Dodaj do ulubionych

lotnisko w Modlinie - cd.

08.06.04, 14:24
mazowieccy radni nie zdecydowali sie jednoznacznie opowiedzieć za lotniskiem
w Modlinie,
gorzej, że decyzję podejmować będą ludzie, którzy są już "na wylocie" i
niewiele ryzykują, a mogą zapewnic sobie posadki przy "lotnisku"

zgodnie z zasadą wklejam linka i cały artykuł z GW:
miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,2119024.html
Nie oddamy lotniska

Zróbmy wszystko, by nowe lotnisko było na Mazowszu - apeluje Adam Struzik. A
gdzie? Marszałek woli nie wymieniać nazwy miejscowości. Radni mówią wprost:
tylko Modlin!

Mazowieccy radni w trybie ekspresowym przyjęli wczoraj "Plan zagospodarowania
przestrzennego województwa mazowieckiego". Bez niego mogliby zapomnieć o
większości unijnych dotacji. Plan powinien być uchwalony przed 10 lipca. Z
uwagi na przerwę wakacyjną radni za jednym podejściem odbyli obydwa czytania
i klepnęli strategiczny dokument.

Największe kontrowersje wzbudził zapis dotyczący budowy nowego lotniska.
Radni proponowali "konkretną lokalizację w Modlinie". - Toż to docelowo 30
tysięcy nowych miejsc pracy i pieniądze jakich mało - przekonywał Ireneusz
Tondera z SLD. Wskazanie na Modlin uznał za istotne, bo rządowa komisja,
która do końca roku ma rozstrzygnąć, gdzie zlokalizować inwestycję, wybiera
już tylko między Modlinem a Mszczonowem. - Odradzam dyskusję między nami,
które miejsce jest lepsze. Nie jest bowiem wykluczone, że lotnisko może
powstać poza naszym województwem, np. w Babsku k. Skierniewic, a to
oznaczałoby stratę ogromnych dochodów i mocnego impulsu rozwojowego -
przekonywał marszałek Struzik. Upierał się, by w planie zagospodarowania
pojawił się zapis sugerujący, ale niczego nienarzucający rządowym decydentom.
Ostatecznie stanęło na formule: "Nowe, centralne lotnisko dla Polski należy
zlokalizować na terenie województwa mazowieckiego, w odległości nie większej
niż 30-40 km od granic Warszawy, w rejonie dobrze skomunikowanym transportem
drogowym i kolejowym z aglomeracjami warszawską i łódzką".

Na prośbę władz stolicy złagodzono także zapis dotyczący autostrady. Zamiast
słowa "autostrada" pojawił się "korytarz południowej obwodnicy Warszawy", a
wytyczenie jego przebiegu pozostawiono władzom miasta. Konkrety dotyczą
wszystkiego poza rogatkami stolicy. Na przykład droga krajowa nr 2, od
Zakrętu aż do wschodniej granicy państwa, ma zostać poszerzona do dwóch pasów
ruchu i wzmocniona.

Bez większych sporów radni zatwierdzili projekt kontraktu wojewódzkiego na
ten rok. Przewiduje on, że budżet państwa przeznaczy ponad 256 mln zł na
wybrane inwestycje na Mazowszu. 150 mln zł dotacji pójdzie na budowę
pierwszej linii warszawskiego metra, po 15 mln dostaną szpitale w Ostrołęce i
Grodzisku Maz., zaś po 5 mln - szpitale w Garwolinie i Józefowie. O pozostałe
pieniądze samorządy mogą dopiero zabiegać.

W najlepszych latach (2001-02) kontrakt dla Mazowsza opiewał na sumy o wiele
wyższe. Czy nie oznacza to, że ta forma pobudzania polityki regionalnej
zamiera? - W kontrakcie wojewódzkim dominują już wyłącznie inwestycje
wieloletnie, np. budowany od 20 lat szpital w Ostrołęce. Teraz rolę
przewidzianą dla kontraktów będą spełniać pieniądze unijne - mówi Adam
Struzik. W ciągu trzech lat Mazowsze ma otrzymać z tzw. funduszy
strukturalnych prawie 300 mln euro. Transza tegoroczna to ponad 70 mln euro.
Obserwuj wątek
    • ex_pert Re: lotnisko w Modlinie - cd. 30.06.04, 21:09
      W dzisiejszym Życiu Warszawy ukazał się artykuł dotyczący lotniska pt. "Targ o
      lotnisko". Niestety nie ma go w wersji elektronicznej więc pozwolę sobie go
      streścić:

Zdaniem A. Piłata, wiceministra infrastruktury, choć decyzja o wyborze
      lokalizacji zapadnie do końca roku w ocenie ekspertów Unii Europejskiej lepszą
      lokalizacją jest Mszczonów ze względu na położenie - centralne pomiędzy
      Warszawą a Łodzią. :((.
      polski rząd choć początkowo chciał zlecić wykonanie studium porównawczego obu
      potencjalnych lokalizacji specjalistom lotniczym z USA w końcu zdecydował sie
      na ekspertów rządu hiszpańskiego (??). Opracowanie powinno być gotowe we
      wrześniu lub w październiku a celem studium jest zorientowanie się którym
      miejscem najbardziej zainteresowani będą potencjalni inwestorzy. Na podstawie
      tego studium, pod koniec roku, polski rząd podejmie ostateczną decyzję.
      Tymczasem polscy posłowie otwarcie lobbują za MODLINEM (artykuł zawiera
      wypowiedzi posłów Zawiszy z PiS-u i Sawickiego z PSL, którzy zwracają uwagę na
      dużo lepszy dojazd do W-wy, lepszą infrastrukturę Modlina (wymagającą
      oczywiście gruntownej modernizacji) oraz własność gruntów skupioną w rękach
      państwa.

Nie są to zbyt pocieszające informacje. Ciekawe co to za eksperci z UE (czy to
      nie przypadkiem Hiszpanie).
      Ciekawe też jaki to rząd będzie podejmował decyzję, choć wszystko wskazuje na
      to, że ten sam którego członkiem jest Andrzej Piłat, który podobno na spotkaniu
      z samorządowcami sugerował że Modlin raczej nie wygra? Ktoś wie czy to prawda?
      • jacekgereluk Re: lotnisko w Modlinie - cd. 01.07.04, 15:12
        Przekazałem dzisiaj Burmistrzowi informacje Ex_perta i nie bardzo chciał mi
        wierzyć:)
        Z tego co słychać w tzw. eterze towarzyskim:
        1. Pojawiła się podobno jakaś inicjatywa, czy też decyzja w Ministerstwie
        Infrastruktury o budowie odcinka autostrady w kierunku Mszczonowa. Rzekomo ma
        to być wskazówka dla lokalizacji drugiego lotniska dla Warszawy.
        2. Do Modlina przymierzają się tanie linie lotnicze. Air Polonia
        podobno "węszy" już na miejscu. W tle pojawia się koncepcja
        przeniesienia "mniejszych" przedsięwzięć lotniskowych z Okęcia do Modlina,
        takich jak właśnie tanie linie, cargo czy czartery.
        3. Podobno PPL zaciągnął już kredyt na rozbudowę Okęcia i mimo protestów
        mieszkańców oraz wygranych (??) w sądzie spraw inwestycja ma być rozpoczęta.
        4. Zrodziła się gdzieś w odmętach politycznych mózgów koncepcja połączenia
        województw łodzkiego i mazowieckiego, z powodu zbyt dużego wskaźnika zamożności
        tego ostatniego i utrudnień w związku z tym w pozyskiwaniu funduszy
        europejskich.
        5. Tanie linie nie wytrzymują opłat lotniskowych na Okęciu - vide głośne
        ostatnio kłopoty finansowe Air Polonii.
        Biorąc pod uwagę powyższe plotki (jeśli ktoś ma jakieś pewne informacje to
        proszę o sprostowanie) można dokonać następującej analizy:
        Rząd w osobach m.in. Piłata prze w kierunku Łodzi, jeśli chodzi o przyszłe
        pasażerskie lotnisko międzynarodowe. Wiąże się to z koncepcją m.in. Leszka
        Millera o połączeniu tych dwóch miast w duopolis. Leszek Miller jest posłem
        ziemii łodzkiej. Przy rozbudowie Okęcia nie ma się co spieszyć z decyzją
        lokalizacyjną (miała ostatecznie zapaść do połowy roku) bo warszawski port
        wytrzyma jeszcze trochę. Lotnisko to ma szansę zostać zbudowane za jakieś 15-20
        lat i prawdopodobnie między Warszawą a Łodzią. Czy to będzie Mszczonów? Na
        razie nic nie słychać o prywatnych interesach w tej okolicy, a do tej operacji
        trzebaby było wykupić grunt od kilkudziesięciu minimum właścicieli. Mszczonów
        może odpaść z tego powodu, nawet jak zostanie wykonane dla tego miejsca studium
        wykonalności za publiczne pieniądze. W Babsku ziemie ma Kulczyk i syn
        Jagielińskiego, a ich może być stać na wykonanie takiego studium we własnym
        zakresie. Modlin zaś jest idealną lokalizacją takiego lotniska z powodu dojazdu
        do Warszawy. Lotniska dla tanich linii są bardziej oddalone od miast, a cargo
        pasowałoby w Mszczonowie ze względu na węzeł komunikacyjny towarowy i centrum
        logistyczne. Wydaje się jednak, że Modlin otrzyma dla zamknięcia ust opinii
        publicznej te drobniejsze przedsięwzięcia, a prawdziwe lotnisko pasażerskie
        powstanie w Mszczonowie lub Babsku.
        Paradoksalnie jednak uważam, że może to i dobrze. Za 20 lat, kiedy może powstać
        drugie lotnisko dla Warszawy, linie tanie i "drogie" mogą wyrównać koszty i
        ceny swoich usług, będą na równych prawach walczyć o klienta i może się okazać,
        że większości jest bliżej do Modlina. Zanim zacznie się budowa planowanego
        lotniska, Modlin ma szansę już rosnąć w siłę i może się okazać, że tak naprawdę
        trzecie lotnisko nie jest już tak nagle potrzebne. Wobec kredytów PPL i mizerii
        państwowej kasy to prawdopodobne.
        Bądźmy dobrej myśli i nastawiajmy ucha - jak to czyni Ex_pert na przykład
        Pozdrawiam
        Jacek Gereluk
        • ex_pert Re: lotnisko w Modlinie - cd. 02.07.04, 15:38
          jacekgereluk napisał:

> Przekazałem dzisiaj Burmistrzowi informacje Ex_perta i nie bardzo chciał mi
          > wierzyć:)

tzn. w co nie chciał wierzyć?? że taki artykuł sie ukazał?? (można to sobie
          sprawdzić czytając środowe ŻW bodjaże 8 strona) czy, że Piłat sugerował że
          Modlin raczej nie wygra??
          • jacekgereluk Re: lotnisko w Modlinie - cd. 03.07.04, 11:24
            Witaj Ex_percie,
            Czytałem Twój post zaraz po przebudzeniu i potem udałem się na Komisję
            Finansów, gdzie przekazałem Twoją informację, nawet nie za bardzo pamiętając z
            jakiej gazety ona była. Uderzyło mnie zwłaszcza połączenie "ekspertów
            europejskich" z wyborem fachowców z Hiszpanii do studium wykonalności. Piłat
            przez cały czas powtarzał, iż wykonywać ten projekt będą amerykańscy eksperci,
            bo w USA najlepiej znają się na lotniskach. Zwrot w kierunku Europy i
            anonimowych ekspertów preferujących Mszczonów, bez żadnych badań właściwie,
            tylko na podstawie mapy, to był ten niepokojący element, o którym wspomniałem
            publicznie, na posiedzeniu Komisji. Burmistrz jest, czy też uważa się, za osobę
            bardzo dobrze poinformowaną. Nic dziwnego. Prowadzi rozmowy z ludźmi, do
            których my, zwykli śmiertelnicy, nie mamy prostego dostępu, np Prezes Agencji
            Mienia Wojskowego. Stwierdził więc, że chyba nie, że zespół wykonujący studium
            wykonalności już został wybrany i pracuje, że Modlin ma dużo większe szanse itd.
            Nie podejrzewam, żeby Burmistrz zbagatelizował tak naprawdę te wiadomości.
            Z kolegami Grudzińskim i Łaszukiem wystąpiliśmy swojego czasu w większości
            mediów otwarcie przeciwko kombinacjom p. Piłata. Mamy nagrania jego wypowiedzi
            ze spotkania z samorządowcami w Modlinie i ze spotkania z biznesmenami w BCC.
            Wyziera z nich niekompetencja i dziwne sugestie, jak np. ta, w której mówi, że
            Babsk jest dobrym miejscem na lotnisko ponieważ grunt skupiony jest w rękach
            niewielkiej liczby właścicieli, z którymi będą prostsze negocjacje. Ok. 500 ha
            ma tam Kulczyk i jakieś 50 ha syn Romana Jagielińskiego. Teraz kieruje swoje
            swoje preferencje w miejsce, gdzie jest tych właścicieli całe mnóstwo, znowu
            pomijając fakt, iż w Modlinie jest grunt Skarbu Państwa, a więc z punktu
            widzenia Skarbu Państwa - darmowy!
            Drogi Ex_percie, mimo, iż jestem politykiem, czasem sam niewiele rozumiem z
            wywodów lub działań politycznych i po dłuższym czasie odkrywam drugie, trzecie
            lub czwarte dno całej sprawy. Badając sprawę lotniska i lobbując na rzecz
            lokalizacji modlińskiej w ramach Komitetu byliśmy w stanie zgodzić się z
            dowcipem mówiącym, że polityka, który kłamie można poznać po tym, że porusza
            ustami. Piłat, m.in. dzięki naszym zabiegom, został nieźle zjechany w mediach i
            przez dłuższy czas się nie wypowiadał. Teraz pojawia się znowu i z podobnymi
            bzdurami z powoływaniem się na "europejskich ekspertów", tak jakby
            słowo "europejski" miało być certyfikatem na nieomylność. Identycznym
            wyrażeniem ("czytałem opracowania europejskie, w których mówiono...")
            posługiwał się Piłat w trakcie spotkania z samorządowcami. Trochę za dużo chyba
            piszę i mogę zanudzać, więc podsumujmy (temat lotniska naturalnie, a nie
            niedowierzania Burmistrza:)):
            1. Piłat ciągnie w kierunku Łodzi. Dlaczego? Lobbując na rzecz lotniska byliśmy
            między innymi u senatora Marka Balickiego. Z panem senatorem toczyłem wtedy
            nieduży spór o koncepcje rozwojowe. Otóż połączenie dwóch miast, wg. argumentów
            Balickiego, wynika z badań, które mówią, iż w dużych i gęstych,
            metropolitalnych aglomeracjach wytwarza się kilkakrotnie więcej dochodu
            narodowego niż w oddalonych od siebie ośrodkach. Ja optowałem za
            rozwojem "nieskrępowanym" Warszawy, czyli naturalnie na północ w kierunku
            terenów niezagospodarowanych z bardziej dostępnymi terenami i niższymi kosztami
            pracy. Ten, uproszczony przeze mnie, spór mógłby mieć miejsce w walce o
            lotnisko i nawet byłbym w stanie zgodzić się z argumentacją Balickiego. TYLE,
            ŻE PIŁAT NIGDY NIE UŻYŁ TEJ ARGUMENTACJI. Zatem są w tym kierunku jakieś
            interesy, na miarę Piłata, o których nie wiemy. Ponieważ Piłat jest kluczową
            postacią w procesie decyzyjnym interesy te nabierają dużej wagi. Dlatego trzeba
            śledzić wszystkie doniesienia na ten temat.
            Właściwie trochę nie na temat odpisałem Ci Ex_percie, ale myślę, że w ogóle
            dyskusja i wymiana poglądów na temat lotniska jest interesująca. Mam nadzieję,
            że nie tylko dla mnie:)
            Pozdrawiam
            Jacek
            • dejavu_designer Re: lotnisko w Modlinie - cd. 03.07.04, 17:18
              Jeśli chodzi o pana Piłata to ten człowiek swoją niekompetencją, krętactwem i
              partyjną "betonowością" przekroczył wszelkie możliwe granice dlatego jego
              koniec wydaje się być szybki.
              Nasza nagonka miedialna, o której wspomniał Jacek, sprawiła że kilka osób
              przyjrzało się bardziej wnikliwe poczynaniom towarzysza Piłata i pewne wróbelki
              ćwierkają, że pan Andrzej już zaczął się pakować, czego jemu, sobie i nam
              wszystkim szczerze życzę.

Piotrek
              • p.milewski Re: lotnisko w Modlinie - cd. 05.07.04, 11:51
                bardzo chcialbym wierzyc, ze w sporze o lokalizacje lotniska wygra zdrowa
                konkurencja i logika, ale osobiscie wydaje mi sie, ze coraz mniejsze sa szanse
                na to. przemawia za tym chociazby znajdujacy sie obreb ewidencyjny na terenie
                gminy tzw. "poligon", ktory jest wlasnoscia Agencji Rolnej Skarbu Panstwa. Lezy
                w bezposrednim sasiedztwie lotniska i ma stanowic dla niego naturalne zaplecze.
                Niestety do dzis nie znalazl nabywcy, a plany jego zagospodarowania umarly juz
                jaki czas temu. jak myslicie skad wynika brak inwestora?? tewren nie jest
                atrakcyjny?? brak zamoznych ludzi?? a moze wszyscy wykazuja zdrowa logike i
                nikt nie chce zamrozic pieniedzy w interesie, ktory nigdy nie wypali. wiec
                mowie wprost: argumentacja o rozdrobnieniu posiadaczy gruntow wokol lotniska
                nie dotyczy Modlina.

Pozdrawiam
                Przemek
            • ex_pert Re: lotnisko w Modlinie - cd. 06.07.04, 13:22
              wielkie DZIĘKI za takie posty,

myślę że wszyscy są zainteresowani jak wyglądają szanse Modlina w wyścigu o
              lotnisko;
              cieszy mnie to że ktoś patrzy na ręce Piłatowi (zanim je umyje ;))

ja ze swojej strony będę trzymał rękę na pulsie i donosił o wszelkich
              znalezionych przez mnie info - co zresztą robię od jakiegoś czasu.

pozdrawiam ex_pert
              • dejavu_designer Re: lotnisko w Modlinie - cd. 07.07.04, 09:35
                a tak na marginesie to chciałem ostatnio zarazić Jacka i kilka innych osób
                pomysłem happeningu przed Ministerstwem Infrastruktury, podczas którego
                wręczylibyśmy panu Piłatowi taką wielką torbę ze stadionu (żeby się mógł w nią
                spakować) oraz symboliczny bilet do Kambodży w jedną stronę, na urlop
                oczywiście :>

Z przykrością muszę stwierdzić, że pomysł nie wywołał entuzjazmu :P ; ))))))))

Ale kto wie... może dojdzie do skutku :P
                • p.milewski Re: lotnisko w Modlinie - cd. 07.07.04, 10:04
                  Piotr ja bardzo lubie wesole akcje, ale wydaje mi sie, ze reprezentujemy inny
                  poziom. Nie powinna na s interesowac chamowa i prostactwo. Buloby to zabawne
                  gdybysmy mieli niespelna 20 lat, ale niestety wiekszosc z nas ma juz znacznie
                  wiecej i taki widok bylby smieszny, a rezultat mizerny. Zreszta sa to metody a
                  la Endriu Lepper, wiec chyba nie specjalnie akceptowalne przez nas.
                  • dejavu_designer Re: lotnisko w Modlinie - cd. 07.07.04, 10:42
                    Nie widzę nic chamowatego ani prostackiego w tego typu happeningu. Jest to
                    medialny wyraz niezadowolenia z pewnej kwestii. Przypominam Ci również, że
                    prawdziwa lewica jest między ludźmi, a nie na salonach. Mimo wielu namów nigdy
                    nie wstąpiłem do SLD, ponieważ widziałem, że władze Sojuszu są daleko od ludzi,
                    od partyjnych "dołów".
                    Mimo mojej wielkiej niechęci do pana ministra Piłata, nigdy publicznie go nie
                    obraziłem, ani o nic niesprawdzonego nie oskarżyłem, stąd też wydaje mi się, że
                    styl "Endrju Leppera" jest mi daleki.
                    Z resztą każdemu pozostawiam wolny wybór, ale ja chcę tworzyć politykę z ludźmi
                    dla ludzi z nastawieniem na to, że to ja jestem dla nich, a nie oni dla mnie.
                    To nie jest z pewnością recepta na oszałamiający sukces polityczny, ale z
                    pewnością pozwala mi spokojnie spojrzeć sobie w oczy...
                    • p.milewski Re: lotnisko w Modlinie - cd. 07.07.04, 11:08
                      Ale to jest niskie. Dac komus torbe i bilet. To zupelnie tak jak bys mu
                      mowil "wyp......aj". Nam chyba chodzi o to, zeby pokazac dlaczego go nie
                      chcemy, a nie ze nie chcemy bo nie. Mysle ze tu sie zgodzisz. happening tak,
                      ale tresc niesiona inna. Wtedy w to wchodze.
                      • dejavu_designer Re: lotnisko w Modlinie - cd. 07.07.04, 11:27
                        Ja swoje stanowisko w tej sprawie wyraziłem m.in. na łamach Gazety Wyborczej i
                        Polityki, jak również w Ministerstwie Infrastruktury oraz Kancelarii
                        Prezydenta. Myślę, że powiedziałem już wystarczająco dużo na temat pana Piłata,
                        więc teraz czas by powiedzieć lapidarne "żegnaj" :>
                        A poza tym myślę, że do takiego happeningu dojdzie, bo z tego co wiem to pomysł
                        spodobał się mimo wszystko ludziom, którzy walczą z zablokowaniem rozbudowy
                        Okęcia, a z którymi również mieliśmy okazję współpracować. Będzie to oczywiście
                        inicjatywa społeczna, całkowicie apolityczna :P ; ))
    • beatandm Re: lotnisko w Modlinie - cd. 14.07.04, 19:00
      A to już potwierdzenie odwołania Andrzej Piłat cytuję śladem Gazety Wyborczej z
      14-07-2004:
      Piłat nie jest już wiceministrem infrastruktury

14.7.Warszawa (PAP) - Poseł SLD Andrzej Piłat nie jest już wiceministrem
      infrastruktury. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w środę, że premier
      odwołał go z tego stanowiska z dniem 13 lipca 2004 r

Odwołanie Piłata, to kolejny krok w ramach zmian kadrowych w rządzie,
      polegających na wprowadzaniu ogólnej zasady niełączenia stanowisk
      parlamentarnych z rządowymi

Do tej pory z pracy w rządzie odeszło pięciu wiceministrów (sekretarzy stanu) z
      SLD, którzy sprawując funkcje rządowe byli jednocześnie posłami

Oprócz Piłata odeszli też: Andrzej Szarawarski - ze stanowiska wiceministra
      skarbu, Franciszek Potulski - ze stanowiska wiceministra edukacji, Marek
      Wikiński - sekretarz stanu w Kancelarii Premiera oraz Tadeusz Iwiński, który
      był sekretarzem stanu ds. międzynarodowych w Kancelarii Premiera

Ponadto, po złożeniu dymisji, ze stanowiska wiceministra zdrowia odeszła
      posłanka UP Ewa Kralkowska.(PAP) mok/la/woj/
      wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53621,2179413.html

Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka