Dodaj do ulubionych

program do obróbki zdjęć

IP: *.aster.pl 05.12.04, 20:43
Hey,
Czy ktoś z was zna dobry i prosty program do komputerowej obróbki zdjęć.
Chodzi o to by mógł vyć zainstalowany pod Linuxa. Proszę o radę gdzie i za ile
można kupić i jaka jest jego nazwa.
Dzieki
Idalina
Obserwuj wątek
    • user0001 Re: program do obróbki zdjęć 05.12.04, 20:54
      GIMP znajdziesz chyba w każdej dystrybucji,
      podręczników też jest kilka w sieci.

Jeżeli ma być jeszcze prościej to display(1) z pakietu ImageMagick.

Gdy masz automatycznie przerobić dużo zdjęć, przydatne staje się netpbm (i
      trochę umiejętności programowania w shellu).
      • Gość: idalina Re: program do obróbki zdjęć IP: *.aster.pl 07.12.04, 21:13
        GIMP mam i nawet nieźle mi wychodzi obróbka. Ale chciałabym aby te zdjęcia były
        lepsze.
        Napisałeś:
        "Jeżeli ma być jeszcze prościej to display(1) z pakietu ImageMagick. Gdy masz
        automatycznie przerobić dużo zdjęć, przydatne staje się netpbm (i trochę
        umiejętności programowania w shellu).
        Czy są to jakieś odrębne programy czy w pakiecie Linuxa. Nie jestem aż tak
        biegła ale szyblo się uczę. Co to jest shell? czy też ImageMagick.
        Pozdrawiam
        Idalina
        • mariuszr_77 Re: program do obróbki zdjęć 07.12.04, 21:34
          > GIMP mam i nawet nieźle mi wychodzi obróbka. Ale chciałabym aby te zdjęcia były
          > lepsze.

W takim razie Ty nie potrzebujesz programu, Ty potrzebujesz wiedzy na temat korekcji zdjęć, jest sporo materiałów w sieci i fajna książka "Photoshop: Korekcja i Separacja", musiał byś sobie znaleźć odpowiedniki funkcji z Photoshopa w gimpie ale zasady pozostają te same bez względu na program jakiego uzywasz.
            • mariuszr_77 Re: program do obróbki zdjęć 07.12.04, 23:03
              Im nowsza tym lepsza:) Autor ciągle rozwija swoje umiejętności i np w "photoshop 6: Korekcja ..." podaje ptrzykłady zdjęć które uważa za lepiej przygotowane niż w poprzednich wydaniach. Ciężko udzilić jakiś rad tutaj na forum bo musiał bym przepisać sporą część książki. Probleme może być to że większość opisanych w niej korekcji odbywa się w przestrzeni CMYK a GIMP niestety z tym troche kuleje.
              Gdyby ci się udało ją zdobyć to spróbuj uruchomić na jakiś czas trial Photoshopa pod linuksem (6 udało mi się uruchomić pod crossover office i chodziła nawet całkiem przyzwoicie), może po obejrzeniu sobie najpierw jak to wygląda w photoshopie łatwiej było by ci później zastosować to samo w gimpie.
              Możesz też spróbować uruchomić Corela Photopainta, jest za free pod linuksa jakaś wersja przygotowana tak aby działała pod wine ale mi się je nie udało uruchomić ( www.linuxsoft.cz/pl/sw_detail.php?id_item=104 ), powinnien być bardziej photoshopopodobny niż GIMP.
        • user0001 Re: program do obróbki zdjęć 07.12.04, 23:29
          Skoro używasz już gimpa to ImageMagick ciebie nie interesuje, to program o znacznie mniejszych możliwościach, ale prostrzy w obsłudze.

Jeśli chodzi shell(powłokę) i netpbm, to: shell jest językiem programowania służącym głównie uruchamiania innych programów aby odwaliły całą robotę, NetPBM to zestaw programów z których każdy wykonuje tylko jedno dobrze zdefiniowane zadanie, na przykład konwersję z jakiegoś formatu do ppm/pgm/pbm (formaty obsługiwane przez inne programy z zestawu), konwersję z ppm/pgm/pbm do innym formatów, jest także wiele filtrów, programy wykonujące normalizację i temu podobne. Jeżeli musisz na kilkuset zdjęciach zrobić identyczne przeróbki (powiedzmy normalizację, albo rozymcie), to przygotowanie potoku z programów netpbm i opakowanie go w pętlę instrukcji powłoki, może być bardzo efektywne.
    • viiking Re: program do obróbki zdjęć 08.12.04, 01:00
      A jak koniecznie chcesz dobry program to sobie kup Photoshop Elements 3.0 (najnowsza wersja). Ten juz umie wszystko i jest wysoko oceniany.
      Ma pare guzikow prostych, ze wystarczy nacisna i zdjecie sie od razu robi ladne, ale as tez i bardzo skomplikowane opcje dla fachowcow.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka