Dodaj do ulubionych

[Łódź] Remonty torowisk wystartowały

18.05.05, 12:44
Rozpoczęły się w Łodzi remonty. Co prawda to kropla w morzu potrzeb, znowu zadecydowano w chaotycznej kolejności bedą remontowane odcinki, ale cieszy i to...

miasta.gazeta.pl/lodz/1,35136,2714288.html
"Pracowity tydzień mają robotnicy MPK. Ubrani w odblaskowe pomarańczowe kamizelki rozpoczęli pierwszy w tym roku remont torowiska, który potrwa aż dwa miesiące.

W tym czasie muszą wymienić 2200 metrów pojedynczego toru, czyli ponad 1 km w obie strony między przystankami przy ul. Dąbrowskiego i Zbaraskiej. Na pierwszy ogień poszło torowisko w kierunku na północ. Drugi tor jest cały czas przejezdny. - I dlatego prace będą trwały tak długo - mówi Irena Popoff, rzecznik MPK. - Moglibyśmy jednocześnie remontować tory w obu kierunkach, ale wtedy mieszkańcy Dąbrowy odczuliby je bardzo dotkliwie. Musielibyśmy puścić objazdami wszystkie przejeżdżające tędy tramwaje, czyli 7, 13 i 14.

MPK zdecydowało się na mniej bolesny wariant i zmieniło trasę tylko jednego tramwaju - "siódemki". Teraz z Kozin do skrzyżowania Śmigłego-Rydza ? Przybyszewskiego jedzie bez zmian, ale później zamiast jechać prosto skręca w ul. Przybyszewskiego, by dojechać do awaryjnej pętli przy ul. Lodowej. Tramwaje linii 13 i 14 muszą na remontowanym odcinku zwalniać do 10 km na godzinę, ale ich rozkłady się nie zmieniły.Od poniedziałkowego poranka przy torowisku uwija się kilkunastu robotników. Część z nich obsługuje zrywarkę torów. To maszyna, która wydobywa spod ziemi betonowe podkłady, do których przymocowane są tory. Pozostali tną tory na kawałki, by łatwiej oddzielić je od kawałków gruzu. Kiedy oczyszczą torowisko do gołej ziemi, położą w niej nowe bardziej wytrzymałe na drgania podkłady strunobetonowe. Ich praca i położone na nowo torowisko będzie kosztować miasto ponad 3 mln zł.

Prace przy al. Śmigłego Rydza to preludium do tegorocznych remontów torów. W tym roku nie będzie ich wiele. Na pewno łodzianie doczekają się wymiany torowiska na Limanowskiego i Aleksandrowskiej przy Żabieńcu. Zostaną też położone nowe tory na ul. Zielonej między ul. Piotrkowską a al. Kościuszki. - To niewielki kawałek, ale i tak spowoduje ogromne zamieszanie - przyznaje Aleksandra Mioduszewska, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu. - Tramwaje linii 9, 12 i 13 będą musiały pojechać inną trasą. Nie da się przeprowadzić prac bez ograniczeń w ruchu, bo tory biegną środkiem jezdni.

Wiadomo już też, że 15 czerwca rozpoczną się prace przy torowisku na ul. Pomorskiej miedzy ul. Sterlinga a Zacisze. - Jeśli do tego czasu uda nam się zdobyć dodatkowe pieniądze przeciągniemy remont aż do ul. Kilińskiego - mówi Mioduszewska."
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka