Dodaj do ulubionych

Rosyjska myśl techniczna

17.08.15, 20:40
Ten wątek jest dla bystrzaków, śmiejących się z rosyjskiej myśli technicznej dla cywilnego użytku.

Jak uprzejmie donosi "die Welt" Rosjanie zbudowali najnowocześniejszy w Europie tramwaj. Kompletnie futurystyczny design w stylu batmana (to akurat kwestia gustu), technika na tak wysokim poziomie, jakiego w Europie się nie znajdzie, obsługa per touch sreen, wifi dla pasażerów.
No i wyposażenie.... zamiast palstikowego badziewia, jak na Zachodzie i w PL - mosiądz, eleganckie uchwyty z drewna i kosztowne podłogi.. Tramwaj wygląda w środku jak luxusowy jet.
W nocy specjalne lampy kwarcowe czyszczą wnętrza i dezynfekują.

Poziom niesamowity wzdycha smętnie autor artykułu i daje zdjęcia.

www.welt.de/wirtschaft/article144921612/Russen-bauen-Super-Tram-im-Batman-Design.html

I co NAJWAZNIEJSZE:

wszystko wymyślono, opracowano i wykonano w Rosji. Rosyjski jest design, rozwiązania techniczne i prawie wszystkie komponenty i podzespoły. Jedynie 20 % podzespołów zakupiono zagranicą (w Niemczech i Austrii). 80% jest czysto rosyjskie.

Tramwaj dużo bardziej elegancki i nowoczesny od zachodnich konkurentów jest jednocześnie o POŁOWE tańszy (1 mln euro). Tak więc autor przypuszcza, że stanie się szlagiem eksportowym.

No ale najpierw będzie mnóstwo zamówień z samej Rosji, bo miasta chcą odnowić swój
tabor. Pierwszy tramwaj do powszechnego użytku wyruszy w 2016 r. na ulice Jekaterynburga.

Obserwuj wątek
      • adamusb Re: Rosyjska myśl techniczna 17.08.15, 21:05
        Amebo, o onucach, torty wiesz pewnie wszystko, w końcu jesteś w tej dziedzinie wybitną specjalistką.
        Przy okazji, to nie jest żaden wynalazek, tramwaj już dawno został wymyślony, a to że coś wygląda futurystycznie, nie oznacza od razu, że jest luksusowe.
        Chociaż, dla takiej umysłowej ameby, to faktycznie może być przejaw luksusu.

Ps. Bystrzaki, tą wiadomością "podniecały" się już rok temu.
        Ruskim przekupom, zajęło to trochę czasu, zanim dotarły do tej wiadomości.
    • eva15 Re: Rosyjska myśl techniczna 17.08.15, 20:49
      Inne źródło podaje, że te tramwaje już jeżdżą po Jekaterynienburgu. Ech, za żurnalią nawet diabeł nie trafi...
      Daję inny link, na końcu jest filmik:

www.fit4russland.com/wirtschaft/647-tram-aus-der-zukunft-auf-den-schinen-russlands-staedten
    • antyk-acap Re: Rosyjska myśl techniczna 17.08.15, 20:50
      Po pierwsze - Rosjanie nie mają za grosz gustu. Podobnie jak zresztą latynosi. Każdy kto widział Ermitaż to stwierdzi - choinka obwieszona złotem. Zero gustu. Podobnie jest z tym tramwajem - złote klamki nie są ładne. To że coś drogo wygląda świadczy tylko o złym guście twórcy. Po drugie - na czym ma polegać ta nowoczesność? Nowoczesne to by to było gdyby każdy pasażer miał monitor z dostępem do neta. Albo silniki były nadprzewodzące.
      • eva15 Re: Rosyjska myśl techniczna 17.08.15, 20:53
        To jest oczywiste, że tobie ten tramwaj nie może się spodobać. Ma jedną skazę - jest rosyjski.

Co do rozwiązań technicznych:
        przeczytaj sobie artykuł, tam podano więcej szczegółów., ja tylko streściłam niektóre aspekty.
      • frompiter Co za .... 17.08.15, 21:07
        ...kretyn:-)

antyk-acap napisał:
        > Po pierwsze - Rosjanie nie mają za grosz gustu. Podobnie jak zresztą latynosi.
        > Każdy kto widział Ermitaż to stwierdzi - choinka obwieszona złotem.

Nie szkodzi, ze go Wloch wybudowal?

> Po drugie - na czym ma polegać ta nowoczesność? Nowoczesne to by to było gdyby każdy pasażer miał monitor z dostępem do neta.

Ty sie zdziwisz, imbecyle, ale w Rosji w tramwajach dziala WiFi, i nie tylko w Moskwie czy St.Petersburgu, ale n/p w Permi rowniez. Tak samo WiFi dziaa w metrze.
        Moi dzieci byli w szoku w Europie, bo w porownaniu z poziomem rozwoju komunikacji w Rosji to sredniowiecze, a im wciskano jak wszystko w Europie jest "cool".
    • stefan2015 Z zewnątrz bardzo ładny ten tramwaj, 17.08.15, 21:12
      w środku elektronika. Nie przypadły mi do gustu siedzenia i ich rozmieszczenie, ale to szczegół, ponieważ w zazwyczaj wypełnionym wnętrzu większość ludzi i tak będzie stała, jak we wszystkich tramwajach. Bryła mi się bardzo podoba. To dobrze, że się cieszysz ze swojego rodzimego produktu.
    • j-k Bajerowanie as usual, teraz co do cen ... 17.08.15, 21:36
      Nie negujac nowoczesnosci konstrukcji od razu poddaje w watpliwosc proponowana cene...

Dosc nowoczesny tramwaj PESY kosztuje ca. 10 mln PLN.

Jekatierinburg (dawny Swierdlowsk) akurat znam.

Place i wydajnosc pracy - sa tam podobne do polskich.

Taki tramwaj nie moze kosztowac mniej, niz 2-3 mln Euro.

chyba , ze polowe zewnetrznej i wewnetrznej konstrukcji zrobia Chinczycy
      - po spolu z Vietnamczykami ?
      www.fit4russland.com/wirtschaft/647-tram-aus-der-zukunft-auf-den-schinen-russlands-staedten
      J.K.
      ekonomista.
      • eva15 Jasiu-pocieszy głuptasiu 17.08.15, 21:47
        Jasiu, pocieszny głuptasiu, polskie 10 mln zł, to nieco ponad 2 mln euro.
        Autor wyraźnie pisze. że ruski tramwaj jest o połoweę tańszy.
        Czemu? ASno właśnie może temu, że nie kupowano zachodnich drogich części i podzespołów tylko wyprodukowano własne.

> Jekatierinburg (dawny Swierdlowsk) akurat znam.
        > Place i wydajnosc pracy - sa tam podobne do polskich.

Jasiu-głuptasiu, co mają płace w Jekaterinburgu do tego tramwaju? Możesz uchylić rąbka tajemnicy?
        • j-k belkot nie-uczki (tym razem ekonomicznej) 17.08.15, 21:57
          nie-uczko (ekonomiczna):

Powtarzam - Jekatierinburg znam.

Rassija nie dysponuje dzis technologiami z kosmosu, czy wlasnymi...
          (podobnie jak i nie dysponuja nimi USA - poza militariami)

produkcja szyb, tloczenie i malowanie karoserii - sa na swiecie PODOBNE i podobnie kosztowne.

Nawet z silnikami elektrycznymi niewiele da sie wymyslec.

Nie negujac oryginalnosci konstrukcji
          - zapewniam , ze po tej cenie polece te Tramwaje Prezydentowi Warszawy.
          W koncu rosyjskie wagony METRA dobrze w Warszawie sie sprawdzaja :)))

Tfu(j), jak zawsze, Dr. J.K.
          chemik i ekonomista.
        • j-k cd. belkotu Evelein bez wiedzy.... 17.08.15, 22:13
          eva15 napisac chciala:
          Wielce Szanowny Panie Doctorze - a co mają płace w Jekaterinburgu do tego tramwaju?
          Możesz uchylić rąbka tajemnicy?

Ano to , ze Jekatierinburg - to nie cud historii

bylo to wprawdzie onegdaj centrum technologii Rassiji
          (obrobka "cwietnych kamniej" - mam takie :))))
          a potem militarnej technologii ZSRR, ale... 2/3 z nich juz nie ma.

a to co zostalo, to zwykli ludzie/inzynierowie.
          zarabiaja podobnie do Polakow, skarza sie na "muszki" (zmora Uralu)
          i nie moga miec ZNACZACO wiekszych sukcesow od bydgoskiej PESY.
      • karbat Re: Tramwaje 17.08.15, 22:19
        a w Krakowie ... tez pelna duma z nowoczesnych niemieckich
        tramwajow otrzymanych z Norymbergii , po wycofaniu ich tam z exploatacji .

to bylo tak niedawno temu , ile bylo na ten temat zachwytow , artykulow ...
        • nie-tak Re: Tramwaje 17.08.15, 22:25
          karbat napisał:

> a w Krakowie ... tez pelna duma z nowoczesnych niemieckich
          > tramwajow otrzymanych z Norymbergii , po wycofaniu ich tam z exploatacji .
          >
          > to bylo tak niedawno temu , ile bylo na ten temat zachwytow , artykulow ...
          ---------------------
          Gdzieś musza być zezłomowane, złomowanie kosztuje.
          Jak są chętni na wybrak czyli wycofanie z niemieckiej komunikacji, dlaczego nie?
          Ktoś musi je zutylizować.
            • karbat Re: Dziewojo, nie smaruj tu o historii... :) 17.08.15, 23:11
              j-k napisał:
              > obecnie w Krakowie, podobnie jak i w Warszawie kroluje bydgoska (polska) PESA.
              > pl.wikipedia.org/wiki/Pesa_Jazz

jasio , ladnie tak klamac , wprowadzac w blad ?,
              jaki masz w tym interes , jaki masz w tym cel ?

tu masz tramwaje w Krakowie , i kroluja wszystkie marki, typy tylko nie polska PESA .
              poprosisz, podam ci wszystkie linie , jakie marki , jakie typy wagonikow na nich kursuja.
              wiecej podam ci ile miesc w wagoniku , ile wagonikow jest w skladzie
              i jeszcze wiecej danych o tramwajach w Krakowie . w czym problem .

• Bombardier NGT6
              • Bombardier NGT8
              • Protram 405N-kr
              • MAN N8S
              • SGP/Lohner E1
              • Düwag GT8S
              • Rotax/MPK EU8N
              - Konstal 105Na
              - Solaris .... szt. 1, sklad
              - PESA ...... szt. 1, sklad

dwie ostatnie pozycje sprzed osmiu miesiecy , wiec moze si cos zmienilo

jasio siem zesral na forum , niewazne ,
              przeprosisz jasio, czy u ciebie inna lultura ... ;)
        • eva15 Karbacie, bystrzaki dyskutują nie na temat 17.08.15, 23:18
          Polska ma w międzyczasie własne, relatywnie nowoczesne tramwaje i sprzedaje je skutecznie do Niemiec. Te tramwaje na pewno są w europejskiej czołówce.

Sęk w tym, że jak pisze niemiecki autor artykułu tramwaje rosyjskie są dalece
          nowocześniejsze od tych, które ma Europa (EU) łącznie więc w Polską.
          . On pisze, że takiego luksusu i technologii próżno by szukać.

Ale ja nie po to otworzyłam ten wątek, by chwalić tramwaje rosyjskie i lekceważyć polskie.
          Chciałam bystrzakom pokazać, że głupio śmieją się z Rosji. Mało o niej wiedzą i kierują się utartymi stereotypami i propagandą. Dzięki temu czują się lepsi i nowocześniejsi. Tymczasem Rosja rzeczywiście idzie do przodu i ten śmiech może wkrótce propagandystom i ich czytelnikom uwięzgnąć w gardle.

Zachód zapewne ze względów ideologicznych lepszych i nowocześniejszych rosyjskich tramwajów nie będzie chętnie kupował. Ale, jak podejrzewa autor artykuły, te tramwaje mogą wyprzeć zachodnich (i polskich producentów) na rynkach trzecich. A te są większe niż rynki zachodnie.

• wasyl_szuja Soczi też było naj, naj... 17.08.15, 23:33
            Miało pokazać jaka ta Rosja nowoczesna i w ogóle.
            Okazało się, że cała para w gwizdek.
            Wszystko to, to atrapa nowoczesności pod którą kryje się patologia. Rosji bliżej do miasta Ufa.
            Te tramwaje idą do miast, w których odbędą się mistrzostwa.
            W Polsce tramwaje, które idą na handel do Niemiec, idą też do takich prowincjonalnych miast jak Olsztyn.
            I to jest różnica. Nie prototypy, a seryjna produkcja i na eksport.
          • nie-tak Re: Karbacie, bystrzaki dyskutują nie na temat 17.08.15, 23:37
            Sama Clintonowa powiedziała kiedyś ze Rosję z powodu jej szybkiego rozwoju nie wolno spuścić z oka (było to długo na wideo na YouTube), STRATFOR dostał stracha ze jak Europa a szczególnie Niemcy skumają się z Rosja to sami nie wiedza co będzie z Ameryka (wideo prezentowaliśmy tu na forum, w obecnej chwili jest niedostępna, przynajmniej w Niemczech).
            www.youtube.com/watch?v=oaL5wCY99l8
          • karbat Re: Karbacie, bystrzaki dyskutują nie na temat 17.08.15, 23:41
            eva15 napisała:

> Chciałam bystrzakom pokazać, że głupio śmieją się z Rosji. Mało o niej wiedz
            > ą i kierują się utartymi stereotypami i propagandą. Dzięki temu czują się lepsi
            > i nowocześniejsi. Tymczasem Rosja rzeczywiście idzie do przodu i ten śmiech mo
            > że wkrótce propagandystom i ich czytelnikom uwięzgnąć w gardle.

eva ! , alez, to sprawa oczywista . nie potrzebujaca Zadnych wyjasnien !

Krakow ... moze nowe polskie tramwaje , sa dla tego miast po prostu za drogie .
            Miasto za biedne , inna polityka inwestycji i . Krakowiacy , chwala sobie stare
            niemieckie tramwaje .
            mi pasuja do miasta o starej zabudowie ;)
            i nie raza jako nowoczesne obiekty architektury na szynach ;)

wszystko mozna by zarzucic wladzom Krakowa , ale nie polityki na szynach . funkcjonuje .
            problemem w Krakowie czesciej sa torowiska , czesto trzeba je remontowac .
            Teren non stop siada i na niektrotych liniach tramwaje jezdza jak pijane .

• eva15 Re: Karbacie, bystrzaki dyskutują nie na temat 17.08.15, 23:54
              Gdyby władze Krakowa były mądre, to uruchomiłyby przynajmniej w samym historycznym centrum stare tramwaje z K.u K.

Byłam po latach z rodziną, w gronie mieszanym w ub. roku w Krakowie i przeżyłam niejaki szok, patrząc na to, co ze stolicy kultury zrobiła kasa. Ten tani blichtr był nieznośny, prymitywny i nachalny. Na każdym rogu, ktoś coś chce ci wcisnąć, sprzedać, albo nagonić do jakiejś restauracji. Masakra!
              • malkontent6 Ewcia w Krakowie 18.08.15, 04:18
                eva15 napisała:

> przeżyłam niejaki szok, patrząc na to, co ze stolicy kultury zrobiła kasa.

Ewciu, nie dziwię się, że nie podobało ci się w Krakowie... a może napiszę inaczej - byłbym zdziwiony gdybyś po kilku dniach w Krakowie nie napisała na temat tego miasta czegoś negatywnego.

Ja ma z Krakowem kontakt już ponad 40 lat, od pierwszej wycieczki w podstawówce. A później w ogólniaku. A później byłem w Krakowie kilkanaście razy, a może jeszcze więcej. Zdarzyło mi się zajrzeć do Krakówka w drodze do Wrocławia. Taka studencka fantazja.

Moje wrażenia są oczywiście inne, bo ja pamiętam Kraków z okresu PRL. To było wtedy miasto, w którym widać było ślady dawnego piękna, ale które robiło wrażenie zaniedbanego, zakurzonego, powoli się rozsypującego.

Ostatnia wizyta była optymistyczna. Byliśmy tam kilka lat temu z córką i było widać pozytywne zmiany. Remonty starych kamieniczek, wszędzie dużo czyściej, porządnie. W środku nocy na Rynku tlum przypominający wieżę Babel - połowa to inostrańcy.

W jednej sprawie masz rację. W czasach PRL nikt nie zapraszał na ulicy do restauracji. :)
                • czuk1 Re: Ewcia w Krakowie 18.08.15, 08:41
                  Malontencie naciąłeś się zwracając do evy 15 przyjaźnie i zwierzając się ze swojego życia.
                  Poczytaj co te evy (różne loginy) piszą na forum Rosja i Świat o Polsce i Polakach - chodzi mi o ton, formę i kulturę wypowiedzi.
                  • czuk1 Re: Ewcia w Krakowie 18.08.15, 08:55
                    Zauważcie. Eva 15 wprowadza nietrafiony propagandowo temat. Powoduje to głosy krytyczne. Zaraz grono/grupa/wataha rosyjskich trolii odwraca uwagę od wpadki tematami /ocenami zastępczymi bądź podejmuje walkę słowną , w obronie "wynalazku propagandowego evy 15.

To jest standard postępowania na forum Świat. Brakuje im funkcjonującego na forum Agory , pod godłem Rosji, forum propagandowego - Rosja i Świat. Tam myslacy inaczej ..... mają wstęp ale też szybkie usunięcie. Na tym forum Agory, trollom rosyjskim wszystko wolno. !!!
                  • malkontent6 Re: Ewcia w Krakowie 18.08.15, 14:06
                    czuk1 napisał:

> Malontencie naciąłeś się zwracając do evy 15 przyjaźnie i zwierzając się ze swojego życia.

Nie naciąłem się. Oczywiście w wielu sprawach się różnimy. Ja patrzę na świat oczami Polaka a ona Rosjanki, ale to nie przeszkadza nam przyjaźnić się już od wielu lat.
    • nie-tak wszystko według zaslug 17.08.15, 22:56
      Dlaczego omijają znaczące, prestiżowe w świecie inwestycje Polskę?
      forum.gazeta.pl/forum/w,50,158465144,158466719,Re_wszystko_wedlug_zaslug.html
      Jak się pokazujecie, jak was się czyta, jak was się słucha tak się was ocenia.
    • mara571 nie mysl techniczna, ale design, 17.08.15, 23:08
      bo szczerze mowiac zaprojektowanie tramwaju nie wymaga najnowoczesniejszej techniki.
      Tramwaj rzeczywisice piekny, ale mam spore watpliwosci, ktore podziela autor artykulu piszac na koncu:
      Jetzt muss sich die R1 nur noch im Praxisbetrieb bewähren. Nach einem Jahr Einsatz im russischen Winter wird man sehen, wie widerstandsfähig die Super-Straßenbahn ist – und in welchem Zustand dann die Lounge-Waggons sind.

(Teraz R1 musi zdac egzamin w praktyce. Po roku uzytkowania w czasie rosyjskiej zimy okaze sie jak wytrzymala jest supertramwaj i w jakim stanie beda jej wnetrza).
      Znam w Europie jedno miejsce, gdzie po roku tramwaj bylby w stanie idealnym, ale tam linii tramwajowych nie ma.
      • nie-tak Re: nie mysl techniczna, ale design, 17.08.15, 23:29
        Mara571 ty musisz uwzględnić poprawkę ze to pisze Die Welt, a czym jest te medium powinnaś wiedzieć skoro mieszkasz w Niemczech. Wiele mediów w Niemczech czyta się z przymrożeniem oka nie biorąc ich na poważnie albo się ich nie czyta.
      • eva15 Re: nie mysl techniczna, ale design, 17.08.15, 23:38
        mara571 napisała:

> bo szczerze mowiac zaprojektowanie tramwaju nie wymaga najnowoczesniejszej techniki.

Aaaa, rozumiem, że znasz się też na technologii produkcji tramwajów:-) . To pewnie tak proste, jak produkcja kartofli, tu też najnowsza technika nie jest potrzebna.

Zarty robisz, w artykule podają nowoczesne rozwiązania techniczne, jakich w Europie nie ma. No ale skoro nie ma, to znaczy, że nie są potrzebne:-) .

> Tramwaj rzeczywisice piekny, ale mam spore watpliwosci, ktore podziela autor ar
        > tykulu piszac na koncu:
        > Jetzt muss sich die R1 nur noch im Praxisbetrieb bewähren. Nach einem Jahr Eins
        > atz im russischen Winter wird man sehen, wie widerstandsfähig die Super-Straßen
        > bahn ist – und in welchem Zustand dann die Lounge-Waggons sind.
        >
        > (Teraz R1 musi zdac egzamin w praktyce. Po roku uzytkowania w czasie rosyjskiej
        > zimy okaze sie jak wytrzymala jest supertramwaj i w jakim stanie beda jej wnet
        > rza).
        > Znam w Europie jedno miejsce, gdzie po roku tramwaj bylby w stanie idealnym, ale tam linii tramwajowych nie ma.

Tja, ten tramwaj musi się też sprawdzić w upałach, w końcu A. Saudyjska, jak pisze autor, może być (bogatym) klientem:-).

Za to, w jakim stanie będą eleganckie wnętrza w trakcie użytkowania, nie odpowiada producent. A może autor i ty myślicie, że jak ktoś zaświni i zniszczy swojego Mercedesa, BMW czy VW to winny jest producent?
        W przypadku Łady pewnie tak!:-).

> Znam w Europie jedno miejsce, gdzie po roku tramwaj bylby w stanie idealnym, ale tam linii tramwajowych nie ma.

Watykan?
          • eva15 Re: nie mysl techniczna, ale design, 17.08.15, 23:58
            mara571 napisała:

> Nie Watykan, Monako.

Watykan nadawałby się jeszcze lepiej, motywacja do bycia uczciwym i porządnym znaaaacznie większa niż w Monako:-).

> Mamy troche inne pojecie o technice, ale nic na to nie poradze. Po prostu mniej
            > wiecej co kwartal dostajemy do dyspozycji takie cudo techniki, jakich ty nie ogladasz.

Aa, i co kwartał ukrywacie te cuda techniki przed zwykłymi ludzmi, takimi jak ja:-).
        • karbat Re: nie mysl techniczna, ale design, 17.08.15, 23:47
          mara , ten niemiec juz narzeka na te rosyjskie tramwaje ,
          ledwo weszly do exploatacji . pewnie , ze wyjda jakies mankamenty do porawy .

sama wiesz wiesz doskonale, jak funkcjonuje w niemieckich
          tramwajach , pociagach Od lat ! ... Klimatyzacja . co sie nierzadko tam dzieje .

i ten niemiecki redaktor tez to wie , i to ... doskonale ;)
          • eva15 Niemiecka myśl w ruskich tramwajach 18.08.15, 00:13
            karbat napisał:

> mara , ten niemiec juz narzeka na te rosyjskie tramwaje ,
            > ledwo weszly do exploatacji . pewnie , ze wyjda jakies mankamenty do porawy .
            > sama wiesz wiesz doskonale, jak funkcjonuje w niemieckich tramwajach , pociagach Od lat ! ... Klimatyzacja . co sie nierzadko tam dzieje .
            >
            > i ten niemiecki redaktor tez to wie , i to ... doskonale ;)

No właśnie, Siemens (i nie tylko on) bokami robi. Jazda niemieckimi tramwajami, autobusami i zwłaszcza pociągami to survival training.

Tak więc, co logiczne:-) niemiecki autor skupia się uważnie na tym, czy ruski tramwaj sobie z ruskimi mrozami poradzi. No jak miałby, w końcu jakie pojęcie Rosjanie mogą mieć o mrozach w Rosji? No jakie i skąd? Tylko Niemcy mogą im na to zwrócić uwagę...
        • wasyl_szuja Re: nie mysl techniczna, ale design, 17.08.15, 23:50
          Prędkość świetlna?
          Sorry, nie znam niemieckiego, jakie są tam kosmiczne rozwiązania?
          Bo może się okazać, że ładne pudełko, a podwozie zaczerpnięte z :
          upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e4/Tramway_13.jpg/240px-Tramway_13.jpg
          • karbat Re: nie mysl techniczna, ale design, 18.08.15, 00:01
            wasyl_szuja napisał:

> Prędkość świetlna?
            > Sorry, nie znam niemieckiego, jakie są tam kosmiczne rozwiązania?

nie musisz znac niemieckiego, jesli masz jakies
            sensowne pytania, inni ci chetnie pomoga , wyjasnia .

ale raczej to niemozliwe , gdyz wiazac/ zestawiajac pojecia , -
            tramwaj - predkosc swiatla , maja prawo uwazac, ze maja
            do czynienia z totalnie nayebanym , albo z ... debilem .... .

• antyk-acap Re: Rosyjska myśl techniczna 18.08.15, 06:05
      Nasuwa się ciekawy wniosek co do rosyjskiego społeczeństwa - na całym świecie produkty komercyjne mają stonowany design. By nie wzbudzać kontrowersji. Mają zadawalać wszystkich bo są za publiczne pieniądze. W Rosji władza nie musi się liczyć z gustem społeczeństwa wynika z tego.
      • brat_kryzysa co ci sie nasuwa? 18.08.15, 08:17
        'Tempaku' co ma wladza do tramawajow to tylko wy trolle raczycie wiedziec,Stonowane tradycyjne wnetrze, nowoczesny design ti oczywiscie fanaberia Kremla...ludki czy wy aby macie az tak nawakone we lbie , ze majac nasrane mozna ciut madrzejsze mysli formulowac?
    • czuk1 Re: Rosyjska myśl techniczna 18.08.15, 08:34
      Bystrzaku. Nie widzisz, że to jest blichtr, szpan, wyraz zbytku, lekceważenia i dyskryminacji obywateli Moskwy ?
      Czym tu się chwalić ? Nigdy nie uważałem , że Rosja nie jest w stanie zbudować największego i rakietowego tramwaju (kiedyś wszystko w ZSRR musiało być największe na świecie, wycieczki tam były kierowane , tam przede wszystkim). Teraz mamy -
      • czuk1 Re: Rosyjska myśl techniczna 18.08.15, 08:37
        Oczywiście - to do evy 15 , konesera i wykonawcy rosyjskiej propagandy.
        Ten wątek ośmiesza rosyjską myśl techniczną (brak funkcjonalności w transporcie masowym - do którego tramwaj jest przeznaczony), bo do produkcji takiego tramwaju wykorzystuje się istniejące myśli, nie koniecznie rosyjskie.
    • ubiquitousghost88 Ewuniu, czy Ty raczysz sobie żarty robić?... 18.08.15, 08:53
      Wiesz jaka jest różnica, że tak powiem intelektualna, między tramwajem a okrętem, czy samolotem?
      Taka, jaka jest między wojtusiem, pefcią i bandą wielonickowców, razem wziętymi i Tobą.
      Nawet tramwaj SUPERMAN pretendujący do wyścigu Formula 1, i to jeszcze taki ze wstążką i falbankami, nie mógłby spojrzeć w oczy tym osiągnięciom myśli technicznej, w których Rosja rzeczywiście góruje nad całym światem (no... hmmm... prawie nad całym...) :)
      • eva15 Re: Ewuniu, czy Ty raczysz sobie żarty robić?... 18.08.15, 10:23
        O tym, że Rosja jest potęgą militarną, że jest przodująca w kosmosie, czy w produkcji eletrowni A każdy wie, nawet bystrzaki. Ale Rosja od czasów komuny przez całe dziesięciolecia zaniedbywała rozwój przemysłu cywilnego i konsumpcyjnego, więc bystrzaki z kraju montowni im. Bałcerowicza patrzą na nią z góry.
        Tymczaysem zmiany idą szybko i właśnie to chciałam pokazać.
        • ubiquitousghost88 Re: Ewuniu, czy Ty raczysz sobie żarty robić?... 18.08.15, 11:27
          Masz rację tylko częściowo...:)

Nie zaniedbywała, a, zgodnie z podniosłą doktryną, (że nie powiem a la Konfucjusz...) potrzeby cywilno-konsumpcyjne podporządkowywała interesowi ogólno-narodowemu, kierując posiadane środki na obronę tej doktryny.
          Gdy z Panią Thacher poszła do londyńskiego butiku na Regent Street po koronkowe majtki za parę funtów - to był to, przejściowy, na szczęście, koniec Rosji.
          Teraz ją drudzy uczą żyć znowu bez Gorgonzoli Piccante i Mozzareli...
          Oby tym razem potrafiła ścisnąć zęby i nie popuścić indywidualnym, konsumpcyjnym słabościom...
          Bo skończy jak Unia Europejska, wpierw osłabiona koncepcją "dolce vita", a potem skazana przez USA na wymazanie z mapy (mam na myśli jej "zaczernienie"...:)).
        • czuk1 Ty raczysz robic nam wodę z mózgu . 18.08.15, 12:16
          Skąd może być tak ? : "Tymczasem zmiany idą szybko i właśnie to chciałam pokazać. "

Przecież to propaganda rosyjska. Czy zmiany technologiczne w Rosji mogą być szybkie , bez rosnącego i mocnego współdziałania gospodarczego z firmami stosującymi innowacyjne technologie ?
          Jest ogólna opinia, że współpraca gospodarcza Rosji z innymi państwami trwa, ale nowe
          inwestycje międzynarodowe zostały tam (po sankcjach, embargu, zaborze Krymu, udziale
          w walkach na Ukrainie) poważnie przyhamowane.
              • stefan2015 czuk1 nie przejmuj się ... 18.08.15, 19:27
                Gdy dyskusja zbacza na niepewne tory, on prawie zawsze w specyficzny sposób próbuje ją zakończyć, stosując z góry ustalony szablon. Dorobił się tylko jednego szablonu, więc łatwo przewidzieć jaka będzie jego reakcja. Gdy szablon zawodzi, wtedy desperacko powołuje się na swoje doktoraty, znajomość wielu języków obcych, a w przyszłości pewnie dołączy jeszcze info. o habilitacjach. Taki już jest. Można go akceptować, albo nie. Jest takie przysłowie w kilku wersjach.
                "Krowa która dużo ryczy mało mleka daje"
                "Krowa która dużo ryczy nie jest kłaka warta"
                "Krowa która dużo ryczy jest chora"
                "Krowa która dużo ryczy chce coś pastuchowi przekazać"
                "Krowa która dużo ryczy ma dużo do wyryczenia"
                PS.
                Miałem go za coś pochwalić, ale się rozbisurmani, więc nie tym razem.
          • frompiter Oprzytomnij 18.08.15, 14:22
            czuk1 napisał:
            > Przecież to propaganda rosyjska. Czy zmiany technologiczne w Rosji mogą być szybkie , bez rosnącego i mocnego współdziałania gospodarczego z firmami stosującymi innowacyjne technologie ?

Silniki rakietowy, bez ktorych Jankiesi moga sie dostac na stacji kosmiczna wylacznie za pomoca batuta, Rosja tez produkuje bez "mocnego współdziałania gospodarczego z firmami stosującymi innowacyjne technologie".
            • czuk1 Re: Oprzytomnij 18.08.15, 16:07

Fromiterze. To jest taki pojedynczy przykład. Setek innych nie wymienisz. Na pewno.
              A jeśli ich nie masz, tzn. nie ma podstaw by twierdzić, że Rosja przyspieszyła rozwój nowych technologii, że ścisłe (ostatnio) współpracuje z państwami mającymi wysoko zaawansowane, nowe echnologie.

A nie zauważyłeś jakie działania podjęto w USA ? Niebawem Amerykanom platforma rosyjska do wysyłania rakiet w kosmos nie będzie potrzebna. Już kończą swoje, nowe potrzebne modele rakiet. Rosja im nie będzie potrzebna. Współpraca USA z Rosją w obszarze podboju kosmosu, taka ważna dla obydwu państw (obecnie) , nie rozwija się. Partnerzy nie maja do siebie zaufania. Utrata zaufania nie nastąpiła z winy USA (przecież współpraca w kosztownym programie kosmicznym z Rosja, była USA korzystna)
              • marko125 Re: Oprzytomnij 18.08.15, 16:34
                Bo przykładów innych nie ma. Ruski troll ciągle daje przykład sowieckiego silnika rakietowego. Tymczasem w USA są rozwijane coraz to nowsze technologie, rakiety itp a ten dalej będzie się podniecał sowieckim silnikiem. A ileż to silników itp opracowała obecna Rosja ? buhahaha :) Chwali się osiągnięciami sowietów sprzed 40 lat :)
                • frompiter Pohwal sie ty czymkolweik 18.08.15, 17:01
                  marko125 napisał:
                  > Bo przykładów innych nie ma. Ruski troll ciągle daje przykład sowieckiego silnika rakietowego. Tymczasem w USA są rozwijane coraz to nowsze technologie, rakiety itp a ten dalej będzie się podniecał sowieckim silnikiem. A ileż to silników itp opracowała obecna Rosja ? buhahaha :) Chwali się osiągnięciami sowietów sprzed 40 lat :)

Masz czym sie pochwalic?
                  Uwielbiam, kiedy wiesniactwo belkocze o rosyjkich technoligiach, motorizacji, etc.
                  We wlasnym kraju - abslotnie nic, ale o Rosji mozna pogadac:-)

Forumowy pajac marko:
                  forum.gazeta.pl/forum/w,50,155353640,155355184,Historia_forumowego_proroka_czyli_.html
                  • marko125 Re: Pohwal sie ty czymkolweik 18.08.15, 17:23
                    Tylko widzisz trollu my się nie uznajemy za mocarstwo :) A wy jedziecie ciągle na tym co tam 40 lat temu u sowietów opracowano buhahaha. Z tym, że Polska będzie miała niedługo gospodarkę zaledwie dwa razy mniejszą od Twojego mocarstwa hahah. W tym roku lecicie 5 % PKB a Polska ma dodatni wzrost. Bez ropy i gazu. Wasza gospodarka to śmieć. Nic nie potraficie wytworzyć poza sprzętem militarnym :) a reszta to jest to co wygrzebiecie z ziemi hahah mocarstwo.

Jak tam obrona prorosyjskich w Donbasie ? Kijów prowadził ostatnio regularny ostrzał a Putinek boi się dać pozwolenie separatystom na odwet buhahahaha mocarstwo :)
              • frompiter Wzrusza mi twoja troska o Rosji, Czuk:-) 18.08.15, 17:09
                czuk1 napisał:
                > Fromiterze. To jest taki pojedynczy przykład. Setek innych nie wymienisz. Na pewno.

Na twoim miejscu martwilem by sie o wlasnym kraju, bo on nawet za 100 lat nie potrafi zrobic tego, co sie robi w Rosji - elektrowni atomowy, lodlamacze, ktory w ogole tylko 3-4 kraja moga wyprodukowac, samoloty, bron elektroniczna, etc.

Z jakies racji chwalicie sie obcymi sukcesami Jankiesow, do ktorych wam jak rakiem do ksiezyca.

• wasyl_szuja Re: Wzrusza mi twoja troska o Rosji, Czuk:-) 18.08.15, 18:24
                  Elektrownie atomowe, wyrosłe na doświadczeniach czarnobylskich;
                  Technika wojskowa mająca korzenie w ZSRR, gdzie pracowali inżynierowie nie tylko rosyjscy, ale też i ukraińscy, białoruscy, gruzińscy itd.;
                  Motoryzacja oparta wcześniej na technologiach włoskich, a teraz francuskich;
                  Samoloty pasażerskie, które mają technologie zachodnie, a i tak brak im sukcesów eksportowych.

Z czym do ludzi Romrus, z czym do ludzi?
                  • frompiter Ahahaha:-) 18.08.15, 18:40
                    wasyl_szuja napisał:
                    > Elektrownie atomowe, wyrosłe na doświadczeniach czarnobylskich;

Imbecyle, pierwsza zostala otwarta w 1974 roku.

> Technika wojskowa mająca korzenie w ZSRR, gdzie pracowali inżynierowie nie tylko rosyjscy, ale też i ukraińscy, białoruscy, gruzińscy itd.;

Debile, oni i teraz tak samo pracuja.
                    W Rosji nie dzieli sie ludzi w/g narodowosci, nazisto.

> Motoryzacja oparta wcześniej na technologiach włoskich, a teraz francuskich;

Opowiedfz lepiej o polskiej motoryzacji.
                    Kiedys pozyczylem Zuka od sasiada zeby przywiezc kanape, ledwo mi szlag nie trafil:-)

> Samoloty pasażerskie, które mają technologie zachodnie, a i tak brak im sukcesów eksportowych.

U kogos brak sukcesow eksportow, u kogos brak samolotow.

> Z czym do ludzi Romrus, z czym do ludzi?

Z polskimi jablkami i straganami dla truskawki.

• wasyl_szuja Re: Ahahaha:-) 18.08.15, 18:47
                      Te wasze pasażerskie suchoje to jak te Soczi: na pokaz wioseczka potiomkinowska ;)

Doświadczenia czarnobylskie na Ukrainie...na kimś trzeba było się uczyć ;) Teraz problem, z neutralizacją szkód po wybuchu, rozwiązują państwa zachodnie, w szczególności dotacje amerykańskie. FR umyła rączki i nie przyznaje się do problemu ;)

Żuk to była bardzo udana konstrukcja. Poszła na eksport.

Nikt nie dzieli wg narodowości:
                      4th.com.ua/news/v_krymu_zastavili_devushku_snyat_kulon_s_gerbom_ukrainy_video/
                      Może przestaniesz opowiadać bajeczki?

• frompiter Re: Ahahaha:-) 18.08.15, 19:29
                        wasyl_szuja napisał:
                        > Nikt nie dzieli wg narodowości:
                        4th.com.ua/news/v_krymu_zastavili_devushku_snyat_kulon_s_gerbom_ukrainy_video/
                        > Może przestaniesz opowiadać bajeczki?

Zadnych bajeczek.
                        W Polsce nie wolno nosic symbole radziecki bez wgladu na narodowosc tego, kto nosi.
                        Na Krymie nie wolno nosic symbole Banderlandu bez wgladu na narodowosc tego, kto nosi.
                • nie-tak Re: Wzrusza mi twoja troska o Rosji, Czuk:-) 18.08.15, 19:53
                  frompiter napisał(a):
                  > Z jakies racji chwalicie sie obcymi sukcesami Jankiesow, do ktorych wam jak rak
                  > iem do ksiezyca.
                  ---------------
                  Co ty chcesz wymagać od dorosłego dzieciaka?
                  Powinien zacząć się martwic wreszcie o Polskę, która goni wielkimi krokami Grecję, a co widzimy tu? Hymn chwalebny dla bankruta który świadomie bankrutuje Polskę oraz brawa na bis by tak dalej postępował z Polska.
                  _______________________________________________________________
                  zeitgeist-online.de/exklusivonline/nachdenkliches-und-schoengeistiges/1026-als-trojanischer-esel-der-nato-in-den-3-weltkrieg.html
                  quer-denken.tv/index.php/403-offener-brief-von-juergen-todenhoefer-an-obama
                • czuk1 Re: Wzrusza mi twoja troska o Rosji, Czuk:-) 18.08.15, 20:35
                  Frompiter stawiasz mnie na baczność. Czasy takie dano minęły. Jest wątek o Rosji a TY każesz mnie martwić własnym krajem. Każesz nam konkurować z Rosją w budowie lodołamaczy i elektrowni atomowych. Zapomniałeś , że od dziesiątków wieków mamy społeczny podział pracy.
                  A produkujemy przecież samoloty, śmigłowce, czołgi, tramwaje (co prawda bez złotych klamek), szybkie pociągi, broń elektroniczną . ;)
      • frompiter W zaden sposob 18.08.15, 23:50
        antyk-acap napisał:
        Słaby rubel uderza w rosyjski przemysł motory
        > tvn24bis.pl/tech-moto,80/slaby-rubel-uderza-w-rosyjski-przemysl-motoryzacyjny,569725.html

Bubliki pleca bzdury, jest dokladnie na odwrot.
        Slaby rubel bije w pierwszej kolejnosci w czysty import, w drugiej - w montownie.
        Krajowy przemysl ucierpial najmniej.
        Ogolny spadek sprzedaz ~30%, Lada stracila tylko 12%, a n/p Mazda 52%, Opel - 65%.
    • zwyczajny Tego tramwaju nigdy nie zobaczymy 20.08.15, 02:09
      co zresztą sprytnie p. Eva sugeruje
      > No ale najpierw będzie mnóstwo zamówień z samej Rosji, bo miasta chcą odnowić s
      > wój
      > tabor. Pierwszy tramwaj do powszechnego użytku wyruszy w 2016 r. na ulice Jekat
      > erynburga.
      Oczywiście, prawdopodobnie jest ja ze wszystkimi rosyjskimi konstrukcjami, czyli:
      -nie taki dobry jak opisuje Welt,
      -mało co w nim jest rosyjskiego,
      -kosztuje nie 1 mln euro ale 10 mln euro.
      -wcale go nie ma, a redaktor Die Welta zachwycił się modelem z tektury i obietnicą.
    • rozbawiony77 Re: Rosyjska myśl techniczna 20.08.15, 10:49
      No to ocena obiektywna:
      1) Design: porządna włoska robota.
      ALE: Prymat wyglądu nad cechami użytkowymi! Zwróćcie uwagę na szerokość siedzisk: są na PÓŁTORA człowieka po obu stronach, ale...pojedyncze. W związku z tym zwężono dodatkowo część dla pasażerów stojących, będą się niemiłosiernie gnieść i przepychać (w Pesie są w sumie trzy miejsca w szeregu, a nie dwa) . Zatem obok babuszek na jednej nodze, jak noworuscy będą siedzieć na luzie najsilniejsi, bo w Rosji się nie ustępuje.. Kolejna sprawa: widzi ktoś w nim wydzielone miejsce dla niepełnosprawnych ruchowo? I platformę wjazdową dla nich? Trzecia sprawa: nieergonomiczne wnętrze, ograniczające pojemność. Nie ma nawet miejsca na jeden przewożony rower, co w polskich pesach jest normą.
      A teraz ekonomia: tramwaj za milion, czyli de facto to MUSI być czysty tuning: nowoczesną, skrajnie niepraktyczną w rosyjskich warunkach całość (wyobraźcie w nim sobie dwukrotność pasażerów do miejsc w zimowych ubraniach i z zakupami) umieszczono na starym podwoziu. W Polsce w ten sposób tuninguje się dziś i remontuje generalnie za 30 proc. ceny nowego , większość starych tramwajów, z resursem na kolejne 30 lat. To akurat żadna wada: akurat rosyjskie podwozia i silniki to stare sprawdzone konstrukcje, trochę zbyt prądożerne, ale co tam, taka jest praktyka i w Polsce, tyle że u nas do takiego tramwaju na luzie i bez tłoku wejdzie 150 osób a nie 50 jak w tej rosyjskiej pokazusze. Bo że jest to skrajnie nieprzystająca do warunków rosyjskich pokazucha, to nie mam już wątpliwości.
      Słowrm- całkiem udana i całkiem
      • ubiquitousghost88 Ubawiłeś mnie co niemiara... 20.08.15, 21:30
        rozbawiony77 napisał:

> No to ocena obiektywna:
        > 1) Design: porządna włoska robota.
        > ALE: Prymat wyglądu nad cechami użytkowymi! Zwróćcie uwagę na szerokość siedzis
        > k: są na PÓŁTORA człowieka po obu stronach, ............

Toż marzeniem przeciętnej ruskiej rzopy jest nadążyć za rozwojem an American ass.
        Wiemy, wiemy - nie nadąża.
        Ale co, pomarzyć nie wolno