Dodaj do ulubionych

Momento mori ...

01.11.20, 21:02
Za wprowadzenie niech posluza slowa Josepha Goebbelsa: „Kłamstwo powiedziane raz pozostaje kłamstwem, ale kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą”.

Wszystkich Swietych, dzien zadumy, zadumy ... nad psychologicznymi mechanizmami lezacymi u podstaw wiary religijnej.
Wydaje mi sie, ze ludzie mysla i przyjmuja slowa raczej za pomoca opowiesci, a nie faktow. Nie analizuja, a im opowiesc prostsza tym bardziej zrozumiala. Taki w kazdym badz razie byl poczatek wiary. Stulecia mijaly, a basnie i mity powtarzaly sie tworzac swoista prawde ku uciesze kreatorow "fake news".

Tak zyjemy, niestety, w epoce postprawdy... Malo kto tak naprawde zapytal o prawdziwosc Biblii i nie tylko.

Smierc. Cierpiales na tym padole? W raju bedzisz szczesliwy. Pan Cie wynagrodzi.

Stworzenie czlowieka, a po jego smierci wieczne zycie w raju. Sprzedawanie marzen i zludzen. Zloty interes.

To sa moja przemyslenia w tym dniu zadumy, ktorej uczylismy sie przez lata. Tradycja i obrzedowosc.

Kwiaty na grobach sa symbolem pamieci, milosci do zmarlych, czy tez sa wyrzutem sumienia w stosunku do zmarlych? Nie wiem, byc moze ktos podpowie.

Mnie osobiscie wystarcza swieczka, ktora opowiada o cyklach natury. Ze smiercia musimy sie pogodzic za zycia i nie obiecujmy sobie zbyt wiele kiedy nadejdzie.

Prochem jestes czlowiecze ...
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka