Dodaj do ulubionych

Rosjanie to terroryści nuklearni

09.08.22, 15:34
O 14:40 5 sierpnia 2022 r. w wyniku ostrzału przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej w pobliżu linii rozdzielczej zewnętrznego źródła zasilania 750 kW Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej doszło do kilku eksplozji. W wyniku ostrzału odłączono transformator mocy elektrycznej i dwa transformatory rezerwowe.
W efekcie uruchomiono system ochrony awaryjnej jednej jednostki, uruchomiono generatory diesla, aby zapewnić zasilanie tej jednostki. To urządzenie było i pozostaje odłączone od sieci energetycznej.
O 17:40 tego samego dnia ostrzelano stację azotowo-tlenową elektrowni jądrowej. Strażacy szybko ugasili pożar, ale potrzebne są dalsze pilne naprawy.
Wieczorem 6 sierpnia 2022 r. siły zbrojne Federacji Rosyjskiej przypuściły atak rakietowy na miasto Energodar, uderzając również w teren elektrowni jądrowej Zaporożża bezpośrednio w pobliżu suchego magazynu wypalonego paliwa jądrowego.
W wyniku ostrzału uszkodzone zostały trzy czujniki kontroli promieniowania wokół magazynu. Dlatego też terminowa detekcja i reakcja w przypadku pogorszenia się sytuacji radiacyjnej lub wycieku promieniowania ze zbiorników ze zużytym paliwem jądrowym są obecnie niemożliwe.
Zaporoska Elektrownia Jądrowa pozostaje okupowana i kontrolowana przez rosyjskie siły zbrojne i przedstawicieli Rosatomu. Na tym tle nie sposób przewidzieć dalszych działań najeźdźców; największe zagrożenie dla bezpieczeństwa fizycznego elektrowni jądrowej pozostaje, ponieważ rosyjskie siły zbrojne kontynuują ostrzał elektrowni jądrowej w Zaporożu. Ostrzał elektrowni jądrowej Zaporoże przez rosyjskie siły zbrojne stwarza bezprecedensowe zagrożenie dla bezpieczeństwa jądrowego Ukrainy i krajów sąsiednich, a także społeczności międzynarodowej. To otwarte, zuchwałe przestępstwo, akt terrorystyczny. Rosja musi ponosić odpowiedzialność za sam fakt stworzenia zagrożenia elektrownią atomową.
W związku z tym należy przypomnieć jednomyślną decyzję Konferencji Generalnej MAEA GC(53)DEC/13 z 2009 roku. Stwierdza, że ​​„każdy atak zbrojny i groźba wobec obiektów jądrowych przeznaczonych do celów pokojowych stanowi naruszenie zasad Karty Narodów Zjednoczonych, prawa międzynarodowego i Statutu Agencji”.
Wspomniane wyżej działania rosyjskich okupantów mają na celu zniszczenie infrastruktury stacji, zniszczenie wszystkich linii energetycznych służących do przesyłu energii elektrycznej do sieci ukraińskiej, a także odcięcie energii elektrycznej na południu Ukrainy.
Do takiego działania aktywnie zachęcają nielegalnie obecni na miejscu przedstawiciele Rosatomu, którzy osobiście koordynują proces odłączania Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej od ukraińskiego systemu elektroenergetycznego poprzez ostrzał wszystkich linii energetycznych łączących ten obiekt z ukraińskim systemem elektroenergetycznym.
Poza uszkodzeniem i zniszczeniem infrastruktury elektrowni Zaporożża, kolejnymi nielegalnymi działaniami rosyjskich okupantów mogą być całkowite wyłączenie elektrowni, a następnie uruchomienie generatorów diesla we wszystkich blokach energetycznych do chłodzenia paliwa jądrowego w wszystkie reaktory i zbiorniki wypalonego paliwa w każdym bloku energetycznym.
Wcześniej informowano, że rosyjskie siły zbrojne umieściły sprzęt wojskowy, broń i materiały wybuchowe w maszynowniach #1 i #2. Takie działania są właściwie równoznaczne z rozminowaniem dwóch reaktorów jądrowych największej elektrowni jądrowej w Europie. Wcześniej rosyjskie siły zbrojne eksploatowały już linię brzegową elektrowni jądrowej Zaporoże wzdłuż linii stawów chłodzących i przyległej linii brzegowej Zbiornika Kachowskiego.
W tym kontekście znaczenie MAEA wraz z ONZ, jak najszybsze wysłanie na miejsce misji ekspertów ds. bezpieczeństwa jądrowego i zabezpieczeń, staje się kluczowe.
Dziś misja była niemożliwa z powodu działań Rosji: masowego ostrzału terytorium Ukrainy, w szczególności obwodu Zaporoskiego i miasta Energodar, a także zablokowania dostępu do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
Obserwuj wątek
  • wykrywacz_klamcow Re: Rosjanie to terroryści nuklearni 11.08.22, 10:52
   no cóż skoro to taka armia to jak nie mają być terrorystami
   zbieraniny bandytów powyciąganych z więzień
   twitter.com/GirkinGirkin/status/1557347839931551745?s=20&t=jNOtTdcNMF-w5yfBkUHa0w

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka