Dodaj do ulubionych

Kompresja WAV

IP: *.zamoyski.edu.pl 12.01.07, 13:54
Mam 800 mb do zgrania na płytę CD. Jak to zrobić skoro płyta ma 700 mb? Czy
kompresja nie pogorszy jakości dźwięku? Jeśli tak, być może lepiej
zrezygnować z części pliku (to zestaw 20 utworów, więc mogę wyrzucić 2 albo
3,jeśli reczywiście wpływa na dźwięk) Co lepsze ?
wigton
Obserwuj wątek
    • bwv1004 Re: Kompresja WAV 12.01.07, 16:08
      Gość portalu: wigton napisał(a):

> Mam 800 mb do zgrania na płytę CD. Jak to zrobić skoro płyta ma 700 mb? Czy
      > kompresja nie pogorszy jakości dźwięku? Jeśli tak, być może lepiej
      > zrezygnować z części pliku (to zestaw 20 utworów, więc mogę wyrzucić 2 albo
      > 3,jeśli reczywiście wpływa na dźwięk) Co lepsze ?
      > wigton

Po pierwsze, musisz odpowiedzieć na pytanie, czy to ma być płyta CD-Audio (1),
      którą przeczyta każdy odtwarzacz CD, czy też płyta CD-data (2) z plikami
      dźwiękowymi, która przeczyta tylko komputer lub niektóre przystosowane
      odtwarzacze.

Jeśli 1, to żadna kompresja jest niemożliwa, standard narzuca 44.1 kHz 16-bit
      stereo PCM, i jedyne wyjście (poza rezygnacją z części materiału lub podziałem
      na 2 płyty) to overburning, czyli wciśnięcie więcej danych poprzez naciąganie
      standardów, Nie wszystkie CD-R to przyjmą, nie wszystkie napędy to zapiszą, nie
      wszystkie odtwarzacze to przeczytają.

Jeśli 2, to pojawia się mnóstwo możliwości.

A. Możesz przy pomocy dobrego programu do obróbki dźwięku przepróbkować pliki
      do niższej cz. próbkowania, na przykład 32 kHz zamiast typowych dla CD 44.1
      kHz. Pliki się skrócą do 73% oryginału kosztem ucięcia najwyższych
      częstotliwości powyżej 16 kHz. Jakość może być całkiem akceptowalna, większość
      mp3 jest ucięta na 16 kHz, radio FM też, a dają się słuchać.

B. Możesz zmienić rozdzielczość bitową z typowych dla CD 16 bitów do 8 bitów.
      Wielkość pliku spadnie o połowę, ale znacznie wzrośnie szum tła. Nie polecam.

C. Możesz zmienić pliki na mono - wielkość pliku spadnie o połowę, ale stracisz
      stereofonię.

D. Możesz użyć stratnej kompresji audio. Wielkość pliku spadnie bardzo znacznie
      (w zależności od ustawień kompresji) kosztem pewnej utraty jakości, tym
      większej, im mniejszy plik. Najbardziej znane formaty stratnej kompresji audio
      to mp3 i wma, warto też zainteresować się ogg. Ogg jest mniej rozpowszechniony,
      ale uważa się że daje lepszą jakość niż mp3 lub wma przy tej samej wielkości.
      Ponadto mp3 (a chyba też wma) często dodaje odrobinę ciszy na końcu lub
      początku pliku, co przy płytach gdzie występowała ciągłość między utworami (np
      koncertowych) powoduje lekkie czknięcia. Z kolei jest większa szansa, że
      stacjonarny odtwarzacz przeczyta mp3 niż ogg. Mp3 jest odtwarzane przez chyba
      każdy komputerowy odtwarzacz, wma różnie (Windows Media Player oczywiście
      przeczyta), ogg różnie - ale popularne odtwarzacze albo odtworzą, albo można
      ściągnąć wtyczkę. Przy używaniu stratnej kompresji audio należy unikać
      powtórnej kompresji już skompresowanego pliku - powoduje to dodatkową utratę
      jakości.

E. Możesz użyć przystosowanej do audio kompresji ogólnego użytku. Przykładem
      jest RAR, osiagający zmniejszenie pliku rzędu 50% (zależnie od pliku),
      natomiast nie nadaje się tu zip, który nie jest przystosowany do audio i osiąga
      zmniejszenie np. o 10%. Takie pliki będą mogły być uzyte wyłącznie w
      komputerze, i będą musiały być rozpakowane przed odtworzeniem. Niezbyt to
      wygodne. Jakość będzie identyczna z oryginałem.

F. Możesz użyć bezstratnej kompresji audio. Do wyboru przede wszystkim FLAC,
      Monkey audio (APE) i bezstratny WMA. Stopień zmniejszenia pliku będzie podobny
      jak dla RAR, i też zależny od pliku. Jakość będzie identyczna z oryginałem.
      Mała szansa by przeczytał to stacjonarny odtwarzacz. Komputerowe odtwarzacze
      zwykle przeczytają. ewentualnie po dociągnięciu wtyczki. WMA przeczyta
      oczywiście Windows Media Player, z FLAC jest podobna sytuacja jak z Ogg, z ape
      chyba też ale nie miałem blizszych kontaktów.

Bezpłatny komputerowy odtwarzacz pod Windows czytający wiele formatów audio to
      foobar2000.

--
      Grzeczność Bartosza Węglarczyka
      grzecznybartosz.w.interia.pl/index.html
      Nowości, nowości!!! BW odpowiedział. Wprawdzie komu innemu, ale zawsze :-)
      • Gość: wigton Re: Kompresja WAV IP: *.chello.pl 12.01.07, 20:05
        Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Żeby tak wszyscy sumiennie odpowiadali!
        Problem jednak mam już z głowy. Nero przy nagraniu tak poradził sobie z tym
        materiałem, że zostało mu jeszcze miejsce i wyszły 73 min. Być może to jakoś
        skompresował, ale zrobił to tak, że różnica w dźwięku jest niewychwytywalna.
        Mogę słuchać tego CD w wieży, więc jest OK, tak jak miało być. Pozdrawiam
        • Gość: Greg Re: Kompresja WAV IP: 212.76.40.* 12.01.07, 20:55
          Niczego nie kompresował - taka specyfika CD Audio :-) Po prostu płyta z danymi
          może mieć max 703MB, chociaż faktycznie krążek danych mieści więcej, jakieś
          850MB (mowa o płycie "700"), a to dlatego, że oprócz danych użytkownika na
          płycie lądują również bloki z danymi korekcyjnymi - dla potrzeb ew. odzysku
          danych z uszkodzonych sektorów; koniec końców, na pliki użytkownika zostaje
          703MB. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z Audio - tutaj NIE MA danych
          korekcyjnych, jak się płyta zarysuje to "klops", ale z drugiej strony - taka
          płyta mieści faktycznie ponad 800MB muzyki.
          • bwv1004 Re: Kompresja WAV 12.01.07, 23:40
            > Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z Audio - tutaj NIE MA danych
            > korekcyjnych, jak się płyta zarysuje to "klops",

Aż tak źle nie jest, na CD-Audio jest mniej danych korekcyjnych, ale nadal są.
            I nieźle porysowane płyty potrafią idealnie grać.

--
            Grzeczność Bartosza Węglarczyka
            grzecznybartosz.w.interia.pl/index.html
            Nowości, nowości!!! BW odpowiedział. Wprawdzie komu innemu, ale zawsze :-)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka