Dodaj do ulubionych

Batalion Guttentag

06.06.21, 16:14
W walce o Annaberg i pod Zębowicami walczył (1921 r.) ochotniczy batalion Guttentag złożony głównie z wrocławskiej młodzieży.
Czy jest znany ich znak (symbol) pod jakim występowali?
Nigdzie nie mogę znaleźć.
Poszukuję każdej, nawet drobnej informacji.
Obserwuj wątek
   • 1fatum Re: Batalion Guttentag 06.06.21, 21:55
    Jeżeli nie masz w temacie nic do powiedzenia, to nie pisz, chyba, że chcesz podreperować nerwy przez tydzień bez pisania.

    Może lepiej skomentujesz bohatera powstańca, który brutalnie zgwałcił dziesięcioletnia dziewczynkę, a później decyzją Korfantego został uniewinniony. Gdybyś miał zamiar pisać o epizodzie, to mam więcej podobnych dokumentów.
     • 1fatum Re: Batalion Guttentag 08.06.21, 22:15
      Dziękuję, ale to mam. Pochodzi z forum z USA. Poszukuję symbolu, godła, etc. Battalion Guttentag. Bardzo mało jest o nich informacji. Wiem, że wywodzą się z Breslau, że to młode chłopaku uczniowie i studenci. Walczyli o Annaberg i Zembowitz. Znamy nazwiska poległych, ale nie wiadomo, gdzie są ich mogiły.
      Każda informacja jest cenna.
      • hanys_hans Re: Batalion Guttentag 08.06.21, 23:13
       Po początkowym zaskoczeniu, strona niemiecka przygotowała kontrofensywę. Stworzono formację Selbstschutz Oberschlesiens (SSOS), tzn. Samoobronę Górnego Śląska. Powstała z połączenia oddziałów konspiracyjnej Organizacji Bojowej Górnego Śląska [Kampforganisation Oberschlesiens] i oddziałów ochotniczych pn. Freikorps, napływających z Niemiec. Na jej czele stał generał Karl Hoefer – dawny dowódca Grenzschutzu.
       W maju i czerwcu niemiecką Samoobronę Górnośląską [Selbstschutz Oberschlesiens] i miejscowe Korpusy Ochotnicze [Freikorps] wsparło około 6 tys. ochotników spoza terenu plebiscytowego, głównie Dolnoślązaków oraz Górnoślązaków z okolic Nysy [Neisse], Grodkowa [Grottkau], Niemodlina [Falkenberg] i Prudnika [Neustadt], a także tysiącosobowy bawarski Freikorps Oberland oraz podobnie liczny tzw. Freikorps Bałtycki.
       Do walki z powstańcami włączyli się ochotniczo studenci Uniwersytetu Wrocławskiego i Wyższej Szkoły Technicznej we Wrocławiu, należący do elitarnych korporacji studenckich, m.in. Corps Silesia i Corps Borussia. Zostali oni sformowani w Bataillon Guttentag. Jako członkowie Samoobrony Górnego Śląska (Selbstschutz Oberschlesien „SSOS”) walczyli w rejonie Namysłowa [Namslau], Gogolina [Gogolin], na Górze św. Anny [Sankt Annaberg] oraz pod Radawiem [Radau] i Zębowicami [Zembowitz]. SSOS rozpoczął natarcie w kierunku Góry Św. Anny, aby przełamać blokadę jednostek niemieckiej policji w większych miastach i skierować ofensywę w kierunku górnośląskiego okręgu przemysłowego. W rejonie kilku miejscowości walki były zacięte i krwawe. Podczas ciężkich walk pod Radawiem [Radau] i Zębowicami [Zembowitz] poległo 25 ochotników [Freiwilliger] z Bataillonu Guttentag.
       _______________________________________
       Nach der ersten Angriffen bereitete die deutsche Seite eine Gegenoffensive vor. Die Formation Selbstschutz Oberschlesiens (SSOS) oder auch Selbstverteidigung Oberschlesiens, wurde gegründet. Es entstand aus dem Zusammenschluss der Untergrundeinheiten der Kampforganisation Oberschlesiens und der Freiwilligeneinheiten Freikorps aus Deutschland. Es wurde von General Karl Hoefer - dem ehemaligen Kommandeur des Grenzschutzes - geleitet.
       Die deutsche Selbstschütz Oberschlesiens und die örtliche Freiwilligenkorps (Freikorps) wurden von rund 6.000 unterstützt. Freiwillige von außerhalb des Volksabstimmungsgebiets, hauptsächlich Niederschlesier und Oberschlesier aus den Gebieten Nysa [Neiße], Grodków [Grottkau], Niemodlin [Falkenberg] und Prudnik [Neustadt] sowie tausend bayerische Freikorps Oberland und ein ähnliches zahlreiche sogenannte Baltisches Freikorps.
       Im Mai und Juni gehörten Studenten der Universität Breslau und der Technischen Universität Breslau zu Elite-Studentenorganisationen, darunter Korps Schlesien und Korps Borussia. Sie bildeten das Bataillon Guttentag.
       Als Mitglieder der Selbstverteidigung Oberschlesiens kämpften sie in der Gegend von Namysłów [Namslau], Gogolin [Gogolin] auf Góra św. Anna [Sankt Annaberg] und in der Nähe von Radawie [Radau] und Zębowice [Zembowitz]. Das SSOS startete einen Angriff auf Góra Św. Anna (Santk Annaberg), um die Blockade deutscher Polizeieinheiten in größeren Städten zu brechen und die Offensive auf das oberschlesische Industriegebiet auszurichten. Im Bereich mehrerer Orte waren die Kämpfe heftig und blutig. 25 Freiwillige aus dem Bataillon Guttentag starben bei schweren Kämpfen in der Nähe von Radawie [Radau] und Zębowice [Zembowitz].
       Tekst/Text:
       Wyciąg z: Paweł Mrozek „Dobrodzień i okoliczne wsie w latach 1918–1938. Fakty historyczne i wspomnienia mieszkańców”
       Tłumaczenie tekstu/Übersetzung des Textes Kamil Kisielewicz

       www.facebook.com/DfkGuttentag/posts/3927084670660610
       • 1fatum Re: Batalion Guttentag 09.06.21, 09:20
        Kolejne podziękowanie. Mam jednak podstawy uważać, że P. Mrozek wybiórczo spisuje wydarzenia, przez to nie do końca jest wiarygodny. Raczej ślizga się po niemieckiej tematyce. Dysponuję tym opracowaniem.

        Wracając do Bataillon Guttentag mamy bardzo powierzchowne informacje. Szkoda, że już nie żyją jego członkowie. Cały czas mam nadzieje, że natrafię na ich krewnych, którzy nie tylko słownymi relacjami, ale i zdjęciami, lub dokumentami poszerzą wiedzę o tym ugrupowaniu. Wydają się być podobni do Yeti. Niby istnieją, ale szczegółów praktycznie brak. Tym bardziej, że to nie był malutki epizodyczny oddział. W bojach wykazali się odwagą czego dowodzą straty w ludziach i wyparcie przeciwnika.

        W pewnym sensie stanowią analogię do tzw. "Lwowskich orląt", o których wiadomo znacznie więcej, choć jedni i drudzy nie zawahali się dać życie i zdrowie dla obrony ojczyzny.

        Będę wdzięczny za informacje.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka