Dodaj do ulubionych

Literacki Nobel dla Swietłany Aleksijewicz

08.10.15, 14:17

Urodzona na Ukrainie, a mieszkająca na Białorusi i pisząca w języku rosyjskim Aleksijewicz była często wymieniana wśród głównych kandydatów do literackiego Nobla(...)
Swietłana Aleksijewicz została nagrodzona "za polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach"(...)
Czytelnicy znają ją przede wszystkim dzięki odważnym książkom, w których nie boi się poruszać trudnych dla Rosji tematów, takich jak choćby katastrofa w Czarnobylu czy radziecka interwencja w Afganistanie.



kultura.gazeta.pl/kultura/1,114528,18990502,swietlana-aleksijewicz-literacka-nagroda-nobla-2015-dla-faworytki.html#MT
Obserwuj wątek
    • czizus Re: Literacki Nobel dla Swietłany Aleksijewicz 08.10.15, 14:27
      Gratulacje. Podobnie pisał Kapuściński.
      • trouble_maker Re: Podobnie pisał Kapuściński 08.10.15, 14:32

        Literacki Nobel dla Swietłany Aleksijewicz byłby ukłonem w stronę twórczości Ryszarda Kapuścińskiego, także dziennikarza i reportażysty.
        "Dagens Nyheter" pisze, że źródła w Akademii Szwedzkiej jednoznacznie twierdzą, że Kapuściński miał otrzymać Nagrodę Nobla w 2007 roku. W styczniu tegoż roku jednak zmarł, a literackiego Nobla przyznano wówczas brytyjskiej pisarce Doris Lessing.

        Aleksijewicz w 2015 r. została uhonorowana Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" - zbiór reportaży o homo sovieticus. W 2011 r. jej "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety"
        dostała także Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Literacką Nagrodę Europy Środkowej "Angelus".



        kultura.gazeta.pl/kultura/1,114528,18984210,literacki-nobel-2015-glowna-faworytka-krytykow-swietlana-aleksijewicz.html
    • trouble_maker "Wszystkie ksiązki jakie napisałam, to pragnienie 08.10.15, 14:27

      ...dialogu człowieka z człowiekiem - a nie państwa z państwem"


      Piewcom imperium to się raczej nie spodoba - zresztą już plują w komentarzach na socialach.
    • boavista4 Re a moze znajda pisarza piszacego o czasie 08.10.15, 14:30
      Obecnym. Teraz nie ma Sowietow, a Afganista i Irak jest zrujnowany bardziej.
      • trouble_maker Nie widzę najmniejszego problemu, abyś... 08.10.15, 14:34

        ...ufundował swoją nagrodę i wyróżniał pisarzy według własnych kryteriów.
      • antyk-acp20 Re: Re a moze znajda pisarza piszacego o czasie 08.10.15, 14:51
        To ruska interwencja zniszczyła Afganistan. Przed nią to był kraj mniej więcej taki jak Maroko. Wy wytłukliście normalnych i uciekliście. Zostali radykałowie. Podobnie było z Iranem. Szach upadł w wyniku knowań Moskwy. Bo był bardziej brytyjski niż ruski.
    • polski_francuz Gratulacje 08.10.15, 14:34
      Z takimi ludzmi i intelektualistami mozna wierzyc, ze kiedys swiatelko demokracji i ducha obywatelskiego zawitaja na druga strone Bugu.

      Gratulacje takze dla Bialorusinow. To chyba pierwsza, ale na pewo nie ostatnia nagroda Nobla dla sasiadow.

      PF
      • uu1 Re: Gratulacje 08.10.15, 15:15
        polski_francuz napisał:

        > Z takimi ludzmi i intelektualistami mozna wierzyc, ze kiedys swiatelko demokrac
        > ji i ducha obywatelskiego zawitaja na druga strone Bugu.
        I co ten duch obywatelski ma teraz do powiedzenia?


        ------------------------
        • polski_francuz Bardzo duzo 08.10.15, 15:20
          Majac ducha obywatelskiego nie potrzeba juz liderow jak Lukaszenko czu Putin, ktorzy wszystko wiedza lepiej.

          PF
          • uu1 Re: Bardzo duzo 08.10.15, 15:33
            polski_francuz napisał:

            > Majac ducha obywatelskiego nie potrzeba juz liderow jak Lukaszenko czu Putin, k
            > torzy wszystko wiedza lepiej.
            Niemcy mają ducha obywatelskiego i na wszelki wypadek ... A.Merkel.


            ------------------------
            • polski_francuz Re: Bardzo duzo 08.10.15, 16:26
              Pani Merkel ist in Gespräch do pokojowej nagrody Nobla. A jak nie to popieram Jej kandydature na swieta.

              PF
    • uu1 Re: Literacki Nobel dla Swietłany Aleksijewicz 08.10.15, 14:55
      Co to znaczy:
      "za polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach"?
      --------------------
    • szwampuch58 Re: Literacki Nobel dla Swietłany Aleksijewicz 08.10.15, 14:56
      Ciekawe jakiego sygnalu dopatrzy sie niewiasta,tutejsza:
      forum.gazeta.pl/forum/w,50,158954559,158954559,Zachodnia_cywilizacja_przegrywa_wyscig_z_Azja.html
    • kylax1 Gratuluję. 08.10.15, 15:30
      I życzę jej wszystkiego dobrego.
    • aby Swietłana Aleksijewicz - tak pisać 08.10.15, 16:52
      Dobrze , że GW tym razem nie narzuca dziwacznej, oтcтрaнённoй transliteracji,
      tj. brus > pol, Swiatłana Alaksandrauna, czy ros > ang > pol, Svetlana Alexievich.


    • pijatyka "Koniec snów o Rosyjskiej Rzeszy" 09.10.15, 15:35

      Szwedzka nagroda uderza dokładnie w podstawy nowego rosyjskiego imperializmu.
      Oto okazuje się, że na Białorusi żyje pisarka pisząca po rosyjsku, która absolutnie sobie nie życzy, by Putin i jego „powstającą z kolan” Rosja broniła ją przed kimkolwiek.
      Okazuje się, że na obszarze b. związku radzieckiego – żyją miliony rosyjskojęzycznych ludzi, którym z Rosją nie po drodze. Czy to jak Białorusini delikatniej – nie chcą brać udziału awanturach geopolitycznych Putina lub jak Ukraińcy z bronią w ręku stają w obronie swojej suwerenności przeciwko rosyjskiej inwazji.



      vybary.belsat.eu/pl/news/czyhunka-nobel-dla-aleksijewicz-czyli-koniec-snow-o-rosyjskiej-rzeszy/
      • boavista4 Re: Nagroda NIKE lepsza od nobla 09.10.15, 19:16
        Michnik wniosl patriotyczne tony dla polskiej literatury na miasre Maxa Reicha Ranickiego. Widac ze Starsi I madrzejsi wiedza co dobre. tegoroczna nagroda przypadla Ukraince ze zdrowym rozsadkiem, nawet lepsza od Grossa..
      • pijatyka "Zza pleców Putina wygląda faszyzm" 25.10.15, 16:52

        Białoruska pisarka pytana przez Polskie Radio o przyczynę wzrostu nastrojów nacjonalistycznych w Rosji odpowiadała, że to wina prezydenta Władimira Putina, który zaczął mówić językiem militarystycznym, o wielkiej Rosji.
        - Usłyszeliśmy też co mówi naród, a to usłyszeliśmy jest straszne. Ostatnio byłam na Syberii i tam przekonałam się, że ogromne rzesze ludzi wspierają Putina. Ci nowi patrioci i prezentowany przez nich rosyjski nacjonalizm mnie przerażają. Mam wrażenie, że za plecami Putina widać faszyzm, lub równie coś strasznego - mówiła.

        Zdaniem Swietłany Aleksijewicz poparcie dla Putina wynika między innymi z bezradności demokratycznej inteligencji.
        - W dużych miastach ludzie poczuli jak dobrze jest korzystać z wielu dóbr i chcą tego nadal. A poza dużymi miastami to naród, który czuje się oszukany, ale oszukany przez Obamę, Stany Zjednoczone i Europę - odpowiadała na pytanie Polskiego Radia.



        www.polskieradio.pl/75/921/Artykul/1533308,Noblistka-Swietlana-Aleksijewicz-za-plecami-Putina-jest-faszyzm


        No, masz ci los! Biedna wata - Obama ją oszukał... ;->
      • pijatyka "Przyjdzie czas, że Rosjanom będzie wstyd" 02.11.15, 13:48

        Zostałam nagrodzona jako białoruska pisarka, ale piszę po rosyjsku i jestem szóstym pisarzem z Noblem, który tworzy w tym języku. Żaden z poprzednich laureatów nie był w Rosji doceniony. Pasternaka zmuszono do tego, by odmówił przyjęcia nagrody. Bunina uważano za odszczepieńca i zdrajcę. Z Brodskim było tak samo. Traktowano tak wszystkich, oprócz Szołochowa, bo ten był lojalny wobec Stalina. Wszystkich pozostałych w prasie nazywano wściekłymi psami, zdrajcami, chciano wygnać z kraju.

        Skąd się bierze takie degradowanie własnych twórców?

        Wspomniany wcześniej Bunin patrzył na rewolucję, socjalizm, tak, jak my patrzymy dzisiaj. Wyprzedzał swoją epokę i dlatego go nie akceptowano. Podobnie jak Pasternaka, który po 70 latach jest bliski nam, a był całkowicie obcy dla swojej epoki.

        Dzisiaj ja i inni pisarze – Ulickaja, Akunin – jesteśmy atakowani za to, co mówimy o Putinie. Przyjdzie taki czas, że narodowi rosyjskiemu będzie wstyd za to, co robi i będzie myślał o tym "putinowskim okresie" jak o jakimś zaćmieniu umysłu, tak jak dzisiaj Niemcy wspominają lata 30.



        wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/swietlana-aleksijewicz-przyjdzie-taki-czas-ze-rosjanom-bedzie-wstyd/p1xlw8
        • pijatyka Re: "Przyjdzie czas, że Rosjanom będzie wstyd" 20.05.16, 22:30

          Pod koniec kwietnia wierni polityce Kremla aktywiści „Ruchu Ludowo-Wyzwoleńczego” (NOD) napadli na uczestników ceremonii wręczenia nagród szkolnego konkursu przeprowadzanego przez organizację obrony praw człowieka „Memoriał”. Zaatakowali również Panią.


          Na tę uroczystość przyszli uczniowie, którzy napisali wspaniałe wypracowania przedstawiające rodzinne historie, historie ich wsi czy szkół. Wielu z nich przyjechało po raz pierwszy do stolicy. Byli zwycięzcami konkursu historycznego. Ten dzień powinien na zawsze pozostać im w pamięci. I nagle przed budynkiem czeka na nich grupa chuliganów, którzy obrzucają ich wyzwiskami i jajkami. Obrzydliwe. Ja mogę zmyć z twarzy zieloną farbę i żyć dalej. Ale ci sprawcy - głupi, nieszcześliwi, zmanipulowani idioci - nie są dla mnie żadnymi przeciwnikami. Żałuje ich, bo przecież też są naszymi dziećmi. Pewna część tego pokolenia znalazła się na strasznej drodze. I bolesne jest przyglądanie się temu.


          Ale nie sposób tego zatrzymać...



          To się w ogóle nie uda. W tym samym dniu, zaraz po tym wydarzeniu, Kreml zdystansował się do niego. A przecież ci młodzi ludzie otrzymują poparcie, również finansowe. Ktoś zamówił dla nich uniformy polowe z okresu II wojny światowej. Są siły, które ich karmią i przypuszczam, iż chodzi tu o ludzi Kremla. Śledztwo nie jest moim problemem, ale mogę potwierdzić, że policja zachowywała się biernie do momentu, aż chuliganie zaczęli rzucać farbą. Byłoby dobrze dojść do tego, kto ich sfinansował? Jednak obawiam się, że nie znajdzie się taki urząd, który zechciałby się tym zająć.


          O władzy państwowej powiedziała Pani kiedyś, że jest „idiotyczna i podstępna”. Co sądzi Pani o niej obecnie?


          Wiele i to z powodzeniem dzieje się niebywałym podstępem. Przykładowo aneksję Krymu przeprowadzono genialnie bez rozlewu kropli krwi. Nie zmienia to faktu, że było to idiotyczne, bo przecież skutki okupacji Krymu zniszczą życie naszych obydwu narodów na wiele pokoleń. Uważam, że mamy do czynienia zarówno z wielką przebiegłością jak i idiotyzmem.





          www.dw.com/pl/pisarka-ostrzega-rosyjskie-spo%C5%82ecze%C5%84stwo-mo%C5%BCe-wybuchn%C4%85%C4%87/a-19269317
    • jk2007 Swietłana Aleksijewicz od wielu lat mieszka 09.10.15, 20:10
      poza granicami Białorusi.
    • jk2007 temat znany 09.10.15, 21:13
      Светлaнa Алекcиевич: «Я не верю ни Пyтинy, ни Лyкaшенкo»
      slon.ru/posts/57700
    • piter_rom_rus "Odwazny ksiazlki" Noblistki:-) 22.10.15, 23:05
      trouble_maker napisał:
      > Swietłana Aleksijewicz została nagrodzona "za polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach"(...)
      > Czytelnicy znają ją przede wszystkim dzięki odważnym książkom, w których nie boi się poruszać trudnych dla Rosji tematów

      Magazin Neman", ZSSR, N9, 1977 rok.
      Swietłana Aleksijewicz
      Ku 100-j rocznicy Feliksa Dzierzynskiego:
      "Miecz i plamien rewolucji"
      labas.livejournal.com/1123182.html


      Tyle jest warta ta smiecowa nagroda w dzisejchych czasach.
      Noblistka lizala tylek komuchom i glorifikowala bolszewickiego kata.
      Najwazniejsze byc zawsze po linii.
      • swiblowo Re: "Odwazny ksiazlki" Noblistki:-) 22.10.15, 23:12
        Swoja droga, maja zaciecie do wyszukiwania kandydatow...
      • pijatyka Piana na kacapskim ryju. Zero zaskoczenia ;-> 23.10.15, 00:52

        • polski_francuz Demokracja to przeklenstwo 02.11.15, 20:08
          Swetlana Aleksejewicz dala dzisiaj wywiad dla stacji radiowej France Culture. Pelny jej wywiad mozna wysluchac tu i trwa 39 minut - troche nizej na stronie.

          Glowne punkty to: dzwonil Lukaszenko po otrzymaniu nagrody. Nie po to by pogratulowac lecz po to bo pooskarzac, ze obraza swoj lud. I jeszcze kilka slow o dzisiejszej Rosji, ktora pani Swietlana zna i ktorej falszywosc i my doswiadczamy na forum. I Noblistka mowi: slowo demokracja w dzisiejszej Rosji to przeklenstwo.

          PF
    • pijatyka Tylko Biełsat pokaże wręczenie nagrody 09.12.15, 13:53
      Biełsat będzie jedyną telewizją na Białorusi, która pokaże ceremonię wręczenia literackiej Nagrody Nobla Swietłanie Aleksijewicz.

      Państwowe białoruskie media ignorują noblistkę, która jest znana z krytycznego stosunku wobec białoruskiego prezydenta. Białoruska telewizja państwowa nie pokaże czwartkowej transmisji wręczenia nagrody.
      W czwartek 10 grudnia o 16.30 czasu polskiego Biełsat przeprowadzi transmisję z tłumaczeniem na język białoruski ceremonii wręczenia tegorocznych Nagród Nobla w Sztokholmskiej Sali Koncertowej, którą będzie można obejrzeć na antenie oraz na stronie internetowej Belsat.eu.



      www.press.pl/newsy/telewizja/pokaz/50886,Na-Bialorusi-tylko-Bielsat-pokaze-wreczenie-Nobla-Swietlanie-Aleksijewicz
    • pijatyka Aleksijewicz o Sawczenko 23.04.16, 21:14

      :


      www.radiosvoboda.org/media/video/27682037.html

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka