Dodaj do ulubionych

Nowości 2011 roku

27.11.10, 13:21
wydawnictwo Czarna owca prezentuje swoje nowości na przeszly rok

najpierw znani:

Liza Marklund - Czerwony wilk - czerwiec 2011
- Testament Nobla - wrzesień 2011

Camilla Lackberg
- Niemiecki bękart - luty 2011
- Syrenka - czerwiec 2011

Ake Edwardson
- Wołanie z oddali - marzec 2011
- Słońce i cień - wrzesień 2011

Hakan Nesser (dawno już nie wydawany)
- Człowiek bez psa - marzec 2011
- Całkiem inna historia - sierpień 2011
- Historia pana Ross - listopad 2011

teraz nowi:

Leif GW Persson
- W innym czasie w innym życiu - luty 2011 (II cz. trylogii)
- Swobodny upadek, jak we śnie - maj 2011 (III cz. jw.)

Jens Hovsgaard (dziennikarz śledczy)
- Siódmy dzień - styczeń 2011

Hans Rosenfeldt (dramaturg) i Michael Hjorth (producent tv)
- Ciemne sekrety - kwiecień 2011

wygląda to bardzo ciekawiesmile
a teraz poprosimy znajomych z Północy o skomentowanie/zachęcenie/skrytykowanie powyższych pozycji smile
Obserwuj wątek
    • beatanu Re: Nowości 2011 roku 27.11.10, 13:44
      Wywołana do tablicy mówię tak:
      nie moim zadaniem jest odwodzenie kogokolwiek od czytania szwedzkich kryminałów, gustów się nie dyskutuje i tak dalej. Nie czytałam wszystkich tych książek, niektórych pisarzy cenię mniej, innych bardziej... Od początku podobały mi się powieści Edwardsona, choć ostatniej ("Ostatnia zima"), przyznam, nie zmogłam, nastąpiło chyba zmęczenie materiału.

Bardzo jestem ciekawa ostatniej z głośnych nowości, pary Rosenfeldt & Hjort, podobno świetna, a ja ciągle mam inne rzeczy do czytania. Postaram się nadrobić.

Od siebie dodam, że już w styczniu powraca Rebeka Martinsson, cieszę się bardzo, że kolejne powieści Åsy Larsson (tej od "Burzy z krańców ziemi") będą wydawane kolejno i starannie. smile
      • negev56 Re: Nowości 2011 roku 27.11.10, 14:15
        beatanu napisała:

> Od siebie dodam, że już w styczniu powraca Rebeka Martinsson, cieszę się bardzo
        > , że kolejne powieści Åsy Larsson (tej od "Burzy z krańców ziemi") będą w
        > ydawane kolejno i starannie. smile
        Nareszcie smile, ale się cieszę. I dobrze, że kolejno, bo że starannie, to z pewnością zasługa Beatanu smile.
          • cynamoon6 Re: Nowości 2011 roku 27.11.10, 23:35
            Mnie z wymienionych cieszy Edwardson, Asa Larsson i Hakan Nesser.

Ale widziałam ze na stronie Czarnego sa tez zapowiedzi jakichś nowych autorów, po kilka tytułów:
            Kjell Ola Dahl
            Matti Rönkä
            Thomas Enger

• taclem Re: Nowości 2011 roku 27.12.10, 17:20
              Kjell Ola Dahl to już właściwie klasyk, facet napisał jak dotąd dziesięć powieści i mówi się, że nie na darmo ma dyplom z psychologii wink Za to Rönkä to chyba obecnie najlepszy towar eksportowy z literatury fińskiej. Sprzedaje się lepiej niż nowe powieści Lehtolainen.
    • opty2 Re: Nowości 2011 roku 28.11.10, 09:15
      faktycznie o książce Rosenfeldta/Hjortha (Ciemne sekrety) piszą, że to najbardziej sensacyjny literacki debiut 2010 roku w Szwecji (już o kilku tak pisali, czyż nie?)
      i będzie to pierwsza z serii pozycja (no no)
      bohaterem jest Sebastian Bergman policyjny psycholog i profiler, jeden z najlepszych ekspertów od seryjnych morderstw, który po tragicznej śmierci żony i córki (skąd my to znamy?) wycofał się całkowicie z pracy, jest emocjonalnie odcięty od świata, nieco zdegenerowany(?) i powrócił do seksualnego nałogu
      podoba Wam się?

to koniec świata, że Asa Larsson zostanie wydana i to od początku smile
      kto to wydaje? które to wydawnictwo tak nam się przysłuzyło ???
        • opty2 Re: Nowości 2011 roku 30.11.10, 12:58
          beatanu napisała:
          >
          > Wydawnictwo Literackie

aaaa to chyba będzie debiut w tym względzie,
          jednym slowem: wszystkie kryminaly skandynawskie na stól, a raczej na rynek
          niemniej należą się szczególne podziękowania dla Wydawnictwa Literackiego
          za odwagę smile

• beatanu Re: Nowości 2011 roku 30.11.10, 13:21
            opty2 napisała:

> niemniej należą się szczególne podziękowania dla Wydawnictwa Literackiego
            > ]
            > za odwagę smile

Tu mnie zaciekawiłaś. W jakim sensie WL wykazuje się odwagą?
            • opty2 Re: Nowości 2011 roku 30.11.10, 18:02
              czyż nie od dawna zabiega się o wydanie książek Asy (wiadomo kto smile ?
              ale do tej pory nie bylo odważnego wydawnictwa, które postawiloby na nią,
              (myślę, że to wlaśnie o to chodzi, każdy chce wydawać pewniaka)
      • beatanu Re: Nowości 2011 roku 01.12.10, 15:43
        I będzie tak, jak we Francji, gdzie ponoć każde szanujące się wydawnictwo ma "swojego" pisarza kryminalnego ze Skandynawii. Francuzi oszaleli na punkcie Stiega Larssona i nadrabiają wieloletnie zaległości w tłumaczeniu literatury szwedzkiej, wygląda na to, że w Polsce jest ten sam trend; mam tylko taką cichą nadzieję, że nie skończy się na literaturze popularnej. smile
        • negev56 Re: Nowości 2011 roku 01.12.10, 17:49
          Marzec - Kołysanka dla mordercy – Mariusz Czubaj
          Kwiecień - 206 kości – Kathy Reichs
          Maj - Dom sióstr – Charlotte Link
          Maj - Powrót nauczyciela tańca – Henning Mankell
            • andaba Re: Nowości 2011 roku 11.12.10, 23:33
              anetapzn napisała:

> negev56 napisała:
              >
              > > Maj - Dom sióstr – Charlotte Link
              >
              > A to to nie nowośćsmile, a szkoda, myślałam, że coś nowego p. Link sie ukaże.

A warte przeczytania? Jak nie nowośc to przynajmniej jest szanasa na więcej opinii smile
              Po ostatniej sie troche zniechęciłam, więc wolę popytać.
          • januanio Re: Nowości 2011 roku 03.12.10, 15:09
            negev56 napisała:

> Kwiecień - 206 kości – Kathy Reichs

>

tak się zastanawiałem kto przejmnie Kathy Reichs, Padło na Sonia draga, tylko że 206 kości to część 12, a jeszcze ósma część czeka w kolejce
        • jeepwdyzlu Re: Nowości 2011 roku 03.12.10, 10:29
          I będzie tak, jak we Francji, gdzie ponoć każde szanujące się wydawnictwo ma "swojego" pisarza kryminalnego ze Skandynawii. Francuzi oszaleli na punkcie Stiega Larssona i nadrabiają wieloletnie zaległości w tłumaczeniu literatury szwedzkiej, wygląda na to, że w Polsce jest ten sam trend; mam tylko taką cichą nadzieję, że nie skończy się na literaturze popularnej.
          -------------
          skończy się
          Larsson i Mankell są na wysokim poziomie
          Reszta - to popłuczyny..
          Włącznie z Kaletoftem i Lackberg.
          Moda na "skandynawskich" pisarzy jest pochodną przedwczesnej śmierci Larsona. Niestety - nie ma następców..
          Dlatego jak wybuchła - tak zgaśnie..
          Pozdrawiam
          jeep
          • amelius Re: Nowości 2011 roku 08.12.10, 18:37
            negev56 napisała:

Maj - Powrót nauczyciela tańca – Henning Mankell

Przeczytałem krótkie streszczenie tej powieści Mankella i okazuje się, że jej głównym bohaterem jest policjant Stefan Lindman. Tak samo nazywał się jeden z policjantów - współpracowników Kurta Wallandera w pierwszym sezonie szwedzkiego serialu. Ciekawy zabieg; szkoda, że nie może to być pomost pomiędzy dwoma światami kryminałów, bo przecież Stefan Lindman popełnił w ostatnim odcinku sezonu samobójstwo.

Swoją drogą ciekawiło mnie, co się stało z Lindą, bo w drugim sezonie już nie występowała i nie wyjaśniono jej nieobecności (rzecz jasna fabularnej, bo aktorka grająca Lindę niestety także odebrała sobie życie). Wczoraj obejrzałem sobie zaległy ostatni odcinek drugiego sezonu i bardzo żałuję, że się skończył. Bo chyba trzeciej serii już nie będzie?
            • siostra_pelagia Re: Nowości 2011 roku 08.12.10, 19:00
              Dziękuję bardzo za powiadomienie, co stało się ze Stefanem Lindmanem w ostatnim odcinku sezonu pierwszego.
              Czy jest jakaś siła, która powstrzymałaby szanownych forumowiczów od zdradzania treści oglądanych seriali i psucia innym radości z oglądania?!
              • amelius Re: Nowości 2011 roku 08.12.10, 20:02
                Rany boskie, bardzo przepraszam, nawet o tym nie pomyślałem, zagalopowałem się, mea cupla. Ciężki grzech popełniłem, sam nienawidzę jak ktoś zdradza mi zakończenie albo inne ważne elementy fabuły. Pójdę się jakoś ukarać. Ale chcę Cię zapewnić, siostro pelagio, że nawet z tą informacją serial ogląda się świetnie, cały serial, ale także ten ostatni odcinek, bo do końca nie wiadomo jak do tego dojdzie.
              • linka.raz Stefan 08.12.10, 22:02
                Siostro Pelagio kochana, ale w telewizorze śmierć Stefana była już dobre półtora roku temu - jak Ty to przeoczyłaś?!smile
                • siostra_pelagia Re: Stefan 09.12.10, 08:25
                  Bo ja nie mam telewizorasmile
                  Wszystko oglądam sobie z opóźnieniem, albo z sieci albo kupuję boxa. I stąd ta przepaść cywilizacyjna między mną a resztą światasmile
                  • linka.raz Re: Stefan 09.12.10, 11:28
                    siostra_pelagia napisała:

> Bo ja nie mam telewizorasmile
                    > Wszystko oglądam sobie z opóźnieniem, albo z sieci albo kupuję boxa. I stąd ta
                    > przepaść cywilizacyjna między mną a resztą światasmile

A bo ja mam telewizor tylko po to, żeby go sobie raz na jakiś czas włączyć na ""Wallandera"smile
            • taclem Re: Nowości 2011 roku 27.12.10, 17:13
              > Przeczytałem krótkie streszczenie tej powieści Mankella i okazuje się, że jej g
              > łównym bohaterem jest policjant Stefan Lindman.

Nie rozumiem problemu. Danslärarens återkomst to powieść z 2000 roku, serial powstawał od 2005. Powieść opowiada o losach Stefana przed pojawieniem się w Ystad.
          • taclem Re: Nowości 2011 roku 27.12.10, 17:25
            > Larsson i Mankell są na wysokim poziomie
            > Reszta - to popłuczyny..

Oczywiście przeczytałeś wszystkie w oryginale i wiesz co piszesz, prawda? No ale jeżeli uważasz, że Larsson, to literatura na wysokim poziomie... Jak dla mnie, to on nie dorasta do pięt takiemu Johanowi Theorinowi (mówię o kwestach literackich), pod względem akcji to właściwie Nesbo jest o wiele ciekawszy. W sumie Larssona, gdyby nie fenomenalne wyczucie koniunktury społecznej, które jest chyba największym atutem jego pisarstwa, trzeba by umieścić w jednym rzędzie z Kallentoftem. Czyli jednak wyżej niż Lackberg, tu przyznam rację wink
            Moda na skandynawskie kryminały jeszcze długo się nie skończy, bo oliwy do ognia doleją wkrótce amerykańskie ekranizacje Larssona.
    • negev56 Re: Nowości 2011 roku 16.12.10, 21:52
      Ślepa Bogini – Anne Holt, to pierwszy tom cyklu o Hanne Wilhelmsen, śledczej z Komendy Okręgowej Policji w Oslo, „obdarzonej intuicją, jaką posiada tylko jeden na stu policjantów”.
      Nie ufam obdarzonym aż taką intuicją, bo zaczyna pachnieć siarką.
    • zorija Re: Nowości 2011 roku 25.12.10, 08:44
      Co do Anny Holt to moja siostra, która wyszła za Norwega i mieszka pod Oslo, zna tę serię. Mówi, że te książki są tak smutne i dołujące że lepiej ich nie czytać.
      • opty2 Zorija :) 26.12.10, 12:01
        skandynawowie juz nas przyzwyczaili do dołujących lektur, więc wszystko ok.

a możesz się dowiedzieć, czy ta wcześniejsza seria jest lepsza od tej późniejszej?
        bo się zastanawiamy czy kupować smile
        • zorija Re: Zorija :) 26.12.10, 15:19
          Siostra tej drugiej serii w ogóle nie zna, W ogóle ponoć w Norwegii na te wcześniejsze książki łatwiej trafić i bardziej znane są czyli chyba bardziej się podobająwink
          • cynamoon6 Re: Zorija :) 28.12.10, 00:06
            Logicznie, to ta seria z Hanne Wilhelmsen powinna byc starsza od Inger Johanne i Stubo. Pamietam, ze Hanne pojawia sie w Wyborze pani prezydent. To do niej ucieka Jnger Johanne gdy odchodzi (na chwię) od Ingvara.
            Hanne jest tam starsza kobietą, w dodatku o ile pamietam na wozku inwalidzkim. I napomkniete jest o jej legendarnej pracy w policji...
            Chyba, że autorka dopisala te serie pozniej, cofnąwszy się w czasie.
    • taclem Re: Nowości 2011 roku 27.12.10, 17:17
      Wielu z tych autorów po prostu powinno być wydanych. Lackberg moim zdaniem z powieści na powieść pisała lepiej, ale... mam wrażenie, że w Szwecji jest już chyba przesyt.
      Cieszy mnie Edwardson i Nesser, choć w jego przypadku wolałbym, aby skoncentrowano się na serii o Van Vetereenie. O Hovsgaardzie słyszałem wiele dobrego i mamy jakieś jego książki, ale nie wiem o nim za wiele, z Duńczyków czekam za to na Elsbeth Egholm, jej druga w Polsce powieść powinna też wyjść w I kwartale 2011.
      Co do Perssona, czekam na jego starsze powieści.
      • aka10 Re: Nowości 2011 roku 16.01.11, 16:01
        19 stycznia "Millenium, Stieg och jag" -Milenium, Stieg i ja. Wychodzi na razie po szwedzku, norwesku i francusku. Napisala ja oczywiscie Eva Gabrielsson, ktora zyla ze Stiegiem Larssonem 32 lata.
    • anetapzn Ake Edwardson - Wołanie z oddali 07.02.11, 15:35
      Kryminalna powieść o samotności i zagrożeniu oraz o przeszłości, która kładzie się cieniem na tym, co dopiero ma się wydarzyć.
      Od 01.03.2011
      www.kkkk.pl/grafika/okladki/male/wolanie_z_oddali_300dpi.jpg
      Dobiega końca gorące lato. Urlop komisarza Erika Wintera zostaje przerwany nagle, o czwartej rano. Nad jeziorem w pobliżu Göteborga znaleziono zwłoki młodej kobiety. Nikt nie wie, jak się nazywała, najprawdopodobniej nikt nie zgłosił jej zaginięcia. Jedyną rzeczą, której Winter jest pewien, jest to, że kobieta miała dziecko. Stopniowo komisarz dochodzi do wniosku, że aby znaleźć odpowiedź na mnożące się pytania, musi cofnąć się daleko w przeszłość.

Druga po "Tańcu z aniołem" część nowej skandynawskiej serii kryminalnej Ake Edwardsona.
    • anetapzn Odwet-Kristina Ohlsson(od24.02) 07.02.11, 15:37
      W klaustrofobicznym świecie zbrodni życie nie ma wartości. Ale może mieć swoją cenę.

W Sztokholmie znaleziono zwłoki pastora Ahlbina i jego małżonki. Pozostawiony przez mężczyznę list sugeruje, że zabił żonę, a następnie popełnił samobójstwo. Powodem miała być wiadomość o śmierci córki, która zmarła wskutek przedawkowania narkotyków. Ci, którzy znali rodzinę, utrzymują jednak, że córka Ahlbinów nie była narkomanką, a śmierć pastora miała związek z prowadzoną przez niego działalnością na rzecz nielegalnych imigrantów. Wkrótce dochodzi do kolejnych tajemniczych śmiertelnych wypadków, które łączą się ze sprawą Ahlbinów. Wielowątkowe, skomplikowane dochodzenie odsłania stopniowo powiązania pomiędzy ofiarami morderstw w Sztokholmie, a także ujawnia tło wydarzeń rozgrywających się w Bangkoku, gdzie ktoś prześladuje szwedzką dziennikarkę?

Kristina Ohlsson (ur. 1979) jest z wykształcenia politologiem i pracuje jako analityk policyjny. Wcześniej była zatrudniona w szwedzkim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie zajmowała się konfliktem na Bliskim Wschodzie. Mieszka w Sztokholmie. "Odwet" to druga część cyklu z Fredriką Bergman jako główną bohaterką. Kolejne tomy wkrótce ukażą się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.
      • anetapzn Kołysanka dla mordercy-Mariusz Czubaj(02.03) 07.02.11, 15:40
        Wiosna 2009 roku. W kanałach ciepłowniczych w Warszawie znaleziono kolejną ofiarę seryjnego zabójcy. Sprawca - nazwany przez policję Doktorem Śmierć - zabija bezdomnych zastrzykiem w serce, a następnie odcina denatom dłonie. Profiler Rudolf Heinz zostaje wysłany do stolicy, by pomóc w śledztwie. Okazuje się, że sprawa, nad którą przyjdzie mu pracować, łączy się z tajemniczym zgonem znanego przedsiębiorcy. Wszystko wskazuje na to, że ta śmierć ma związek z wydarzeniami sprzed wielu lat, gdy biznesmen prowadził fabrykę zatrudniającą nielegalne imigrantki ze Wschodu. Profiler krąży w labiryncie podziemnego miasta, opanowanego przez kloszardów, i w plątaninie dyskretnych powiązań łączących ludzi interesu. Tymczasem ze szpitala psychiatrycznego na Śląsku ucieka Inkwizytor - morderca, który wiele lat temu omal nie pozbawił życia Rudolfa Heinza. Ci dwaj mężczyźni mają ze sobą niewyrównane rachunki...
    • anetapzn Nowy komisarz Brunetti-od 13.03 25.02.11, 11:31
      www.empik.com/dziewczyna-z-jego-snow-leon-donna,prod60210157,ksiazka-p
      Komisarza Brunettiego odwiedza ksiądz Antonin, znany mu jeszcze z dzieciństwa, zaniepokojony sytuacją pewnego młodego człowieka, na którego naiwności jakoby żeruje pazerny oszust podający się za kaznodzieję i przywódcę grupy religijnej.
      Jednak cała ta historia odchodzi w cień, gdy Brunetti wraz z inspektorem Vianello wyławiają z kanału zwłoki jedenastoletniej dziewczynki, prawdopodobnie złodziejki, jeśli sądzić po odnalezionych przy niej skradzionych przedmiotach. Ślady prowadzą do cygańskiego obozowiska. Jednak zarówno tam, jak i w bogatym weneckim domu komisarzowi przyjdzie się zmagać z głęboko zakorzenionymi uprzedzeniami i z tajemnicami, których ludzie dochowują, aby chronić swoje dzieci, nawet całkiem niewinne. Jakby się bali, że spadnie na nie kara za grzechy innych. Czy ponowne spotkanie z padre Antoninem pomoże choć trochę ukoić zszarpane nerwy Brunettiego?
      Jak podsumował recenzent „Evening Standard”: „Dziewczyna z jego snów stanowi trafną analizę więzi rodzinnych oraz w trzeźwy sposób ukazuje wady i zalety poprawności politycznej”.
    • opty2 Millennium, Stieg i ja - 23 marca 25.02.11, 11:41
      opowieść Evy Gabrielsson o życiu z Larssonem
      merlin.pl/Millennium-Stieg-i-ja_Eva-Gabrielsson-Marie-Francoise-Colombiani/browse/product/1,872184.html
      poza tym
      Arne Dahl - Zła krew - 30 marca
      merlin.pl/Zla-krew_Arne-Dahl/browse/product/1,866235.html
      Mari Jungstedt - Upadły anioł - 15 marca
      merlin.pl/Upadly-aniol_Mari-Jungstedt/browse/product/1,872840.html
    • zawsze-dorzro Re: Nowości 2011 roku 25.03.11, 12:27
      20-04-2011 premiery będą miały książki moich ulubionych autorów
      "Na gorącym uczynku" Cobena,
      "Mroczne popołudnie" Koontza,
      "Hak" Deavera,
      "Z biegiem rzeki" Demille i
      "Fenomen" Morella.
      Mam nadzieję, ze się nie zawiodę. Szczególnie na książce Koontza. Ostatnie były niestrawne. Jedyne co mnie pocieszało to fakt, ze były z biblioteki.
    • opty2 Siła perswazji - Lee Child_13.05 04.05.11, 13:04
      wprawdzie to nie nowość ale książka trudno dostępna z powodu braku wznowień,
      więc dla tych, którym nie udało sie jej przeczytać,
      czyli dla mnie smile
      merlin.pl/Sila-perswazji_Lee-Child/browse/product/1,906801.html
        • beatanu Re: Hjorth/Rosenfeldt-Ciemne sekrety_18.05 04.05.11, 13:40
          opty2 napisała:

> I część nowej serii, czy udanej - zobaczymy.

Nie czytałam jeszcze, niestety, ale wiem, że powieść miała bardzo dobre recenzje w Szwecji.
          I obejrzałam dwuodcinkowy, bardzo dobry, moim zdaniem, film telewizyjny, do którego scenariusz napisali panowie Hjortf & Rosenfeldt. Tak, bo ten duet to przede wszystkim scenarzyści. Najpierw napisali scenariusz, a później przerobili go na na powieść, którą po polsku zatytułowano "Ciemne sekrety".
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka