Dodaj do ulubionych

Muzeum na Nikiszu - artykuł

07.04.11, 20:54
14 stycznia 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski uznał katowicki Nikiszowiec pomnikiem historii. To unikatowe osiedle robotnicze budowane przy dawnej kopalni Giesche w latach 1908 - 1915 oraz 1920-1924 według projektu Emila i Georga Zillmanów, odbiega swą architekturą od innych osiedli powstałych na Górnym Śląsku.Złożone z sześciu ??? bloków mieszkalnych oraz trzech kwartałów, w których mieszczą się min sklepy i lokale usługowe zachwyca formami bram, wykuszami o różnorodnych kształtach, wzorami ułożonymi z cegieł i przewieszkami przerzuconymi nad uliczkami. Spacerując wśród nikiszowieckich domów warto zwrócić uwagę na detale architektoniczne sprawiające iż każdy budynek jest inny, jedyny w swoim rodzaju. Wszystkie ulice Nikiszowca zbiegają się wokół centralnego placu, gdzie skupia się życie osiedla. Tutaj bowiem wznosi się neobarokowy kościół parafialny pw. Świętej Anny, górujący nad osiedlem, tworząc spójną całość z otaczającymi go domami. Tuż obok mieści się dawna restauracja a obecnie budynek poczty, z mozaiką z czerwonych róż. Dwa pionowe pasy umieszczone nad wejściem przypominają wstążki jakimi śląskie dziewczęta ozdabiały swoje wianki (Na Nikiszu było trochę inaczej). W pobliżu przy ulicy Rymarskiej w budynku z dużymi oknami znajdowała się dawniej pralnia, magiel i łaźnia dla kobiet. Od 1996 roku Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Giszowca, Nikiszowca i Janowa gromadziło tutaj przedmioty związane z historią dzielnic, eksponując je w społecznym muzeum znanym jako Galeria Magiel. Następnie budynek wykupiło miasto i przekazało Muzeum Historii Katowic. Projekt "Serce Nikiszowca" polegał na rewitalizacji budynku przy ulicy Rymarskiej. Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu Miasta Katowice rozpoczął się remont obiektu, który zakończono w listopadzie ubiegłego roku. Do budynku wprowadził się Dział Etnologii Miasta MHK. Otwarcie placówki zaplanowano na 8 kwietnia. Ceremonię uświetni koncert Kupiński Guitar Duo w składzie Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński. W programie recital gitarowy z muzyką hiszpańską i latynoamerykańską. W salach wystawienniczych nikiszowieckiej filii MHK prezentowana będzie wystawa artystów Grupy Janowskiej; Teofila Ociepki, Pawła Wróbla, Ewalda Gawlika i Erwina Sówki, wystawa fotograficzna prac znanego śląskiego fotografa Arkadiusza Goli a także ekspozycja dzieł pracowników katedry Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Dla mieszkańców Nikiszowca dawna magiel i pralnia stanie się miejscem spotkań z historią, tradycją i współczesnością Górnego Śląska. Będą tu organizowane wystawy etnograficzne, historyczne, malarskie i fotograficzne. Wznowione zostaną warsztaty plastyczne, lekcje muzealne oraz spotkania, koncerty i wykłady.
Dla przybywających z innych regionów Polski i zagranicy Nikiszowiec utrwali swoją pozycję jednego z najważniejszych punktów na mapie turystycznej, miejsca które warto zobaczyć i odetchnąć niepowtarzalną atmosferą górniczego osiedla. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 8 kwietnia o godzinie 16:00

Artykuł z gazety "Nasze Katowice"
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka