09.11.06, 08:16
Zafascynowana urokiem Tatr czytam książkę Jalu Kurka pt."Księga
Tatr",opowiadającą o życiu ludzi w małej wiosce położonej u ich podnóża.
W pewnym fragmencie książki pisarz opowiada o śmierci Karłowicza,który zginął
spowodowawszy lawinę.
Tak oto opisuje jego samotne wędrówki i ich sens.

"Cisza nie nawiedzona żadnym głosem.Przyroda śpi w zalewie słońca i
sniegu.Taki dzień!Narciarz spoziera dokoła zachwyconym wzrokiem.Kiedy się
wróci na wieczór do domu,ma się w oczach pełno złotego blasku,nieskalanej
bieli,czarnych,wyzebionych grani i przepaśći:oddychać tym mozna przez długi
czas.Piękno nie ginie,utrwalone w sercu,można nim życ i tworzyć.
Karłowicz był uszczęśliwiony.Kto nie byłby szczęśliwy wobec takiego skupienia
piekna,w samotności,która sprzyja poczuciu szczęścia?"

:))
Obserwuj wątek
    • halina501 Re: Cytaty :)) 09.11.06, 08:17

    • urszulka_ma Tatry..:) 09.11.06, 23:28
      tak,...są przepiękne:)

      zielonezero.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?277764
    • urszulka_ma Cytay... 12.11.06, 09:46
      .."Ludzkość nie mając z kim obcować, a nie mogąc znieść samotności, zaczyna
      traktować samą siebie jako kogoś innego i z samą sobą obcuje jako z kimś
      innym. Jest to możliwe dzięki dyspozycji mowy, którą posiada. Mowa stwarza
      bowiem iluzję pożądanego bycia w towarzystwie i neguje lub przynajmniej
      uśmierza poczucie samotności."...

      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=178&w=49985427
      • she_5 Harasymowicz 17.02.07, 12:29
        W górach jest wszystko co kocham
        i wszystkie wiersze są w bukach.
        Zawsze kiedy tu wracam
        klony mnie biorą za wnuka.

        Autora miałam przyjemność spotkać na krótko przed odejściem. Zostawił swój ślad
        w tomiku :)
    • oldpiernik Re: Cytay :)) 13.11.06, 07:06
      Lecz w miarę popularyzacji turystyki, samotność z plenerów przenosi się do
      wnętrz.

      OLDZDALEKA
      • urszulka_ma Re: Cytay :)) 13.11.06, 12:56
        lub do czarodziejskich okienek..

        www.youtube.com/watch?v=sDK-eQMkWuo
        • oldpiernik Re: Cytay :)) 20.11.06, 11:16
          Jeszcze tylko mała uwaga.
          Obcowanie z zewnętrznym pięknem daje wiele wrażeń.
          Samotność we własnym wnętrzu nie daje nic.

          OLDPOGODNIEUZEWNĘTRZNIONY
          • halina501 Re:Cytaty :)) 20.11.06, 17:32
            Otóż pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą.
            Samotność we własnym wnętrzu spowita ciszą i spokojem pozwala mi poznać samą
            siebie a nawet (choć to zakrawa na fantastykę) popracować tam nad niechcianymi
            zachowaniami manifestującymi się na zewnątrz :)).
            Nie należy bać się konfrontacji z samym sobą .

            :)))
            • oldpiernik Re:Cytaty :)) 21.11.06, 11:39
              Filozoficzna różnica. :0)
    • halina501 Re: Cytaty :)) 20.11.06, 19:19
      Kolejny cytat:))

      Tym razem z książki pt."Filozofia zycia"
      Anna Ciesielska

      "Nie znajdziesz Miłości na zewnatrz,znajdziesz ją w sobie,gdy rozpoznasz swą
      wewnętrzną przemianę.Zacznij od siebie.(....)
      Właściwie ten tekst kieruję do matek,żon,kochanek,bo one dają
      zycie,rodzą,karmią hołubią ,dają radość.Jeśli jesteś kobietą,bądź odpowiedzialna
      .To ty wybrałaś taką rolę,nie jesteś kobietą za karę.Nie wypieraj się więc
      swojej kobiecości,obowiązków.(...)
      Nie wiem,czy zdajecie sobie ,dziewczyny sprawę z tego,że życie na Ziemi
      leży w naszych rękach.Nie jest zależne od polityków,ich debat,zbrojenia,lecz od
      tego,czy my,kobiety,zreflektujemy się i opamietamy.(...)
      Jeżeli kobieta nie stworzy tego wyśmianego i lekceważonego ogiska
      domowego,jeśli nie bedzie głaskać,pieścić,przytulać,gotować,karmić,to ci,którzy
      wyjdą z jej domu ,zawsze będą pełni lęków,stresów,kompleksów,odrzucenia,poczucia
      winy,będą zaklęci w energii psychoseksualnej,która kręci się wokół Ego,pozwala
      tylko na agresję,strach,walkę i seks."

      :)))))
      • urszulka_ma Re: Cytaty :)) 21.11.06, 08:47
        małe pieszczoty, serca łomoty...a ile mogą:)
    • urszulka_ma ....[..].... 22.11.06, 09:23
      .."Ratują ich najlepsi fachowcy w kraju. Jeśli jest dostęp powietrza, jeśli
      odniesione obrażenia nie są groźne, to najważniejsza jest wiara w przeżycie i
      wola walki. Myślę, że górnicy, tam na dole, wspierają się w takiej sytuacji.
      Brać górnicza to ludzie bardzo wierzący. Myślę, że teraz razem się modlą. Jak
      my tu wszyscy za nich."..


      • urszulka_ma Wybrzeża pełne ciszy 23.11.06, 09:40
        Dalekie wybrzeża ciszy zaczynają się tuż
        za progiem
        Nie przefruniesz tamtędy jak ptak.
        Musisz stanąć i patrzeć coraz głębiej
        i głębiej,
        aż nie zdołasz już odchylić duszy od dna.
        Tam już spojrzeń żadna zieleń nie nasyci,
        nie powrócą oczy uwięzione.
        Myślałeś, że cię życie ukryje przed
        tamtym życiem
        w głębiny przechylonym.
        Z nurtu tego - to wiedz - że nie ma
        powrotu.
        Objęty tajemniczym pięknem wieczności!
        Trwać i trwać. Nie przerywać odlotów
        cieniom, tylko trwać
        coraz jaśniej i prościej.



        Tymczasem wciąż ustępujesz przed Kimś,
        co stamtąd nadchodzi
        zamykając za sobą cicho drzwi izdebki
        maleńkiej -
        a idąc krok łagodzi
        - i tą ciszą trafia najgłębiej.



        To Przyjaciel. Ciągle wracasz pamięcią
        do tego poranka zimą.
        Tyle lat już wierzyłeś, wiedziałeś
        na pewno,
        a jednak nie możesz wyjść z podziwu.
        Pochylony nad lampą, w snopie światła
        wysoko związanym,
        nie podnosząc swej twarzy, bo po co -
        - i już nie wiesz, czy tam, tam daleko
        widziany,
        czy tu w głębi zamkniętych oczu -
        Jest tam. A tutaj nie ma nic prócz
        drżenia,
        oprócz słów odszukanych z nicości -
        ach, zostaje ci jeszcze cząstka tego
        zdziwienia,
        które będzie cała treścią wieczności.

        Karol Wojtyła
        • to.ya Re: Wybrzeża pełne ciszy 23.11.06, 14:03
          www.marcinstyczen.art.pl/pplyta/texty.html

    • urszulka_ma "przetrwa ten, kto stworzył swój świat." 28.01.07, 20:49



      "Bóg istnieje, bo stworzył swój świat.

      Homer istnieje, bo stworzył swój świat,

      I Michał Anioł, i Mozart.

      Rafael stworzył wiele postaci - wszystkie one żyją.

      Kłębią się potwory Hieronima Boscha.

      Kobiety Renoira pokazują swoje ciała -

      są piękne.

      Pieją koguty Chagalla, jego cielęta hasają po niebie.

      Don Kichot poprawia zbroję, Sancho Pansa nie przestaje filozofować.

      Ile jeszcze światów powstanie?

      Ile postaci?

      Ile zwierząt?

      Druga Arka Noego?"


      R. Kapuściński

      "Jestem wielkim zwolennikiem cytatów - odparł Kapuściński.
      Kiedy zgłębiamy jakąś dziedzinę wiedzy, dostrzegamy, że na jej temat napisano
      już masę książek. W każdej jest co najmniej jedna fascynująca myśl. Normalny
      czytelnik nie będzie do tej myśli docierał. Obowiązkiem piszącego jest
      wynajdywanie tych pereł. Normalnie są one zagubione w masie trzystu stron
      druku, a wydobyte - odżywają, nabierają blasku."
    • oldpiernik raminiscencja szkolna 10.02.07, 08:46
      dziecię dostało książkę
      antologia poezji polskiej - zestawienie według programu nauczania języka
      polskiego
      toż to jeden wielki cytat :0)
      zapadłem się we wspominki

      "Żaden się naród księgą w moc nie przysposobił.
      Mądry przedysputował, ale głupi pobił."

      daj Boże poetę
      daj rozum
      ...
      daj spokój

      :0)
      • cover_wielki Re: raminiscencja szkolna 10.02.07, 13:46
        No wiecie co !!! Ten watek mi uciekł zupełnie jakoś. Skandal.
        Aha w Tatry czas podumac, tak z początkiem marca. Świetny filozoficzny wątek,
        do przycpięćia na górze, jeszcze tu wróce ;)
    • paleta_barw Re: Cytay :)) 14.02.07, 08:43
      "W sferze uczuć wszyscy jesteśmy analfabetami."
      Ingmar Bergman


      portalwiedzy.onet.pl/0,25297,1391460,czasopisma.html
      • oldpiernik Re: Cytay :)) 17.02.07, 09:40
        Nie wszystkiego trzeba i nie wszystkiego można się nauczyć.

        OLD :0)
        • halina501 Re: Cytaty :)) 01.03.07, 13:07
          Adam Mickiewicz

          "Człowieku, gdybyś ty wiedział, jaka twoja władza!
          Kiedy myśl w twojej głowie , jako iskra w chmurze
          Zabłyśnie niewidzialna, obłoki zgromadza
          I tworzy deszcz rodzajny , lub gromy i burze;
          Gdybyś wiedział, że ledwie jedną myśl rozniecisz,
          Już czekają w milczeniu, jak gromu żywioły,
          Tak czekają twej myśli szatan i anioły:
          Czy ty w piekło uderzysz, czy w niebo zaświecisz;
          A ty jak obłok, górny, ale błędny pałasz
          I sam nie wiesz, gdzie lecisz, sam nie wiesz co działasz.
          Ludzie! Każdy z was mógłby samotny, więziony,
          Myślą i wiarą zwalać i podźwigać trony!..."

          Myśl jest sprawcza :))
          • urszulka_ma Re: Cytaty :)) 01.03.07, 18:46
            ktoś powiedział, że jeśli myśl nie potrafimy zapisać,
            to taka myśl, myślą jeszcze nie jest..
            • urszulka_ma ups.. 01.03.07, 18:49
              za szybko myśl moja poleciała
              a jeszcze dodać chciała:)

              że ..myśli po głowie "łatające" w końcu się precyzują,
              kształtów nabierają
              i do działania nas popychają?:)

              • halina501 Re: O szczęściologii :) 04.04.07, 19:55

                "Chcesz być szczęśliwy
                -to bądź"

                Koźma Prutkow



                "Niektórzy uważają,że podstawowym warunkiem szczęścia jest miłość odwzajemnina i
                życie w rodzinie.
                Pomijając fakt,że Adam był szczęśliwy właśnie przed tym,jak założył rodzinę z
                Ewą,to i tak miał najlepiej,bo nie miał teściowej:).
                Jak to się mówi:Janek i Marysia żyli szczęśliwie dwadzieścia lat,później sie
                spotkali.
                Miłość,czy odwzajemniona ,czy nie,ma oczywiście swą dużą wartość,ale przynosi
                tyle samo szczęścia co rozpaczy.
                Rodzina,i owszem,jest również ważna,ale kiedy ktoś ma juz dzieci,to jest
                całkowicie zależny od ich szczęścia czy nieszczęścia ,a więc nie może być
                szczęśliwy sam z siebie"


                "Niesamowite i szlachetne jest dążenie psychologów do uszczęśliwiania
                ludzi.Tym bardziej,że odbywa się pewnie często kosztem swej własnej frustracji
                poznawczej.wyobrazam sobie ,jakie to męki przezywa badacz poszukujący sposobów
                życia ,które uszczęśliwiłyby dzieci,dorosłych ,męzczyzn,kobiety ,a nawet każdego
                człowieka z osobna...Współczuję .Bo faktem jest,iż ze wszystkich istniejących
                teorii szczęścia mozna niewiele wysnuć dla siebie .Jak się wydaje,można z nich
                sformułować jedynie kilka podstawowych zasad:

                1.Sczęście polega na zaspokajaniu wszystkich potrzeb człowieka jego
                najmniejszym wysiłkiem.Każdy ma różne potrzeby i szczęście każdego jest inne;
                2.Nikt nie może nas uszczęśliwić.Osiągnięcie stanu szczęśliwości polega na
                samodzielnym rozpoznaniu swoich potrzeb i wypracowaniu sposobów ich zaspokajania;
                3.Szczęście jest uprawiane w kontakcie z najbliższymi ludźmi.Poznaj ich
                potrzeby i postaraj się skoordynowac je ze swoimi.Im więcej wspólnych potrzeb
                ,tym łatwiejsze jest zycie;
                4.Naucz się kochać ,a jeśli nie jest to możliwe,szanować bliskich i dalszych
                ludzi.Każdy którego spotkałeś na swojej drodze życia ,może je wzbogacić,jeśli
                dasz mu taką szansę;
                5.Naucz się znosić każde nieszczęście ,niezależnie od tego ,czy jest to
                katar,czy strata kogos bliskiego.Bez smakowania nieszczęścia nie będziesz
                wiedział,jak smakuje szczęście."

                Charaktery kwiecień 2007r.
                :)))
                • halina501 Re:Kobieta i mężczyzna ;) 11.07.07, 21:22

                  Scott Adams

                  "Kobietom wydaje się,że mężczyzna jest,w pewnym sensie ,wybrakowaną wersją
                  kobiety-mężczyznom wydaje się,że kobieta jest wybrakowaną wersją mężczyzny.
                  Obie płcie tkwią po uszy w iluzji,że ich osobiste opinie są uniwersalne.
                  Podstawową przyczyną wszystkich nieporozumień pomiędzy kobietami i mężczyznami
                  jest właśnie ten pogląd."
                  • oldpiernik Re:Kobieta i mężczyzna ;) 12.07.07, 21:27
                    Przy czym założenie, że można spróbować pomyśleć inaczej, spotyka się z
                    solidarnym niezrozumieniem obojga płci.

                    OLDPIERNIK 2007-07-12

                    ;0)
                    • halina501 Re:Konfrontacja ..:) 10.11.07, 09:40
                      "Człowiek jest Panem swojego życia wtedy,gdy żyje w zgodzie ze swoim odbiciem w
                      lustrze".

                      Zasłyszane ,autor jest mi nieznany :)
                      • urszulka_ma cytat z bajki:) 11.11.07, 16:40
                        "lustereczko powiedz przecie, kto najpiękniejszy jest na świecie"
                        :)
                        • halina501 Re: cytat z bajki:) 12.11.07, 09:11

                          Też;))

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka