Dodaj do ulubionych

System files NTFS a FAT32

IP: 195.229.241.* 24.11.02, 13:54
Jaka jest różnica pomiędzy tym jak instaluje się OS.Co niesie za sobą
sformatowanie w Systemie NTFS a co w FAT32??
Ewa
Obserwuj wątek
    • Gość: Pri Re: System files NTFS a FAT32 IP: *.myslowice.artcom.pl 24.11.02, 14:24
      Gość portalu: Ewa napisał:

> Co niesie za sobą
      > sformatowanie w Systemie NTFS a co w FAT32??
      Jaki jest FAT - kazdy widzi. Ograniczony system, niezapewniajacy nawet minimum
      bezpieczesntwa. Natomiast NTSF (NT File System) daje duuuzo wieksze mozliwosci
      takie jak:
      - rozmiar partycji - 2 terabajty (ciekawe kiedy bede tyle mial... hie hie)
      - logi sytemowe odnoszace sie do kazdego pliku i kazdej operacji na nich
      (naprawde GENIALNA sprawa)
      - szyfrowanie danych w czasie rzeczywistym
      - przydzielanie praw uzytkownikom do katalogow programow etc.
      - quota - ilosc miesca dla uzytkownika np. mlodszemu bratu - 1 gb i spokoj :>
      - mount - tak jak w unixach, montowanie dysku - widziany jest jako katalog
      - klucz do szyfrowania 56 albo 128 bitowy

Minus jest taki ze WIn98 i tym podobne smieci maja problem z poprawna obsluga
      NTSF (czyt. nie dzialaja :>) ale mozna zainstalowac dodatkowe programiki ktore
      pozwola chociaz na odczyt danych. Osobiscie polecam NTSF.
      • Gość: jap Re: System files NTFS a FAT32 IP: *.acn.pl / *.acn.waw.pl 24.11.02, 17:30
        Wszystko to prawda, ale dla przeciętnego użytkownika to nawet nadmiar
        szczęścia. Nie sądzę, żeby badał logi i szyfrował. Dołożę coś, co może
        dodatkowo przekonać: NTFS to system dużo stabilniejszy - mniejsze zatem
        prawdopodobieństwo, że coś "samo z siebie" stanie się na dysku nie do
        odczytania. Generalnie same plusy, trzeba tylko pamiętać, że nie każdy system
        odczyta NTFS (Win NT/2000/XT tak) i że NTFS, w zasadzie, nie da się
        przekształcić na FAT.
        • armstrong Co się ma nie dać?!? 24.11.02, 17:36
          Gość portalu: jap napisał:
          >(...)
          >i że NTFS, w zasadzie, nie da się
          > przekształcić na FAT.

Wystarczy przekopiować np. zawartość partycji NTFS na partycję FAT,
          i już po "przekształceniu"...
          To jakby konwersja w locie! :)
          • Gość: jap Re: Co się ma nie dać?!? IP: *.acn.pl / *.acn.waw.pl 24.11.02, 18:40
            armstrong napisał:

> Gość portalu: jap napisał:
            > >(...)
            > >i że NTFS, w zasadzie, nie da się
            > > przekształcić na FAT.
            >
            > Wystarczy przekopiować np. zawartość partycji NTFS na partycję FAT,
            > i już po "przekształceniu"...
            > To jakby konwersja w locie! :)
            Dlatego napisałem "w zasadzie". A co zrobić, gdy dysk zapełniony w 90%, nie ma
            miejsca na kolejną partycję, a większy dysk w sklepie? A poza tym aktywnej
            partycji systemowej tak łatwo się nie kopiuje.
              • Gość: jap Re: Co się ma nie dać?!? IP: *.acn.pl / *.acn.waw.pl 24.11.02, 23:21
                Od kiedy xcopy kopiuje bootowalną partycję systemową (z bootsektorem?).
                Natomiast ma opcję: /G co daje: "allows the copying of encrypted files to
                destination that does not support encription" - nie próbowałem.
                Najnowszy Partition Magic ma teoretycznie możliwość konwersji z NTFS an FAT.
                Próbowałem raz, zaczął i wywalił jakiś błąd. To było już jakiś czas temu, nie
                pamiętam jaki. Generalnie - nie wyszło. Może ktoś próbował.
                • jacek19 Re: Co się ma nie dać?!? 25.11.02, 08:12
                  hmm ja konwertowałem partycje z NTFS do fat32 pod win 2000 w partition magic i
                  poszło bez problemu to samo było pod NT 4.0 do fat16 badz 32 i po zabawie.
                  Zadnego błedu mi nigdy nie wyśliwetliło :))
                  BTW: Partition Magic 7 jest naprawde dobry jeśli chodzi o partycje i szcególnie
                  polecam go wszystkim, którzy lubią się "bawić" partycjami:))
                  • Gość: jap Re: Co się ma nie dać?!? IP: *.bridge.com 25.11.02, 09:33
                    jacek19 napisał:

> hmm ja konwertowałem partycje z NTFS do fat32 pod win 2000 w partition magic
                    i
                    > poszło bez problemu to samo było pod NT 4.0 do fat16 badz 32 i po zabawie.
                    > Zadnego błedu mi nigdy nie wyśliwetliło :))
                    > BTW: Partition Magic 7 jest naprawde dobry jeśli chodzi o partycje i
                    szcególnie
                    >
                    > polecam go wszystkim, którzy lubią się "bawić" partycjami:))
                    Pewnie miałem jakiś inny problem. Partition Magic używam często (jest już
                    wersja 8), ale nie mam potrzeby robić takiej konwersji, bo po co. A
                    eksperymentować na swoim chodzącym kompie nie będę.
                    A w ogóle, strasznie się tu rozwinęła dyskusja. Było proste pytanie - jakie są
                    zalety NTFS. Wszyscy zastanawiają się jak NTFS przekształcić na FAT. Skoro NTFS
                    jest taki dobry, to po cholerę wracać do FAT? Skończmy może ten temat.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka