Dodaj do ulubionych

Dofinansowanie z PCPR lub MOPR na komputer?

25.08.08, 19:40
Witam! Chcialabym sie dowiedziec czy mozna sie starac o
dofinansowanie na komputer z PCPR lub MOPR? Nie chodzi mi o program
PEGAZ w PFRON-ie. Podobno jest jakis termin 3-letni? Jak to jest?
Obserwuj wątek
    • niepelnosprawni.info Re: Dofinansowanie z PCPR lub MOPR na komputer? 28.08.08, 13:16
      Bariery w komunikowaniu się to ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające
      osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji.

O dofinansowanie w ramach likwidacji barier w komunikowaniu się mogą się starać
      osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z
      niepełnosprawności.
      Dofinansowanie w ramach tego zadania może dotyczyć tylko tych przedmiotów lub
      urządzeń, które mają za zadanie ułatwić wykonywanie podstawowych, codziennych
      kontaktów z otoczeniem.

Wysokość dofinansowania likwidacji barier w komunikowaniu się wynosi do 80%
      kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do 15-krotnego przeciętnego
      wynagrodzenia. Pozostałe 20% pokrywa Wnioskodawca (tzw. udział własny).

Pisemny wniosek o przyznanie dofinansowania, wraz z niezbędnymi dokumentami,
      należy złożyć w powiatowym centrum pomocy rodzinie właściwym ze względu na
      miejsce zamieszkania wnioskodawcy.
      Kompletny wniosek jest rozpatrywany w ciągu 30 dni. O sposobie jego rozpatrzenia
      wnioskodawca jest informowany na piśmie. Informacja o przyznaniu bądź odmowie
      przyznania dofinansowania nie jest decyzją administracyjną, w związku z tym nie
      możliwości odwołania się od niej.

Na podstawie pozytywnie rozpatrzonego wniosku jest sporządzana umowa, która
      określa termin realizacji zadania, kwotę dofinansowania oraz kwotę udziału
      własnego wnioskodawcy, a także sposób rozliczenia się przez wnioskodawcę.
      Dopiero po podpisaniu umowy, możliwa jest realizacja zadania.

Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się nie przysługuje osobom
      niepełnosprawnym, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku uzyskały
      odpowiednio na te cele dofinansowanie ze środków Funduszu.

Podstawa prawna:
      1. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r.
      w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze
      środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 96,
      poz. 861 z późn. zm.).

• malgosia403 Re: Dofinansowanie z PCPR lub MOPR na komputer? 28.08.08, 17:00
            To ja nic nie rozumiem.U mojego syna mija już chyba 4-y rok,kobieta dzisiaj
            powiedziała,ze nie możemy składac wniosku o nowy komputer tylko o rozbudowę starego.
            --
            -Umiejętnośc życia w 90% polega na zdolności życia
            w zgodzie z ludzmi ,których nie możemy znieśc...-"I jesli czegos goraco
            pragniesz, to caly Wszechswiat sprzyja potajemnie twojemu pragnieniu"
            Paulo Coelho
              • dobrakobieta3 Re: Dofinansowanie z PCPR lub MOPR na komputer? 28.08.08, 22:45
                Ludzie, zrozumcie podstawową rzecz - PCPR-y, na programy, o których
                tu piszecie, dysponują środkami finansowymi z PFRON-u. Dlatego
                wymogi się pokrywają i nie da się (teoretycznie) z tych "dwóch"
                źródeł otrzymać kasy na ten sam cel. Aczkolwiek, jeśli program (np.
                PFRON-u) stanowi inaczej, zdarza się i tak. Generalnie - to są
                środki PFRON-u w rękach PCPR-ów.
                • irma233 Re: Dofinansowanie z PCPR lub MOPR na komputer? 29.08.08, 08:31
                  Zgadzam się z dobrąkobietą3. Różnica polega na mniejszych
                  wymaganiach w PCPR-ach. Tam wystarczy mieć orzeczenie o
                  niepełnosprawności, natomiast w PFRON-nie są programy skierowane dla
                  mniejszej grupy niepełnosprawnych. Przykładowo: dziecko, które
                  jeździ na wózku i ma sprawne ręce, nie jest niewidome i nie studiuje
                  nie ma szans na komputer z PFRON-u. Jestem pewna, że co 3 lata można
                  dostać pieniądze na komputer, bo w tym roku również składałam o
                  dofinansowanie o komputer po jakiś 4 latach od pierwszego
                  dofinansowania. Pozdrawiam
                  • hela83 Re: Dofinansowanie z PCPR lub MOPR na komputer? 29.08.08, 09:13
                    A czy np.osoba która ma lekki stopien niepeln.-ubytek sluchu 65 i70db 2 aparaty
                    sluchowe i studiuje na dzienych studiach czy miałaby szanse dostac dofiansowanie
                    z pcpr na kompa w ramach likwidacji barier-bo z pfronu taka osoba a nic sie nie
                    łapie bo trzeba miec tam umiarkowany stopnie.Ta osoba jeszcze nigdy nie starala
                    sie o dofinansowanie na kompa jedynie ponad 3 lata temu o aparaty sluchowe.
                    • irma233 Re: Dofinansowanie z PCPR lub MOPR na komputer? 29.08.08, 16:10
                      Moim zdaniem warto iść, bądź zadzwonić do PCPR-u i zapytać. Jak już
                      pisałam PFRON stawia większe wymagania. Myślę, że powinna Pani
                      dostać dofinansowanie. Należy przedłożyć odpowiednio wypełniny
                      wniosek, dochody netto za rok poprzedzający złożenie wniosku, czyli
                      jeśli w tym roku chcesz złożyć, to za 2007, aktualne orzeczenie o
                      niepełnosprawności. Dobrze jest też dołączyć jakieś dodatkowe
                      zaświadczenia ze studiów, że komputer pomoże Pani w nauce i w
                      porozumiewaniu się, że jest niezbędny itd. Zawsze lepiej jest dać im
                      więcej papierków, najlepiej od jakiś specjalistów. Pozdrawiam i
                      proszę o odpowiedź, czy się Pani udało. Jeszcze jedno, jeśli się
                      Pani pospieszy, to może jeszcze w tym roku będzie Pani mogła to
                      załatwić.
                      • dobrakobieta3 Re: Dofinansowanie z PCPR lub MOPR na komputer? 29.08.08, 17:04
                        Irmo, oczywiście, w jednym masz rację - należy pytać u źródła,
                        próbować. Nawet jeśli otrzyma się negatywną odpowiedź - to przecież
                        nie boli a człowiek będzie mądrzejszy i pewny, że zrobił dla siebie,
                        ile mógł.
                        Ale to nie jest tak (i dobrze), że może PCPR da dlatego, że ktoś ma
                        taką lub inną dolegliwość - wg nas utrudniającą życie i może
                        próbować pomimo nie spełniania podstawowego kryterium. Te zasady po
                        coś tam jednak są i trzeba pisać, ponieważ każdy urząd może czasami
                        podjąć, w wyjątkowych sytuacjach, wyjątkową decyzję, ale generalnie:
                        żeby otrzymać pomoc dla ON z określonymi stopniami niesprawności,
                        trzeba mieć te określone papiery a nie inne.

Helu - a Ty jeszcze zapytaj w swoim OPS-ie, moze coś podpowiedzą na
                        temat innych źródeł finansowania. Aczkolwiek, niestety, wiem, że na
                        aparaty słuchowe ciężko dostać kasę...:(
                        Może rzeczywiście warto spróbować podwyższyć grupę, chociażby po to.
                        Pzdr.
                        • hela83 Re: Dofinansowanie z PCPR lub MOPR na komputer? 29.08.08, 17:59
                          Dziekuje bardzo za odpowiedz.
                          "Aczkolwiek, niestety, wiem, że na
                          > aparaty słuchowe ciężko dostać kasę...:("-otórz ja na swoje aparaty sluchowe a
                          bedzie to ponad 3 lata temu dostałam pieniadze od reki gdyz
                          studiowałam-dostałam 100%(7tys-a wiec duzą kwote(nfz i pfron) wartosci aparatów
                          tak ze byłam bardzo zdziwiona ."Może rzeczywiście warto spróbować podwyższyć
                          grupę, chociażby po to"-miałam nie dawno komisje bo mi sie skonczyla waznosc
                          starego orzeczenia i dostałam ta samą grupe-lekki stopien niepeln.Napisze do
                          swojego pcpr an email zobacze co mi odpisza.Gdyz w poniedziałek jade juz do
                          innego miasta meiszkac gdzie zaczynam oprocz stuidiów dziennych studium tez
                          dzienne.Dziekuje tym osobom którym sie chciało odpowiedziec na moj post.Raz
                          jeszcze dziekuje
        • sauber1 Re: Dofinansowanie z PCPR lub MOPR na komputer? 08.12.08, 05:56
          Bez uzasadnionej wątpliwości zdecydowanie lepiej jest być zdrowym, niż tracić
          jeszcze dodatkowo zdrowie na złudne marzenia, może w przyszłym roku spełnią się
          oczekiwania mojego dziecka, o ile nie wiele się zmienią wymogi? Tyle lat
          czekałem na taką możliwość to i w kolejnym złożę wniosek, a co zaryzykuję, no
          chyba że ktoś ...
          --
          Żaden człowiek nie jest dostatecznie dobry, żeby rządzić drugim człowiekiem bez
          jego zgody. - Abraham Lincoln
    • ak-69 Re: Dofinansowanie z PCPR lub MOPR na komputer? 08.12.08, 09:51
      Choruję na epilepsję. Uczę się zaocznie w studium informatycznym i
      pracuję przez internet. Czy mam jakieś szanse na dofinansowanie
      zakupu nowego sprzętu? Może ktoś miał podobną sytuację? Z tego co
      sie zorientowałem na pomoc mogą liczyć np. osoby niepełnosprawne
      ruchowo, a ja w takiej sytuacji nie jestem.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka