Dodaj do ulubionych

jak przeniesc dane

IP: *.denko.com.pl 19.09.12, 09:19
witam
moj kilkunastoletni komp sie konczy. Wkrotce odziedzicze z rodziny od kogos 4-5 letnia "nowke" ;) oczywiscie gola wiec wymagane bedzie wszystko: od postawienia systemu po skopiowanie wszystkich dokumentow i zainstalowania tego bez czego nie przezyje ;)
Nigdy nie robilem takiej operacji wiec prosze o rade jak sie do tego najlepiej zabrac aby nie pominac niczego istotnego no i aby doprowadzenie kompa do pelnej uzytecznosci nie zajelo mi reszty zycia ;)
System obecny to Win Xp Pro a przyszly to tez jakis Win XP (dotychczasowy wlasciciel nie poleca dla tego sprzetu Win 7).
Obserwuj wątek
      • Gość: qq Re: jak przeniesc dane IP: *.denko.com.pl 19.09.12, 10:48
        dzieki za odpowiedz ale przepiecie nie jest mozliwe bo to lancuch przyczynowo-skutkowy i mojego kompa staruszka ktos inny z rodziny bierze dla dzieciecia do nauki i zapoznania sie ze sprzetem (jak cos popsuje to nie zal). tak wiec moge jedynie przeniesc dane ale jak to zrobic najszybciej i zarazem najlepiej?
    • wariant_b Re: jak przeniesc dane 19.09.12, 11:56
      Jeśli system jest w pełni sprawny, dysk nieuszkodzony, a dysk w nowym komputerze
      nie mniejszy od starego, to zapewne najszybsze byłoby zrobienie i wczytanie obrazu
      Acronisem z Universal Restore. Potem odinstalowanie zbędnych sterowników
      i instalacja właściwych. Ale oczywiście zostaje cały "śmietnik". Problemem mogą
      być OEM-owe wersje Windows, które nie będą pasowały do nowego komputera.

Ale ponieważ zwykle gromadzi się spory śmietnik, czasem lepiej zainstalować
      czysty system i przenieść tylko niezbędne dane. Można skorzystać z kreatora
      transferu plików i ustawień (jest z Akcesoriach, Narzędzia systemowe), ale
      działa różnie, więc można również przenosić "ręcznie". Najprościej jest podpiąć
      stary dysk jako drugi i przenosić na spokojnie tylko to, co jest potrzebne.
      Jeśli nowy dysk jest sporo większy, można utworzyć sobie drugą partycję
      i tam skopiować całą zawartość starego dysku, a potem ją porządkować
      przenosząc pliki do właściwych kartotek.

Przed instalacją warto ściągnąć i nagrać na jakiś nośnik komplet sterowników
      do nowej płyty głównej, bo te z krążka ze sterownikami (jeśli się nie zgubił)
      są zwykle niezbyt aktualne. Gdyby instalatorium Windows XP też było
      przestarzałe (np. bez SP3) wygodnie jest spreparować sobie własny
      krążek instalacyjny z pomocę nLite i dograć SP i część uaktualnień.
    • Gość: lajosz Re: jak przeniesc dane IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.09.12, 12:11
      Jeśli chcesz mieć dokładnie to co masz teraz, (czyli cały system ze starego kompa tak jak go w tej chwili widzisz) ale na nowym kompie, to możesz spróbować klonowania dysku, czyli jakimś programem do robienia obrazów dysku (tu polec am Acronis True Image) klonujesz partycję systemową (albo cały dysk) na inny dysk.

Piszę, że możesz spróbować, bo chociaż operacja klonowania z pewnością się uda, to już po odpaleniu kompa mogą być kłopoty, tzn. system może nie wstać ze względu na zbyt duże różnice w sprzęcie.

Często bywa jednak, że po w/w operacjach system wstaje, ale oczywiście "krzyczy", że znaleziono taki to, a taki sprzęt i wtedy trzeba poświecić nieco czasu na zainstalowanie sterów do niego.
      Jednak jeśli stery już zainstalujesz, to masz system w dokładnie w takiej formie jak na starym kompie.

Jeśli nigdy nie robiłeś instalacji systemu, to (dobra rada) lepiej zrób to w obecności kogoś kto się (że się tak wyrażę) zna.
      Zaoszczędzisz sobie w ten sposób sporo czasu, nerwów, a i nauczysz się czegoś przy okazji.

Jeśli natomiast sam chcesz instalować system od podstaw, to w necie jest mnóstwo opisów jak to się robi.
      Nikt Ci tu nie napisze (krok po kroku) co należy robić, bo jak pisałem wyżej, wszystko już zostało opisane setki razy.

Gość portalu: qq napisał(a):
      "dotychczasowy wlasc
      > iciel nie poleca dla tego sprzetu Win 7"

I bardzo słusznie.
      • Gość: qq Re: jak przeniesc dane IP: *.denko.com.pl 19.09.12, 13:14
        "I bardzo słusznie". Dlaczego?
        Pytam bo akurat na codzien w laptopie na codzien uzywam Win 7 ktory poza faktem instalacji (nie robilem) poznalem niezle. A Ty nie wiedzac co sprzetowo siedzi w nowszym kompie z gory negujesz? Wiec z ciekawosci zapytam: dlaczego?
        Wracajac do tematu... na pewno bedzie znaczna rozbieznosc sprzetowa pomiedzy staruszkiem a nowszym. Dzieli je ok 6 lat, starszy to P3 a nowszy to Pentium. Problem w tym ze na chwile obecna... nie wiem co siedzi w nowszym kompie :))))))))) Ktos majac mozliwosc poobserwowania jak dziala moj staruszek (a znam ten sprzet w stopniu co najmniej bardzo dobrym) tak wspolczul jego powolnosci ze zaproponowal mi swojego drugiego z zegarem 3x i pamiecia co do wielkosci x2 nie wspominajac o innej technologii :)
        Dzieki zatem wszystkim za wstepne rady. W przypadku problemow bede nekal ponownie ;)
        • Gość: Greg Re: jak przeniesc dane IP: *.internetdsl.tpnet.pl 19.09.12, 14:04
          Skoro sprzęt chodził z XP to wiadomo, że dla niego sterowniki istnieją. Co z Windows 7 - nie wiadomo, więc instalka XP jest w tym wypadku pewniejsza. Jeśli się dalej upierasz - proszę, znajdź mi sterowniki do czytnika kart i slotu PC Card (Cardbus) dla Toshiby Tecry A4 230 - to tak w kontekście bezkrytycznego zastępowania XP "siódemką".
        • wariant_b Re: jak przeniesc dane 19.09.12, 14:33
          > "I bardzo słusznie". Dlaczego?

Bo Windows 7 jest zasobożerny i na starszym sprzęcie sprawuje się gorzej od XP.

Generalnie dwie rzeczy usprawiedliwiają instalowanie Windows 7 w wersji 32-bit -
          brak sterowników do XP albo korzystanie z nowszych, niekompatybilnych z XP, aplikacji.
          Kwestia gustu - ale dla mnie Windows 7 jest również brzydszy i mniej funkcjonalny.

Natomiast wersję 64-bitową bezsensownie jest kłaść przy małej pamięci poniżej 2GB,
          a praktycznie nawet 4GB. Sam system również zajmuje więcej miejsca na dysku.
          • Gość: qq Re: jak przeniesc dane IP: *.ostrog.net.pl 19.09.12, 21:47
            dopiero terqaz moge zerknac do netka wiec dziekuje za wszystkie komentarze i odpowiedzi. Nie zamierzam instalowac 7 z prostej przyczyny. Instalki i reinstalki XP wykonywalemm kilka razy w rodzinie a w 7 nigdy bo laptop na ktorym mam 7 jest sluzbowy wiec to nie moja sprawa. Osobiscie 7 (mam 64-bit) wydaje mi sie bardziej przyjazna i latwiejsza w uzytkowaniu od xp dla kogos kto nie rozgryza tajnikow windowsa. No i 7 sprawuje sie rewelacyjnie na moim laptopie ale tez jego konfiguracji prawieze nie da sie porownac z pozostalymi kompami z ktorymi mam stycznosc. Co do sterownikow to tez mam problem bo czasem potrzebuje skorzystac ze skanera Plusteka ale nie ma do niego sterownikow pod 7. Ponoc mozna temu zaradzic w tym trybie XP ale nie znam blizej tematu i nie poznam bo tego trybu nie mam lub mam zablokowany przez firme.
            • wariant_b Re: jak przeniesc dane 19.09.12, 23:54
              Gość portalu: qq napisał(a):
              > Instalki i reinstalki XP wykonywalem kilka razy w rodzinie a w 7 nigdy...

Instalacja Windows 7 jest prostsza, bo sprzęt uległ znacznemu ujednoliceniu.
              Więc domyślnie większość kluczowych podzespołów działa bez dodatkowych
              czynności instalacyjnych.

> Osobiscie 7 (mam 64-bit) wydaje mi sie bardziej przyjazna i latwiejsza
              > w uzytkowaniu od xp

Też używam i wydaje mi się, że procesor 10-krotnie szybszy niż w poprzednim
              komputerze działa lepiej, a przeglądarki firm trzecich nie działają gorzej niż
              na starym XP. No i na 64-bitach mogę wirtualnie uruchomić dowolny serwer
              z kilkoma wirtualnymi klientami. Na 32-bitach nie dało się tego zrobić.

> Ponoc mozna temu zaradzic w tym trybie XP

Trzeba to sobie ściągnąć i zainstalować. Ma ten plus, że formalnie ten XP
              jest legalny. Skaner USB być może uda się uruchomić, ale nie próbowałem.
              Fifty-fifty, bo nie wszystkie urządzenia USB chcą działać na maszynie wirtualnej.
              Do części skanerów Plustek ma sterowniki do Win7, do części są do Visty
              i te też można zmusić do działania. Trzeba popróbować.
    • user0001 Re: jak przeniesc dane 19.09.12, 15:28
      W Windows XP jest narzędzie do migracji danych, z tego co pamiętam to nazywa się migwiz. Ale nie pamiętam gdzie w systemie się ono znajduje, z jego pomocą można po skonfigurowaniu sieci przerzucić po LAN profil i dane użytkownika,
      Po googlaj w poszukiwaniu instrukcji użytkowania tego programu.

Pamiętaj, że taka migracja dotyczy jedynie danych, przeinstalowanie oprogramowania na nowym komputerze to już inna opowieść.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka