Dodaj do ulubionych

quorum czy kworum? która wersja w j.pol.?Pilne!!

05.03.05, 19:13
mam pytanie - która pisownia słowa obowiązuje obecnie w j. polskim?
Obserwuj wątek
    • ardjuna Re: quorum czy kworum? która wersja w j.pol.?Piln 05.03.05, 19:16
      Obie, ze wskazaniem na drugą.
      • dominique1 do ARDJUNA 05.03.05, 22:34
        dzięki za szybką odpowiedź. A czy jakiś słownik wskazuje na tą drugą?
        • efedra Re: do ARDJUNA 05.03.05, 23:25
          dominique1 napisała:

          > dzięki za szybką odpowiedź. A czy jakiś słownik wskazuje na tą drugą?

          Chociazby "Slownik wyrazow obcych i zwrotow obcojezycznych" Kopalinskiego.
          • ardjuna Re: do ARDJUNA 06.03.05, 12:46
            Także "Nowy słownik poprawnej polszczyzny" pod red. A. Markowskiego (PWN 1999),
            który, w odróżnieniu od "Nowego słownika ortograficznego PWN" (wyd. z 1996 r.),
            przy 'kworum' daje odsyłacz do 'quorum' (słownik ortograficzny czyni na
            odwyrtkę). Wskazuje to na niejaki regres w traktowaniu spolszczonej pisowni
            tego słowa przez tego samego wydawcę publikacji 'poprawnościowych' :). Ja
            jednak w dalszym ciągu polecam 'kworum'.
            • efedra Re: do ARDJUNA 06.03.05, 13:48
              ardjuna napisał:

              > Także "Nowy słownik poprawnej polszczyzny" pod red. A. Markowskiego (PWN
              1999),
              >
              > który, w odróżnieniu od "Nowego słownika ortograficznego PWN" (wyd. z 1996
              r.),
              >
              > przy 'kworum' daje odsyłacz do 'quorum' (słownik ortograficzny czyni na
              > odwyrtkę). Wskazuje to na niejaki regres w traktowaniu spolszczonej pisowni
              > tego słowa przez tego samego wydawcę publikacji 'poprawnościowych' :). Ja
              > jednak w dalszym ciągu polecam 'kworum'.

              Chyba masz racje z tym regresem. Moj 'Slownik jezyka polskiego' PWN (1987) przy
              'quorum' odsyla do 'kworum', a tam wyjasniajac znaczenie slowa nawet nie
              wspomina innej wersji, tylko na koncu dodaje (lc.).
              Ech, byly to czasy...
              • teresa.kruszona Re: do ARDJUNA 09.03.05, 21:45
                Słownik ortograficzny z 2003 roku odsyła do formy spolszczonej - kworum; przy
                quorum „zob. kworum”. I tę fomę polecam.
    • ja22ek Re: quorum czy kworum? która wersja w j.pol.?Piln 10.03.05, 15:49
      A właściwie to czemu nie kforum? Czy ktoś jeszcze mówi to przez 'w'?

      Podobno kiedyś Wielkopolska tym się różniła od Małopolski, że tam mówiono
      twardy, świat, a tu - tfardy, śfiat. Słyszałem ponadto, że Rosjanie zachowują
      dźwięczne 'w' po bezdźwięcznych (t-woj, s-woj).

      J.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka