dominique1 05.03.05, 19:13 mam pytanie - która pisownia słowa obowiązuje obecnie w j. polskim? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
ardjuna Re: quorum czy kworum? która wersja w j.pol.?Piln 05.03.05, 19:16 Obie, ze wskazaniem na drugą. Odpowiedz Link Zgłoś
dominique1 do ARDJUNA 05.03.05, 22:34 dzięki za szybką odpowiedź. A czy jakiś słownik wskazuje na tą drugą? Odpowiedz Link Zgłoś
efedra Re: do ARDJUNA 05.03.05, 23:25 dominique1 napisała: > dzięki za szybką odpowiedź. A czy jakiś słownik wskazuje na tą drugą? Chociazby "Slownik wyrazow obcych i zwrotow obcojezycznych" Kopalinskiego. Odpowiedz Link Zgłoś
ardjuna Re: do ARDJUNA 06.03.05, 12:46 Także "Nowy słownik poprawnej polszczyzny" pod red. A. Markowskiego (PWN 1999), który, w odróżnieniu od "Nowego słownika ortograficznego PWN" (wyd. z 1996 r.), przy 'kworum' daje odsyłacz do 'quorum' (słownik ortograficzny czyni na odwyrtkę). Wskazuje to na niejaki regres w traktowaniu spolszczonej pisowni tego słowa przez tego samego wydawcę publikacji 'poprawnościowych' :). Ja jednak w dalszym ciągu polecam 'kworum'. Odpowiedz Link Zgłoś
efedra Re: do ARDJUNA 06.03.05, 13:48 ardjuna napisał: > Także "Nowy słownik poprawnej polszczyzny" pod red. A. Markowskiego (PWN 1999), > > który, w odróżnieniu od "Nowego słownika ortograficznego PWN" (wyd. z 1996 r.), > > przy 'kworum' daje odsyłacz do 'quorum' (słownik ortograficzny czyni na > odwyrtkę). Wskazuje to na niejaki regres w traktowaniu spolszczonej pisowni > tego słowa przez tego samego wydawcę publikacji 'poprawnościowych' :). Ja > jednak w dalszym ciągu polecam 'kworum'. Chyba masz racje z tym regresem. Moj 'Slownik jezyka polskiego' PWN (1987) przy 'quorum' odsyla do 'kworum', a tam wyjasniajac znaczenie slowa nawet nie wspomina innej wersji, tylko na koncu dodaje (lc.). Ech, byly to czasy... Odpowiedz Link Zgłoś
teresa.kruszona Re: do ARDJUNA 09.03.05, 21:45 Słownik ortograficzny z 2003 roku odsyła do formy spolszczonej - kworum; przy quorum „zob. kworum”. I tę fomę polecam. Odpowiedz Link Zgłoś
ja22ek Re: quorum czy kworum? która wersja w j.pol.?Piln 10.03.05, 15:49 A właściwie to czemu nie kforum? Czy ktoś jeszcze mówi to przez 'w'? Podobno kiedyś Wielkopolska tym się różniła od Małopolski, że tam mówiono twardy, świat, a tu - tfardy, śfiat. Słyszałem ponadto, że Rosjanie zachowują dźwięczne 'w' po bezdźwięcznych (t-woj, s-woj). J. Odpowiedz Link Zgłoś