Dodaj do ulubionych

a tak sie zmienia polskou historiografia

08.02.14, 14:19
https://schlesien.nwgw.de/foto/albums/userpics/normal_Scan.jpg


Jak czytocie, naroz i Poloki przyznawajom , ze nie wszyscy Wandale opuscili Slask i Malopolska, malo tego nawet tysz juz piszam ( to co my zawsze pisali) ze nawet z Wandalami nad Odra i Wisla kontakty utrzymywali.
Obserwuj wątek
     • kris.tofus Re: a tak sie zmienia polskou historiografia 09.02.14, 11:27
      Tu masz poczytaj i pokrzep swą duszę jak twoi barbarzyńscy przodkowie dali w popalić tym,którzy im pomagali państwo germańskie założyć.

      W latach 15 i 16 n.e. na czele wojsk rzymskich dwukrotnie dotarł on do Lasu Teutoburskiego. Za pierwszym razem pochował kości legionistów Warusa, za drugim pobił Arminiusza, ale działania te nie zapewniły odzyskania utraconych ziem germańskich. Wkrótce potem cesarz Tyberiusz uznał, że wojny z Germanami są zbyt kosztowne i odwołał Germanika. Udało się jednak odzyskać orła XIX legionu na ziemi germańskiego plemienia Brukterów.
      Ostatecznie granicę Imperium Rzymskiego w tym regionie postanowiono oprzeć o Ren nie widząc potrzeby anektowania nowych, z punktu widzenia Rzymian nie atrakcyjnych gospodarczo ziem.

      Read more: www.imperiumromanum.edu.pl/bitwa_w_lesie_teutoburskim.html#ixzz2soqfbf4c
    • kris.tofus post scriptum 09.02.14, 11:12
     To znam. Nie wiem za to w jaki sposób napływ tego srebra ma świadczyć o budowie państwa przez przybyszów z Rusi Kijowskiej (bądź innej zagranicy). Jest w pełni normalnym zjawiskiem, że pojawienie się silnego ośrodka politycznego wywołuje napływ bogactw. Kierunek ich napływu raczej nie może wskazywać pochodzenia władzy (ba, on nawet nie pozwala nam określić pochodzenie etnicznego osoby przewożącej!).

     A co do udziału „Jomswikingów” to pierwsze ślady obecności Skandynawów w Wolinie pochodzą z czasu, gdy państwo Piastów istniało i było silnym organizmem, więc to też moim skromnym zdaniem nie mogą być „te” odkrycia :).

     Obraz jest dość oczywisty. W Wielkopolsce powstał silny organizm państwowy z licznymi ambitnymi elitami, które, jak to bywa we wszystkich państwach, zaczęły na dużą skalę zasysać dobra luksusowe i kruszec z obszarów, gdzie te rzeczy były. Tereny nadbałtyckie były tą zagranicą, do której państwo Piastów miało najdogodniejszy szlak handlowy (o którego kontrolę ostro zresztą walczyło i to posuwając się od Poznania w kierunku Wolina, a nie odwrotnie). Nie dziwi więc, że wiele importów jest właśnie stamtąd.

     Od obecności arabskiego srebra i nadbałtyckich ozdób, do budowy państwa Piastów przez cudzoziemców, droga jest niezwykle daleka.

     Równie dobrze można twierdzić, że germańskie wodzostwa w I poł. I tys. n.e. tworzyli przybysze z Rzymu, bo elity lubiły rzymskie ozdoby, broń, szkło i monety, a nawet wkładały je sobie do grobów.

     • ballest Re: post scriptum 09.02.14, 11:46
      "Równie dobrze można twierdzić, że germańskie wodzostwa w I poł. I tys. n.e. tworzyli przybysze z Rzymu, bo elity lubiły rzymskie ozdoby, broń, szkło i monety, a nawet wkładały je sobie do grobów. "

      Jak to wykopaliska potwierdza , Niemcy napewno nie beda tego negowaly tylko sie z tego faktu cieszyly
       • heli34 Re: post scriptum 09.02.14, 12:22
        ballest napisał:

        > Problem Polakow jest inny, oni beda do konca twierdzic, ze ich Panstwo jakis Sc
        > lawi zalozyl.;)
        A tyn autor na kierego sie powołujesz to je Marsjanin?

        • ballest Re: post scriptum 09.02.14, 17:55
         heli34 napisała:

         > ballest napisał:
         >
         > > Problem Polakow jest inny, oni beda do konca twierdzic, ze ich Panstwo ja
         > kis Sc
         > > lawi zalozyl.;)
         > A tyn autor na kierego sie powołujesz to je Marsjanin?


         Nie , to jest archeolog, a wierz mi Archeologia choc w Polsce stosunkowo nowou nauka zrobi wiecej do wyjasnienienia polskiej historii jak Marsjanie typu Gall Anonim.

         Bo tak jak jo tu od prawie 15 lot skreslom, dowody wykopane rylem nie cyganiom, tylko musza byc wlasciwie interpretowane.
         • nazwiskiewicz Re: post scriptum 09.02.14, 22:31
          Dynastia Piastów była czysto słowiańska.W przypadku obcych rodzin panujących -jak np.Waregów w Rosji czy Bułgarów w Dacji -mamy do czynienia z niesłowiańskim imiennictwem.Zarówno imiona Asparucha czy Omurtga były tureckiej prowieniencji.Na Rusi z kolei założyciel państwa Ruryk i jego potomkowie mieli germańskie imiona.Natomiast księstwem Polan władał najpierw Siemowit.
          pl.wikipedia.org/wiki/Siemowit_(ksi%C4%85%C5%BC%C4%99_Polan)
          Ojcem Siemowita był Piast Kołodziej.Ciekawe,że nikt się nie zastanawia nad mitycznym znaczeniem jego zawodu.Otóż koło w tradycji buddyjskiej oznacza prawo a król dobry to taki który 'obraca kołem prawa'.Jego żona,Rzepicha też nie ma zwykłego imienia."Dziewczyna jak rzepa"-to silna,zdrowa jędrna.Piast reprezentował zatem męskie prawo a jego żona witalność,płodność.

          Faktem jest,że niektórzy pseudohistorycy doszukują się normańskich korzeni u rdzennie słowiańskiej dynastii piastowskiej.Jakby to była dynastia obca z pewnością by o tym trąbili wszyscy kronikarze.Wszak w dawnej Polsce była moda na doszukiwanie się obcych korzeni u siebie.Jedni twierdzili,że byli potomkami Sarmatów,inni że Rzymian.Ale nawet i oni o Germanach milczą.
          • ballest Dowody wykopane rylem nie klamia 10.02.14, 11:25
           Widzisz nazwiskiewicz jak bys sie tylko szczatkowo historiom zainteresowal to bys wiedziou, ze w tym czasie nie bylo Slowian, byli tylko Sclawi i nimi wlasnie Normanie handlowali.
           Pojecie Slowian stworzyli Niemcy dla ruskich carow a to na przelomie 18/ 19 wieku.
           Jeszcze jedno powinno ci wpasc w oczy, ze tkzw. Slowian laczy tylko jezyk a nie tradycje plemienne, bo na przyklad Búlgarzy sa genetycznie Turkami.
           Ciekawostkom jest, ze Igenea tez juz ostapila od slowianskich Genow i nie potrafi odroznic Polakow od Niemcow genetycznie ;)
             • ballest Re: Dowody wykopane rylem nie klamia 11.02.14, 13:25
              jabbaryt napisał:

              > A te niemieckie bzdury o indogermanach, aryjskim pochodzeniu Germanów i czystoś
              > ci rasy germańskiej. Te "mądrości" były stanowiły 'podstawę naukową' do ekster
              > minacji milionów ludzi.

              Tylko Polacy tez naleza do Indogermanow, czyli Indoeuropejczykow :

              pl.wikipedia.org/wiki/Indoeuropejczycy
              i byli wiodacymi w przesladowaniou Zydow.
              • jabbaryt Re: Dowody wykopane rylem nie klamia 11.02.14, 15:50
               "i byli wiodacymi w przesladowaniou Zydow"
               Historycy żydowski uważają że Żydzi jako naród przetrwali tylko temu że osiedlili sie w Polsce.
               Były okresy historii że 80% populacji narodu Żydowskiego mieszkało w Polsce. I taki jak ty głosiciel sławy hitlerowskich Niemiec jest ostanią osobą która może nam Polakom wypominac prześladowanie Żydów. Wyście ich esterminowali i to nie tylko za czasów III Rzeszy. Dzięki nam Żydzi przetrwali najtrudniejszy okres.
           • jabbaryt Re: Dowody wykopane rylem nie klamia 10.02.14, 22:47

            Igenea zdaje się nie jest w stanie odróżnić osła od krowy.
            Tu jest z kolei zestaw map pokazujący historię genetyczną Europy:
            www.eupedia.com/europe/neolithic_europe_map.shtml.
            Tu jest wyraźnie pokazane że na terenach ziem polskich od paru tysięcy lat dominuje męska halogrupa R1A (można ją umownie nazwać aryjską). Aryjczycy tworzyli kulturę ceramiki wstęgowej, potem trzciniecka a jeszcze potem Łużycką a na sam koniec Słowiańsczyznę
            Rzeczywiście część z nich podbiła południowa Skandynawię podbijając ale nie eksterminując miejscową nieindoeuropejską ludność (halogrupa I1).
            Pra-Germanie zaś to mieszaną grupa powstała przez podbicie opisanej powyżej kultury Skandynawskiej przez Celtów (halogrupa R1B), którzy posiedli sztukę wyrobu żelaza. W rezultacie ludność Skandynawii składa się z halogrup: I1, R1A i R1B. Tylko że u Niemców halogrupa aryjska R1a występuje wyłącznie na terenach gdzie mieszkali uprzednio Słowianie. O Niemcach mozna powiedzieć że są zgermanizowanymi Celtami (R1B). Więc między Niemcami a Polakami podobieństw genetycznych za dużo nie ma.
            Ciekawostkom jest, ze Igenea tez juz ostapila od slowianskich Genow i nie po
            > trafi odroznic Polakow od Niemcow genetycznie ;)

            • ballest Re: Dowody wykopane rylem nie klamia 11.02.14, 08:33
             jabbaryt napisał:

             >
             > Igenea zdaje się nie jest w sta

             To na temat Twego linku ;)))))))))))
             --------------
             HTTP Error: 404 File Not Found

             The document you searched does not exist or has been moved or deleted.
             -----------------

             Jeszcze raz na temat Igenei, kiedys potrafila rozrozniac, a jak ja protestowalem, to mnie wywalono z ich Forum, teraz stare Forum zamkneli a otwarli nowe Forum i zmienili zdanie, piszac to co ja caly czas im tlumaczylem:

             " Ich verstehe leider immer noch nicht ganz, warum bei mir aus zuerst Urvolk Slawen,
             dann Urvölker Germanen und / oder Slawen wurden. Welche Zusammenhänge oder Ähnlichkeiten gibt es zwischen Slawen und Germanen?
             Im voraus recht herzlichen Dank für die Antwort.

             Monica, 1 August 2011
             #1
             Roman C. Scholz Administrator

             Hallo Monica,

             Slawen und Germanen sind beide indoeuropäische Völker. Als die Indoeuropäer von Osten nach Europa wanderten blieben die Vorfahren der Slawen in der Region Russland/Ukraine, während die Vorfahren der Germanen weiter nach Westen/Nordwesten zogen. Zudem gab es seit dieser Zeit immer wieder Vermischungen zwischen Slawen und Germanen in Mittel- und Osteuropa, weshalb diese Unterscheidung manchmal nicht ganz einfach ist. Wenn Ihre Herkunftsanalyse angepasst wurde so ist Slawen wohl das wahrscheinlichere Urvolk, Germanen kann aber nicht ausgeschlossen werden."

             Jednym slowem, nie potrafia rozriznic a wszystkie pisania 5 lat temu byly Durnotom ze strony Igenei, ktora chciala tylko pieniazki zarobic:


             www.igenea.com/forum/threads/germanen-und-slawen.22/
              • ballest Re: Dowody wykopane rylem nie klamia 11.02.14, 13:23
               teraz funkcjonuje, ale tam nie ma nic na pochodzenie Sclawi, bo Sclawi byli roznoplemienni.
               A kultury obojetnie jakie ani jedna nie jest pochodzenia Sclawi, czytej slowianskiego, a dalej czekam na dowody tego 2000 - cznego slowianstwa ;)
               • jabbaryt Re: Dowody wykopane rylem nie klamia 11.02.14, 13:43
                Jakbyś znał angielski i poświęcił trochę czasu na przestudiowaniu tej strony, to byś nie czekał tylko znalazł odpowiedzi na te pytania. Oczywiście to nie Słowianie tworzyli kulturę Łużycka lub Trzciniecką, tylko potomkowie tych kultur tworzyli etnos słowiański.
                Indoeuropejczycy dziela się na dwie gałęzie:
                aryjską (moze to nienaukowe określenie) gdzie dominującym genem męskim chromosomu Y jest mutacja R1A
                i celtycką która archeogenetycy okreslaja jako R1B.
                U Słowian przeważają geny aryjskie u Germanów geny celtyckie. Chociaż ludy Germańskie na terenie Skandynawii sa genetyczną mieszanką celtów, aryjczyków i ludów preindoeuropejskich. Na terenie Niemiec - ludzie mają głównie pochodzenie celtyckie.
                A więc Polakom genetycznie bliżej do Norwegów niż do Niemców.
                 • jabbaryt Re: Dowody wykopane rylem nie klamia 11.02.14, 15:28
                  Nie pisałem nic o kulturze Sclavii. Pisałem tylko o genetycznym pochodzeniu Słowian na polskiej ziemi. A dowody to cała masa artykułów naukowaych cytowanych własnie na stronie Eupedii. Jak masz czas to sobie przeczytaj, zrozum i przyswój. Pewnie zajmie Ci to z 10 lat. Ale ja nie zamierzam nie zamierzam Tobie niczego udowadniać. Twoja odpornośc na fakty, dowody i logikę jest już przysłowiowa. Ja samobójca nie jestem.
                 • nazwiskiewicz Re: Dowody wykopane rylem nie klamia 11.02.14, 16:03
                  Ballest,sam jesteś Sclawi tylko,że zaprzaniec i renegat.W języku sclavi dalej mówią Ślązacy a Ty utrzymujesz,że ich nie ma.Ciekawa sprawa,dlaczego to Niemcy na Śląsku mówili po polsku?A tacy Niemcy nad Wołgą czy Amisze do końca zachowali Deutsch Sprache mimo że żyli w obcym otoczeniu przez wieki.
                  • ballest Re: Dowody wykopane rylem nie klamia 12.02.14, 23:02
                   nazwiskiewicz napisał(a):

                   > Ballest,sam jesteś Sclawi tylko,że zaprzaniec i renegat.W języku sclavi dalej m
                   > ówią Ślązacy a Ty utrzymujesz,że ich nie ma.Ciekawa sprawa,dlaczego to Niemcy n
                   > a Śląsku mówili po polsku?A tacy Niemcy nad Wołgą czy Amisze do końca zachowali
                   > Deutsch Sprache mimo że żyli w obcym otoczeniu przez wieki.

                   Nazwiskiewicz, ja zachowalem niemiecki jezyk, a po slonsku i po polsku sie na podworku i w szkole nauczylem!
                   - ale dla mnie jestes osoba bez wdziecznosci, typowym Polakiem, bo sie dowiedziales wielu rzeczy o ktorych ZIELONEGO POJECIA NIE MIALES, a teraz wiesz !
                   - ale na Danke Polaka nigdy nie stac, bo niewiedza jest dla Polakow Hanba!
                   - Falszywy Honor JUDASZA !
                   • 1fatum Re: Dowody wykopane rylem nie klamia 12.02.14, 23:09
                    Ballest,

                    przestań. Nie oczekuj czegoś więcej.

                    To są przedstawiciele przemysłu.. opierającego się głównie na zbijaniu europalet i kiszeniu ogórków... Struganie koników odebrali im Chińczycy. Robią szybciej, więcej i taniej.
         • kris.tofus Re: post scriptum 10.02.14, 09:26
          ballest napisał:

          > Nie , to jest archeolog, a wierz mi Archeologia choc w Polsce stosunkowo now
          > ou nauka zrobi wiecej do wyjasnienienia polskiej historii jak Marsjanie typu Ga
          > ll Anonim.

          > Bo tak jak jo tu od prawie 15 lot skreslom, dowody wykopane rylem nie cygani
          > om, tylko musza byc wlasciwie interpretowane.


          - no toś ty wytrzymały,piętnaście lat walczysz z Polakami,a oni interpretują wykopaliska po swojemu.
          No cóż,powinieneś otrzymać medal za wytrwałość.
          A mogę spytać skąd to siły bierzesz,żeby przekonywać tych durnych Polaków do swoich udowodnionych 100-procentowo racji,ja to bym już sobie dawno odpuścił.
          Przecież jak ktoś pragnie być durnym to go mądrym na siłę zrobić nie potrafisz.
          Oj ballest,ballest,aleś ty durny,aż się wierzyć nie chce.
          Piętnaście lat życia poszło ci na marne.
          • nazwiskiewicz Re: post scriptum 10.02.14, 12:11
           Balleście,Sclawini czy Słowianie-na jedno wychodzi.Gadanie o tym,że Słowian nie ma jest śmieszne.Wszak 300 milionów ludzi posługuje się językami słowiańskimi na co dzień(+ jeszcze ci którzy znają rosyjski).Słowian Bałkańskich nie porównuj ze Słowianami Północnymi.Bałkańczycy to zeslawizowana ludność illiryjska.Istniały plemiona słowiańskie,później księstwa,wreszcie powstały państwa słowiańskie.Nie uznajesz faktów.Aż tak nas nie lubisz,że ignorujesz nasze istnienie.A my byliśmy,jesteśmy i byliśmy.Nie czujemy się Niemcami.
           Jestem Słowianinem i jestem z tego dumny.
            • nazwiskiewicz Re: troszeczkę uwagi... 10.02.14, 14:07
             Kris,no fajnie:)
             Ale.Ale.Przecież nas Polaków według jego rewelacji nie ma.Wiesz,my tylko wymyśliliśmy sobie język polski,historię Polski i narodowość polską.Wszak przecież Mieszko był Waregiem a Niemcy zbudowali nam Gniezno,Kraków i Wrocław a nawet Warszawę.Słowian nie ma.My tylko ich udajemy i to przez 2000 lat:)
              • kris.tofus Re: troszeczkę uwagi... 10.02.14, 14:48
               herbjelita napisał:

               > Biskupin sie klania!


               No,fakt,kłania się:

               Osada w Biskupinie wiąże się z kręgiem kulturowym kultury łużyckiej, trwającym od środkowej epoki brązu, od ok. XIV w. p.n.e., po wczesną epokę żelaza, czyli do ok. V w. p.n.e. Kultura łużycka to pojęcie archeologiczne, pod którym różni badacze widzieli różne etnosy – Germanów, Słowian lub Illirów. Sprawa przynależności etnicznej Biskupina była wykorzystywana dla celów ideologicznych w sporach dotyczących praw różnych narodów do ziem dzisiejszej Polski. Obecnie powszechnie przyjmuje się za fakt, że przynależności etnicznej kultury łużyckiej, podobnie jak i większości innych pradziejowych kultur archeologicznych, bezdyskusyjnie nie da się ustalić.

               Swego czasu grzebali się przy tych wykopaliskach eSSesmani niemieccy,i żadnej belki germańskiej jakoś nie znaleźli.
               Dlatego dziwi mnie,że ty im nie wierzysz,herbi.
               • herbjelita Re: troszeczkę uwagi... 12.02.14, 09:24
                Przyklad zaklamania polskiej archeologii na podstawie Biskupina.
                przez 80 lat przekonywali nas o praslowinskiej przeszlosci, ktorej nigdy nie bylo:

                Szybko uznano go za symbol prasłowiańskich korzeni Polaków i wielkie osiągnięcie polskiej archeologii. Duże znaczenie miał fakt, że - według ówczesnych archeologów - osadę biskupińską wzniosła wspólnota, zaliczana do tzw. kultury łużyckiej, przez polskie autorytety archeologiczne traktowana jako kultura prasłowiańska.                Cieszący się zaledwie od kilkunastu lat odzyskaną niepodległością Polacy powszechnie zaakceptowali pogląd o prasłowiańskich twórcach Biskupina. Idea ta budziła emocje patriotyczno nacjonalistyczne, zwłaszcza wobec prowadzonej przez III Rzeszę antysłowiańskiej propagandy.                Do 1939 roku Postawiono pierwsze rekonstrukcje biskupińskich budowli, zorganizowano ekspozycję archeologiczną, wykonano modele osady i poszczególnych obiektów oraz postawiono dwa pomosty widokowe dla coraz większej rzeszy turystów odwiedzających Biskupin. Wykopaliska biskupińskie zwiedziło wówczas około 400 tys. osób, również z zagranicy, wśród których znajdowało się wiele znakomitości ze świata kultury i nauki oraz osób wysoko postawionych w hierarchii państwowej, kościelnej i wojskowej z prezydentem Ignacym Mościckim na czele.                Do polityki próbowali wykorzystać Biskupin w okresie okupacji Niemcy szukając dowodów na "pragermańskość" tych ziem. W latach 1941-1943 badania wykopaliskowe w Biskupinie prowadzone były przez Ahnenerbe, organizację powołaną przez Himmlera do penetracji dóbr kulturowych podbitych państw.                Po wojnie badania wznowiono w 1946 roku, ale nigdy już nie osiągnęły one takiego rozmachu jak wcześniej. Efekty pracy naukowców z czasem definitywnie wykluczyły pogląd o prasłowiańskim rodowodzie budowniczych prehistorycznego Biskupina.                Do początku lat 80. tradycyjne datowanie Biskupina opierało się na analizie porównawczej zabytków odkrytych podczas wykopalisk. Na tej podstawie archeolodzy datowali osiedle na wczesną epokę żelaza. Większość przedmiotów brązowych należała jednak do V, a nawet IV okresu epoki brązu (ok. 1000-800 p.n.e.).


                Czytaj oryginalny artykuł na: www.stefczyk.info/publicystyka/historia/80-lat-temu-odkryto-grodzisko-w-biskupinie,8412712152#ixzz2t5t212a4
                • ballest Re: troszeczkę uwagi... 12.02.14, 12:43
                 My juz kiedys sie tym tematem Biskupina zajmowali, ale juz downo ;))
                 - Wstyd do caly Polski i pokozali , ze nie umiejac znejsc swej starozytnej kultury zaczeli klamac, co mnie wcale nie dziwi.
              • nazwiskiewicz Re: troszeczkę uwagi... 10.02.14, 14:38
               Tak na poważnie...Często bywa,że jacyś nacjonaliści nie uznają innych narodowości.Hiszpanie np.do niedawna nie chcieli uznać najstarszego narodu Europy jakim są Baskowie...Nasi nacjonaliści z kolei nie uznają narodowości śląskiej.Według mnie taka postawa jest głupia bo to sami ludzie decydują do jakiej narodowości należą.A tu nie tylko rząd polski nie uznaje narodowości śląskiej ale nawet Unia Europejska.Zupełnie jak za Hitlera.Idiotyzm.Są to ludzie pokroju Ballesta.My tu piszemy o tym,że jesteśmy Polakami,Słowianami a on,że nas nie ma.
               • kris.tofus Re: troszeczkę uwagi... 10.02.14, 15:00
                W pełni się z tobą zgadzam,ale jak słyszę,że ten naród śląski ma mieć jakieś przywileje,to już mniej się zgadzam.
                Zobacz,jak to było z Polakami,ile musieli wycierpieć,krwi przelać,żeby dać dowód tego,że Polakami są a nie krasnoludkami.
                A Ślązacy,może nie wszyscy,ale bardzo wielu,jeszcze by chcieli,żeby ich Polak uczył godki slunskiej.
                Ja mam dopłacać ze swoich podatków,żeby się ktoś uczył tej godki,którą wynieść powinien ze swego slunskiego domu,śmiechu warte.
                • nazwiskiewicz Re: troszeczkę uwagi... 10.02.14, 15:07
                 Mniejszości powinny mieć możliwość uczyć dzieci w swoich językach.Jestem za tym żeby Ślązacy mieli swoje szkoły.Jak najbardziej.Niemcy przecież mają a jest ich tylko 120 tys.My przecież tak się złościmy na Litwinów,że szykanują Polaków u siebie.Przecież nie możemy być do nich podobni.Ślązacy są autochtonami,byli tu pierwsi i z tego powodu mają większe prawo do Śląska od ludności napływowej.
                 • wallenrod-7 Re: troszeczkę uwagi... 10.02.14, 15:51
                  Zgoda,ale żeby uczyć języka w szkołach,to muszą być nauczyciele i elementarz tegoż języka,a jest ?
                  O ile mi wiadomo,to języków tych jest tyle ile tych gmin slunskich,czy tyle ma być języków.
                  Póki co należy utworzyć wydział dla studentów,przykładowo na Uniwersytecie Śląskim,którzy w przyszłości może nauczą Ślązaków mowy śląskiej.
                  No ale,nie uważasz,że zacznie się rejwach i krzyk o to,że ktoś Ślązaków uczy jak godać powinni.
                  Polacy na Litwie,co prawda zaciągają po litewsku,ale w szkołach jeśli je mają,uczą się polskiego literackiego,a nie jakiegoś gwarowego.
                  • 1fatum Re: troszeczkę uwagi... 10.02.14, 17:19
                   wallenrod-7 napisał:

                   > Zgoda,ale żeby uczyć języka w szkołach,to muszą być nauczyciele i elementarz te
                   > goż języka,a jest ?

                   Polscy politycy najczęściej znają trzy języki. Jeden w gębie i dwa w butach.

                   Może z tymi uwagami wystąp do ministerstwa oświaty, a nie tu na forum.
                   • wallenrod-7 Re: troszeczkę uwagi... 11.02.14, 06:48
                    panie fatum:


                    > Polscy politycy najczęściej znają trzy języki. Jeden w gębie i dwa w butach.

                    - rozmawiamy nie o politykach,a o nauce języka śląskiego,który jest,ale go nie słychać,chyba,że pan gwarę językiem nazywa.

                    > Może z tymi uwagami wystąp do ministerstwa oświaty, a nie tu na forum.

                    - być może bym wystąpił,ale nie jestem Ślązakiem.
                    Moi przodkowie życie oddawali w walce i obronie swojego języka,panie fatum,a pan ma problem jedynie z jakimś urzędnikiem,a największy z sobą.
             • ballest Re: troszeczkę uwagi... 10.02.14, 16:15
              nazwiskiewicz napisał(a):

              > Kris,no fajnie:)
              > Ale.Ale.Przecież nas Polaków według jego rewelacji nie ma.Wiesz,my tylko wymyśl
              > iliśmy sobie język polski,historię Polski i narodowość polską.Wszak przecież Mi
              > eszko był Waregiem a Niemcy zbudowali nam Gniezno,Kraków i Wrocław a nawet Wars
              > zawę.Słowian nie ma.My tylko ich udajemy i to przez 2000 lat:)

              Naswiskiewicz byliscie przez 2000 lat.kaj i kiedy podaj mi FAKTY bo pierwsze slysze co najmniej archeologicznie nie istnieliscie a tylko to sie liczy a nie Wasza MARSJANSKA HISTORIA Galla Anonimma, a Gniezno, Krakow i Wroclaw jako miasta wytyczyli kolonisci, to JEST FAKTEM!!!
              Co do tych 2000 lat, mam pytanie co robiliscie 2000 lat jak wasz jezyk inni skodyfikowali,
              a moze mi podasz pierwszego Polaka co jezyk polski skodyfikowla, czekam na odpowiedz !
              • nazwiskiewicz Re: troszeczkę uwagi... 10.02.14, 20:20
               Drogi Balleście twoje poglądy są więcej niż dziwaczne.Jesteś kimś w rodzaju człowieka nie uznającego ,że ziemia jest okrągła.
               Przecież to śmieszne wdawać się z Tobą w polemikę.Koloniści niemieccy jedynie zreformowały dawny system.Miasta polskie istniały na długo przed przybyciem Niemców.O ile wiesz pierwszą stolicą państwa Polan było Gniezno,potem Poznań.Większość nazw miast i wsi polskich ma toponimię słowiańską.To Słowianie je założyli.Więcej,nawet stolica Niemiec "Berlin" ma nazwę słowiańską.

               Berlin
               "Miasto powstało w miejscu grodu Kopanica (dzisiejsza dzielnica Berlina o nazwie Köpenick) założonego w IX wieku przez Słowian połabskich z plemienia Sprewian przy ujściu rzeki Dahme do Sprewy. Językoznawcy wywodzą nazwę Berlin od prasłowiańskiego *brl oznaczającego bagno lub moczary i podają znaczenie nazwy jako miasto na bagnach[2]. Według hipotezy Reinholda Trautmanna Berlin jest zniekształconą nazwą Bralin (za czym przemawia m.in. zapis w dokumencie z 1215 nazwy miejscowości jako Braline) i pochodzi od nazwy osobowej Bral, czyli skróconej formy słowiańskiego imienia złożonego Bratosław[3]."

               Twoją stolicę niemiecką założyliśmy my Słowianie a Ty bredzisz o tym,że nas nie ma.(Chyba leki za słabo działają czy jak?Zmień specjalistę).
               • ballest Re: troszeczkę uwagi... 10.02.14, 21:28

                nazwiskiewicz napisał(a):

                > Drogi Balleście twoje poglądy są więcej niż dziwaczne.Jesteś kimś w rodzaju czł
                > owieka nie uznającego ,że ziemia jest okrągła.
                > Przecież to śmieszne wdawać się z Tobą w polemikę.Koloniści niemieccy jedynie z
                > reformowały dawny system.Miasta polskie istniały na długo przed przybyciem Niem
                > ców.O ile wiesz pierwszą stolicą państwa Polan było Gniezno,potem Poznań.Większ
                > ość nazw miast i wsi polskich ma toponimię słowiańską.To Słowianie je założyli.
                > Więcej,nawet stolica Niemiec "Berlin" ma nazwę słowiańską.
                >
                > Berlin
                > "Miasto powstało w miejscu grodu Kopanica (dzisiejsza dzielnica Berlina o nazwi
                > e Köpenick) założonego w IX wieku przez Słowian połabskich z plemienia Sprewian
                > przy ujściu rzeki Dahme do Sprewy. Językoznawcy wywodzą nazwę Berlin od prasło
                > wiańskiego *brl oznaczającego bagno lub moczary i podają znaczenie nazwy jako m
                > iasto na bagnach[2]. Według hipotezy Reinholda Trautmanna Berlin jest zniekszta
                > łconą nazwą Bralin (za czym przemawia m.in. zapis w dokumencie z 1215 nazwy mie
                > jscowości jako Braline) i pochodzi od nazwy osobowej Bral, czyli skróconej form
                > y słowiańskiego imienia złożonego Bratosław[3]."
                >
                > Twoją stolicę niemiecką założyliśmy my Słowianie a Ty bredzisz o tym,że nas nie
                > ma.(Chyba leki za słabo działają czy jak?Zmień specjalistę).

                Nie mamy o czym pisac, bo ja prezentuja neutralny poglad na historie a Ty polska magalomanie, co do Berlina poczytaj prosze ksiazke Francuza Charlesa Higouneta - " Die deutsche Ostsiedlung im Mittelalter" on byl tez kiedys twojego zdania ale wykopaliska Higouneta czegos innego nauczyly.

                Jest tez w jezyku francuzkim, tam sie wszystkiego o powstaniu Berlina i jego nazwie sie dowiesz a pisze to przyjazny Polsce historyk francuzki:
                Les Allemands en Europe centrale et orientale au Moyen âge 1989 Aubier, ISBN 2-7007-2223-X
                ----------------
                To na temat Berlina, musialbym cie nazwac polska ciemnota, ale tego nie zrobie bo nie poczytasz nastepnego linku, wprawdzie wprowadzonego duzo pozniej nisz ja na temat "wytyczania polskich" miast pisalem, ale mysle, ze jak masz choc 1 szara komoreczke to Cie ten link przekona, bo po pierwsze jest nie moj a po drugie w jezyku polskim:


                "Wisła była najważniejszą arterią komunikacyjną w handlu przez całe drugie tysiąclecie. U brzegów Wisły powstawały faktorie handlowe dokąd sprowadzano towar z głębi lądu i spławiano Wisłą od Krakowa do Gdańska.

                W tym czasie Polskę posiadali feudalni panowie a chłopski naród był częścią tego pańskiego inwentarza.

                Na początku był zamek na wzgórzu nad Wisłą. Pod zamkiem kwitł handel. Tu krzyżowały się drogi z Bizancjum na zachód do Norymbergi i z południa nad Bałtyk. Wielki plac targowy sprzed tysiąca lat nadal jest największym placem w Europie. Do XIV wieku feudalna Polska nie znała miast w ówczesnym tego znaczeniu; samo-stanowiących, wolnych miast z wolnymi mieszkańcami zorganizowanymi w cechy handlowe i rzemieślnicze. Takie miasta gwarantujące wolność nie były pożądane przez polską magnaterię która sama korzystała z przywilejów wolności trzymając w ryzach swój naród, swoich poddanych; chłopów pańszczyźnianych.
                Polscy królowie rozumieli że jedyna szansa na rozwój tak zacofanego feudalnego kraju jest możliwy jedynie gdy jego obywatele będą mogli rozwijać swą przedsiębiorczość w wolności. Niestety silny sprzeciw feudałów uniemożliwiał przeprowadzenie jakichkolwiek reform. Wynikiem tych zachowawczych działań polskich feudałów było to, że miastom polskim przyznawano prawa miejskie na prawie niemieckim (najczęściej magdeburskim) aby obejmował swym działaniem tylko Niemców zamieszkujących te miasta a nie samych Polaków. Prawo tych miast nie obejmowało Polaków przez co feudałowie byli zabezpieczeni, że ich chłopi pańszczyźniani nie będą uciekać do miast. W roku 1257 król Bolesław V Wstydliwy nadał miastu lokację na prawie magdeburskim. W nowo wytyczonym mieście osiedlali się głównie przybysze ze Ślaska, Czech, Prus i Niemiec, co tłumaczy fakt posługiwania się językiem niemieckim przez mieszczaństwo krakowskie do XVI w. Kościół Mariacki był też początkowo parafią niemiecką. Dopiero od XVI wieku na ulicach Krakowa pojawił się także język polski i stopniowo Polacy zasiedlają Kraków."


                www.wiatrak.nl/11923/historia-chlopa-feudalnego-czyli-dlaczego-krakow-zbudowali
                ZYCZE FAJNEGO CZYTANIA ; A TO NIE BALLEST ZLE MYSLI TYLKO POTOMKOWIE NIEWOLNIKOW; CZYTAJ SCLAWI !!!
                • ballest Re: troszeczkę uwagi... 10.02.14, 21:52
                 a tu na temat zalozenia Krakowa:

                 pl.wikipedia.org/wiki/Gedko_Stilvoyt
                 przy okazji polscy jednokomorkowcy dowiedza sie kto zalozyl Wroclaw ;)

                 pl.wikipedia.org/wiki/Godinus_Stilevoyt
                 Jak ktos chce wloze tez o Gnieznie Poznaniu, Lwowie , tylko zeby polskich 1 -komorkowcow uswiadomic, sa ale tez Polacy co wiecej wiedza jak na przyklad Nazwiskiewicz , bo nie kazdy Polak jego inteligencje posiada.
                 • ballest do polskich osioukow 10.02.14, 21:59
                  Oczywiscie, jak jakis polski 1 komorkowiec jeszcze do dzis nie wie kto zalozyl miasto Warszawe to i to wloze, ale tylko jak fajnie poprosi:

                  a tu przyklad Krakowa przedlokacyjnego:

                  https://www.piastowie.kei.pl/piast/mapy/6.jpg

                  a tu Krakau po lokacyji :

                  https://www.piastowie.kei.pl/piast/mapy/krakow.jpg
                  • nazwiskiewicz Re: do polskich osioukow 10.02.14, 23:30
                   Zgadza się lecz lokalizacja nie zawsze była tożsama z założeniem osady czy miasta.

                   "Lokacja – forma organizacyjno-prawna, nadawana prawem lokacyjnym przez właściciela ziemi, zarówno już istniejącym, jak też nowo zakładanym wsiom i miastom w jego posiadłościach."

                   pl.wikipedia.org/wiki/Lokacja_(historia)
                   Polska jeszcze przed przybyciem Niemców miała swoje prawo lokacyjne:
                   "Lokacje na prawie polskim[edytuj | edytuj kod]


                   Żydzi, korzystając z królewskich przywilejów, w zwartych grupach zamieszkiwali powstające miasta
                   Osadzanym na wewnętrznym prawie polskim (tzw. prawo książęce) określano należne świadczenia, dawano prawo wychodu oraz prawo dziedzicznego uprawiania ziemi. Panowie przenosili na prawo polskie ludność własną oraz przybyłych zbiegów a nawet niewolnych (ci zwykle nie mieli prawa wychodu). Określenie należności intensyfikowało gospodarkę, ponieważ warto było wyrobić nadwyżkę, natomiast polepszenie warunków osadnictwa zapobiegało ucieczkom. Lokowani mieszkańcy zajmowali się produkcją rzemieślniczą i pracą na roli także w miastach, bowiem ówczesne miasta pod tym względem niewiele różniły się od wsi. Osady lokowane na zwyczajowym prawie polskim nie miały przywileju władcy, w związku z tym wciąż były obciążone należnym mu podatkiem. Wobec niekorzystania z umów pisemnych oraz pomocy zasadźcy właściciel takiej lokacji musiał cały czas jej mieszkańców nadzorować (sam lub przez kogoś upoważnionego). Ponieważ brakowało też sołtysa i ławników, na podobnych zasadach zajmował się wymierzaniem sprawiedliwości.
                   Na powyższych zasadach do końca XIII w. powstało sporo nowych wsi, np. na Opolszczyźnie, sądząc po polskiej etymologii nazewnictwa ok. 60-70%[1]. Rozwijały się też miasta, być może jeszcze bez samorządu, lecz na pewno już spełniające wszystkie funkcje handlowo-usługowe. Wrocław był już na tyle duży, że w roku 1000 awansował na stolicę biskupstwa. Opole, na co wskazuje nazwa, zachowało ciągłość osadniczą od czasów osad opolnych. Gall Anonim wymienia Kraków, Sandomierz, Płock, Wrocław, Poznań i inne miejscowości, używając dla nich określenia civitas lub urbs. W XI w Przemyślu istniała już gmina żydowska, a w XII w. we Wrocławiu osada tkaczy walońskich. Osada biskupia w Krakowie miała sołtysa od 1228 r., a więc przed lokacją samego miasta. Obcy osadnicy, jeśli występowali dość licznie, mogli tworzyć osobne osady. Nie było w tym nic nadzwyczajnego. W owym czasie nie obowiązywała jeszcze zasada, że „nieznajomość prawa szkodzi”. Tak w Polsce, jak i na zachodzie Europy, uważano, że przestępcę należy karać według prawa znanego przestępcy, czyli takiego, pod jakim się wychował."

                   Niemcy wzorowali się na prawie rzymskim i je do Polski przynieśli.Wcześniej istniało w Polsce prawo miejscowe.

                   "Po okresie wędrówki ludów (VII w.) stopniowo zaczęły się tworzyć organizacje społeczne oparte na wspólnocie terytorialnej. Uprawa żarowa zastąpiona została dwupolówką z wykorzystaniem sochy i bydła pociągowego. W XII wieku stosowano już pług odwracający skibę, a od XIII w. wprowadzano trójpolówkę. Lepsze metody uprawy ziemi nie wymagały już przemieszczania się na nowe tereny, co więcej, opłacało się bronić pozyskanego już terenu uprawnego.
                   Na czele jednostek terytorialnych (wielkich plemion) stali naczelnicy zwani też książętami. W toku wzajemnych walk plemiona większe podporządkowywały mniejsze i przyłączały ich terytoria. Ośrodkami plemion były opola, wg H. Łowmiańskiego zajmujące przeciętnie 300 km kw. i liczące po 1200-1400 ludzi. Centralnym punktem opola był ośrodek grodowy (czoło opolne), zwykle obronnie usytuowany i otoczony wałem ziemnym z palisadą. Tu mieszkała starszyzna, tu odbywały się wiece wolnych mieszkańców, na których podejmowano wspólne decyzje, tu gromadzono daniny i dokonywano wymiany towarowej (początkowo na niewielką skalę), tu w razie niebezpieczeństwa chroniono się. Wokół, w dogodnych do uprawy miejscach, znajdowały się mniejsze i większe osady grupujące rody. Na nowinach, terenach uzyskanych karczunkiem i wypalaniem, powstawały nowe osady. Część majątku była we wspólnym użytkowaniu (np. pastwiska, lasy, miejsce połowu, uzyskana zdobycz) część w indywidualnym (rodzinnym) np. bydło, pole orne. Opola były opodatkowane na rzecz księcia. Musiały oddawać wołu opolnego albo krowę. Ludność była zobowiązana także do śladu, czyli ścigania zbiegłych przestępców. W głównym opolu przebywał książę ze swoją drużyną. Odgrywał on coraz większą rolę w podejmowaniu decyzji o wyprawach wojennych, sojuszach i podziale zdobycznego majątku. Poszczególne obszary plemienne oddzielały od siebie bagna, większe rzeki i rozległe kompleksy leśne.
                   Geograf Bawarski (połowa IX w.) wymienia nazwy i liczbę opoli znanych mu największych polskich plemion. W IX w. do największego znaczenia doszły organizacje plemienne Wiślan, skupione wokół Wiślicy lub Krakowa, oraz Polan z ośrodkami w Gnieźnie, Poznaniu i Gieczu. W połowie X w. plemię Polan uzyskało znaczną przewagę i stopniowo, drogą sojuszów i podbojów podporządkowało plemiona wokół, dając początek państwu polskiemu[3]."

                   pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Polski_protofeudalnej
                • kris.tofus Re: troszeczkę uwagi... 11.02.14, 07:21
                 balleściku drogi,gdybyś był bardziej kumaty od tego polskiego osiołka,to nie wklejałbyś tego rodzaju treści,bo tym potwierdzasz głupotę swą potężną,gdyż ty przecież cały czas pracujesz nad tym,aby nam i całemu Światu udowodnić,że nie ma i nie było nigdy Polaków.
                 Zatem winieneś się jakoś określić,byli oni czy też ich nie było kiedyś,bo o dniu dzisiejszym to raczej chyba nie ma co dyskutować,skoro ja jestem,a Niemcem nie jestem.

                 tak piszesz i to jeszcze tłusto podkreślasz:

                 Niestety silny sprzeciw feudałów uniemożliwiał przeprowadzenie jakichkolwiek reform. Wynikiem tych zachowawczych działań polskich feudałów było to, że miastom polskim przyznawano prawa miejskie na prawie niemieckim (najczęściej magdeburskim) aby obejmował swym działaniem tylko Niemców zamieszkujących te miasta a nie samych Polaków. Prawo tych miast nie obejmowało Polaków przez co feudałowie byli zabezpieczeni, że ich chłopi pańszczyźniani nie będą uciekać do miast.

                 Widzisz chłopie,takie to wówczas w tej Polsce,której w/g ciebie nie było,panowały stosunki społeczno-ekonomiczne,że polski feudał,aby mieć zabezpieczoną swą polską doopę,musiał mieć polskiego niewolnika,czyli tego Polaka,chłopa pańszczyźnianego,czy ty to rozumiesz.
                 Bał się o swą polską doopę,to kolonistów obcych sprowadzał,aby tworzyli miasta,a biedny i durny Polak,chłop pańszcyzniany szlachciurowi polskiemu brzuch napychał masłem.
                 Ale cały czas są to stosunki ekonomiczne,a nie narodowe.
                 Dziś też mógłbyś twierdzić,że skoro w banku niemieckim w Polsce,prezesem jest szanowny pan Niemiec Johan,to w banku tym nie ma Polaków,a są jedynie Niemcy.
                 Nie wiem czy masz tyle inteligencji by to wszystko zrozumieć,ale nie mój to jest problem.
                 Moim problemem jest to,aby w banku zlokalizowanym w Polsce prezesem był Polak Jan,a nie jakaś kolonialna przybłęda.
                 • ballest Re: troszeczkę uwagi... 11.02.14, 08:39
                  Jeszcze raz !!! - a nie wijcie sie jak Zmije, jak Wam udowodnilem, ze to Kolonisci Niemieccy pozakladali Wam wszystkie miasta z Warszawa a nawet Waszym ulubionym Lwowem wlacznie, gdzie polscy Lwowsy historycy , Polakow przy powstawaniu miasta nawet nie wspominaja, a wszystkie Cechy w miastach byly w rekach mieszczan, czyli Niemcow albo innych wolnych obywateli, Polacy mogli najwyzej zostac partaczami ale po za murami miasta.
                  Taka jest prawda i tego nie zmienicie.
                  • nazwiskiewicz Re: troszeczkę uwagi... 11.02.14, 11:53
                   Balleście,rzemieślnicy stanowili niską kastę społeczną.Ja pochodzę ze słowiańskich włodyków,drobnego rycerstwa małopolskiego które później schłopiało.Co ja mam wspólnego z jakimiś niemieckimi przybłędami-sługusami?
                   • ballest Re: troszeczkę uwagi... 11.02.14, 13:19
                    nazwiskiewicz napisał(a):

                    > Balleście,rzemieślnicy stanowili niską kastę społeczną.Ja pochodzę ze słowiańsk
                    > ich włodyków,drobnego rycerstwa małopolskiego które później schłopiało.Co ja ma
                    > m wspólnego z jakimiś niemieckimi przybłędami-sługusami?

                    Zalezy jacy rzemielsnicy, najwazniejsze Cechy byly na rynku, jak na przyklad Zlotnicy, Snycerze czy Zegarmistrze, oczywiscie cechy Cieslow , Kowalow, czy Murarzy albo Kolodzieji znajdowaly sie w bocznych ulicach rynkowych.
                    Owczesne mieszczanstwo to nic innego jak mistrzowie cechowi i ich czeladz i tylko rzemioslo doprawodziouo ich do ogrom,nego bogactwa a z tego powodu utracili ich jezyk.
                  • kris.tofus no cóż balleściku... 11.02.14, 13:21
                   ballest napisał:

                   > Jeszcze raz !!! - a nie wijcie sie jak Zmije, jak Wam udowodnilem, ze to Kol
                   > onisci Niemieccy pozakladali Wam wszystkie miasta z Warszawa a nawet Waszym ulu
                   > bionym Lwowem wlacznie
                   , gdzie polscy Lwowsy historycy , Polakow przy powsta
                   > waniu miasta nawet nie wspominaja, a wszystkie Cechy w miastach byly w rekac
                   > h mieszczan, czyli Niemcow albo innych wolnych obywateli, Polacy mogli najwyzej
                   > zostac partaczami ale po za murami miasta.

                   > Taka jest prawda i tego nie zmienicie.


                   ...nie będę się już z tobą dochodził,kto,za czyje pieniądze i czyimi ręcami budował te polskie miasta,wszak sam to potwierdzasz i nie jesteś w stanie utrzymać prawdziwości swej tezy o braku Polaków na Polskiej ziemi.
                   Polacy byli tam od tysiącleci,są i pozostaną,a Niemiec był jedynie niemieckim kolonistą,sam zresztą to potwierdzasz,wszak Kraków już istniał,a rzeźbiarz niemiecki przybył z Norymbergii.
                   • ballest Re: no cóż balleściku... 11.02.14, 13:28
                    Gdzie napisalem, ze nie bylo Sclawi na polskiej ziemi, byli ale nie byli feudalami i nie byli wolnymi, czytaj byli Sclawi i pozniej chlopami.
                    To wlasnie ze Sclawi handlowali Waregowie czytaj Wikingowie
                    • kris.tofus Re: no cóż balleściku... 11.02.14, 14:08
                     ballest napisał:

                     > Gdzie napisalem, ze nie bylo Sclawi na polskiej ziemi, byli ale nie byli feudal
                     > ami i nie byli wolnymi, czytaj byli Sclawi i pozniej chlopami.
                     > To wlasnie ze Sclawi handlowali Waregowie czytaj Wikingowie
                     >


                     -a może mi tak wytłumaczysz,kto dziś ciebie polonizuje w Niemczech,Ślązak czy Polak.
                     A kto z ciebie robi Muzułmanina,czy aby wiesz ?

                     • nazwiskiewicz Re: no cóż balleściku... 11.02.14, 14:54
                      Przepływ ludności z jednych państw do drugich zawsze trwał.W średniowieczu i później napłynęli osadnicy z Niemiec,Flandrii i Wallonii.Przybywali Wołosi(nazwiska Bachlej,Bachleda,Dziurdziak) i Węgrzy(niektórzy Polacy noszą węgierskie nazwiska madziarskie:Bafia,Bator,Ferenc,Tekieli).W XVII i XVIII wieku pojawili się Szkoci i Holendrzy.Do tego trzeba jeszcze dodać Żydów,Ormian i Tatarów.Ale zawsze oni byli w mniejszości i roztapiali się w słowiańskim morzu.
                      We wczesnym średniowieczu nie było chłopów pańszczyźnianych.Istniały osady złożone przez ludzi wolnych i osady służebne składające się z ludności zdobytej na wojnie(Grotniki,Szczytnik,Złotniki).Chłop przestał być człowiekiem dopiero w XV wieku.Od tej pory można go było kupić i sprzedać jak krowę na targu a nawet zabić bez odpowiedzialności karnej.
                      Rycerstwo polskie w większości ma słowiańskie korzenie.To są przeważnie potomkowie drużyny Mieszka.Owszem,obecnie wielu szlachciców w Polsce twierdzi,że są szlachtą polską ale to nieprawda:rody ruskie,litewskie i niemieckie nie przynależą do szlachty polskiej.
                      Herbarze dokładnie podają która rodzina skąd pochodzi i jakiego jest ona pochodzenia,np.:

                      "Abgarowicz h.Abgarowicz.Rodzina ormiańskiego pochodzenis,pierwotnem ich nazwisdkiem był Sołtan".

                      "Abrahimowicz h.Własnego.Obduła Abrahimowicz,tatarzyn powiatu trockiego".

                      "Abramowicz h.Abramowicz,czyli Jastrzębiec.Gniazdem tej rodziny było północne Mazowsze,zkąd przesiedlili się na Podlasie i do ziemi chełmskiej."

                      "Arcemberski h.Hertzberg.Rodzina pomorska,którą jedni z heraldyków wywodzą od starej niemieckiej rodziny v.Hertzberg,już w 1000 r.istniejącej,inni,a ci zasadniej,dają jej za protoplastę Jana Hertzberg,dworzanina księcia Bogusława Pomorskiego".

                      W herbarzach wszystko jest.Nie wymyślajcie zatem niestworzonych historii .
                      • ballest Re: no cóż balleściku... 11.02.14, 16:10
                       nazwiskiewicz napisał(a):
                       chłop przestał być człowiekiem dopiero w XV
                       > wieku.Od tej pory można go było kupić i sprzedać jak krowę na targu a nawet za
                       > bić bez odpowiedzialności karnej.
                       Widze, ze nia mamy co dyskutowac, bo jestes wychowany na PRL-owskiej kulturze i jej PRAWDZIWEJ historii, podalem dlaczego sprowadzono kolonistow a KOMUNA i PRL dali swoje a wiec ostatni raz wstawiam:
                       "Do XIV wieku feudalna Polska nie znała miast w ówczesnym tego znaczeniu; samo-stanowiących, wolnych miast z wolnymi mieszkańcami zorganizowanymi w cechy handlowe i rzemieślnicze. Takie miasta gwarantujące wolność nie były pożądane przez polską magnaterię która sama korzystała z przywilejów wolności trzymając w ryzach swój naród, swoich poddanych; chłopów pańszczyźnianych.
                       Polscy królowie rozumieli że jedyna szansa na rozwój tak zacofanego feudalnego kraju jest możliwy jedynie gdy jego obywatele będą mogli rozwijać swą przedsiębiorczość w wolności. Niestety silny sprzeciw feudałów uniemożliwiał przeprowadzenie jakichkolwiek reform. Wynikiem tych zachowawczych działań polskich feudałów było to, że miastom polskim przyznawano prawa miejskie na prawie niemieckim (najczęściej magdeburskim) aby obejmował swym działaniem tylko Niemców zamieszkujących te miasta a nie samych Polaków. Prawo tych miast nie obejmowało Polaków przez co feudałowie byli zabezpieczeni, że ich chłopi pańszczyźniani nie będą uciekać do miast."


                       a jesli to co teraz wstawilem nieprawda jest !!! to jest druga mozliwosc - feudalowie mormanscy sprowadzili kolonistow bo Sclawi "Podludziami byli" i nie potrafili sami miast wytyczyc - chcesz mi to udowodnic!!!
                       • nazwiskiewicz Re: no cóż balleściku... 11.02.14, 16:28
                        Wiesz ballest,ci "podludzie" pokonali was w wojnie i zabrali szmat ziemi.
                        I ci "podludzie" prędzej czy później wyrzucą was,faszystów z Europy.Bo wy Niemcy nikogo nie szanujecie i z nikim nie potraficie żyć.Dlatego co jakiś czas dostajecie omłot z każdej strony.
                        • ballest Kto czytac potrafi ma zawsze przewage ! 11.02.14, 16:34
                         nazwiskiewicz napisał(a):

                         > Wiesz ballest,ci "podludzie" pokonali was w wojnie i zabrali szmat ziemi.
                         > I ci "podludzie" prędzej czy później wyrzucą was,faszystów z Europy.Bo wy Niemc
                         > y nikogo nie szanujecie i z nikim nie potraficie żyć.Dlatego co jakiś czas dost
                         > ajecie omłot z każdej strony.

                         NAUCZ SIE CZYTAC- bo to TY przez kwiaty SUGERUJESZ, ze byli podludzmi, bo nie ma 3 drogi !

                         Ja napisalem, ze sprowadzono , bo Feudalowie chcieli zachowac swoich chlopow panszczyznianych a Ty napisalae, ze nie oni byli wolnymi , a wiec jak byli wolnymi to z jakiego powodu sprowadzono Niemcow do zakladania miast ??

                         Prosze odpowiedziec na moje pytanie !
                         • nazwiskiewicz Re: Kto czytac potrafi ma zawsze przewage ! 11.02.14, 16:56
                          Mnie chodziło o wolność częściową,że mieli swe dziedziczne gospodarstwa i mogli je opuszczać.

                          "Chłopi w XIV-XV w.,nawet jeżeli nie mieli formalnie prawa niemieckiego,samodzielnie na ogół i bez przeszkód władali swymi gospodarstwami...Usunięcie z gruntu,choć przewidziane prawem w razie długoterminowego niewywiązywania się chłopa z powinności,należało do rzadkości".

                          Chłopi w tym czasie mogli jeszcze opuszczać swoją wieś.

                          "Ta ostatnia zasada nadal obowiązywała także chłopów na prawie polskim,którzy musieli nadto ,opuszczając wieś,wypłacić panu odszkodowanie".

                          Sytuacja chłopów uległa pogorszeniu w końcu XV w.

                          " W końcu XV i w XVI w. w związku z rozwojem folwarków oraz kolonizacją słabiej zagospodarowanych regionów nastąpiło zaostrzenie poddaństwa chłopów, które — określane jako drugie (lub wtórne) poddaństwo — stało się charakterystycznym dla środkowej, a zwłaszcza wschodniej Europy zjawiskiem społeczno-prawnym. Stanowiło ono tam system pracy przymusowej oparty na dziedzicznym przywiązaniu chłopów do ziemi."

                          Prawdę rzekłszy chłopami należy gardzić.Mogli przecież wziąć kosy i topory , wyrżnąć panów i duchowieństwo.Byli w większości.Ale czego to z człowieka nie zrobi religia niewolników-żydowskie chrześcijaństwo.

                         • ballest Re: Kto czytac potrafi ma zawsze przewage ! 11.02.14, 18:49
                          Jesli byli wolnymi to dlaczego nie wolno im bylo miast zakladac ?

                          Nie bylo wtedy wolnych chlopow to kompletna BZDURA, tej jeszcze nie slyszalem kto taka BZDURE wymyslil , byc moze nawet nazistowkie Niemcy, zeby sie z Polakow nabijac, a Polacy nieswiadomi konsekwencji powtarzaja ta BZDURE!!!
                         • nazwiskiewicz Re: Kto czytac potrafi ma zawsze przewage ! 11.02.14, 19:17
                          Zgoda,mieszczanie byli wolni,zarówno Polacy jak i Niemcy .Ale osadnicy niemieccy osiadali też na wsiach.Było pełno chłopów niemieckich czyli według tego co napisałeś -niewolników.A ja też napisałem wcześniej,że własność książęca i kościelna sprowadzała do swych włości niewolników z Niemiec.I było ich z pewnością więcej niż ludzi wolnych.
                         • nazwiskiewicz Większość mieszczan to był plebs 11.02.14, 19:32
                          "plebs [łac.], stosowane w historiografii określenie najniższej grupy społecznej w miastach europejskich w średniowieczu i czasach nowożytnych do schyłku XVIII w.;

                          mieszkańcy miast, którzy nie należeli ani do patrycjatu, ani do pospólstwa, nie posiadali obywatelstwa miejskiego i w związku z tym nie mieli praw politycznych ani możliwości udziału we władzy; byli to zarówno ludzie czynni zawodowo — czeladnicy, terminatorzy, wolnonajemni robotnicy, służba domowa, wędrowni kupcy itp., jak i tzw. margines społeczny — żebracy, tzw. ludzie luźni, prostytutki, przestępcy; w Polsce plebs stanowił ok. 80% ogółu mieszkańców miast."

                          Jak widać tych prawdziwych mieszczan było mało bowiem mieszkańcy miast stanowili 15-20% ogółu ludności a z nich tylko 20% reprezentowało patrycjat i pospólstwo.Chodzi zatem o jakieś 3-4% ludności Polski.Mikroskala.Nic dziwnego,że te grupki Niemców szybko się spolonizowały.
                         • ballest Re: Większość mieszczan to był plebs 11.02.14, 20:22
                          Oj, musisz duzo ksiazek na temat osadnictwa przeczytac, ja ich mam duzo, w internecie zaczyna sie duzo na lepsze zmieniac, bo jak dawno, dawno temu napisalem, ze wszystkie "polskie" miasta w sredniowieczu byly zalozone przez kolonistow to mnie od najgorszych wyzwano, podobnie jak napisalem, ze Praga byla przez wieki stolicom Niemiec i Cesarstwa, dzisiaj to w polskich szkolach uczom, ale poczytaj sam troche na temat:

                          pl.wikipedia.org/wiki/Ostsiedlung
                          aha - a Niemcy co zakladali wsie tysz wolnymi byli ;)
                         • nazwiskiewicz Re: Większość mieszczan to był plebs 11.02.14, 20:42
                          Jak zakładali wsie to nie byli wolnymi chyba,że przybyli jako rycerstwo lub mieszczaństwo.

                          Nikt nie przeczy,że było osadnictwo niemieckie na terenach polskich.Były rejony gdzie Niemców napłynęło sporo-te tereny szybko się zgermanizowały.Tam gdzie przeważał żywioł polski osadnicy z Niemiec ulegli polonizacji.Dzisiaj chyba wszyscy Głuchoniemcy mimo,że mają niemieckie nazwiska i wiedzą o swym pochodzeniu,uznają się za Słowian,Polaków.
                          Kiedyś zresztą czytałem na jednej stronie genealogicznej jak taka jedna z pochodzenia Niemka mieszkająca koło Łańcuta dała sobie przebadać swe geny.Okazało się,że ma 80% jej genotypu jest z Europy Środkowej a z Europy Zachodniej jedynie 7%.Słowianka.
                         • ballest Re: Większość mieszczan to był plebs 11.02.14, 21:50
                          Znalazlem cos, ale razi mnie, ze pisze sie tam o prawie polskim, ale takiego prawa pisanego nie bylo, ale obojetnie poczytaj, choc zeby sie wglebic musisz naprawde poczytac ksiazki na ten temat:

                          historiapolski.eu/lokacje-na-prawie-polskim-i-prawie-niemieckim-t2015.html
                          ale mam cos na temat Lwowa tam jest wszystko fantastycznie opisane:

                          www.lwow.com.pl/historia/papee3.html
                          Papee opisuje to swietnie.
                         • ballest Re: Kto czytac potrafi ma zawsze przewage ! 11.02.14, 21:54
                          nazwiskiewicz napisał(a):

                          > Zgoda,mieszczanie byli wolni,zarówno Polacy jak i Niemcy

                          FEHLER, nie bylo polskich MIESZCZAN, oj czlowieku , mieszczanie niemiecccy sie spolonizowali ale na poczatku n ie bylo polskich mieszczan i byc nie moglo!!!!
                          - ale poczytaj Papee on chyba takze na ten temat pisze:

                          www.lwow.com.pl/historia/papee3.html
                          Na temat wsi dobrze pisze Dabkowski, ale nie chce mi sie szukac, poczytaj to, jak potrafisz po niemiecku to dam link do ksiazek niemieckich na ten temat!
                         • kris.tofus zgoda,kto czytac potrafi ma zawsze przewagę ! 12.02.14, 06:46
                          ...ale,żadna książka nie udowadnia,że Słowian nie było,albo Polaków.
                          Jednakże są takie książki,które to chciały udowodnić,a które czytali jedynie niemieccy nacjonaliści,czyli Naziści z twoich ukochanych Niemiec,którzy to treścią tych książek podnieceni,Świat cały puścili z dymem.
                          Czytać ci nikt nie może zabronić,lecz głupka z siebie robisz na własny rachunek.
                          Daj Boże,że głupim jesteś jedynie,gorzej by było gdybyś miał być niemieckim Nazistą,a czasami tak mi się wydaje,kiedy ja ciebie czytam,a czytać potrafię.
                         • ballest Re: zgoda,kto czytac potrafi ma zawsze przewagę ! 12.02.14, 08:56
                          Nie trzeba ksiazki, bo nazwa Slowianie powstala dopiero na przelomie 18/ 19 wieku a stworzyli ja Niemcy, przedtem wszystkie te narody mazywano Sclawi - czytaj niewolnicy !!!
                          - w tym samym czasie powstala nazwa Piastowie a wiesz kto ja stworzyl?? - tez Niemcy, bo Niemcy tak Daglingow nazwali.
                          Jeszcze raz, jak chcecie uzywac starego, nie tego niemieckiego okreslenia to prosze bardzo, bede Was nazywal Sklawi.
                          Dodam, ze na ziemi polskiej nie ma ani jednej kultury sklawi, ani jednej.
                         • nazwiskiewicz Słowianie wiedzieli kim są 12.02.14, 15:16
                          Ballest bredzisz jak poparzony.O Słowianach wspomina chociażby ruski kronikarz Nestor żyjący w XI-XII w.

                          "Po mnogich zaś latach siedli byli Słowianie nad Dunajem, gdzie teraz ziemia węgierska i bułgarska. I od tych Słowian rozeszli się po ziemi i przezwali się imionami swoimi, gdzie siedli na którym miejscu. [...] A oto jeszcze ciż Słowianie: Biali Chorwaci i Serbowie, i Chorutanie. Gdy bowiem Włosi (najprawdopodobniej chodzi o Franków) naszli na Słowian naddunajskich i osiadłszy pośród nich ciemiężyli ich, to Słowianie ci przyszedłszy siedli nad Wisłą i przezwali się Lachami, a od tych Lachów przezwali się jedni Polanami, drudzy Lachowie Lutyczanami, inni — Mazowszanami, inni — Pomorzanami."[1]

                          pl.wikipedia.org/wiki/Nestor_(kronikarz)
                          www.libertas.pl/nestor_powiesc_minionych_lat_1.html
                         • ballest Re: Słowianie wiedzieli kim są 12.02.14, 17:26
                          Nestor ich tez Sklaveni nazywal tylko dzisiejsze tlumaczenia uzywaja zamiast Sclawi Slawi.

                          Relacja Jordanesa

                          Nazwa "Słowianie" pojawia się w źródłach dopiero w VI wieku. Z tego samego okresu pochodzą też pierwsze, bezpośrednie, a odnoszące się do Słowian świadectwa w źródłach pisanych. Pierwszym z nich, o którym chciałbym wspomnieć jest świadectwo historyka gockiego, czyli prawdopodobnie germańskiego pochodzenia- Jordanesa. W połowie VI wieku tak pisał w swoim dziele Getika, czyli O pochodzeniu i dziejach Gotów:

                          Wewnątrz nich (tutaj mowa o rzekach Cisa, Dunaj oraz niezidentyfikowanej Flutausis) jest Dacja, na kształt diademu uwieńczona stromymi Alpami (Karpaty), a wzdłuż ich lewego stoku, który skłania się ku zachodowi, rozsiadł się poczynając od źródeł Winkla, na niezmierzonych obszarach liczny naród Wenedów. Wenedów choć ich imiona zmienne są teraz, stosowanie do rozmaitych szczepów, to przecież głównie nazywa się ich Sklawenami i Antami.

                          W kolejnym fragmencie dzieła Jordanes starał się dokładniej określić siedziby Sklawenów i Antów:

                          Sklawenowie zamieszkują od miasta Nowietunum i jeziora zwanego Mursiańskim aż do Danastru (Dniestr), a na północ aż do Winkli; ci w miejscu miast mają błota i lasy. Anowie zaś, którzy są z nich najdzielniejsi, rozciągają się do Danastru w tym miejscu, gdzie wygina się Pontus (Morze Czarne), aż do Danapru (Dniepr), które to rzeki odległe są od siebie o wiele dni drogi.

                          Do dzieła Jordanesa będę jeszcze powracać w dalszej części tego rozdziału. Getika jest, więc pierwszym źródłem pisanym, w którym można spotkać nazwę "Słowianie" (Sklawenowie).

                          Nazwa "Słowianie" w innych źródłach pisanych.

                          W źródłach łacińskich zaczynając od Jordanesa można znaleźć ciągle różne formy obecnej nazwy: Sclavini, Sclaveni, Sclavi. Także źródła greckie podają nazwy: Sklabeoni, Sthlabeoi,
                         • ballest Re: Słowianie wiedzieli kim są 12.02.14, 17:56
                          a tu masz dowod, ze i Nestor Slow3ian Sklaveni nazywal:

                          books.google.pl/books?id=zLkoAAAAYAAJ&pg=PR36&lpg=PR36&dq=Nestor,+Sklaveni&source=bl&ots=h5tRJMmeWA&sig=yI25-CoEtxjG53Nn6YGPP8DWDHw&hl=de&sa=X&ei=Xaf7UtXNIcPZtQbWi4DYAg&ved=0CCoQ6AEwAA#v=onepage&q=Nestor%2C%20Sklaveni&f=false
                         • kris.tofus Re: zgoda,kto czytac potrafi ma zawsze przewagę ! 12.02.14, 16:27
                          herbjelita napisał:

                          > A mowilem - on znow widzi hitlerowcow, nawet w sredniowieczu!


                          -tobie herbuś też coś odbiło,gdzie ty widzisz jakiegoś Hitlera skoro ja jedynie mówię o ballestowym orgazmie.
                          Oj,herbi, tyś to już chory poważnie skoro cię męczą takie zwidy.
                          Erkę na pomoc trzeba wołać,żeby cię zawiozła do psychiatry,albo jakiegoś okulistę,bo może tylko wzrok masz słaby.
                         • nazwiskiewicz Ballest ,dałeś tłumaczenie 12.02.14, 19:16
                          Dałeś tłumaczony tekst a nie oryginał.Poczytaj oryginału(Jeśli uczyłeś się w Polsce to powinieneś znać alfabet rosyjski).

                          "Во 20 мнозѣхъ же времѧнѣх . сѣли суть Словѣни по Дунаєви . гдѣ єсть нъıне 21 Оугорьска землѧ . и Болгарьска 22. [и] Ж ѿ тѣхъ Словѣнъ
                          6
                          разидошасѧ по землѣ . и прозвашасѧ именъı своими . гдѣ сѣдше на которомъ 23 мѣстѣ . ӕко 24 пришедше сѣдоша . на рѣцѣ имѧнемъ Марава 25. и прозвашасѧ Морава . а друзии Чеси нарекошас̑ . а се ти же Словѣни 26 Хровате 27 Бѣлии . и Серебь 28. и Хорутане . Волхомъ 29 бо нашедшемъ 30 на Словѣни на Дунаискиӕ . [и] Ж сѣдшемъ 31 в них . и насилѧщемъ 32 имъ . Словѣни же ѡви 33 пришедше сѣдоша 34 на Вислѣ . и /л.3/ прозвашасѧ Лѧхове . а ѿ тѣхъ Лѧховъ прозвашасѧ Полѧне . Лѧхове . друзии Лутичи З. ини 35 Мазовшане ини Поморѧне . такоже и ти 36 Словѣне пришедше и 37 сѣдоша по Днѣпру 38. и нарекошасѧ Полѧне . а друзии Древлѧне 39 зане сѣдоша в лѣсѣх . а друзии сѣдоша межю 40 Припетью 41 и Двиною. и нарекошасѧ Дреговичи 42. [инии сѣдоша на Двинѣ и нарекошас̑ Полочане] И рѣчьки 43 ради ӕже втечеть 44 въ Двину . имѧнемъ Полота . ѿ сеӕ прозвашасѧ Полочане . Словѣни 45 же сѣдоша ѡколо єзера 46 Илмерѧ 47. [и] І прозвашасѧ своимъ имѧнемъ и сдѣлаша градъ 48. и нарекоша 49 и 50 Новъгородъ . а друзии сѣдоша по Деснѣ . и по Сѣли 51 по Сулѣ 52 и нарекоша 53 Сѣверъ 54. [и] І тако разидесѧ Словѣньскии ӕзъıкъ тѣмже и грамота прозвасѧ Словѣньскаӕ 55."

                          Tu pisze "Slowjani" i "Slowjanskajee".

                          litopys.org.ua/lavrlet/lavr01.htm
                          Twój błąd w sztuce dedukcji polega na tym,że dajesz opracowania autorów niesłowiańskich którzy na Słowian mówili "Sclawi".Ale tak na siebie nigdy nie mówili sami Słowianie.
                          To jest tak jak my Słowianie nie mówimy "Deutsche" na Niemców.Z kolei Anglicy używają formy "Germans" a Francuzi "Allemands".Z tego ma wynikać,że Słowianie ,Anglicy i Francuzi nie znali narodu niemieckiego?Nie,nie używali tylko niemieckiej formy "Deutsche" na określenie narodu niemieckiego.

                          A ja dałem Ci tekst staroruski w którym występuje forma rzeczywista jaką Słowianie posługiwali się a nie formę jaką używali kronikarze niesłowiańscy.
                         • nazwiskiewicz Re: Ballest ,dałeś tłumaczenie 12.02.14, 20:02
                          A tu jeszcze tekst z Jana Kochanowskiego:

                          "Ucieszna moja śpiewaczko, Safo słowieńska,
                          Na którą nie tylko moja cząstka ziemieńska,"

                          Objaśnienia:

                          1. Safo - najsłynniejsza starożytna poetka grecka mieszkająca na wyspie Lesbos, żyła ok. 600 r. p.n.e.; słowieńska - słowiańska.

                          staropolska.pl/renesans/jan_kochanowski/treny/treny_08.html
                         • ballest Re: Ballest ,dałeś tłumaczenie 12.02.14, 20:58
                          Pamientej jedno, jak ballest cos napisze to sztimuje, przeciez podalem zrodla polskie i tam pisza, Rosjanie wszystko u Nestora zmienili z Sclavenii na Slowenii, podobnie jak to Polacy u Thietmara zrobili.
                          TAK WIEC, wierz mi, ze sie mylisz.
                         • ballest Re: Ballest ,dałeś tłumaczenie 12.02.14, 21:26
                          Kochanowski pisze :
                          "
                          Ucieszna moja śpiewaczko, Safo słowieńska,"

                          znaczy zawsze Slowenska a nie slowianska, ale to nie ma znaczenia bo Slowian przed nasza era nie bylo!

                          Przedstawienie cos takiego komentuje 2 jednym slowami , - struganie konikow.
                         • 1fatum Re: Ballest ,dałeś tłumaczenie 12.02.14, 22:31
                          Ballest,
                          ja widzę numer IP Twojego rozmówcy. Dokąd zachowuje się poprawnie, mogę być tylko obserwatorem.

                          Jednak, wierz mi, że to nasz stary znajomy w nowej masce.

                          Mimo tego wierzę, że nie jest wrogiem i można z nim wymieniać poglądy.
                         • dede99 Re: Ballest ,dałeś tłumaczenie 12.02.14, 22:45
                          nazwiskiewicz napisal 11.02.14, 16:03
                          Ballest,sam jesteś Sclawi tylko,że zaprzaniec i renegat.W języku sclavi dalej mówią Ślązacy a Ty utrzymujesz,że ich nie ma.Ciekawa sprawa,dlaczego to Niemcy na Śląsku mówili po polsku?A tacy Niemcy nad Wołgą czy Amisze do końca zachowali Deutsch Sprache mimo że żyli w obcym otoczeniu przez wieki.

                          Panie Nazwiskiewicz:
                          Niemcy w Polsce (na Slasku) byli karani i dyskryminowani przez Polakow za to ze po Niemiecku mowili!!!! Nazwiska i Imiona byly przymusowo zmieniane.
                          ( wmojej Rodzinie np- z Gintra -Zygmunta a z Waltra - Witolda zrobili!!)

                          Niestety- nie mielismy takiej swobody i tolerancji jak Niemcy nad Wolga,Amisze czy Südtirol we Wloszech :(
                          ale tego na pewno Pana w szkole nie uczyli

                          pozdrowko
                         • 1fatum Re: Ballest ,dałeś tłumaczenie 12.02.14, 22:52
                          Ślązacy pomimo rozlicznych krzywd potrafili się dostosować do dzisiejszego dnia. Czemu wnuki polskich UBeków, czy innych zwyrodnialców rozdrapują rany.

                          Prawdziwi naziści na długo przed nadciągającymi Rusami uciekli. Pozostali jedynie chłopi i robotnicy. Chciałyby sie powiedzieć - biedota, która niczego złego nie czyniła i nie było jej stać na ucieczkę.

                          Po wojnie byli prześladowani, a i dziś nie mogą zaznać spokoju, tylko dlatego, że są inni i kochają swój Śląsk.

                          Czemu Polacy tak bardzo ich nienawidzą?
                         • kris.tofus Re: Ballest ,dałeś tłumaczenie 13.02.14, 07:45
                          1fatum napisał:

                          > Ślązacy pomimo rozlicznych krzywd potrafili się dostosować do dzisiejszego dnia
                          > . Czemu wnuki polskich UBeków, czy innych zwyrodnialców rozdrapują rany.
                          >
                          > Prawdziwi naziści na długo przed nadciągającymi Rusami uciekli. Pozostali jedyn
                          > ie chłopi i robotnicy. Chciałyby sie powiedzieć - biedota, która niczego złego
                          > nie czyniła i nie było jej stać na ucieczkę.
                          >


                          > Po wojnie byli prześladowani, a i dziś nie mogą zaznać spokoju, tylko dlatego,
                          > że są inni i kochają swój Śląsk.
                          >
                          > Czemu Polacy tak bardzo ich nienawidzą?
                          >

                          - jesteś w błędzie.
                          To jedynie taka sobie ciekawostka:

                          A oprócz tego były też fakty.

                          Sejmik Województwa Śląskiego właśnie przyjął uchwałę, w której uczczono pamięć ofiar sowieckich sprzed 65 lat.
                          O Tragedii Górnośląskiej trzeba pisać, ale nie na zasadzie, że winnymi byli Polacy. Jeśli mamy mówić o tych wydarzeniach, to zachowajmy proporcje. Także wielu Górnoślązaków było w SS, gestapo, a sowieckie represje dotykały również polskich działaczy niepodległościowych, AK-owców, działaczy organizacji "Wolność i Niezawisłość", której struktury przeniosły się na Śląsk. Zresztą, mówiąc o Śląsku po 1945 roku musimy docenić niezwykle ważny żywioł Kresowiaków, którzy przynieśli tu etos walki o niepodległość. W 1946 roku właśnie w Bytomiu i Gliwicach odbyły się, największe po krakowskich, demonstracje z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, choć władze komunistyczne zakazały świętowania.

                          O Tragedii Górnośląskiej trzeba pisać, ale nie na zasadzie, że winnymi byli Polacy.

                          - i o to chodzi,a wielu z was ma jedyne pretensje jedynie do Polaków.
                          Największy wasz wróg to Polak,a gdzie podział się sowiecki ruski bandyta nie mówiąc już o niemieckim faszyście.
                          Najprościej wszystko zwalić na Polaka,bo z Niemiec płynie kasa,a Rosja daleka,no i lepiej nie budzić ruskiego niedźwiedzia.
                          Nikt nie mówi o nienawiści,bo za cóż mam nienawidzić brata Ślązaka.
                          Mogę go jedynie nie lubić,że dał się sprzedać lub kupić.
                          Ot i tyle.
                          A nienawidzić to mogę ewentualnie jakiegoś slunskiego nazistę,który twierdzi,że nie ma słowiańskiego Slunzoka.
                         • kris.tofus Re: Ballest ,dałeś tłumaczenie 13.02.14, 06:45
                          nazwiskiewicz napisał(a):

                          > A tu jeszcze tekst z Jana Kochanowskiego:
                          >
                          > "Ucieszna moja śpiewaczko, Safo słowieńska,
                          > Na którą nie tylko moja cząstka ziemieńska,"
                          >
                          > Objaśnienia:
                          >
                          > 1. Safo - najsłynniejsza starożytna poetka grecka mieszkająca na wyspie Le
                          > sbos, żyła ok. 600 r. p.n.e.; słowieńska - słowiańska.


                          - daj sobie spokój z tłumaczeniem,wszak ballest dawno już udowodnił,że Kochanowski i Jan dodatkowo nigdy nie był Słowianinem,a co dopiero Polakiem jakimś,on jedynie pisał trochę innym językiem niż pisali Niemcy.
                          Ballestowi należy jedynie pokazywać filmy o Norymberdze,to działa na niego jak płachta czerwona na byka.
                          Jego nie przekonasz,on już tu na tym forum 15 lat dowodzi,że Słowian nie ma i nie było,bo ballest jak ta krowa,a krowy nie przekonasz.
                          I tak w końcu sam nie wiem czy ten ballest bykiem jest czy krową.
                          Ot i gender się kłania.
                         • nazwiskiewicz Ballest ,dałeś tłumaczenie 13.02.14, 12:36
                          Ale nazewnictwo jest drugorzędne.Przykładowo wcześniej nigdy nie było określenia "Bałtowie" na ludy bałtyjskie ale tylko idiota będzie udowadniał,że nie było ludu który do tego zespołu językowego należał.

                          "Bałtowie, plemiona ludów indoeuropejskich. Nazwa Bałtowie została utworzona sztucznie, zaproponował ją w 1845 G.H.F. Nesselmann, nawiązując do łacińskiej nazwy Morza Bałtyckiego (Mare Balticum). Tradycyjnie dzieli się Bałtów na zachodnich (obejmujących Prusów i Jaćwingów), wschodnich (czyli Litwinów i Łotyszy) oraz zajmujących pozycję pośrednią Kurów. Bałtowie zachodni i Kurowie są już ludami wymarłymi; osłabieni najazdami polskimi, ruskimi i krzyżackimi, zostali wchłonięci przez sąsiadów do końca XVII w."
                         • nazwiskiewicz Re: Ballest ,dałeś tłumaczenie 13.02.14, 12:56
                          Tekst staroruski jest w wersji oryginalnej.Gdybym dał jego tłumaczenie na współczesny rosyjski,mógłbyś narzekać.Dlaczego występują w nim "Slawjanie" a nie "Sclawi"?Z tej przyczyny,że "Sclawi" było nazwą używaną przez Łacinników i Greków,znikształconą nazwą .Z tego powodu nie masz oryginalnej nazwy Słowian nawet w kronikach pisanych na Zachodzie przez kronikarzy słowiańskich.Oni bowiem używali łaciny.

                          Łacinnicy nigdy nie wspominają o Polsce .Ta nazwa dopiero powstała w XVI wieku.Czy to oznacza,że Polski wcześniej nie było?

                          "Skoro zaczęło funkcjonować słowo Polanie, należało nazwać jakoś ową krainę, gdzie oni żyli. Dlatego w łacińskich dokumentach piśmienniczych pojawiły się określenia Poloniae regio (prowincja Polan), Regnum Poloniae (królestwo Polan) albo terra Poloniae (ziemia Polan), a później - samo słowo Polonia. O dziwo, rzeczona nazwa przestała „należeć” do Polan, czyli ludzi żyjących w dorzeczu Warty. Mówiono, że to Polonia, także w odniesieniu do Wiślan, Mazowszan, Kujawian, Pomorzan czy Ślęzan, a więc geograficznie nowa nazwa obejmowała obszar o wiele większy.
                          Określenia Polska i Polak weszły do języka dużo później, dopiero w XVI w. Ale żeby tak się stało, musiało dojść do zmiany znaczenia przymiotnika polski. Jak już wspomniałem, słowo to rozumiano kilka stuleci temu inaczej - polski, czyli ‘związany z polem’. Były więc rośliny polskie, warzywa polskie, kwiaty polskie, tzn. rośliny rosnące ‘na polu’. W „Biblii królowej Zofii” czytamy, że „Bóg udziałał [inaczej: zrobił, wykonał] niebo i ziemię i wszelką chroślinę p o l s k ą” (polską, czyli ‘polną’)."

                          obcyjezykpolski.strefa.pl/?md=archive&id=299
                         • ballest Re: Ballest ,dałeś tłumaczenie 13.02.14, 13:11
                          Ty dalej nie rozumiesz, nie tylko, ze ich nazywano Sclawi, oni byli Sklawi a angielskie okreslenie Slowian jako slave jest takze okresleniem niewolnikow.
                          To, ze oni Sklawi byli to mozesz wyczytac o madrych Polakow, nie tylko u Nestora.
                          Zaraz skopiuje z jakies ksiazki i to wloze.
                         • ballest Re: Ballest ,dałeś tłumaczenie 13.02.14, 13:31
                          Tu dyskutuje dwoch, jeden co daje niezbite dowody a drugi co chce ratowac swoj honor polskiego nacjonalisty, ale to sobie musisz poszukac do dyskusji kogos co malo czyta i gowno wie, czyli takiego jak TY.

                          a teraz czytajcie Polacy:

                          https://schlesien.nwgw.de/foto/albums/userpics/normal_Sklawe1Scan.jpg
                         • jabbaryt Re: Ballest ,dałeś tłumaczenie 13.02.14, 15:03
                          To prawda Słowianie byli masowo sprzedawani w niewolę głównie przez Rusów i Czechów.
                          W Pradze był rynek niewolników, Rusowie - Waregowie mieli dogodną komunikację Dnieprem na południe. Piastowie byli na uboczu tego handlu i brali w tym udział w bardzo niewielkim stopniu. Nawet Ibrahim ibn Jakuba, który był handlarzem niewolników i opisywał państwo Mieszka nigdy tam nie był bo nie miał interesu.
                          Pierwotna łacińska nazwa niewolnika to servus a nie sclavii. Rzeczywiście słowo slcavii jako niewolnik wzieło się od nazwy Słowian.
                         • ballest Danke Jabbaryt 13.02.14, 15:42
                          Jest tysz fajny opis pogrzebu wodza waregowskiego prze Ibn Fadlana, ciekawie opisane jest zycie seksualne Wikingow.

                          a tu co napisanoe na Epitafium Chrobrego:

                          "Hic iacet in tumba princeps gloriosa columba
                          Chabri tu es dictus sis in evum benedictus
                          Fonte sacro lotus servus Domini puta totus
                          Praecidens comam septenni tempore Romam
                          Tu possedisti velut verus athleta Christi
                          Regnum Sclavorum Gothorum seu Polonorum
                          Caesar praecellens a te ducalia pellens
                          Plurima dona sibi quae placuere tibi
                          Hinc detulisti quia divitias habuisti
                          Inclyte dux tibi laus strenue Boleslaus
                          Perfido patre tu es natus sed credula matre
                          Vicisti terras faciens bellum quoque guerras
                          Ob famam bonam tibi contulit Otto coronam
                          Propter luctamen sit tibi salus. Amen"


                          Oczywiscie w tlumaczeniu slowa "Sclavorum" juz nie ma:

                          Spoczął tu w grobu głębi krόl zacny, duszy gołębiej.
                          W wielkiej, wodzu, żyj sławie, niezwalczon Bolesławie!
                          Z ojca pogana spłodzon, lecz z matki wierzącej zrodzon,
                          Świętą obmyty strugą tyś zawżdy Pana był sługą.
                          Siedem lat kiedyś zaczynał, włosyś dla Rzymu obcinał
                          Jako zapaśnik Chrystusόw. Posiadleś bez zdradnych zakusόw
                          Wielkie krόlestwo słowiańskie, gockie albo polańskie.
                          Wojen wiele staczałeś, sąsiadόw zwyciężałeś.
                          Za twoje czyny wsławione dał tobie Otto koronę,
                          Cesarz - ze sławą promienną - zdjął z ciebie książęce lenno.
                          Tyś go w zamian obdarzył darami, o jakich nie marzyl,
                          Tym, co w myśl przyszło tobie, boś skarby miał w wielkim zasobie.
                          Chabry jest twoje miano, miej wiecznie glorię świetlaną!
                          Po swoim życiu steranym miejże zbawienie, amen.


                          a tu stoji jak byk ze Polacy to Wandale a Polanie to Goci ;)
                         • ballest Etymologia slowa Sclawe 13.02.14, 15:53
                          Etymologie

                          Das Wort „Sklave“ wird häufig einer veralteten etymologischen Erklärung folgend vom griechischen Verb skyleúo, Nebenform skyláo („Kriegsbeute machen“) hergeleitet. Die heute gängige Herleitung geht jedoch von der Entlehnung aus dem lateinischen sclavus für die ethnische Gruppe der seit dem Mittelalter so genannten Slawen aus (rumänisch şchiau, Plural şchei, und albanisch shqa – beides veraltete Bezeichnungen für die (süd-)slawischen Nachbarn, insbesondere Bulgaren und Serben – stammen aus derselben Quelle; beide Wörter konnten einst auch „Diener, Sklave“ bedeuten). Einige Autoren neigen dazu, es in den Kämpfen der Ottonen gegen die Slawen im 10. Jahrhundert entstanden zu sehen, zumal bereits bei Widukind von Corvey und in den Quedlinburger Annalen für Slawe anstatt „slavus“ „sclavus“ geschrieben wird. So wurde am 11. Oktober 973 einem Sklavenhändler eine in den Monumenta Germaniae Historica enthaltene Urkunde ausgestellt, in der zum ersten Mal anstatt des lateinischen „servus“ „sclavus“ für Sklave erscheint.
                          Der in mittelalterlichen arabischen Quellen verwendete Begriff Saqaliba ‏صقالبة‎ / ṣaqāliba / ‚Slaven‘ bezieht sich ebenfalls auf Slawen und andere hellhäutige bzw. rötliche Völker Nord- und Mitteleuropas. Die Bezeichnung al-Ṣaḳāliba (sing. Ṣaḳlabī, Ṣiḳlabī) ist dem mittelgriechischen Σκλάβος entlehnt (der unmittelbaren Quelle von lateinisch sclavus). Hierbei handelt es sich um eine Variante von Σκλαβῆνος (Singular) bzw. Σκλαβῆνοι (Plural), das aus der slawischen Selbstbezeichnung Slovĕne (Plural) übernommen ist. Wegen der großen Zahl slawischer Sklaven hat das Wort in mehreren europäischen Sprachen die Bedeutung "Sklave" angenommen (engl. slave, it. schiavo, franz. esclave), so auch im Spanien der Umayyaden, wo Ṣaḳāliba alle fremden Sklaven bezeichnete.
                         • ballest Re: Danke Jabbaryt 13.02.14, 16:31
                          jabbaryt napisał:

                          > Oczywiscie w tlumaczeniu slowa "Sclavorum" juz nie ma:
                          > jak to nie ma?
                          > Posiadleś bez zdradnych zakusόw
                          > > Wielkie krόlestwo słowiańskie, gockie albo polańskie.

                          W oryginale nie pisze slowianskie tylko sklawinskie

                          wlasnie tak dzisiaj mylnie Slowianie tlumacza Thietmara czy Nestora.

                          Co najmni na Epitafium na pisano - kim sa Polacy a za kogo sie mieli Polanie, dlatego w spisie Geografa Bawarskiego nie wymienil on plemienia Polan bo takiego nie bylo.
                         • jabbaryt Re: Danke Jabbaryt 13.02.14, 17:04
                          Ale słowo łacińskie sclavorum to właśnie oznacza słowiańskie. Pojawiło się już u rzymskiego historyka Joradanesa w VI wieku i oznaczałó Słowian a nie niewolników. Do łaciny słowo to weszło z Greki Suobenoi czy jakoś podobnie. Trudno aby po takich przejściach zachowało oryginalne brzmienie.
                          Pierwszy raz słowo Słowianie (Словѣне Slověne) w języku starosłwianskim zostało zapisane
                          w IX wieku.
                          Nazwanie niewolników sclavis pojawiło się w X wieku czyli dawno po tym jak nazwa Słowian była w powszechnym użyciu.


                          Einige Autoren neigen dazu, es in den Kämpfen der Ottonen gegen die Slawen im 10. Jahrhundert entstanden zu sehen, zumal bereits bei Widukind von Corvey und in den Quedlinburger Annalen für Slawe anstatt „slavus“ „sclavus“ geschrieben wird. So wurde am 11. Oktober 973 einem Sklavenhändler eine in den Monumenta Germaniae Historica enthaltene Urkunde ausgestellt, in der zum ersten Mal anstatt des
                         • jabbaryt Re: Danke Jabbaryt 13.02.14, 17:12
                          Sklawinowie, Sklawini, Sklaweni, Sklawenowie – dawna nazwa używana przez pisarzy bizantyjskich na określenie Słowian niezależnie od ich nazw plemiennych, z czasem (V – VI wiek) zawężona do plemion słowiańskich żyjących pomiędzy Dniestrem, a Dunajem i Cisą na terenach współczesnej Rumunii, Mołdawii oraz częściowo Ukrainy i Węgier, w odróżnieniu od zamieszkujących dorzecze Dniepru Antów i nadwiślańskich Wenedów.

                          Nazwa Sklawinów pojawiła się w IV w. n.e., w dziele teologicznym Cezariusza z Nazjanzu[1]. Używali jej również Jordanes w swojej Kronice i Prokopiusz z Cezarei. Jordanes pisał, że ludy słowiańskie: pochodzą z jednej krwi i występują obecnie (VI w.) pod trzema nazwami: Wenedów, Antów i Sklawinów[2]. Od początku VI wieku kronikarze greccy coraz częściej wspominają o Sklawinach ze względu na ich rosnący napór na Półwysep Bałkański. W VII w. o Skalwinach "zwanych Winedami"[3] wspomina Fredegar opisując powstanie państwa Samona.

                         • ballest Re: Danke Jabbaryt 13.02.14, 17:21
                          Tu jest wszystko proste jak Drut, byli Sklawinami i tak ich tez nazywano, co mozna takze wyczytac u Ibn Fadlana.

                          Jeszcze raz, nazwe Sklawinowie na Slowianie zmieniono dopiero na przelomie 18/19 wieku a zrobili to :

                          August Ludwig von Schlözer
                          Johann Gottfried Herder
                          Ján Kollár

                          Oni pierwsi starali sie o jednosc Sklawinow i rozpowszechnili nazwe Slowianie, nie chce mi sie szukac gdzie i w jakiej ksiazce to wyczytalem ale takie sa Fakty.
                         • jabbaryt Re: Danke Jabbaryt 13.02.14, 18:21
                          z Wikipedii:
                          "The oldest documents written in Old Church Slavonic and dating from the 9th century attest Словѣне Slověne to describe the Slavs."

                          Pomyliłes się tylko o jeden tysiąc lat.

                          ballest napisał:

                          > Tu jest wszystko proste jak Drut, byli Sklawinami i tak ich tez nazywano, co mo
                          > zna takze wyczytac u Ibn Fadlana.
                          >
                          > Jeszcze raz, nazwe Sklawinowie na Slowianie zmieniono dopiero na przelomie 18/
                          > 19 wieku a zrobili to :
                          >
                          > August Ludwig von Schlözer
                          > Johann Gottfried Herder
                          > Ján Kollár
                          >
                          > Oni pierwsi starali sie o jednosc Sklawinow i rozpowszechnili nazwe Slowianie,
                          > nie chce mi sie szukac gdzie i w jakiej ksiazce to wyczytalem ale takie sa Fakt
                          > y.
                         • jabbaryt Re: Danke Jabbaryt 13.02.14, 18:28
                          cytat z kroniki Nestora 944 rok:

                          „ Волохомъ бо нашедшим на
                          Словены на Дунаискыє, и сѣдшимъ в нихъ, и насилѧющимъ имъ. Словѣне же ови пришєдшє и сѣдоша на Вислѣ, и прозвашасѧ Лѧховѣ, а от тѣхъ Лѧховъ прозвашасѧ Полѧне, Лѧховѣ друзии - Лютицѣ, инии Мазовшане, а нии Поморѧне. Тако же и тѣ же Словѣне,
                          пришедше, сѣдоша по Днепру и наркошасѧ Полѧне а друзии Деревлѧне, зане сѣдоша в лѣсѣхъ [...]
                          tłumaczenie:
                          Gdy bowiem Wołosi naszli Słowian dunajskich, i usadowiwszy się między nimi ciemiężyli ich, Słowianie owi przyszedłszy siedli nad Wisłą i przezwali się Lęchami, a od tych Lęchów przezwali się jedni Polanami, drudzy Lęchowie Łużyczanami, inni Mazowszanami, inni Pomorzanami. Tak samo i ciż sami Słowianie przyszedłszy siedli nad Dnieprem i nazwali się Polanami, a drudzy Drewlanami, przeto że siedli w lasach.

                          Sorry Ballest ale twoje teoryjki są bezsesnsowne

                         • 1fatum Re: Danke Jabbaryt 13.02.14, 21:38
                          jabbaryt napisał:

                          > cytat z kroniki Nestora 944 rok:
                          >
                          > „ Волохомъ бо
                          > нашедшим на
                          > Словены на Ду
                          > ;наискыє, и сѣk
                          > 6;шимъ в нихъ, и &#
                          > 1085;асилѧющимъ 
                          > 080;мъ. Словѣне ж&
                          > #1077; ови пришєдш&
                          > #1108; и сѣдоша на В
                          > ;ислѣ, и прозвk
                          > 2;шасѧ Лѧховѣ,

                          > 72; от тѣхъ Лѧхо
                          > 074;ъ прозвашас
                          > 27; Полѧне, Лѧхо
                          > 074;ѣ друзии - Лют&
                          > #1080;цѣ, инии Мазо
                          > вшане, а нии Пl
                          > 6;морѧне. Тако

                          > 78;е и тѣ же Слов&#
                          > 1123;не,
                          > пришедше, сѣд
                          > ;оша по Днепру
                          > ; и наркошасѧ i
                          > 5;олѧне а друзl
                          > 0;и Деревлѧне,                          Od kiedy ty komuchom - Rusom wierzysz?
                         • nazwiskiewicz Danke Jabbaryt 13.02.14, 18:24
                          Dzięki,Jabbaryt:)

                          Właśnie to chcę wytłumaczyć Ballestowi.Nazwa "Sclawi" jest zdeformowaną kalką nazwy "Slawi".
                          W kronikach staroruskich występują "Slawjanie" bowiem pisał je Słowianin.Dałem mu oryginał do kroniki Nestora-sam przecież mógł przeczytać po słowiańsku a ten dalej utrzymuje,że pisze tam "Sclawi" kiedy to zupełna nieprawda.

                          "We wszystkich językach słowiańskich nazwa własna etnosu jest podobna i zawiera rdzeń slav- / slov-. Nazwa własna została powielona do pozostałych języków europejskich i w dostosowanych formach występuje jako jedyna nazwa etnosu słowiańskiego. Jedynie w języku niemieckim w średniowieczu Słowian określano również nazwą (die) Wenden, zwłaszcza w stosunkach lokalnych (niemiecko-połabskich, niemiecko-słoweńskich; por. liczne nazwy miejscowe z członem Windisch / Wendisch). Języki grecki i łaciński zmodyfikowały zapożyczoną nazwę poprzez wstawienie głoski -k- dla rozbicia niespotykanej w nich zbitki sl: sl- → skl-.
                          W źródłach pisanych nazwa Słowian pojawia się w VI wieku n.e. Prokopiusz z Cezarei w Historii wojen używa nazw Σκλάβοι – Sklaboi, Σκλαβηνοί – Sklabēnoi, Σκλαυηνοί – Sklauenoi, Σθλαβηνοί – Sthlauenoi i Σκλαβῖνοι – Sklabinoi. Jordanes w Getyce użył nazwy Sclaveni."
                         • nazwiskiewicz Re: Danke Jabbaryt 13.02.14, 18:38
                          No tak:)

                          A ja tu mam jeszcze nazwę krainy(dawniej państwa) z Bałkanów:Slawonia czyli Słowiania:)

                          "Slawonia (chor. Slavonija) - historyczna kraina we wschodniej Chorwacji, położona w międzyrzeczu Sawy i Drawy. Często zaliczany jest do niej także region Sremu.
                          Slawonia zajmuje południowy skraj Kotliny Panońskiej. W jej skład wchodzą szerokie doliny Sawy i Drawy - Posawie i Podrawie oraz leżąca między nimi równina, z której wyrastają wzniesienia panońskich gór wyspowych (najwyższe pasmo - góry Papuk, do 953 m n.p.m.).
                          Główne miasta i ośrodki przemysłowe: Osijek, Slavonski Brod, Vukovar (historyczny Srem), Borovo.
                          Urodzajny region rolniczy - uprawa: pszenicy, kukurydzy, buraków cukrowych, konopi, lnu, drzew owocowych, winorośli, warzyw; hodowla: bydła i trzody chlewnej.
                          Na początku IX wieku Slawonia tworzyła odrębne księstwo Chorwacji Panońskiej (Posawskiej) pod władzą księcia Ljudevita, sięgając na zachód do rzeki Kupy. Od X wieku w składzie Chorwacji. W XVII i XVIII wieku w składzie Pogranicza Wojskowego między habsburskimi Węgrami a imperium osmańskim. Po pokoju karłowickim odtworzona w granicach przesuniętych na wschód jako odrębne Królestwo Slawonii. Po ugodzie chorwacko-węgierskiej w 1868 połączona z Chorwacją jako część Trójjedynego Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacji. Po rozpadzie Jugosławii w 1991 roku zachodnie (okolice Okučani) i wschodnie, zaliczane do Sremu, (okolice Vukovaru) skraje Slawonii zostały przez miejscowych Serbów włączone do Republiki Serbskiej Krainy. Od czasu jej likwidacji w 1995 pozostają w granicach Chorwacji."
                         • ballest Re: Danke Jabbaryt 13.02.14, 22:21
                          Slawonia to kraina Wandali i do dzis w jezyku prekmusrkim zachowalo sie najwiecej Wandalskich wyrazow a w tlumaczeniu kronik Nestora na jezyk niemiecki zawsze Nestor nazywa "Slowian" Sclawi, to nie pisze ja tylko dostepne zrodla.
                         • ballest Re: Danke Jabbaryt 13.02.14, 22:29
                          a tu najnowsze polskie opracowanie;)

                          www.instytuthistoryczny.pl/analizy-menu/303-analizy/historia-slowian/powstanie-ludowe-w-xi-wieku/servi-sclavi/812-servi-sclavi-czy-w-chrzescijanskiej-polsce-x-xi-wieku-nadal-istnialo-niewolnictwo
                         • jabbaryt Re: Danke Jabbaryt 13.02.14, 23:29
                          "tlumaczeniu kronik Nestora na jezyk niemiecki zawsze
                          Nestor nazywa "Slowian" Sclawi, to nie pisze ja tylko dostepne zrodla"

                          Ballest jak mówie twoja odporność na najbardziej oczywiste fakty jest zadziwiającą. W oryginale kroniki Nestora wyraźnie jesst napisane: 'Словѣне' albo 'Словены'.
                          A jak sobie Niemcy to tłumacza to ich sprawa. Dla mnie ten wątek dyskusji jest zakończony.
                          Jeżeli nie potrafisz przyswoic najbardziej oczywistych argumentów to Twój problem.

                          Fatum jak chcesz ze mną dyskutowac to skończ przynajmniej podstawówkę.
                         • nazwiskiewicz Zniemczony Polak Szykowski 14.02.14, 09:45
                          Statystyka: Liczby do nazwiska 'Szykowski'

                          W Polsce są 152 osoby o nazwisku Szykowski.
                          Zamieszkują oni w 30 różnych powiatach i miastach. Najwięcej zameldowanych jest w Gliwice ,a dokładnie 35.
                          Dalsze powiaty/miasta ze szczególnie dużą liczbą osób o tym nazwisku Kętrzyn (17), Ruda Śląska (12), Chorzów (11), Katowice (10), Starogard Gdański (6), m. Gliwice (6), m. Grudziądz (5), Siemianowice Śląskie (5) i Racibórz z liczbą wpisów 5.

                          www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/szykowski.html
                         • jabbaryt Nazwiskiewicz 14.02.14, 13:06
                          Ja też się uważam za polskiego narodowca. Z pewnymi jednak zastrzeżeniami.
                          Po pierwsze mam szacunek do innych narodów tj Niemcy, Zydzi czy Amerykanie.
                          Po drugie pracuje w zagranicznej korporacji i jestem wobec niej maksymalnie lojalny.
                          Na tym forum pojawia się grupka Schlezjerów, którzy Polski i Polaków najwyraźniej nie lubią. Mają jedna do tego prawo. Oni nie są groźni. Można z nimi podyskutować, ponabijać się z nich. Ale po co im grozić? To bezproduktywne. Chcesz coś zrobić pożytecznego dla Polski idź do polskiego sklepu zamiast do Lidla czy Aldiego i kup polskie produkty.
                          a
                         • keniata Re: Ballest to Schykowsky 14.02.14, 10:06
                          nazwiskiewicz napisał(a):

                          > Theobald Schykowsky.Tak ten zniemczony Ślązak się nazywa.
                          Tu popelniles powazny blad.Jezeli jest to jego prawdziwe nazwisko to sie za bardzo z okna wychylilec.Potwierdziles tym samym moja teze o twoim , tak z malej litery , gdyz na szacunek nie zslugujesz, stanie psychicznym.Fatum powinien ten post skasowac , a ciebie w niebyt wirtualny poslac.Tam twoje miejsce.
                         • ballest Re: Danke Jabbaryt 14.02.14, 10:03
                          Jeszcze raz, wtedy nie bylo Slowian tylko Sclavi a wiec nie wypisuj BZDUR, bo sie robisz niepowazny.
                          Slowo Slowianie powstalo dopiero na przelomie 18/19 wieku, a samych "Slowia" laczy tylko jezyk a nie pochodzenie, bo Bulgarzy to przeciez Turcy.
                         • jabbaryt Re: Danke Jabbaryt 14.02.14, 10:13
                          Nie przedstawiłeś żadnych dowodów na potwierdzenie swych tez.
                          Nie podałeś żadnych faktów które obaja moje dowody.
                          Podobno w jakiejś ksiązce wyczytałeś. To ma by ć dowód?
                          To Ty jesteś niepoważny albo poprostu głupi.
                         • ballest Kto czytac potrafi ma zawsze przewage 14.02.14, 10:26
                          jabbaryt napisał:

                          > Nie przedstawiłeś żadnych dowodów na potwierdzenie swych tez.
                          > Nie podałeś żadnych faktów które obaja moje dowody.
                          > Podobno w jakiejś ksiązce wyczytałeś. To ma by ć dowód?
                          > To Ty jesteś niepoważny albo poprostu głupi.
                          Jeszcze raz dlo wszystkich co ich Hitler skrzywdzil:
                          Madra osoba nigdy nikogo Glupim nie wyzwie, bo na to jest za inteligentna, ONA SIE TO NAJWYZEJ TYLKO POMYSLI.

                          a TERAZ DO TEMATU - TAK WAS NAZYWANO - BO NIMI NYLISCIE !!! To przeciez nie sa moja slowa tylko madrych Polakow bo nie wszystka inteligencje polska Hitler wymordowal


                          https://schlesien.nwgw.de/foto/albums/userpics/normal_Sklawe1Scan.jpg
                         • jabbaryt Re: Kto czytac potrafi ma zawsze przewage 14.02.14, 10:39
                          jeszcze większą przewagę ma ten kto potrafi czytać ze zrozumieniem.
                          Jeszcze raz, ale ostatni pytam jakie masz dowody, że słowo 'Słowianie' zostało wymyślone w XIX wieku.
                          Ja Ci podałem fragmenty kroniki Nestora z 947 roku gdzie użyto właśnie tego słowa.
                         • ballest Re: Kto czytac potrafi ma zawsze przewage 14.02.14, 10:42
                          a ja podalem, jak nazywano wtedy Sclawi, albo nie !!!
                          ------------------------
                          a teraz cos o Waszej Inteligencji, nazwales mnie glupim, poczytaj kto nim naprawde jest:

                          "Na całym świecie patentuje się około 1,6 miliona wynalazków rocznie! Połowa z tej liczby pochodzi z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Japonii i Niemiec. Polacy na tym tle wypadają co najmniej mizernie. Uzyskujemy europejskie patenty na około 20 - 30 wynalazków rocznie (czyli zaledwie 0,003 % opatentowanych w Europie wynalazków pochodzi z Polski), Czesi i Węgrzy mają sto razy więcej patentów w ciągu roku. Dużo lepiej było przed II wojną światową, kiedy to Polska zajmowała 5-6 miejsce w Europie pod względem liczby patentów."
                         • jabbaryt Re: Kto czytac potrafi ma zawsze przewage 14.02.14, 10:59
                          ballest napisał:

                          > a ja podalem, jak nazywano wtedy Sclawi, albo nie !!!

                          To nie jest odpowiedź na moje pytanie.
                          Co do patentów to jestem autorem czterech i tylko 1 jeden jest zgłoszony przez firmę polską, Dwa pozostałe to są patenty Europejskie zgłoszone przez firmę niemiecką,a jeden patent światowy zgłoszony przez firmę amerykańską.


                         • ballest Re: Danke Jabbaryt 14.02.14, 10:19
                          nazwiskiewicz napisał(a):

                          > Ja was niedługo- wszystkich zniemczonych Polaków rozszyfruję.To nie jest trudne
                          > .Co z tego,że skasujecie post?Wasze nazwiska zostaną przez nas ,polskich narodo
                          > wców zanotowane.

                          Ty jestes chory psychicznie, ale za to my nie potrafimy, to sa nazistowskie Niemcy winne, bo wymordowali Wam polska inteligencje i teraz rodza sie takie osobniki z 2 cyfrowym IQ jak Ty.

                          Musiecie troche swiezej krwi wpuscic do Polski, zeby sie ta sytuacja poprawila.
                         • keniata Re: Danke Jabbaryt 14.02.14, 10:26
                          ballest napisał:

                          > nazwiskiewicz napisał(a):
                          >
                          > > Ja was niedługo- wszystkich zniemczonych Polaków rozszyfruję.To nie jest
                          > trudne
                          > > .Co z tego,że skasujecie post?Wasze nazwiska zostaną przez nas ,polskich
                          > narodo
                          > > wców zanotowane.
                          >
                          > Ty jestes chory psychicznie, ale za to my nie potrafimy, to sa nazistowskie
                          > Niemcy winne, bo wymordowali Wam polska inteligencje i teraz rodza sie takie o
                          > sobniki z 2 cyfrowym IQ jak Ty.

                          >
                          > Musiecie troche swiezej krwi wpuscic do Polski, zeby sie ta sytuacja poprawi
                          > la.

                          >
                          >
                          Tak to je jak z Inzuchtym sie w godka wdosz.
                         • ballest Re: Danke Jabbaryt 14.02.14, 10:29
                          > >
                          > Tak to je jak z Inzuchtym sie w godka wdosz.

                          Keniata, ktos im musi pedziec, co o nich sadzymy , my ale wiemy czemu oni taki IQ maja, a oni tego nie wiedza, ta wiedza nos ROZNI ;)
                         • keniata Re: Danke Jabbaryt 14.02.14, 10:42
                          ballest napisał:

                          > > >
                          > > Tak to je jak z Inzuchtym sie w godka wdosz.
                          >
                          > Keniata, ktos im musi pedziec, co o nich sadzymy , my ale wiemy czemu oni ta
                          > ki IQ maja, a oni tego nie wiedza, ta wiedza nos ROZNI ;)

                          To nie o to chodzi Ballest.Moim skromnym zdaniem , powinnismy tu na tym forum umiec sie porozumiec.Po to sie ma jezyki zeby sie dogadac.Tylko....jak ktos o sobie mowi ze jest polskim narodowcem , to pada pytanie.Jaka jest roznica miedzy polskim narodowcem , a niemieckim neofaszysta?Nie ma zadnej,Obaj sa kretynami.Mozna sie czuc Polakiem niemcem czy Slazakiem , ale bez nienawisci dla drugiego.My moze nie , ale nasi rodzice wiedzieli co to nienawisc i jak ona smakuje.Mimo to potrafili sie dogadac.Musieli potrafic.Oni moze musieli chciec , zmuszeni tamtejszymi warunkami zycia.My za to powinnismy chciec chciec.
                         • ballest Re: Danke Jabbaryt 14.02.14, 10:47
                          Keniata, to ze sa polskimi nacjonalistami, czy narodowcami to zech wiedziou od samego poczatku, bo jo przedstawiom historia jakou naprawde jest i to co piszam to umiam udowodnic, w miedzyczasie w polskimi zrodlami.
                          Niestety Polak nie chce prawdy slyszec, obojetnie gdzie, bo jak napisalem, ze Zawisza Czarny pochodzil z rodu niemieckiego to mnie wykluczono z Forum Historykow ;)
                          Widzisz tak sie zachowuja tylko polscy narodowcy a tych jest w Polsce miliony.
                         • keniata Re: Danke Jabbaryt 14.02.14, 13:19
                          Narodowiec czy nacjonalista, jaka to roznica?Te lata kiedy bzdur uczono i za prawde sprzedawano , tago sie nie da wymazac.Powoli sie cos rusza.Sa historycy ktorzy maja wiecej odwagi.Tylko oni nie wrzeszcza jak ci narodowo nawiedzeni.Czy wszyscy czlonkowie NSDAP byli nazistami? Czy wszyscy w PZPR byli komunistami? Mali ludzie , ktorym przynaleznosc partyjna pozwalala troche lepiej zyc.Jedni zaplacili za to zyciem , inni pogarda , a w gruncie rzeczy , byly to losowe przypadki.Co budzi skrajne nacjonalizmy? Bieda i brak przyszlosci.Tam gdzie ludziom sie dobrze zyje , tam maja w doooopie nacjonalistyczne ciagotki.Byt ksztaltuje swiadomsc, powiedzial K Marx.
                         • berncik Re: Danke Jabbaryt 14.02.14, 10:31
                          nazwiskiewicz napisał(a):

                          > Ja was niedługo- wszystkich zniemczonych Polaków rozszyfruję.To nie jest trudne
                          > .Co z tego,że skasujecie post?Wasze nazwiska zostaną przez nas ,polskich narodo
                          > wców zanotowane.
                          Fatum Wywal to baracho:Pod plaszczykiem dyskusji ktora konczy sie wyzwiskami ,grozbami i
                          obrazaniem , to nazisci zagrazaja bespieczenstwu przedewszystkim Polski To jeden stych co Heilowali pod Goroa sw.Anny. Szajs narodowcy dzieci Hitlera. i slusznie zostali skazani. POLSKA Banda NAZISTOWSKA:
                         • berncik Nazista ze silesiany 14.02.14, 11:30
                          forum.gazeta.pl/forum/w,639,149534406,149534406,Naprawde_nie_wiecie_kim_jest_Ballest_.html
                          To chory idiota. Czy te Gorole som normalne? To widac we takich sytuacjach ze Poloki po solidarnosci nie rozliczyli se ze Komunizmu UB i kapusiow co do dzisiej som donosicielami na liscie NKWD.To jakos u Gorolstwa przechodzi ze ojca na syna. Ojciec kapus syn tysz.Na silesianie tysz powinni go wywalic za szmalcownictwo.
                         • dede99 Re: Nazista ze silesiany 14.02.14, 14:08
                          Typowe Gorolstwo- jak juz nie maj Argumentow to obrazaja i groza-
                          jabbaryt 14.02.14, 13:06 Odpowiedz
                          Ja też się uważam za polskiego narodowca.
                          Na tym forum pojawia się grupka Schlezjerów, którzy Polski i Polaków najwyraźniej nie lubią. Mają jedna do tego prawo. Oni nie są groźni. Można z nimi podyskutować, ponabijać się z nich."
                          Jo Schlesier lubia
                          Polska i Polakow- niy lubia takich jak ty co sie za cos lepszego maja

                         • ballest Re: Nazista ze silesiany 14.02.14, 15:01
                          Dede, a mogam im 100 razy wkuodac, ze Slowian nazywano Sklawi bo nimi byli, egal wela razy to wlozam to oni mnie sie pytaja o dowody, a wiec wlozam jeszcze roz, moze kiedys po rozum do glowy przydom i przeczytajom to ze zrozimieniem:


                          https://schlesien.nwgw.de/foto/albums/userpics/normal_Sklawe1Scan.jpg
                         • jabbaryt Re: Nazista ze silesiany 14.02.14, 15:11
                          Ballest to są Twoje słowa:
                          "Jeszcze raz, nazwe Sklawinowie na Slowianie zmieniono dopiero na przelomie 18/19 wieku a zrobili to : August Ludwig von Schlözer, Johann Gottfried Herder, Ján Kollár"
                          Gdzie masz dowody na to?
                          Ja pokazuję, że nazwa Słowianie już funkcjonowała w X wieku i dowody podałem.
                         • jabbaryt Re: Nazista ze silesiany 14.02.14, 15:42
                          "Zaroz ci dom dowody na to kiedy zmienili, ale nie wiem w jakiej ksiazce to bylo, moze znajde."
                          Powodzenia, tylko że ja podałem dowód na to że nazwa Słowianie funkcjonowała już we X wieku. Musiałbyś ten dowód podważyć aby udowodnić swoją rację.
                         • ballest Re: Nazista ze silesiany 14.02.14, 15:46
                          Nie mogla funkcjonowac, bo nazywano ich Sclawi a jak jakies malego plemie tak nazwano to te plemienia niosa ta nazwe do dzis jak Slowency czy Slowacy.

                          A tu masz, poczytaj, za duzo ksiazek mam, zeby z powodu uporu jednego albo dwoch narodowcow na nowo ksiazki czytac a potem mi napiszecie, ze to nieprawda.

                          tezlav-von-roya.com/germanen-slawen.html
                         • ballest Re: Nazista ze silesiany 14.02.14, 15:51
                          "Trotzdem enthält diese Darstellung in ihrem Bezug auf „Slawen" einen entscheidenden Fehler, der in jüngster geschichtlicher Vergangenheit verhängnisvolle politische Folgen gezeitigt hat. Ursache war ein bis heute weitgehend unaufgeklärt gebliebener Irrtum, der zu­erst dem an sich sehr verdienstvollen Herder (t 1803), dann Bandtke, Schlözer († 1808) und ande­ren unterlief und der sich letztlich mit Sprachschlampereien der Kopisten alter lateinischer Chroni­ken — vor allem von Helmold v. Bosaus verschollener Urschrift — erklären läßt. In den lateinischen Abschriften war aus dem ursprünglich verwendeten Wort „sclavi" oder auch „sclaveni ", das heid­nische Ostgermanen bezeichnete, das Wort „slavi" geworden, das dann auch von späteren Chroni­sten so verwendet wurde. Dabei war ihnen, die nach deutscher Mundart das c in „sclavi" allmählich ausließen, die ursprüngliche Bedeutung offensichtlich noch geläufig. Erst Herder setzte „sclavi " mit „Slawen" gleich, und damit wird etwa ab 1800 die Falschübersetzung der Worte „sclavi ", „sclave­ni" mit „Slawen" im heutigen ethnischen Verständnis üblich. Dabei betonen selbst seriöse Vertreter der Slawistik aus slawischen Ländern immer wieder, daß die Herkunft des Wortes „Slawen" und die Herkunft der slawischen Völker völlig unklar sei.

                          Die Bedeutung der Falschübersetzung Sclavi = Slawen im heutigen Sinne kann überhaupt nicht unterschätzt werden, sie ist die ideologische Hauptursache für den Verlust des deutschen Volksbo­dens bis zur Oder-Neiße-Linie, des Sudetenlandes und der Vertreibung der dort lebenden deutschen Einwohner."