozrywką
        kierowca wraz z pasażerami. Przecież te autostrady to jakiś przeżytek. Też
        jedzie się jak po szynach tylko że każdy pasażer (kierowca) zajmuje się
        kierowaniem samochodu zamiast oddawać się przyjemniejszym zajęciom.

        Albo istnieje możliwość położenia na drodze przewodów elektycznych którymi
        mogła by byc dostarczana energia do samochodu. Taki trojlebus, tylko że zamiast
        przewodów u góry mozna je położyć odpowiednio izolując w powierzchni drogi.
        www.members.lycos.co.uk/mymek/index2.html
        • Gość: as200 Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: *.twcny.res.rr.com 18.09.06, 02:00
          Benzyna i spirytus to weglowodory dajace jako spaliny wode i dwutlenek wegla
          plus produkty uboczne.
          Dwutlenek wegla daje efekt cieplarniany w atmosferze.
          Mozna spalac sam wodor, dostajac jako spaliny sama wode.

          A teraz pytanie.
          Dlaczego do tego wszystkiego potrzebny jest General Electric ???
          Czy dlatego, ze gdyby sami polscy chemicy to zrobili, to nie byloby zrodla lapowek?
          Albo tez "partia i rzad" nie ufaja polskim chemikom i wola sie oprzec,
          jak tow. Gierek Edward, o sprawdzone osrodki zachodnie ?
          • Gość: waldek Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.09.06, 07:14
            Chemików, to może mamy dobrych, ale żeby wybudować instalacje trzeba mieć
            troche pieniędzy, właściwie dużo pieniędzy. I co, chemicy je mają? Wszyscy
            chemicy w Polsce zrobią ściepe i wybudujemy zakłady :-)))
            • Gość: jandrzeja a co General Electric wybuduje za darmo ? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.09.06, 11:49
              co za dziwne myślenie
        • Gość: FreakyMisfit Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: *.dialog.net.pl 18.09.06, 10:10
          W sumie masz sporo racji - w motoryzacji tak naprawdę to nic się nie zmieniło od ponad 100 lat. Jedyny "postęp" jaki tam widać, to zmiana kształtu sylwetki pojazdu (redukcja oporów aerodynamicznych) i poprawianie parametrów silnika spalinowego. Idea słuszna, ale beznadziejna, bo sam silnik ma niską sprawność, on więcej ciepła produkuje niż realnej mocy.
          Silnik elektryczny byłby przełomem - najlepsze mają sprawność przekraczającą 90% w porównaniu z najlepszymi dieslami które dochodzą do 45% - to jest niebo a ziemia.
          • krychola Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla 18.09.06, 11:19
            Tylko pewnie nie pomyślałeś z czego sie robi ta energie elektryczną? Sprawność
            urządzeń grzejnych elektrycznych wynosi 100% a pomimo tego jednak bardzo mało
            jest obiektów ogrzewanych elektrycznie! Wiec jednak to wszystko nie jest takie
            proste.
            • myslacyszaryczlowiek1 Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla 18.09.06, 14:27
              Ale sprawność całego procesu tzn. wytwarzanie wodoru a zwłaszcza benzyny z
              węgla i potem spalanie w silnikach będzie jeszcze niższa niż wytworzenie energii
              elektrycznej i przesłanie jej z 10% stratą. Ogrzewanie elektryczne będzie zawsze
              droższe ponieważ tę energię elektryczną też wytworzyliśmy w silniku cieplnym
              (turbina parowa ) ze sprawnością 40%, tyle ciepła wykorzystaliśmy a reszta to
              ciepło odpadowe marnowane w skraplaczach i chłodnicach samochodowych. A ogrzewając
              budynki za pomocą spalania węgla i oleju robimy to ze sprawnością 90% .
        • Gość: el_triste Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.09.06, 10:32
          > www.members.lycos.co.uk/mymek/index2.html

          Gratulacje. Wynalazłeś trolejbus.
          • myslacyszaryczlowiek1 Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla 18.09.06, 14:14
            Wykazałem że jest możliwe przy dziesiejszym stanie wiedzy zasilanie energią
            elektryczną samochodu bez żadnych technicznych fajerwerków i samochód ma nadal
            cechy samochodu a nie trojlebusu. A przy zastosowaniu podwójnego napędu który
            też jest stosowany w niektórych modelach w pełni odpowiada cechom samochodu tzn
            jest niezależny od sieci zelektryfikowanych dróg.
      • Gość: adamp Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: 80.55.181.* 18.09.06, 21:45
        tak tak, energie elektryczna mamy ze slonca. Pogratulowac pogratulowac. Ja juz
        glosuje za barocja, bojak czytam takie wypociny to zaluje ze cie nie wyskrobali
        • maruda.r Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla 19.09.06, 14:43
          Gość portalu: adamp napisał(a):

          > tak tak, energie elektryczna mamy ze slonca. Pogratulowac pogratulowac. Ja juz
          > glosuje za barocja, bojak czytam takie wypociny to zaluje ze cie nie wyskrobali

          ************************************

          Tobie za to wyskrobali mózg. Wspomniałem o skrócie myślowym, matole.

    • Gość: dsa A straty energii ? IP: *.multicon.pl 18.09.06, 04:30
      Proces przetwarzania wegla w rope wymaga tak duzego nakladu energetycznego iz nie widze do kona sensu takiego roziwazania - juz bardziej ekonomicznie wyjdzie uzycie starego silnika parowego uzywanego jeszcze do lat 50 w np. kolei...
      • Gość: Waldek Re: A straty energii ? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.09.06, 07:43
        No właśnie wyliczono, że koszt pozyskania baryłki takiego paliwa wynosi ok. 45-
        65 dolarów. Cena ta zawiera również koszt energi która trzeba zużyć dla
        pozyskania takiego paliwa. Więc nie pisz, że jest to niepłacalne. No chyba, że
        cena ropy na światowych rynkach spadnie znacząco. Wtedy będzie to rzeczywiście
        nieopłacalne. A jeśli chodzi o silniki parowe, to nie powiedziały one jeszcze
        swojego ostatniego słowa. Działają eksperymentalne silniki których sprawność
        dorównuje silnikom diesla. Czy będą one produkowane seryjnie? czas pokaże
        • Gość: xaliemorph eksperymentalne silniki parowe ? IP: *.icpnet.pl 18.09.06, 14:02
          A czy mógłbyś wskazać miejsca z opisem danych silników, bo jakoś trudno mi
          cokolwiek sensownego i konkretnego wygooglać.
          • Gość: guest Re: eksperymentalne silniki parowe ? IP: *.freedom2surf.net 18.09.06, 20:46
            Mi sie chyba udalo news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/4076811.stm
      • Gość: krzysiek Re: A straty energii ? IP: *.gen.com.pl 18.09.06, 09:56
        nie ma się co produkować, to kolejny artykuł sponsorowany lobby węglowego,
        życzę powodzenia
    • Gość: ja Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.09.06, 08:10
      o, sami znawcy sie wypowiadaja. a energie elektryczna do samochodow oraz wodor z
      niczego sie bedzie produkowac?
      • Gość: zdzisiek Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: 212.160.172.* 18.09.06, 08:42
        Prąd można produkować w elektrowniach wiatrowych i wodnych (małych!), prawie
        bez szkody dla środowiska. W elektrowniach słonecznych, nie w naszym klimacie
        niestety. W elektrowniach spalających biomasę - powstają zanieczyszczenia, ale
        przynajmniej paliwo jest odnawialne. W elektrowniach jądrowych - temat
        kontrowersyjny. W elektrociepłowniach konwencjonalnych z nowoczesnymi i
        wydajnym filtrami. KAŻDY sposób jest lepszy niż maszyna do produkcji trucizn i
        traconego ciepła, jaką jest samochód z tradycyjnym napędem spalinowym. W
        którym tylko kilka procent energii spalanego paliwa jest wykorzystywanych do
        napędu. Samochodowy silnik elektryczny jest znacznie bardziej wydajny,
        niezależnie od tego, czy zasilany z akumulatorów (problem z pojemnością no i
        jak wyżej, jakoś trzeba ten prąd wyprodukować) wodorem (wodór też oczywiscie
        trzeba najpiew wyprodukować z ropy, gazu (biogazu), węgla, biomasy, ale cały
        proces od produkcji do wykorzystania w silniku samochodu zużywa znacznie mniej
        paliwa i produkuje mniej zanieczyszczeń niż tradycyjny silnik samochodowy).
        Dlaczego wydawane jest tyle kasy na projektowanie samochodów nie spalających
        pochodnych ropy, a dalej w salonie możemy kupić tylko złomy napędzane
        technologią prawie niezmienioną od stu lat? Przeszkody technologiczne są takie
        duże? Bez jaj, mnóstwo prototypów można wdrożyć do produkcji w ciągu kilku
        miesięcy...
        • Gość: Leon Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: *.server.ntli.net 18.09.06, 09:57
          Zabieraj sie wiec do roboty fantasto.
          Jechales kiedys samochodem przez Niemcy ?
          Nie pamietam juz dokladnie gdzie to bylo bo to juz kilka lat minelo ale
          widzialem przy tej drodze stojace takie wiatraki produkujace elektrycznosc.
          Te kilkaset wiatrakow stojace przy drodze zaslaniajace widoki to istne cudo
          natury.
        • frant3 Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla 18.09.06, 09:58
          Samochody na prąd są droższe i wolniejsze, ładowanie akumulatorów bardzo długo trwa (tankowanie paliwa trwa jedynie kilka minut).
          W Polsce nie można wybudować autostrad, a co dopiera mowa o jakiejś rewolucji w stylu zamiana silnika spalinowego na elektryczny.

          --
          www.frant.tivi.pl
          • Gość: FreakyMisfit Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: *.dialog.net.pl 18.09.06, 10:13
            > Samochody na prąd są droższe i wolniejsze
            W tej chwili, kiedy jest dużo ropy, jeszcze tak. Za 20 lat hulajnoga będzie szybsza od samochodu spalinowego - wiesz dlaczego? Bo samochód nie będzie miał paliwa :D a dokładniej - na paliwo będzie stać tylko najbogatszych.
        • Gość: coldcat Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 18.09.06, 11:20
          Tudno się nie zgodzić z tym, że napędzanie pojazdów mechanicznych tak przestarząłą technologią jaką jest silnik spalinowy napędzany ropa i jej pochodnymi juz dawno powinien trafić do lamusa i że ten proces jest hamowany przez lobby samochodowe.
          Nie można jednak zapominać o tym, że ropa naftowa/węgiel to nie tylko paliwa - to caly przemysł chemiczny, bez ktorego raczej trudno wyobrazic sobie współczesy świat, bo na przetwórstwie ropy opiera się prawie wszystko.
          Czy jest dla tego jakaś alternatywa? Ja nie znam, ale może ktoś z was wie.

          Jarek
          • Gość: gregorsamsa Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: *.adsl.alicedsl.de 18.09.06, 11:49
            " Nie można jednak zapominać o tym, że ropa naftowa/węgiel to nie tylko paliwa -
            > to caly przemysł chemiczny, bez ktorego raczej trudno wyobrazic sobie współczes
            > y świat, bo na przetwórstwie ropy opiera się prawie wszystko.
            > Czy jest dla tego jakaś alternatywa? Ja nie znam, ale może ktoś z was wie."

            W Niemczech wynyleziono dobrze zapowiadajaca sie metode uzyskiwania wegla i zwiazkow weglowych
            z odpadow. W duzym uproszczeniu mozna powiedziec, ze odpady organiczne to glownie woda i wegiel.
            Wystarczy tylko odpowiedno odparowac wode i mozna uzyskac wegiel i syntetyczne zwiazki weglowe.
            W skali laboratorium to juz wysmienicie funkcjonuje.
        • Gość: xaliemoprh Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: *.icpnet.pl 18.09.06, 14:13
          Lobby paliwowe skutecznie utrudnia wprowadzenie do obiegu różnorodnych
          eksperymentalnych silników których pewnie część by spełniła swoje zadanie.
        • Gość: ae Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: 80.50.68.* 18.09.06, 16:52
          Wodór z węgla? Transmutacja pierwiastków?
      • Gość: piotrsw71 Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: *.it-net.pl 18.09.06, 09:57
        > a energie elektryczna do samochodow oraz wodor z niczego sie bedzie produkowac?

        co do wodoru, to faktycznie z niczego, bo z wody. co ciekawe produktem
        powstającym po spaleniu wodoru jest też woda. oczywiście do tego procesu
        uzyskania wodoru z wody np. drogą elektrolizy jest potrzebna energia
        elektryczna, ale tu sprawę powinny załatwić elektrownie atomowe, które są
        obecnie jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii (poza oczywiście
        elektrowniami wiatrowymi czy wodnymi itp.)
        • frant3 Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla 18.09.06, 10:11
          Najbardziej ekologiczna to jest Zapora Trzech Przełomów w Chinach ;-)
          "Budowa elektrowni [wodnych] znacząco zmienia ekosystem i krajobraz otoczenia. Aby uzyskać wysoki poziom wody, często trzeba zalać ogromne obszary dolin rzek. Wiąże się to z przesiedleniem ludzi mieszkających dotychczas w tym miejscu oraz prawdopodobną zagładą żyjących zwierząt i roślin"
          Źródło: Wiki

          --
          www.frant.tivi.pl
      • el_p Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla 18.09.06, 11:29
        Gość portalu: ja napisał(a):

        > o, sami znawcy sie wypowiadaja. a energie elektryczna do samochodow oraz wodor
        > z
        > niczego sie bedzie produkowac?

        Nie jestem znawca, ale wodor produkuja pewne gatunki glonow, wodorostow czy
        bakterii. Kwestia przygotowania technologii. Byc moze modyfikacje genetyczne
        pozwola nauzyskanie wiekszej wydajnosci. Zawsze to jakis pomysl.
    • Gość: centuria Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: *.dip0.t-ipconnect.de 18.09.06, 11:09
      Nowa technologia wcale nie jest pociecha - wegiel nie nalezy przeciez do
      odnawialnych zloz, i jego poklady sa na wyczerpaniu. czy potrwa to 10 czy 20 lat
      dluzej nie ma to najmniejszego zaczenia. musimy szukac alternatywnych zrodel
      energii - tylko co na to powiedza szejkowie i koncerny motoryzacyjne????
    • Gość: Adam Re: Kit dla ciemnych ludzi IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.09.06, 11:11
      Po pierwsze do tej pory jedynie w czasie II WS Niemcy na niewielka skale
      produkowaly benzyne z wegla, nie sa znane koszty takiego procesu w zadnym
      panstwie nie funkcjonuje taki sposob otrzymywania benzyny i zaden ekspert nie
      jest w stanie sprcyzowac ceny takiego paliwa poza tym ze cena ta bedzie napewno
      duzo wyzsza niz cena benzyny otrzymywanej z metodą naturalna. TO KOLEJNY TANI
      TEKST ZEBY PRZEPCHNAC POMYSLY PEWNEJ GRUPY OBECNYCH POSłOW PIS-u
      • mozdzins Re: Kit dla ciemnych ludzi 18.09.06, 11:20
        Rotfl :)
        ty chyba nie umiesz czytać jednak .....
        • Gość: marianek to prowokator :) IP: *.devs.futuro.pl 18.09.06, 11:27
          przeciez od razu widac ze to prowokator
      • Gość: gregorsamsa jasny czlowieku IP: *.adsl.alicedsl.de 18.09.06, 11:38
        Staraj sie czytac ze zrozumieniem.

        "> Po pierwsze do tej pory jedynie w czasie II WS Niemcy na niewielka skale
        > produkowaly benzyne z wegla, nie sa znane koszty takiego procesu w zadnym
        > panstwie nie funkcjonuje taki sposob otrzymywania benzyny"

        W Afryce Poludniowej od czasow apartaeidu produkuje sie benzyne z wegla.
        Firma Sasol produkujaca paliwa z wegla zaspokaja 30 proc. zapotrzebowania krajowej branzy
        transportowej.
        O tym wszystkim jest mowa w powyzszym artykule. Gdybys go najpierw ze zrozumieniem przeczytal
        przed wydawaniem komentarzy nie zblaznil bys sie wypisywaniem glupot.
        Z PiSem (ktorego tez nie lubie) nie ma to nic wspolnego.
      • bolko_turan RPA produkuje benzyne syntetyczna z wegla 18.09.06, 16:54
        Paliwo syntetyczne jest tansze niz importowana ropa.
    • Gość: ;) Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.09.06, 11:29
      Arabi stracą źródło utrzymania. Szybko zatęsknią za zachodnią cywilizacją
      • johnny-kalesony Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla 18.09.06, 12:06
        Tak jest - i tutaj mamy ten mały, ale jakże cenny haczyk. Powracając do
        zarzuconej "węglowej" technologii CTL, USA i Europa zyskują zarazem dwie korzyści:

        1. Spadek światowych cen ropy ...
        2. ... i w związku z tym - mniejsze zyski oczywiście "pokojowo" nastawionych
        państw arabskich, eksportujących wraz z ropą swoją "religię pokoju". Dodatkowo
        (jako bonus) spora część powietrza uchodzi również z obecnie nadętego,
        rosyjskiego balona.


        Pozdrawiam
        Keep Rockin'
        • borrka1 Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla 27.09.06, 22:40
          johnny-kalesony napisał:

          > Tak jest - i tutaj mamy ten mały, ale jakże cenny haczyk. Powracając do
          > zarzuconej "węglowej" technologii CTL, USA i Europa zyskują zarazem dwie
          korzyś
          > ci:
          >
          > 1. Spadek światowych cen ropy ...
          > 2. ... i w związku z tym - mniejsze zyski oczywiście "pokojowo" nastawionych
          > państw arabskich, eksportujących wraz z ropą swoją "religię pokoju". Dodatkowo
          > (jako bonus) spora część powietrza uchodzi również z obecnie nadętego,
          > rosyjskiego balona.
          >

          zanim z tego balona to powietrze zejdzie ,to najpierw ty sie udusisz weglowym
          smogiem,oprocz tego spojrz na tabelke,kto ma najwieksze zapasy wegla na
          swiecie,wychodzi ze na drugim miejscu po Stanach Zbydlaczonych jest wlasnie
          Rosja,a Polska w tej czolowce sie nie miesci,wiec bedzie musiala kupowac
          benzynke z wegla lub wegiel znowu u ruskich.W kazdym badz razie beda mieli tego
          badziewia w brod aby sprzedawac tym ktorzy nie maja lub za malo maja,chetnych
          nie braknie.Znowu pusciles baka w kalesony,Johnny!
    • roland12 przyszlosc to nie wegiel przerobiony na paliwo do 18.09.06, 12:04
      aut, raczej wegiel dajacy prad, a prad napedzalby auto.Mysle, ze w niedalekiej
      przyszlosci, hybrydowe auta juz robia Japonczycy,bedzie mozna kupic male auto,
      wielkosci VW Polo do jezdzenia po miescie i na dystans do 100 km na prad lub z
      malym dodatkowym silnikiem na rope aby sie "ratowac" jak braknie pradu w
      baterii.To juz by zmniejszylo zuzycie o dobre 50%, bo masa jazdy to jazda w
      miescie albo na krotki dystans, do 100 km dziennie. Dlugotrasowe auta beda
      mialy jakiegos Diesla, ktory zje ok. 3,5 l ON.Potem moze dojda sprawne auta na
      gaz ziemny, LPG to jednak nie jest rozwiazanie na przyszlosc.Potem na pewno
      ktos sprytny, mysle, ze Japonczycy, wymysli jeszcze cos innego i tak, moim
      zdaniem, za ok.20 lat pozegnamy sie calkiem z autem, jakie dzis znamy.Zreszta
      to jest koniecznosc, bo wtedy , za 20 lat cena benzyny bedzie juz pewno
      absolutnie za wysoka dla co najmniej polowy uzytkownikow aut, szczegolnie w
      biedniejszych panstwach o trudnym klimacie, jak np.Polska.
    • Gość: ludek Hutmen teraz zacznie robić paliwo z węgla IP: *.tnp.pl 18.09.06, 12:17
      brawo, nareszcie
    • Gość: ulisse Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: *.pool8288.interbusiness.it 18.09.06, 12:31
      Gość portalu: 964_4_MP napisał(a):

      > dwutlenek wegla nalezy przereagoac z wapniem do weglanu wapnia - albo
      > chemicznie albo w procesach biologicznych.

      Bardzo madrze, tylko zeby otrzymac elementarny wapn (Ca) nalezy "odgazowac" CO2
      ze skaly wapiennej... Jest tylko jedna efektywna droga do redukcji CO2 -
      biopaliwa (fotosynteza), ktora wykorzystuje natura od miliardow lat...
    • Gość: zniechecony Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.09.06, 12:37
      Co za bzdura. Benzyna pozyskiwana z wegla nie jest paliwem przyszlosci! Benzyna
      nadal pozostanie benzyna - zmieni sie jedynie zrodlo jest pozyskiwania. Sam
      pomysl pozyskiwania benzyny z wegla powinien byc pomyslem na przetrwanie okresu
      przejsciowego pomiedzy znalezieniem alternatywnego zrodla energii, a sytuacja
      obecna.
    • Gość: chemik Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: *.chemd.amu.edu.pl 18.09.06, 13:20
      Nie z wapniem (to jest metal) ale tlenkiem lub wodorotlenkiem wapnia. Pytanie
      tylko skąd go wziąść?
    • Gość: liberał Wysokie ceny paliw biorą się z socjalizmu ! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.09.06, 13:29
      Dlaczego w kapitalistycznych stanach byłoby mnie stać na nowe Subaru WRX STi i
      utrzymanie go ,a w Polsce stać mnie jedynie na nową Skodę tdi lub trupa z
      zachodu ? W USA za Audi A4 3.2 quattro plus super wyposażenie
      (BOSE,navi,skóra,xenony,elekt.fotele itd. itp. ) płaci się po dzisiejszym
      kursie 150 000 zł ,a u nas to samo Audi z tym samym wyposażeniem kosztuje 300
      000 zł . Czy naprawdę jesteście zadowoleni z państawa opiekuńczego ,które cały
      czas was okrada nowymi podatkami ? Co z tego macie ? Dziurawe drogi ,gó..ane
      paliwo ,wysokie ceny paliw, wysokie ceny nowych samochodów i drogi serwis z
      gó..anymi mechanikam ,bo lepsi wyjechali do liberalnych krajów za pracą .
      Kiedy z Polski wypi...doli się wszystkich byłych komuchów i socjalistów z lewa
      i prawa ? Dlaczego Polacy głosują na takich buraków ,a później wieją za pracą
      do liberalnych krajów ?

      Za ML 320CDI w USA płaci się 130 000 zł ,a u nas 230 000 zł hehehe . No ale
      mamy socjalizm ,a nie kapitalizm . Jeszcze pop...rdoleni bracia K. straszą
      ludzi liberalizmem . Straszą was dobrobytem i tym że będziecie więcej zarabiać
      i będzie wiecej zależało od was . No ale socjaliści boja się stracić swój
      biedny elektorat ,bo bez biedy by nie istnieli . Na wybory niechodzę ,bo
      wszystkie partie są lewicowe lub popier...lone w Polsce . Więc pozostaje
      emigracja .
    • Gość: xaliemorph krótkowzroczność IP: *.icpnet.pl 18.09.06, 13:36
      Oczywiście polska krótkowzroczność polskich włodarzy, będzie im kazać ładować
      pieniądze w górnicze i rolnicze przywileje zamiast inwestować w nowoczesną
      technologię. O benzynie z węgla od dawna powtarzano, szczególnie iż Niemcy
      wytwarzalią ją podczas II wojny światowej na swoje niecne potrzeby. Jednak to
      pokazało że można. Niestety polscy rządzący są na tyle krótkowzroczni że
      potrafią nakładać tylko podatki, ewentualne zwolnienie nowej technologii jest
      wg. nich niemożliwe ponieważ trzeba biurokratycznie ustalać plan 5 letni, niczym
      za PRL, i tak kończymy jako płatnik brutto, bo wszystkie technologie i surowce
      kupujemy od zachodnich producentów. I dopóki się to nie zmieni, pozostaniemy
      biednym krajem. To samo z biopaliwem. Zwolnić rolników z opłat za biopaliwa, a
      problem z biedą wśród rolników sam zniknie. Będą wiedzieć że im więcej zrobią,
      tym więcej zyskają. No ale nasza gospodarka będzie chyba zawsze centralnie
      planowana co do jednego spinacza, niezależnie od opcji politycznej :/
      • Gość: eee Re: krótkowzroczność IP: *.geant.pl 18.09.06, 16:12
        I to wytwarzali bardzo blisko - bo m.in. w Kędzierzynie.
    • darr.darek jak mały Kazio wyobraża sobie wiązanie CO2 18.09.06, 13:40
      Gość portalu: 964_4_MP napisał(a):
      > dwutlenek wegla nalezy przereagoac z wapniem do weglanu wapnia - albo
      > chemicznie albo w procesach biologicznych.

      Nie ma wolnego wapnia ani tlenku wapnia w przyrodzie - to podstawy wiedzy.
      Aby zdobyć tlenek wapnia (to Twojej reakcji? he, he, he), należy najpierw
      oddzielić od niego grupę weglową poprzez oddzielenie w wysokiej temperaturze
      CO2 do atmosfery.
      Tlenek wapnia można też uzyskać droższy sposób np. z siarcznanu wapnia, a
      odzyskanie siarki, aby nie wypuszczać jej do atmosfery jako SO2 jest pewnie
      SETKI razy droższe niż wartość energi uzyskana ze spalenia węgla do molowego
      odpowiednika CO2.
    • Gość: Lepper do roboty! A z ziemiaków i przenicy nie można zrobić paliwa? IP: 217.153.61.* 18.09.06, 13:50
      Bo podobno na etanolu też się nieźle jeździ :)
      Lepper do roboty!
      • Gość: FreakyMisfit Re: A z ziemiaków i przenicy nie można zrobić pal IP: *.dialog.net.pl 18.09.06, 21:49
        Po etanolu to niektórzy wręcz odlatują, więc jazda to mało powiedziane :)
    • Gość: liberał liberalny Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.09.06, 14:04
      "Jednak według "Money Week" najnowsza ustawa Highway Act zapewnia dotację w
      wysokości 21 dolarów za każdą baryłkę ropy wyprodukowanej w technologii CTL"

      Nie no, skandal!!!!
      Donald tusk Powinien to oprotestować - gdzie liberalizm i wolny rynek, do
      jasnej ciasnej!!
    • Gość: Dr-Wiktor-Traktor >>> Widzę że trzeba uporządkować wiedzę IP: 150.254.85.* 18.09.06, 14:27
      Zacznijmy od gupot wypisanych tutaj:
      - spirytus nie jest węglowodorem (w domyśle czysty spirytus) jest alkoholem -
      to jednak nie to samo
      - Ca(wapń) + CO2 w ŻADEN sposób nie dadzą CaCO3 Conajwyżej CaO ale żeby go
      otrzymać należy rozłożyć CaCO3 (najwieksze źródło wapnia w przyrodzie) a więc
      bzdura!!!


      Teraz kilka istotnych faktów których zabrakło w gazecie:
      - benzyna otrzymywana na drodze CTL nigdy (podkreślam NIGDY!)nie będzie miała
      tak dobrych własności jak benzyna otrzymywana z ropy. Oczywiśćie ogromnym
      nakładem energetycznym da się ale koszt byłby kosmiczny. Tak więc żywotność
      silników ulegnie skróceniu...
      - w dodatku węgiel jest bogatszy w związku siarki i azotu organicznego, więc
      jesli taka benzyna nie bedzie oczyszczana to źle wróżę klimatowi na Ziemi. A
      jesli zaczniemy oczyszczać (są rewelacyjne juz katalizatory) to koszt jednak
      bedzie wyższy
      - powiedzmy sobie szczerze silniki benzynowe nie dorównanja mocą i
      efektywnością dieslom (co jest jakimś ratunkiem w kwestii kosztów produkcji)a z
      drugiej strony znowu normy ekologiczne dla diesli są jednak inne.
      -nie wiem czemu nie podejmuje sie prób wdrożenia methanolu jako paliwa.
      Efektywnośc porównywalna z benzyną...
      - nie mylić silników elektrycznych i na ogniwa paliwowe. Silnik elektryczny w
      założeniu napęd pobierający energię z baterii (coś jak komórka, laptop) i z
      analogiczną możliwością doładowywania. Silniki na ogniwa paliwowe pobierają
      wodór który w procesie utleniania się (łaczy się przy tym z tlenem dając wodę
      jako "spaliny") przekazuje elektrony (to własnie ruch tych elektronów jest
      prądem elektrycznym napędzającym pojazd)
      -otrzymywanie wodoru: obecnie na skale przemysłową jest kilka: z węglowodorów
      (ropa, gaz) no ale wiadomo że bez sensu jak sie ropa i gaz skończą.
      Katalityczne zgazowywanie węgla w obecności pary wodnej C+H2O->CO+H2 powstaje
      tzw gaz syntezowy. Kolejna metoda to katalityczna konwersja alkoholi
      (metanol,etanol) również w gaz syntezowy (alkohole mozna uzyskac na drodze
      fermentacji roslin a wiec źródło nieograniczone). Ostatnio opracowano również
      dosyć ciekawą metode katalitycznego rozkładu metanu: CH4->C+2H2. Dodam również
      ze istnieje szereg alternatywnych metod. Wymienie tylko dwie: niektóre bakterie
      na pożywce organicznej (biomasa) potrafią wydzielać wodór jako produkt ich
      metabolizmu, fotokatalityczny rozkład wody na tlen i wodór (dla tych co nie
      zrozumieli to: rozkład wody pod wpływam promieniowania świetlnego w obecności
      katalizatora)
      - Giganci naftowi tak naprawde mają juz od wielu lat opracowane (a w tej chwili
      udoskonalane) tchnologie alternatywne, tylko że dopóki jest ropa i gaz to oni
      nie mają interesu w tym by dzielic sie swoją wiedzą. A później jak już paliwa
      kopalne się będą kończyć to wyskoczy "diabeł z pudełka"

      Pozdrawiam
      • Gość: jasiu Re: >>> Widzę że trzeba uporządkować IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.09.06, 17:00
        > - Giganci naftowi tak naprawde mają juz od wielu lat opracowane (a w tej chwili
        > udoskonalane) tchnologie alternatywne, tylko że dopóki jest ropa i gaz to oni
        > nie mają interesu w tym by dzielic sie swoją wiedzą. A później jak już paliwa
        > kopalne się będą kończyć to wyskoczy "diabeł z pudełka"
        >

        Oby mieli, nich nawet trzymają sobie to w tajemnicy jeszcze kilka lat.
        Ale obawiam się, że jednak to tylko mrzonki i za kilka może kilkanaście lat może
        być niezły "gnój".
        Tak czy owak powinniśmy doczekać ciekawych czasów - albo ogólnoświatowego
        kryzysu albo przełom technologicznego.
      • wtl Dzięki za uporządkowanie :-) 20.09.06, 01:35
        Trochę mi się dzięki temu poukładało :-)
        Pozdrawiam
    • Gość: ae Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: 80.50.68.* 18.09.06, 16:49
      Nie chce sie tu wymądrzać, ale wapno w przyrodzie nie wystepuje w postaci CaO, a
      w własnie w postaci weglanu wapnia. Aby wytworzyć wapno, trzeba dostarczyć
      energie w postaci ciepła, by uzyskac CaO, a CO2 z tego procesu ulatnia sie w
      powietrze. Wynika z tego, że twoja metoda jest do niczego, gdyż emisja dwutlenku
      wegla byłaby jeszcze wyższa - emisja w procesie dekarbonizacji wapna + emisja
      powstająca przy wytwarzaniu ciepła do tego procesu. Nawet zakładając , ze proces
      wiązania CO2 z CaO2 jest enrgetycznie dodatni, to i tak nie ma urzadzeń w 100%
      sprawnych energetycznie. I wogóle wychodzi z tego jakaś bzdura.
      • Gość: cougnight Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: *.icpnet.pl 18.09.06, 17:03
        Tak naprawdę, przynajmniej chwilowo nie mam pomysłu na skuteczne i tanie
        wiązanie CO2,ale istnieje nieco humorystyczna możliwość. Jak wiemy węgiel
        wydobywa się też z kopalni odkrywkowych. Po tychże kopalniach pozostają często
        głębokie wykopy nijak nadające się do zwykłej hodowli ryb itd itp ze względu na
        kompletnie inny odczyn wody na skutek rozpuszczania substancji w skale płonnej.
        Może wobec tego spróbować zalać te zagłębienia wodne, skutecznie je zaglonić, i
        wpompowywać CO2 do tychże zbiorników. Może by powstało coś na kształt
        przyśpieszonego zarastania jeziora?
    • Gość: mature & young co. Opatentowałem samochód na moje pierdy . Po IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.09.06, 17:22
      prostu się wsiada i pierdzi w fotel ,a samochód się napedza .
      • borrka1 Re: Opatentowałem samochód na moje pierdy . Po 27.09.06, 22:45
        Gość portalu: mature & young co. napisał(a):

        > prostu się wsiada i pierdzi w fotel ,a samochód się napedza .


        tym fotelem sie napedza?(napelnionym twoimi bzdzinami)
        Pewnie albo bardzo malo jezdzisz,albo bardzo duzo bzdzisz ,w kazdym
        przypadku,szerokiej ,pachnacej drogi!
    • Gość: pops Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: 130.226.192.* 18.09.06, 17:59
      w polsce wazniejsze jest lobby gornikow niz ekologia. CTL to zabojstowo dla
      srodowikska - dwukrotnie wieksza emiscja CO2 w porownaniu do tradycyjnych
      paliw, ktore i tak zasyfily nam srodowisko w wystarczajacym stopniu; UE stara
      sie promowac biopaliwa, a my w polsce zrobimy sobie zuplenie cos odwrotengo.
      BRAWO jest to najgorszy pomysl od lat, szkoda ze nie wiem komu pogratulowac...
    • Gość: ahaa Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: *.gprsbal.plusgsm.pl 18.09.06, 20:44
      czas najwyzszy odejsc od prymitywnych silnikow na rope i pochodne
      na korzysc jakiejs innej technologii, niech sobie GE tego smroda buduje gdzie indziej.
    • Gość: Sears Po co piszecie te bzdury,a paliwo wodorowe jest ju IP: *.nap.wideopenwest.com 18.09.06, 22:14
      Juz gotowe i silniki do paliwa wodorowego sa dopracowane do perfekcji...Tylko
      ze bush ma wielkie pola naftowe i strzymuje ta technologie...ale poczekamy
      jeszcze 3 lata i bedzie juz inne paliwo...zreszta samochody na paliwo wodorowe
      juz w Californi sa wprowadzane przez Arnolda Shwarcenegera i Hillary
      Clinton...za wielkie pieniadze ida na wstrzymywanie technologii paliw
      wodorowych...bo jest kasa z bezyny...ale to nie bedzie wiecznie trwalo i
      ominie sie tez arabow...a autor napisal bzdure o weglu bo malo wie a chcial
      cos napisac...teraz napisze ze z owsa bedzie paliwo...he.
      • Gość: . Re: Po co piszecie te bzdury,a paliwo wodorowe je IP: *.promax.media.pl 28.09.06, 17:43

        Niestety, ale z wodorem nie wyszlo


        ___U.S.__Department__of__Energy___

        "In other words, today’s technologies do not appear practically viable. Because
        of the need for unpredictable inventions in fuel cells, as well as viable means
        for on-board hydrogen storage, the introduction of commercial hydrogen vehicles
        cannot be predicted."
        www.netl.doe.gov/publications/others/pdf/Oil_Peaking_NETL.pdf


    • Gość: POLSKA Re: Paliwo przyszłości - benzyna z węgla IP: 83.168.97.* 19.05.08, 10:00
      TO KLAMSTWO AMERYKANOW ZE USA MA NAJWIEKSZE NA SWIECIE ZLOZA WEGLA KAMIENNEGO W
      ILOSCI 268 MILIARDOW TON. ROSJA MA 230 MILIARDOW TON WEGLA.POLSKA OFICJALNIE MA
      TYLKO 125 MILIARDOW TON WEGLA. SA TO DANE OFICJALNE ZANIZONE NIEOFICJALNIE
      POLSKIE ZASOBY SUROWCOWE WEGLA ZNAJDUJACE SIE W OBREBIE GORNOSLASKIEGO ZAGLEBIA
      WYDOBYWCZEGO.WYNOSZA NIE 125 MILIARDOW TON TYLKO 680 MILIARDOW TOM. POLSKA MA
      WSZYSTKIE KRYTERIA ABY STAC SIE PREZNIE ROZWIJAJACA POTEGA
      GOSPODARCZA.AMERYKANIE MIMO ZE JEST MOCARSTWEM POSIADJA TYLKO 260 MILIARDOW TON
      WEGLA PRZY POTEDZE NIEWYOBRAZALNEJ GORNEGO SLASKA I 680 MILIARDO TON WEGLA.USA
      NIEMA NAJWIEKSZEGO OSRODKA GOSPODARCZEGO I WYDOBYWCZEGO NA SWIECIE CZYLI GORNEGO
      SLASKA CZYLI GOP.
      NIEMCY POSIADJAC GORNY SLASK SZYBKO STALY SIE POTEGA GOSPODARCXZA O
      NIEWYOBRAZALNEJ MOCY PRZYKLAD PRUS WEIMAROWSKIEJ RZESZY CZY HILEROWSKIEJ
      RZESZY.NIEMCY BYLI MADRYM NARODEM ICH POLITYCY NIE SPRZEDALI NIEMIEC PONIEWAZ
      NIEMCY SA PROTESTANCKIE A POLSKA AKATOLICKA.TO CHYBA WYZNANIE SPRAWIA ZE POLSKA
      JEST KRAJEM NEDZY ALE KATOLICKIM.
      HASLO POLITYKOW POLSKICH : KTO K... NIE JEST Z NAMI TEN JEST PRZECIWKO NAM I
      DRUGIE HASO HIERARCHOW KOSCIOLA KATOLICKIEGO: NIEWAZNE CZY POLSA JEST BIEDNA CZY
      BOGATA TO NIE JEST WAZNE WAZNE ZE JEST KATOLICKA.I TO SIE LICZY.AMERYKANIE I
      CHINCZYCY WLASNIE WDRAZAJA
      PROGRAM BUDOWY WIELU FABRYK BENZYNY SYNTETYCZNEJ. CHINY PLANUJA DO 2010
      WYBUDOWAC 27 ZAKLADOW SYNTEZY PALIW CIEKLYCH Z WEGLA.AMERYKANIE ROWNIEZ PLANUJA
      BUDOWE KILKU FABRYK BENZYNY. A RZECZYPOSPOLIYA W TEJ KWESTII NIC POLSCY POLITYCY
      NIE ROBIA.WSZYSTKO STOJI.W POLSCE NIGDY SIE NIE UDA ZREALIZOWAC ODBUDOWY POTEGI
      GOSPODARCZEJ SLASKA GORNEGO
      I BUDOWY WIELU FABRYK BENZYNY SYNTETYCZNEJ.ZBYT DUZO KASY DOSTAJE SLD
      PIS PLATFORMA PSL LPR I RESZTA ZEBY TY COS MOZNA BYLO. OD ROZNYCH PANSTW I
      MOCARSTW EUROPEJSKICH I SWIATOWYCH. TU NIGDY NIC NIE DA SIE ZORGANIZOWAC.CHNIY I
      USA BUDUJA MOCARSTWA W SWOICH KRAJACH A CO SIE W TYM CZASIE DZIEJE W POLSCE.
      WIADOMO.RZADZI OJCIEC DYREKTOR I JEGO NOWE MAYBACHY NOWE STARE LODZIE NOWE
      POSIADOSCI NOWE INTERESY OJCA DYREKTORA.CHINY ROSJA I USA ZADNYCH OJCOW
      DYREKTOROW NIE MAJA.WSZYSCY POLACY ROBIA NA OJCA DYREKTORA. OJCIEC DYREKTOR
      DOSTAJE SPORO PIENIEDZY ALE SWIEZYCH BANKNOCKOW W DUZYCH PLIKACH ALE OD
      WARTKANU.BENEK CZYLI PAPIEZ I INTERESY WARYKANU IDA ELEGABCKO. COROK WATYKAN
      WYSSYSA Z PANSTWA POLSKIEGO 2 MILIARDY ZLOTYCH ROCZNIE.NAWET WIECEJ OKOLO 3
      MILIARDOW ZLOTYCH. I CO TU SIE DZIWIC ZE W POLSCE BUDZET JEST DZIURAWY I
      NIESTABILNY.MAMY OJCA DYREKTORA. CHINY ROSJA IUSA OJCA DYREKTORA NIE POSIADAJA W
      SWOICH SZEREGACH I BUDUJA DOBROBYT SWOICH NIESZKANCOW POPRZEZ SRWORZENIE ZE
      SWOICH TERYTORUOW IMPERIOW. W POLSCE ISTNIEJE IMPERIUM ALE TYLKO OJCA RYDZYKA.
      RESZTA PASZLA WON.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka