Dodaj do ulubionych

jeden - pojedynczo

05.03.08, 21:16
piszemy pojedynczo, a mówimy pojedyńczo
'pojedyńczo' to błąd czy nie, skoro w języku potocznym taka wymowa
się przyjęła?
Obserwuj wątek
    • aguerre Re: jeden - pojedynczo 05.03.08, 21:26
      Słowniki podają tylko formę "pojedynczo".
      • asturia2 Re: jeden - pojedynczo 05.03.08, 22:25
        Wygląda na to, że to forma 'pojedyńczo', mimo że nieprawidłowa,
        stała się normą. A słowniki w oparciu o etymologię nadal podają
        formę 'pojedynczo'. Paradoks językowy.
        • ewa9717 Re: jeden - pojedynczo 05.03.08, 22:53
          Nie wszyścy mówią pojedyŃczo. A najnowszy słownik popr. polszczyzny
          mówi o dwóch normach: potocznej - i tu możemy mówić "pojedyńczo"
          czy "daj mi tą książkę", ale już w piśmie na to sobie pozwalać nie
          powinniśmy.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka