Dodaj do ulubionych

To jest gwara

  • iksis Re: To jest gwara 20.11.22, 03:54
   Gwara śląska to odmiana języka polskiego. Silnie zanieczyszczona germanizmami wskutek długiego oderwania od macierzy.
   • socer-schlesier Re: To jest gwara 20.11.22, 07:16
    Nasza piynkno godka slonsko jak i nasza myntalnosc to dwa rozne swiaty iksisa i nasz.Niystety nasz swiat umiyro.
    Widac to po nowychh somsiadach.
   • 1fatum Re: To jest gwara 20.11.22, 20:15
    Jakim prawem obcy wypowiadają się za Ślązaków?

    Jeżeli język śląski jest polska gwarą to, dlaczego polscy tłumacze nie potrafili przetłumaczyć, kiedy 16 grudnia 2020 — Łukasz Kohut w europarlamencie zaczął mówić po śląsku, tłumacz nie wiedział, co robić - RMF24.pl. Jedynie tłumaczka czeskiego stwierdziła, że nie miała z tłumaczeniem problemu.
    Wniosek jest prosty, że język śląski nie jest polską gwarą.

    W kwestii silnego zanieczyszczenia germanizmami, mam zdanie odmienne. Język śląski, jako język pogranicza ma w sobie elementy niemieckie, czeskie i polskie, choć z polska ma mało wspólnego. Kłamliwe jest zdanie: „wskutek długiego oderwania od macierzy”. W którym roku Śląsk od tej macierzy został oderwany? Gdyby nawet owo „oderwanie” byłoby prawdą, to warto uwzględnić fakt, iż Ślązakom nie było po drodze z ową „macierzą”, która po wojnie okazała się podła macochą.
    • socer-schlesier Re: To jest gwara 05.12.22, 11:16
     Bojom se prowdy.Dobrze ze momy Europosla Kohuta.

     katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,29219765,co-ukrywa-gus-mniejszosci-wciaz-czekaja-na-wyniki-spisu-powszechnego.html
     • 1fatum Re: To jest gwara 06.12.22, 17:15
      Przed wiekami książęta polscy na Śląsku zachowywali się jak dzisiejsza oPOzycja totalna, czyli Śląsk przesrali, t.zn. oddali go Niemcom.

      Pisząc o polskich książętach, podaj, którzy to i w jakich okolicznościach, co przesrali.
      Jeżeli ODDALI, to znaczy, że uczynili dobrowolnie i nie należy się spierać z wola darczyńcy.
      Jesteś naiwny co do opozycji. Oni wszyscy wywodzą się w „okrągłego stołu” i Magdalenki. Nie ma żadnej opozycji. To tylko gra.

      Dziś, czyli w niedalekiej przyszłości, będzie podobnie jeśli nie daj Boże Polacy im pozwolą zagarnąć władzę pod wodzą herr Tuska. Niemcy herr Tuska przytulą wraz z Polską i to już będzie koniec Polski.

      Pisowskie straszenie Tuskiem. Skoro jest demokracja, a vox populi odda władzę Tuskowi, to nie ma czego się nadymać. W demokratycznych wyborach dojdzie do władzy.

      jednakże mam pełne przekonanie ,że Polki i Polacy może są głupi ,ale idiotami nie są i posiadają jeszcze instynkt samozachowawczy.

      Z braku faktów czy logicznych przesłanek, niektórym musi wystarczyć przekonanie. Gdyby tak było, to nie wchodziliby w konflikt między sąsiadami i nie dążyli do wojny. Jedynym wytłumaczeniem są rządy „polskojęzycznych”.

      Herr Tuska pogonią na cztery wiatry z Polski. Za rok się przekonamy czy moje przekonanie się spełni.

      Nawet nasz opozycjonista z szacunkiem o Tusku pisze przez „Herr”. Jeżeli mają pogonić, to kto i w jaki sposób, skoro wyboru dokonało społeczeństwo?
      Obawiam się, że możemy roku nie wytrzymać. Już wzywają w kamasze 200 tys. chłopa, a i kobitom też się dostanie. Wszystko wskazuje, że wojenkę nam szykują. Pomijam inne przyczyny, ale najważniejszą jest pozostanie u żłobu, bo w warunkach wojny nie dojdzie do wyborów.
      Nie dostrzegają, że w razie problemów ci „niegłupi Polacy” stwierdzą, że jak w 1939 r. zostali sami, bo władze już dawno uwiły sobie gniazdka w ciepłych krajach.
      • erka-4 Re: To jest gwara 09.12.22, 09:42
       Nawet nasz opozycjonista z szacunkiem o Tusku pisze przez „Herr”.

       -bo moim zdaniem zasługuje na szacunek,wszak królem "europy" był bezapelacyjnie.

       Jeżeli mają pogonić, to kto i w jaki sposób, skoro wyboru dokonało społeczeństwo?

       -Polki i Polacy poprzez właściwe wybory.

       Obawiam się, że możemy roku nie wytrzymać.

       -Bez obaw, wytrzymamy.

       Już wzywają w kamasze 200 tys. chłopa, a i kobitom też się dostanie. Wszystko wskazuje, że wojenkę nam szykują. Pomijam inne przyczyny, ale najważniejszą jest pozostanie u żłobu, bo w warunkach wojny nie dojdzie do wyborów.


       -nie w kamasze, a na przeszkolenie, bo to wynika ze zwykłej logiki. Nie chcesz dostać po mordzie w ciemnym zakamarku wieczorem to wcześniej chodzisz na trening przykładowo jakiegoś "dżudo" lub innej samoobrony. Tylko głupi tego nie rozumie.

       Nie dostrzegają, że w razie problemów ci „niegłupi Polacy” stwierdzą, że jak w 1939 r. zostali sami, bo władze już dawno uwiły sobie gniazdka w ciepłych krajach.

       -widzimy i jesteśmy w pełni tego świadomi, dlatego zrobimy wszystko, żeby się dobrze wyszkolić w tym "dżudo" oraz zaopatrzyć w maczugi, żeby bandzior bał się nas zaczepiać, bo dobrze wiemy, że na najbliższych sąsiadów pomoc nie ma co liczyć, oni nas szybciej rozdrapią niźli pomogą. Widać to najlepiej na przykładzie Ukrainy na jaką pomoc można liczyć ze strony zachodniego sąsiada z za Odry, bo ten z za Buga od strony Ukrainy zachował się wzorowo, co potwierdza moją teze, że najpierw licz na samego siebie, a potem oglądaj się na sąsiadów.
    • erka-4 Re: To jest gwara 06.12.22, 13:19
     Tak to jest i tak było, gdy ponad interes ojczyzny ma się interes prywatny .Przed wiekami książęta polscy na Śląsku zachowywali się jak dzisiejsza oPOzycja totalna, czyli Śląsk przesrali, t.zn. oddali go Niemcom. Dziś, czyli w niedalekiej przyszłości, będzie podobnie jeśli nie daj Boże Polacy im pozwolą zagarnąć władzę pod wodzą herr Tuska. Niemcy herr Tuska przytulą wraz z Polską i to już będzie koniec Polski. jednakże mam pełne przekonanie ,że Polki i Polacy może są głupi ,ale idiotami nie są i posiadają jeszcze instynkt samozachowawczy. Herr Tuska pogonią na cztery wiatry z Polski. Za rok się przekonamy czy moje przekonanie się spełni.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka