Dodaj do ulubionych

Najstarsze skały wulkaniczne świata

IP: *.expocentres.pl 03.12.02, 20:44
Bzdura! Wielki Jechowa stworzył świar 5 tyś lat temu i basta!!!
Obserwuj wątek
    • Gość: He He No dobrze - może i Jehowa - ale nie jestem pewien... IP: *.expocentres.pl 03.12.02, 20:45
      • Gość: +++IGNORANT Rzeczywiście bardzo stare... IP: *.dialog.net.pl / *.wroclaw.dialog.net.pl 03.12.02, 21:21
        Sława!

        One chyba pochodzą z okresu gdy zastygała skorupa ziemska..?

        Ale zadziwiające, że zaraz potem pojawiło się życie...

        Pozdrawiam!

        Ignorant
        +++
        • Gość: geolog Re: Rzeczywiście bardzo stare... IP: *.poznan.sdi.tpnet.pl 04.12.02, 09:07
          Szanowny Ignorancie,
          Nie uwzględniasz poglądu o pochodzeniu planet układu słonecznego, według
          którego Ziemia powstała w wyniku koncentracji zimnego pyłu kosmicznego.
        • Gość: geolog Re: Rzeczywiście bardzo stare... IP: *.poznan.sdi.tpnet.pl 04.12.02, 15:14
          Określenie wieku najstarszych skał wulkanicznych ma znaczenie dla wyjaśnienia
          ewolucji Ziemi w pierwszym okresie jej istnienia. Przyjmuje się, że wiek Ziemi
          wynosi 4,6 mld lat. Jeśli przyjąć, według cytowanych badań, wiek najstarzych
          skał wulkanicznych na 3,7-3,8 mld. lat, to 800 mln. lat trwało formowanie się
          planety Ziemia z zimnej materii gazowo-pyłowej (temperatura 4K).
          Początkowo była to zimna planeta bez atmosfery i wód powierzchniowych, trochę
          podobna do dzisiejszego Księżyca. W miarę upływu czasu następował dalszy wzrost
          masy Ziemi, głównie przez opad meteorytów. Punktem krytycznym w ewolucji Ziemi,
          od którego rozpoczęła się aktywność sejsmiczna i wulkanizm, było utworzenie się
          gorącego jądra planety.
          Dygresja: Istotnym elementem procesów wulkanicznych jest nie tylko powolna
          krystalizacja skał w intruzjach podziemnych lub powierzchniowy wypływ lawy,
          lecz rówież emanacja gazów (fumarole, mofety) i wypływ wód termalnych (gejzery,
          termalne źródła solankowe). Składnikami gazów wulkanicznych jest para wodna,
          związki siarki, tlenki węgla i azotu, a także węglowodory i metale ciężkie.
          Dopiero więc w wyniku procesów wulkanicznych pojawiła się atmosfera, składająca
          się głównie z dwutlenku węgla, a na powierzchni Ziemi pojawiła się woda
          juwenilna. Pierwszy okres w ewolucji Ziemi, nazywany erą azoiczną (bez śladów
          życia) kończy się około 3,5 mld lat temu.
          Pierwszymi formami życia, powstałymi w utworzonych zbiornikach wody
          powierzchniowej, były organizmy jednokomórkowe, bez wykształconego jądra
          komórkowego (protokarionty) - wirusy, bakterie i sinice.
          Opis scenariusza powstawania Ziemi, zakończony odnotowaniem faktu pojawienia
          się życia, kończę konstatacją H.A.Becquerela: "Życia nie można sobie wyobrazić
          bez Stwórcy".
          Pozdrowienia dla młodych odkrywców
          • Gość: Tomasz Re: Rzeczywiście bardzo stare... IP: *.ibch.poznan.pl 04.12.02, 17:04
            Gość portalu: geolog napisał(a):

            > Określenie wieku najstarszych skał wulkanicznych ma znaczenie dla wyjaśnienia
            > ewolucji Ziemi w pierwszym okresie jej istnienia. Przyjmuje się, że wiek Ziemi
            > wynosi 4,6 mld lat. Jeśli przyjąć, według cytowanych badań, wiek najstarzych
            > skał wulkanicznych na 3,7-3,8 mld. lat, to 800 mln. lat trwało formowanie się
            > planety Ziemia z zimnej materii gazowo-pyłowej (temperatura 4K).
            > Początkowo była to zimna planeta bez atmosfery i wód powierzchniowych, trochę
            > podobna do dzisiejszego Księżyca. W miarę upływu czasu następował dalszy wzrost
            >
            > masy Ziemi, głównie przez opad meteorytów. Punktem krytycznym w ewolucji Ziemi,
            >
            > od którego rozpoczęła się aktywność sejsmiczna i wulkanizm, było utworzenie się
            >
            > gorącego jądra planety.
            > Dygresja: Istotnym elementem procesów wulkanicznych jest nie tylko powolna
            > krystalizacja skał w intruzjach podziemnych lub powierzchniowy wypływ lawy,
            > lecz rówież emanacja gazów (fumarole, mofety) i wypływ wód termalnych (gejzery,
            >
            > termalne źródła solankowe). Składnikami gazów wulkanicznych jest para wodna,
            > związki siarki, tlenki węgla i azotu, a także węglowodory i metale ciężkie.
            > Dopiero więc w wyniku procesów wulkanicznych pojawiła się atmosfera, składająca
            >
            > się głównie z dwutlenku węgla, a na powierzchni Ziemi pojawiła się woda
            > juwenilna. Pierwszy okres w ewolucji Ziemi, nazywany erą azoiczną (bez śladów
            > życia) kończy się około 3,5 mld lat temu.
            > Pierwszymi formami życia, powstałymi w utworzonych zbiornikach wody
            > powierzchniowej, były organizmy jednokomórkowe, bez wykształconego jądra
            > komórkowego (protokarionty) - wirusy, bakterie i sinice.
            > Opis scenariusza powstawania Ziemi, zakończony odnotowaniem faktu pojawienia
            > się życia, kończę konstatacją H.A.Becquerela: "Życia nie można sobie wyobrazić
            > bez Stwórcy".
            > Pozdrowienia dla młodych odkrywców

            Życie jest nieco "starsze"- 3.8-3.9 mld lat. Najstarsze skały (ale nie wulkaniczne) datuje się na 4.5 mld lat,
            i na tej podstawie okresla się wiek Ziemi.
          • Gość: +++IGNORANT Światła teoria zimno-pyłowa, ale kto i kiedy... IP: *.dialog.net.pl / *.wroclaw.dialog.net.pl 05.12.02, 15:50
            Słąwa!

            Ale kto i kiedy przetopił ten pył w lite skały...
            I skąd wziął się wulkanizm..?

            Pozatem wtedy Ziemia kurczyłby się sie jak zmniejsza się objętość topionego
            pyłu, zużla, albo nawet sera...

            Rozumiem, że tak działo sie tylko na planetach...

            Ale skąd pojedycze lite kamienie w kosmosie?

            Pozdrawiam!

            Ignorant
            +++
    • Gość: Jacek Jehowa IP: 213.207.131.* 04.12.02, 10:13
      Ha ha ha. Zapomniales ze najpierw stworzyl ziemie, a dopiero
      nastepnego dnia slonce i gwiazdy, w zwiazku z czym pierwszy
      dzien mogl trwac dowolnie dlugo z powodu braku slonca. Ha ha.
    • Gość: drugi Re: Najstarsze skały wulkaniczne świata IP: *.man.poznan.pl 04.12.02, 12:29
      Jehowa? Możliwe - byłem wtedy w klopie.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka