Dodaj do ulubionych

Dominika vs. Greta

07.02.23, 19:21
Zmiana klimatu wplywa na nasz tryb zycia i przyzwyczajenia. Od czego ta zmiana zalezy i czy, i jak, mozna ja zredukowac jest tematem wielu dykusji. Zgrubsza mozna powiedziec, ze wydzieliny molekul jak np. weglowodory powoduje tworzenie chmur i redukcje radiacji prominiowania podczerwonego Ziemi. Takie wydzieliny powoduja takze "nieswieze powietrze" i moze spowodowac i powoduje problemy systemy oddechowego.

Klimat jest wiec wazna sprawa i kazde rozsadne i szanujace swych obywateli panstwo powinno jakas polityke klimatyczna prowadzic. Szczegolnie w Europie gdzie jest nas wielu.

Mlodzi biora sie za sprawy klimatyczne bardziej emocjonalnie. Greta Turnberg 20 latka ze Szwecji jest chyba najbardziej na polu protestow znana. Ale i Niemcy maja swoja Luize Neubauer, 21 -latka. I Polki, nie gorsze, maja Dominike Lasote.

Mlodzi sa podobni i podobnie demonstruja. Roznice sa w rzadach. I tak polski prezydent dosc obcesowo potraktowal Dominike:

Lasota reproached Duda that the energy transition in Poland was progressing too slowly. In a video of the encounter that was posted on Twitter, the Polish president can be seen smiling to himself as he tells Lasota that he doesn't know how he is supposed to make up for 30 years of neglect of this issue in such a short space of time.

When Lasota responded by insisting that Poland must "be as developed as possible in terms of clean energy," Duda replied that he would like it to "snow in the mountains and be warm in the lowlands" before abruptly ending the conversation
.


Moze to problem wladzy, ktora moze w Polsce bardziej nosa zadziera. Moze problem ich priorytetow z ktorych najwazniejszy jest pewnie by pozostac u wladze jeszcze troche a inne dosc zanikaja.

Ale klimat to wazna sprawa.I trzeba sie nim zajac i postarac sie zrozumiec co jest grane.

PF
Obserwuj wątek
  • szwampuch58 Re: Dominika vs. Greta 07.02.23, 20:07
   Brak" ano" intiligent co jest?
   • vermieter Re: Dominika vs. Greta 07.02.23, 20:31
    szwampuch58 napisał:

    > Brak" ano" intiligent co jest?
    >


    dzisiaj pisze "Urlaubsvertretung"
  • a.jej.rkoniak Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 00:26
   O co ci profesor chodzi?
   Martwią cię "węglowodory", a nie martwią etanol i podobne dodatki do paliw. Etanol ulega utlenieniu, w szeregu reakcji powstaje rakotwórczy formaldehyd, trujący i drażniący aldehyd octowy, który przechodzi w inny związek rakotwóczy. Syf w powietrzu w zielonej Kaliforni, czy Brazylii. Wiele udokumentowanych doniesień naukowych.
   NIE MA katastrofy klimatycznej. Polecam kurs Termodynamika 101 i uzupełnienie fizyki z klasy 7ej.
   Te panienki są słupami na usługach innych, spełniają zmiękczającą rolę, bo dzieci itd. Moralny szantaż.
   Panujący nam namiestnik narciarski zupełnie właściwie odesłał pannę Lasotę na drzewo. Nie ma żadnej potrzeby manipulowania przy klimacie. Rasa ludzka nie ma szans ze zjawiskami naturalnymi. My nadal nie potrafimy dokłdnie ująć matematycznie przeszłe zmiany, a na podstawie manipulowanych danych mamy przewidzieć zmiany za 50 i więcej lat ...
   Panel klimatyczny ONZ akceptuje, że nie ma możliwości przewidzenia zmian klimatu. To jest w ich oficjalnym stanowisku.
   Histeryczne połajanki mają na celu realizację określonej strategii ONZ, w celu wydębienia miliardów dolarów od krajów rozwiniętych. Mamy sie ograniczyć, podczas gdy dwa kraje o 3 mld populacji - ChRL i Indie - mają dyspensę do 2050-2060. Nie muszą niczego. To my mamy założyć sobie sznur na szyję.
   Chiny w jeden rok postawiły więcej elektrowni węglowych, niż ma je Europa.... i nadal stawiają. Podobnie Indie.
   Pogugluj sobie jonova, morchasy, guipf, realclimatescience, coś dla odmiany. Nie wszyscy naukowcy się sqrwili.
   Hańbą jest wyciąganie dzieciaków na ulice w celu demonstrowania "pro-klimatycznego", te dzieci jeszcze nie potrafią dobrze pisać, czytać, nie wspominając o znajomości podstaw fizyki i chemii.
   To jest zupełnie analogiczne do chińskich hunwejbinów. Te dzieci nie rozumieją, że są wykorzystywane, nie dopuszczają wiadomości, że nie da się przew2alić praw fizyki i ekonomii. Efekt durnoty klimatycznej już widać w Australii po cenach gazu i elektryczności, cenach w sklepach. A Chińczy się śmieje, bo panelki i wiatraki są produkowane u nich. Przy użyciu australijskich kopalin.
   Społeczeństwa są okłąmywane, są manipulowane przez eko-prowodyrów. Faceci zbijający kasę na alternatywnej energetyce sponsorują eko-wojowniczki (teals), które domagają się akcji. Syn byłego PM robi podobny interes w Singapurze, a tatulo miesza w australijskiej polityce, napędzając dziecku klientów. Cyfrowy miliarder buduje wieżowiec z drewna w Sydney, oczywiści karczując las.... ale jest eko ...
   Nazwisko Lasota źle mi się kojarzy, to zaszłość z 1968.
   • polski_francuz Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 08:50
    a.jej.rkoniak napisał(a):

    " NIE MA katastrofy klimatycznej.[/i] "
    [/i]

    Dyskusja n/t klimatu to dluga i osobna dyskusja. I watek nie jest o niej.


    " Panujący nam namiestnik narciarski zupełnie właściwie odesłał pannę Lasotę na drzewo."

    Polska jest jednym z krajow o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. W czasach mojej wroclawskiej mlodosc fabryki chemiczne wypuszczaly, co jakis czas, jakies smierdzace gazy i znajdowalismy martwe ptaki. Pewnie tysiace ludzi tez stracilo zycie. Takie wydzieliny to jest wazny temat. I administracja powinna sie nim zajac.

    "Nie ma żadnej potrzeby manipulowania przy klimacie. Rasa ludzka nie ma szans ze zjawiskami naturalnymi. "


    Zmieny klimatyczne wynikaj, po czesci z dzialanosci ludzi. Jak? raz jeszcze, to dluga dyskusja.

    " Chiny w jeden rok postawiły więcej elektrowni węglowych, niż ma je Europa.... i nadal stawiają. Podobnie Indie."


    Chiny i Indie sa w stadium industrializacji i rozwoju produkcji. Przyjdzie stadium klimatyczne. Kiedy?

    "Hańbą jest wyciąganie dzieciaków na ulice w celu demonstrowania "pro-klimatycznego", te dzieci jeszcze nie potrafią dobrze pisać, czytać, nie wspominając o znajomości podstaw fizyki i chemii."

    Chodzi o ich przyszlosc. Nie o nasza.

    " Nazwisko Lasota źle mi się kojarzy, to zaszłość z 1968."


    Dobry przyklad. Studenci sie wonczas buntowali przeciwki systemowi.

    PF
    • boomerang Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 09:54
     fabryki chemiczne wypuszczaly, co jakis czas, jakies smierdzace gazy i znajdowalismy martwe ptaki.

     a dziś problemem nie są śmierdzące gazy, tylko bezwonny, przeźroczysty dwutlenek węgla.
    • stefan4 Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 11:41
     polski_francuz:
     > W czasach mojej wroclawskiej mlodosc fabryki chemiczne wypuszczaly, co jakis
     > czas, jakies smierdzace gazy i znajdowalismy martwe ptaki.

     To nie jest przeszłość, to ciągle się dzieje.

     W lecie z Odry wyłowiono wiele ton martwych ryb — po kilkanaście ton dziennie przez nie wiem już ile dni. To wyglądało na zagładę wszelkiego życia w rzece. Takie mamy władze, że do dzisiaj nie wiadomo, czy znaleziono winnych, czy coś z tym zrobiono, i jakie są szanse na powtórkę tego lata. Ale jeśli ryb już wcale nie będzie, to i martwe nie wypłyną...

     Niedawno (dwa miesiące temu? może trzy?) w okna szkoły podstawowej w Gdyni zaczęły uderzać ptaki. Pod szkołą znaleziono ich kilkadziesiąt — niektóre już martwe, inne jakby nieprzytomne i nieuciekające przed ludźmi. Nauczycielki pozbierały te jeszcze żywe do jakichś pudełek i oddały służbom sanitarnym, które miały wykonać badania. Szeregowi pracownicy tych służb, którzy zjawili się pod szkołą, podejrzewali jakieś lokalne ale masowe zatrucie albo powietrza, albo pokarmu. Ale oficjalnego komunikatu dotąd nie ma...

     - Stefan
     • a.jej.rkoniak Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 13:57
      Podobnie jest na całym świecie z różnych powodów, w Australii, a niedawno w UK.
      Nawozy, solanka, ścieki nieprzerobione, niska woda ...
      Odra - wiadomo, a ptaki mogły być trute przez przeciwników gołębi. Dzisiaj doiedzieliśmy się o przysmakach dla psów pozostawionych w parku. Widać ktoś nie lubi psów.
    • a.jej.rkoniak Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 13:53
     profesor, nie mieszaj bladźtwa z balszoj palitikoj - klimat to jedno, trucie środowiska to sawsiem drugoje.
     Nikt nie neguje wyników pomiarów SOx, NOx, O3, PM2.5, PM 10 itd. Skup się na temacie, bo twój rozum wędruje zgodnie z ruchami Browna.
     Walka z tymi zanieczyszczeniami powinna być priorytetem, nie handel kwitami węglowymi.
     O ile rzędów wielkości wpływy czynników naturalnych są większe od wpływu spowodowanego istnieniem 8 mld ludzi na Ziemii? Sprawdź ile gazów cieplarnianych emitują termity? Ile ich jest? Ile pola ryżowe, bagna,
     ile leci z wulkanów? Ile wskutek pożarów naturalnych?
     Jeśli przyjmiemy twoją logikę, to bez znaczenia jest poziom rozwoju krajów. Klimat można zreperować, gdy WSZYSCY jednocześnie to będą robić. PL to 1%, AUS 1.3% światowej emisji CO2. Jeśli oba kraje przestaną emitować, to i tak nie będzie to miało znaczenia praktycznego. WSZYSCY jednocześnie mają to robić. Skoro nie robi ChRL i Indie (40%), to ja to mam w dupie. Mój wysiłek jest bez sensu.
     Mam wnuki i zależy mi na ich dobrobycie, ale dziatwa szkolna w Sydney protestowała w ramach wagarów i miała niezły ubaw. Z ich protestów nic praktycznego nie wynika, oni mają wymagania bez wskazania sposobu urzeczywistnienia.
     1968 to była wewnętrzna walka w PZPR, a ci buntownicy szukali socjalizmu z ludzką twarzą. Widziałęś białęgo Murzyna? Przeciwko systemowi to protestowała moja matka w 1956 na placu przed Politechniką.
   • stefan4 etanol --> formaldehyd ??? 08.02.23, 11:05
    a.jej.rkoniak:
    > Etanol ulega utlenieniu, w szeregu reakcji powstaje rakotwórczy formaldehyd,
    > trujący i drażniący aldehyd octowy, który przechodzi w inny związek rakotwóczy.

    Proszę, wyjaśnij to staranniej. Tak na oko, spalanie etanolu C2H5OH (nazwałeś je utlenianiem — OK, niech będzie) powinno wydzielać wodę i dwutlenek węgla. Do aldehydów
        • mrówkowego (formaldehydu) HCHO, oraz
        • octowego (acetaldehydu) CH3CHO
    (to są różne substancje) może doprowadzić przy niedostatku tlenu, a i to tylko w obecności katalizatora. Więc co to ma wspólnego z tematem ,,Dominika vs. Greta''? Czy one walczyły o niepełne spalanie etanolu w obecności odpowiednich katalizatorów? Do mnie dotarło tylko, że proponowały ograniczenie spalania w ogóle. Wiatraki i fotowoltaika nie napełniają atmosfery aldehydami.

    a.jej.rkoniak:
    > NIE MA katastrofy klimatycznej.

    Trzy tradycyjne linie obrony denialistów:
        1. Klimat się nie zmienia.
        2. Klimat się zmienia, ale to jest naturalne i człowiek nic do tego nie ma.
        3. Klimat się zmienia z powodu działalności ludzkiej; i to dobrze, bo zmienia się na lepsze.
    Przełamanie kazdej z tych linii obrony z osobna przez podanie faktów jest możliwe, ale wymaga sporo pracy. Kiedy to zrobisz, to oponent przeskakuje na kolejną linię obrony i twierdzi, że .cała ta praca była psu na budę, bo on nigdy nie bronił poprzedniej linii.

    a.jej.rkoniak:
    > Polecam kurs Termodynamika 101 i uzupełnienie fizyki z klasy 7ej.

    Termodynamika??? A co ona tu ma do rzeczy?
    Proszę, podpowiedz mi, gdzie jest ten kurs na sto jeden i czego mam w nim szukać. I nie powołuj się na numer klasy bez wskazania, wg którego systemu oświatowego. U nas nauczanie fizyki zorganizowane jest inaczej niż u Was.

    a.jej.rkoniak:
    > Chiny w jeden rok postawiły więcej elektrowni węglowych, niż ma je Europa.... i
    > nadal stawiają. Podobnie Indie.

    Przed rzuceniem oskarżenia na jakiś kraj warto popatrzeć na liczby. Oto emisje CO2 w tonach na głowę na rok:
        Indie 1.8
        Świat 4.4
        Unia Europejska 6.1
        Chiny 7.6
        Polska 7.8
        USA 14.7
        Australia 15.3

    Dlaczego piszesz o Chinach i Indiach, a nie wspomniałeś o USA i Australii emitujących na poziomie dwukrotnych Chin i ośmiokrotnych Indii?

    a.jej.rkoniak:
    > Nazwisko Lasota źle mi się kojarzy, to zaszłość z 1968.

    Bo nie lubisz opozycjonistów w ogóle, czy tylko opozycjonistów antykomunistycznych?

    - Stefan
    • jorl11 Re: etanol --> formaldehyd ??? 08.02.23, 11:53
     stefan4 napisał:


     > Przed rzuceniem oskarżenia na jakiś kraj warto popatrzeć na liczby. Oto emisje
     > CO2 w tonach na głowę na rok:
     >     Indie 1.8
     >     Świat 4.4
     >     Unia Europejska 6.1
     >     Chiny 7.6
     >     Polska 7.8
     >     USA 14.7
     >     Australia 15.3

     > Dlaczego piszesz o Chinach i Indiach, a nie wspomniałeś o USA i Australii emitu
     > jących na poziomie dwukrotnych Chin i ośmiokrotnych Indii?

     Chiny emituja duzo CO2 na glowe, jasne ze duzo mniej jak Zachod, ale tez dlatego bo sa fabryka Swiata. I produkuja dla nas towary pochlaniajaca energie czyli wytwarzajac CO2 jak z np. wegla.
     A ze maja wielkie nadwyzki handlowe znaczy to ze ich CO2 to wlasciwie nasz bo siedzi w towarach netzto dla nas.
    • a.jej.rkoniak Re: etanol --> formaldehyd ??? 08.02.23, 14:10
     Chemia organiczna nie jest ci matką, żoną i kochanką ... Poszukaj sobie w sieci naukowych doniesień na temat smogu w Kaliforni i Brazylii, spowodowanego paleniem benzyny z dodatkiem etanolu/samego etanolu. Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana niż twoje rozumienie chemii. Tak, spalanie JEST utlenianiem, nie na moje oko, tylko zgodnie z przyjętą definicją. Nie kompromituj się.
     Klimat się zmienia pod wpływem wielu czynników, naturalnych i ludzkich. Czy jestśmy w stanie istotnie wpłynąć na zmiany? Moim zdaniem, nie.
     Manipulancie - są kraje o jeszcze większej emisji na głowę, ale istotna jest cała emisja. Dla klimatu nie ma znaczenia pochodzenie na głowę, ale całkowite. AUS to 26 mln ludzi, ChRL i Indie to 3 miliardy.
     Argument z dvpy. Poszukaj sobie, o ile USA zmniejszyło emisje w ciągu ostatnich lat, a o ile ChRL i Indie zwiększyły.
     W 1968 buntowali się wewnątrz PZPR, ci na ka (komuniści) brali się za kudły.
     • boomerang Re: etanol --> formaldehyd ??? 08.02.23, 23:06
      W 1968 buntowali się wewnątrz PZPR, ci na ka (komuniści) brali się za kudły.

      To prawda, a problem zaczął się jeszcze w czerwcu 1967, gdy wspierany przez USA Izrael rozniósł w drobny mak siły arabskie (Egipt, Syria, Jordania, Irak) wyposażone w broń i technologię ZSRR. Ponadto drugą osobą w USA, po prezydencie, został Henry Kissinger. To spowodowało że frakcja żydowska PZPR zaczęła odwracać się od ZSRR w stronę USA, jak choćby ojciec Adama Michnika, oraz plejada polskich pisarzy i ludzi kultury, dotąd wspierających Partię. Gomułka, którego żona była Żydówką, wpadł w popłoch i paranoicznie zaoferował polskim Żydom paszporty w jedną stronę. Ci oczywiście skorzystali, bo kto by nie skorzystał z takiej oferty? Studenci, jak to studenci, wmieszali się nie wiedząc o co tak naprawdę chodzi, tak jak dziś Greta czy Dominika, albo nasz forumowy wieczny student polski_francuz.
      • vermieter Re: etanol --> formaldehyd ??? 08.02.23, 23:49
       boomerang napisał:

       Ci oczywiście skorzystali, bo kto by nie skorzystał z takiej oferty?


       Wyobraź sobie, że byli ludzie, którzy nie chcieli opuszczać Polski, dla nich Polska była ojczyzną od wieków. Zostali wyrzuceni z pracy, pozbawieni środków do życia. Widziałeś sceny pożegnań na dworcu W-wa Gdańska, skąd odjeżdżały pociągi do Wiednia? Dla ciebie to była oferta? okazja?
       • boomerang Re: etanol --> formaldehyd ??? 09.02.23, 00:12
        znam takiego, którego matka namówiła, synu skorzystaj z okazji, bo to się nie powtórzy. byli tacy i tacy, ale przeważali tacy, którzy widzieli w emigracji swoją życiową szansę
      • polski_francuz Zrozumienie a emocje 09.02.23, 09:00
       boomerang napisał:

       " To spowodowało że frakcja żydowska PZPR zaczęła odwracać się od ZSRR w stronę USA, jak choćby ojciec Adama Michnika, oraz plejada polskich pisarzy i ludzi kultury, dotąd wspierających Partię. Gomułka, którego żona była Żydówką, wpadł w popłoch i paranoicznie zaoferował polskim Żydom paszportyw jedną stronę. Ci oczywiście skorzystali, bo kto by nie skorzystał z takiej oferty? "

       No jakas to wersja historii jest. Tridno zrozumiec czemu paszporty byly w jedna strone? I jeszcze trzeba usupelnic, ze byla jak frakcja w PZPR interesujaca sie bardziej Izraelem niz Polska. To by domalowac obraz by stale sie bardziej pelny i lepiej oddal sytuacje.

       Ale i do klimatu trzeba domalowac o wiele wiecej by pojac jego ewolucje.

       Trzeba bylo wiec studentom dac troche czasu by zrozumieli. Poki co to czuja sytuacje. Podobnie z Greta, Luiza i Dominika.

       PF
   • jorl11 Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 11:29
    a.jej.rkoniak napisał(a):


    > NIE MA katastrofy klimatycznej.

    >Nie ma żadnej potrzeby manipulowania przy klimacie. Rasa ludzka nie ma s
    > zans ze zjawiskami naturalnymi. My nadal nie potrafimy dokłdnie ująć matematycz
    > nie przeszłe zmiany, a na podstawie manipulowanych danych mamy przewidzieć zmia
    > ny za 50 i więcej lat ...

    Zgadzam sie. Nie da sie przewidziec wplywy np. wiekszego CO2 na klimat. Te zjawiska sa duzo za bardzo zlozone aby moc je matematycznie opisac tak aby narawde mozna bylo z duzym prawdopodobienstwem przyszlosc zgadnac. Wiedza ludzka duzo za mala a do tego trudno takie rownania przetestowac bo jak? Trzeba byloby miec maszyne do podrozy w czasie, raz w Swiat wposcic mnostwo CO2, obliczyc ile bedzie za np. 20 lat, poczekac i zobaczyc odchylki od policzonych. I tak ze 100 razy cofac czas aby rownania poprawiac.

    A wiec glupoty. Z tym ze jak jest taki ryk w mediach ze CO2 nas zabije, ryk sterowny przez politykow zachodnich, z czegos to wynika.

    Ty a.jej oczywiscie jak typowy biedny Polak weszysz ze politycy sie na tym chca dorobic. Ja uwazam inaczej. Uwazam ze klamstwem sa te CO2 katastrofy ale ograniczenia CO2 ma sens. A ma sen bo przeciez przez to ograniczy sie zuzycie kopalnianych paliw. I wlasnie na Zachodzie jest po potrzebne bo my tutaj, ten "zloty miliard" mamy za malo tych surowcow. I musimy je podpierdalac z innych czesci Ziemi. A to staje sie coraz trudniejsze.
    Ale wszyscy mamy dostatecznie energii ze Slonca. Na terytorium Niemiec ze Slonca przychodzi tyle energii ze tylko 1% z niej pokrywalyby cale zapotrzebowanie w energie w Niemczech. I mowie nie tylko energii elektrycznej ale calej. Bo enerega elektryczna w Niemczech to nawet nie 20% calej energii zuzywanej w Niemczech. Cieplo, komunikacja nawet chemia i przemysl.

    > Histeryczne połajanki mają na celu realizację określonej strategii ONZ, w celu
    > wydębienia miliardów dolarów od krajów rozwiniętych. Mamy sie ograniczyć, podcz
    > as gdy dwa kraje o 3 mld populacji - ChRL i Indie - mają dyspensę do 2050-2060.
    > Nie muszą niczego. To my mamy założyć sobie sznur na szyję.
    > Chiny w jeden rok postawiły więcej elektrowni węglowych, niż ma je Europa.... i
    > nadal stawiają. Podobnie Indie.

    Sytuacja z krajami rozwijajacymi sie jest taka ze one mowia "CO2 szkodzi? 150 lat to wy Zachod pakowalisci w atmosfere CO2. My nie. To teraz my bo chcemy miec cieplo i jasno a wy robta co chceta"
    Do niedawna Zachod mogl to olewac, mial ogromna przewage i militarna na tymi kilkoma miliardami ludzi, mogl importowac/krasc stamtad surowce, ale teraz, wlasnie przez wojne na Ukraine, widza ze krol jest nagi. I mowia nasze zloza kopalin zuzyjemy sobie sami a wy Zachod na drzewa.
    Tez uran do tego nalezy bo uran tez musia byc gdzies wykopany a jego juz na naszych teranach za duzo nie ma. Wlasne dlatego atomowe elektrownie nie rozwiazuja sprawy mimo braku CO2 z nich.
    Taka Francja musi w Afryce walczyc o uran bo bedzie miala ciemno i zimno. A te walki sa przegrane.
    Azeby te odnawialne uzywac trzeba ogromne koszty ponosic bo to jest duzo drozsze. I do okresu przejsciowego potrzeba na Zachodzie kopalin i trzeba je skadsc miec. Dlatego byly usilowanie krajom biednym wcisnac wiatraki itd aby od nich te reszte kopalin wyciagac. Ale to tez juz jest niemozliwe, jak wyzej, wojna na Ukraine pokazuje ze Zachod nie ma sily militarnej aby na tych biednych krajach cos wymusic. Dla nich bedzie taniej sobie wegiel gaz rope u siebie spalac a nie wiatraki kupowac. Bo elektrownie na wegiel itd to sie prosto buduje, potrafia sami albo z pomoca nie Zachodu a Rosji i Chrl.

    I zeby te odnawialne jak najszybciej na Zachodzie wprowadzac trzeba demokratycznie wymusic u ludzi pozwolenie na ogromne koszty. Czym? Straszeniem katastrofa klimatyczna. I sie to robi ale sa kolateralne szkody. Sa palanty, mlodziki ktore tak uwierzyly w katastrofe klimatyczna ze sie boja o siebie wiec kleje sie do ulic, demostracje itd. Coz, jak to Niemcy mowia "skutek zlych czynow". Klamie sie w dobrych celach katastrofa klimatyczna, wiec klamstwa uderzaja rykoszetem.


    > Nazwisko Lasota źle mi się kojarzy, to zaszłość z 1968.

    A jak ja to nazwisko przeczytalem zaczelem szukac czy to ktos z potomkow kolegi z mojego roku z Politechniki Gdanskiej. Nie znalazem ale kto wie. Mi sie dobrze ale kojarzy to nazwisko..
    • a.jej.rkoniak Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 14:17
     1/3 zasobów uranu leży w Australii, dla kogucików starczy.
     Jak najbardziej, heca z CO2 to jest szwindel finansowy, przykłądem jest bogactwo Al Gora i jemu podobnych.
     Histeria klimatyczna to sposób na wyciągnięcie pieniędzy, jeśli tego nie widzisz, to idź do okulisty.
  • boomerang Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 00:50
   klimat to wazna sprawa.I trzeba sie nim zajac i postarac sie zrozumiec co jest grane.

   Dominice i Grecie radziłbym najpierw postarać się zrozumieć, a dopiero potem brać za politykę.
   • 1.melord Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 08:17
    kiedys obie panie wyladowaly by na stosie,za propagowanie herezji
    • wykrywacz_klamcow Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 08:19
     1.melord napisał(a):

     > kiedys obie panie wyladowaly by na stosie,za propagowanie herezji


     wy ruscy byście tylko mordowali innych
     ogarnijcie się towarzysze z nazistowskiej rosji
  • gerlalt Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 08:26
   Ciekawy temat. Problemy psychiczne młodzieży powodowane zamożnością i niskim intelektem. Co gorsza to nie. dojebane umysłowe przechodzi na dorosłych co widać w temacie.
   • wykrywacz_klamcow dziękujemy za samokrytykę 08.02.23, 08:43
    gerlalt napisał(a):

    > Ciekawy temat. Problemy psychiczne młodzieży powodowane zamożnością i niskim i
    > ntelektem. Co gorsza to nie. dojebane umysłowe przechodzi na dorosłych co widać
    > w temacie.

    przyjmij wyrazy współczucia, musi ci być ciężko z tym niskim intelektem i całą resztą...
    • gerlalt Re: dziękujemy za samokrytykę 08.02.23, 09:32
     Dobre dobre ale skoro się pofatygowałeś to musiało kolnąć głęboko w słabiznę 🤣
     • wykrywacz_klamcow da, da sowiecki 08.02.23, 09:39
      gerlalt napisał(a):

      > Dobre dobre ale skoro się pofatygowałeś to musiało kolnąć głęboko w słabiznę 🤣
      >

      wy tak zawsze towarzyszu sowiecki robicie z siebie durnia czy tylko od święta?
      mam dla ciebie dobrą informację, twój dobry kolega już nie będzie gadał bzdur, szkoda tylko, że nie doczekał Hagi
      twitter.com/NOELreports/status/1623235058218766337?s=20&t=xqDt0lGNYo2gx8YYxOPv1Q
  • felusiak1 Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 09:16
   Ostatnio na tym forum nie ma na czym oka zaczepić.

   A tu ciekawy watek, ktory mogę skomentować w jeden, jedyny sposob. Kiedy te Lasoty zaczną rzadzić to na 100% zabraknie żywnosci bo zabraknie energii.
   Zatem nadzieja w tym, ze Lasoty nigdy nie zostana dopuszczone do wladzy bo jesli zostaną to na ratunek może być za poźno.

   PS. Klimat jest ciagle taki sam jak był i jeszcze dlugo taki bedzie chyba, ze nastapi kataklizm.
   • gerlalt Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 09:30
    Jak powyżej jeden z użytkowników napisał to tylko słupy do manipulowania dziećmi i wyciągania kasy. A przychodzi co do czego to okazuje się że wakacje na Karaibach spędzają🤣🤣🤣🤣🤣 taki mały skandalik w Niemczech obecnie z terrorystami ekologicznymi. Nie martw się felusiak1 osobnicy pokroju WK im wytłumaczą że karaluchy jadalne są.
    • wykrywacz_klamcow Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 09:33
     gerlalt napisał(a):

     > Jak powyżej jeden z użytkowników napisał to tylko słupy do manipulowania dziećm
     > i i wyciągania kasy. A przychodzi co do czego to okazuje się że wakacje na Kara
     > ibach spędzają🤣🤣🤣🤣🤣 taki mały skandalik w Niemczech obecnie z terrorystami
     > ekologicznymi. Nie martw się felusiak1 osobnicy pokroju WK im wytłumaczą że ka
     > raluchy jadalne są.


     sojusz trampkarzy i putinowskich trolli już pokazał co jest w stanie dać światu, szczególnie dobrze widać to na Ukrainie
     dlatego za wasze porady dziękujemy, możecie odmaszerować do siebie za ural :P
   • a.jej.rkoniak Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 14:23
    niestety, już mamy syf w Australii. Czerwony Albanese domaga się odejścia od gazu i poleganie wyłącznie na elektryczności. Oczywiście nie z węgla, gazu czy uranu. A przykład mieliśmy w 2016 w Południowej. W dodatku ten pie..lony złamas chce pozwolić na odwiert gazowe w morzu na wysokości północnego Sydney i dalej na północ, co poprzedni PM konserwatywny zablokował. Kontrakty na sprywatyzowaną energetykę powodują, że nowi właściciele zamykają elektrownie przed czasem. Całą lewiznę powinni spakować i odesłąć na Kubę, do Chin, Rosji, Wenezueli..do Afryki.
    • szwampuch58 Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 14:27
     Dlaczego syf????....
     • a.jej.rkoniak Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 14:30
      ceny gazu i elektryczności wykończą mały i średni biznes, ludziom pod górę, zapowiedzieli 56% wzrost ceny elektryczności.
      • szwampuch58 Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 14:48
       26 sztafet, wystartowalo....katastrofa nie ma
  • jorl11 Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 11:47
   a.jej.rkoniak napisał(a):


   > A Chińczy się śmieje, bo panelki i w
   > iatraki są produkowane u nich.


   Rozumiem ze chcesz powiedziec ze Chinczycy sie dlatego smieja ze panele solarne oni produkuja i przez tzw glupote Zachodu robia dobre interesy sprzedajac je na Zachod?

   A wiec znowu kula w plot bo wlasnie zaczynaja nakladac embargo na wywoz paneli od siebie

   www.google.com/search?client=safari&rls=en&q=Wirtschaftliche+Abh%C3%A4ngigkeit+China+plant+Exportbeschr%C3%A4nkungen+f%C3%BCr+Hochtechnologien&ie=UTF-8&oe=UTF-8

   I tam stoi, sam tytul:

   Wirtschaftliche Abhängigkeit
   China plant Exportbeschränkungen für Hochtechnologien


   I tlumaczenie:

   Zależność gospodarcza
   Chiny planują ograniczenia eksportu wysokich technologii   Czego planuja ograniczyc sprzedawac?

   Ähnlich den Chip-Boykotten Washingtons erwägt China den Export eigener Hochtechnologien einzuschränken. Das Handelsministerium in Peking hat eine entsprechende Liste vorbereitet. Darauf stehen verschiedene Silizium-Technologien zur Produktion von Solar-Wafern, von denen weltweit 97% in China hergestellt werden. Auch Technologie zur Herstellung von Lidar-Geräten für das autonome oder assistierte Fahren, Lösungen aus der Biomedizin und andere chinesische Hochtechnologien sollen dem Plan zufolge künftig nur eingeschränkt oder in gewissen Fällen überhaupt nicht mehr aus China importiert werden dürfen.


   I tlumaczenie:

   Podobnie jak w przypadku bojkotu chipów przez Waszyngton, Chiny rozważają ograniczenie eksportu własnych wysokich technologii. Ministerstwo Handlu w Pekinie przygotowało stosowną listę. Na niej znajdują się różne technologie krzemowe do produkcji płytek słonecznych, z których 97% jest produkowanych w Chinach na całym świecie. Zgodnie z planem, technologia produkcji urządzeń lidarowych do autonomicznej lub wspomaganej jazdy, rozwiązania biomedyczne i inne chińskie wysokie technologie będą mogły być w przyszłości importowane z Chin tylko w ograniczonym zakresie lub w niektórych przypadkach wcale.


   Tak, panelki sie okazuje prawie tylko z Chrlu, do tego maja wlasne maszyny do ich produkcji i nie beda ich sprzedawali. A wiec nie tylko zaden ruski gaz wegiel i ropa ale i zaden prad z paneli jak ich nie bedzie.

   Jasne Zachod moze zbudowac przemysl paneli ale to bedzie trwalo lata aby to ogromne zapotrzebowanie zaspokoic i znaczaco kopaliny zastapic i bede duzo drozsze.

   Atak ze wszystkich stron na "zloty miliard". Jak widac tak jak Rosja i Chrl zachodnich pieniedzy nie potrzebuja. Bo po co jak nie maja zamiaru z Zachodu duzo kupowac? Aby miec nadwyzki handlowe a wtedy trzymac te nadwyzki w zachodnich bankach, bo gdzie, ktore potam Zachod podpierdoli przeciez.
   • a.jej.rkoniak Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 14:27
    UE uzależniła się od ruskich węglowodorów, a świat od chińszczyzny. Ograniczenia eksportowe są formą szatnażu politycznego w zamian za amerykańskie ograniczenia.
    Trzeba będzie przenieść produkcję do innych krajów.
    Zanim to nastąpi należy palić węglem, gazem, uranem. Katastrofy klimatycznej nie będzie.
    • jorl11 Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 21:37
     a.jej.rkoniak napisał(a):

     > UE uzależniła się od ruskich węglowodorów,

     Mielismy juz od lat placic jak teraz 5% PKB na amerykanski LNG a nie 1% PKB jak dotad?


     >a świat od chińszczyzny.

     Bardzo chetnie USA miala i ma ogromne deficytay handlowe.

     Prosze, za ostatnie 10 lat

     de.statista.com/statistik/daten/studie/15635/umfrage/handelsbilanz-der-usa/
     Poprzednie 20 lat bylo podobne zaczelo sie od Reagana.
     Co znaczy deficyty handlowe? To ze taki kraj, w tym przypadku USA, wpierdala duzo wiecej jak sam produkuje. Okrada Swiat. I ostatnio na ponad 1000mild$ rocznie czyli duzo wiecej jak USA wydaje na swoja armie. Swiat utrzymuje netto armie USA z naddatkiem i to duzym po prostu aby mogla nia rabowac Swiat.

     I USA nie jest kim takim jak np. Grecja ktora jakos za te skumulowane deficyty handlowe musiala zaplacic. USA tych ukradzionych netto pieniedzy w postani deficytu handlowego nie odda.
     Juz w historii juz cos takiego bylo. Ze Starym Rzymem. Jak juz po zniszceniu glownego wroga Kartago opanowal cale Morze Srodziemne to ze wszad do Rzymu plynely towary. Lud Rzymski juz malo pracowac musial na wytwarzanie co wpierdalal. Pracowali inni. I wlasnie po upadku komuny tak Swiat mial wygladac dla USA. Co pokazuje ten ogromny deficyt handlowy USA. Ale jest problem USA nie opanowala Swiata militarnie jak to Rzym zrobil. Bo istnieje Rosja ktora przetrwala. Ona jest jedynym krajem ktory moze zniszczyc USA. Chrl mial pracowac na USA i robil to dlugo ale dzieki Rosji nie jest militarnie pokonany jak to Rzym zrobil z dostawcami z Mare Nostrum.
     I teraz mamy punkt zwrotny. Militarnie wojna na Ukrainie, pod jej oslana Chrl przestanie byc netto dostawca do USA i deficyt handlowy USA bedzie musial zniknac. Bedzie mieli duzo nizszy poziom zycia, bedziecie konsumowac tyle za ile sami wyprodukujecie.

     Dlatego aby to zachowac mamy ta wojne.
  • jorl11 Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 21:20
   a.jej.rkoniak napisał(a):

   > 1/3 zasobów uranu leży w Australii, dla kogucików starczy.

   No i co z tego ze u was jest tyle uranu? My w Niemczech dotad wydawalismy na import energetycznych surowcow 1% PKB. Teraz, importujemy z USA i wydajemy 5% PKB. I do tego teraz USA moze nam zakrecic kurek i zeby to nie zrobila musimy skakac jak sobie zycza, np czolgi na Ukraine wysylac. Aby nie moc importowac gazu z Rosji USA wysadzila nam rurociagi baltyckie.
   Z uranem byloby tak samo. Byscie nam sprzedwali 10 razy drozej jak rynkowo i do tego ciagly szantaz ze nam przestaniecie sprzedawac.
   To samo byloby z Francja. Juz lepiej dla Francji jest z Nigerii rabowac uran pilnujac wojskiem i z Rosji kupowac jak od was. Dodam ze Australia to dla mnie jak USA, jestescie sojusznikami.


   > Jak najbardziej, heca z CO2 to jest szwindel finansowy, przykłądem jest bogactw
   > o Al Gora i jemu podobnych.

   Typowe rozumowanie komunisty, tak wlasnie argumentowal Marx.
   Czy jakby Al Gore nie byl za przejsciem na odnawialne zamiast kopalnych, bo redukcja CO2 dokladnie wlasnie to znaczy nawet jak brzmi inaczej, to bys mu wielkiej chalupy juz nie zazdroscil? Mialby prawo miec? A teraz juz nie? I akurat slusznie jako polityk dziala.
   Typowe gadanie biedakow, dokladnie jak komunistow.

   > Histeria klimatyczna to sposób na wyciągnięcie pieniędzy, jeśli tego nie widzis
   > z, to idź do okulisty.

   Nie, histeria klimatyczna jest po to aby ludzi w tym zlotym milardzie przekonac na zgode na przejscie na energie odnawialne bo kopalnych nie mozemy juz podpierdalac. Rozne kawalki zlotego miliarda maja roznie, my w Niemczech mamy ogromny brak surowciw energetycznych, USA ma duzo lepiej, Australia Kanada ma tez duzo lepiej ale i tak jest to ograniczone i dla was.

   Zreszta drogi a.jej. gdzies indziej piszesz ze i u was w Australii ceny energii gwaltownie wzrosly. Tego nie rozumiem, przeciez niby macie wlasna, jak wlasna to dlaczego nagle drozej ja z ziemi kopiecie? U mnie jasne, rabuja nas USA a was?
   • a.jej.rkoniak Re: Dominika vs. Greta 08.02.23, 22:37
    w ubiegłym roku partia pracy przejęła władzę w Australii, na czele ALP stoi Albanese z lewego skrzydła, co na polski tłumaczy sie - komuch.
    Kopalnie uranu nie są państwowe tylko prywatne. Jedyny szlaban to eksport do niebezpiecznych krajów typu Indie czy Chiny. W obrocie surowcem współpracujemy z USA, UK i Francją.
    Australia nie ma wyboru wobec poczynań reżimu w Pekinie. Za wniosek o zbadanie pochodzenia wirusa, dostaliśmy zakaz importu wart kilkadziesiąt miliardów dolarów. Statki z węglem stały miesiącami w oczekiwnaiu na pozwolenie rozładunku.
    Wiatraki i panele NIE rozwiążą zapotrzebowania energetycznego świata. Jest cały szereg problemów z przesyłem, stabilizacją, gromadzeniem na czas bez dostaw itd. My to już przerabialiśmy w 2016 w SA.
  • jorl11 Re: Dominika vs. Greta 09.02.23, 15:49
   a.jej.rkoniak napisał(a):

   > w ubiegłym roku partia pracy przejęła władzę w Australii, na czele ALP stoi Alb
   > anese z lewego skrzydła, co na polski tłumaczy sie - komuch.


   Ty drogo a.jej jestes duzo wiekszym kmuchem jak jakikolwiek polityk ktorego przytaczasz.

   Wyjechales z Polski jako wrog komuny napewno. Musiales starajac sie o azyl aby do Australii wyjechac opowiadac jaki to antykomunista jestes.
   Ale jak wyjechales to kombinowales aby pracowac juz w komunistycznej a nie kapitalistycznej gospodarce. Bo w panstwej. Aby komunistycznie gruchy dalej obijac.
   Takim jak Ty, takim antykomunistom z Polski, bym wyddal dozywotni i wazny na calym Swiecie zakaz pracy w komunistycznych pracach. Walczyliscie o kapitalizm to pracujacie w nim. W Polsce (prawie) 100% pracowalo w panstwowych robotach, wlasnie dlatego gow.o bylo bo sprawiedliwie wszyscy gruchy obijali. a Ty juz w Australii podlapales sie do tych ca. 15% pracujacych na komunistycznych posadach ale zyjesz z ciezkiej pracy tych pracujacych w kapitalizmie.
   Tak ze nie obrzucaj innych nazwa komuch bos sam najwiekszy.

   Ja wyemigrowalem z komuny bo dosc mialem tego gigantycznego obijania gruch. I cale emigracyjne zycie pracowalem w kapitalizmie i to mi sie podobalo. Oczywiscie musialem, ale to lubilem, duzo wiecej jak Ty pracowac ale robilem to co antykmunista robic powienien. Budowc kapitalizm.
   • felusiak1 Re: Dominika vs. Greta 09.02.23, 17:17
    Rozumiem, ze ty jorel zostałes wyslany do NRFu jako komuch i dopiero tam zostałeś zindoktrynowany przez CIA i nawrociles się. Teraz jesteś zgorzknialym emerytem, ktory kupuje usługi erotyczne i ciagle wspomina swoją ciezka pracę przy budowie kapitalizmu. Zapewne tylko ty jeden pracowales uczciwie i ciezko. Wszyscy obijali się. To ty zbudowales potegę Niemiec. Ty i tylko ty. I nawet medalu ci darmozjadka Merkel nie dala.
    • jorl11 Re: Dominika vs. Greta 09.02.23, 17:53
     felusiak1 napisał:

     > Rozumiem, ze ty jorel zostałes wyslany do NRFu jako komuch i dopiero tam został
     > eś zindoktrynowany przez CIA i nawrociles się.

     Nieprawda. Wlasnie w PRLu widzialem jak gospodarka panstwowa jest nedzna, maloproduktywna. I sadzilem ze kapitalizim musi byc duzo lepszy.
     I jak wyemigrowalem, zatrudnil mnie kapitalista i wtedy mialem to co uwazalem za sluszne dla gospodarki. I doskonale wiem na czym polega to ze jest lepiej. Bo najwazniejsze jest w kapitalizmie to to ze wyzwala kreatywnosc czlowieka w maxymalny sposob. Wlasnie jako inzynier, konstruktor urzadzen, szef innych inzynierow doskonale moglem porownac te systemy. W PRLu pracowalem 10 lat wiem co mowie.
     Znam stres bo u klienta okazuja sie problemy, znam jazdy, samolot wstac o 4:30 rano na lotnisko, do takiego aby uzgadniac a po powrocie siedzec nawet nocami aby poprawic urzadzenie. Stres ale dla mnie taki tworczy, mi pasowal, do tego jestem stworzony. Zapewne dlatego ze mam wiecej jak normalnie testosteronu, taka biologia i jej skutki. Po prostu pasuje do kapitalizmu.


     >Teraz jesteś zgorzknialym emeryt
     > em,

     Gdzie jestem zgorzknialy??? Uwazam ze odwrotnie, mialem i mam doskonale zycie.

     >ktory kupuje usługi erotyczne

     Kapitalizm uprawiam na tym polu. Do tego jakos mam awersje cos miec na wlasnosc, nawet cipy od ponad 20 lat wynajmuja, nie tylko mieszkanie. Moze stalinowskie ksiazki z mlodosci mi zaszczepily ze posiadanie to malo ma sens? Czasem tak mysle. OK, posiadanie duzych dochodow, duzych pieniedzy to naturalnie dla mnie wazne no ale od tego jest dla mnie kapitalizm i ja w nim.

     > i ciagle wspomina swoją ciezka pracę przy bud
     > owie kapitalizmu.

     Jak o tym mowie to aby uswiadomic ludziom co to znaczy, co kapitalizm jest co komuna.


     >Zapewne tylko ty jeden pracowales uczciwie i ciezko.
     >Wszyscy
     > obijali się. To ty zbudowales potegę Niemiec.


     Alez nigdy tak nie powiedzialem. Spotkalem w swoim zawodowym zyciu mnostwo inzynierow z innych firm. Kapitalistycznych. I sporo bylo cholernie dobrych i produktywnych, sporo mniej, ale tak jest zawsze. Niekturzy moi chlopcy tez byli niezli ale ja bylem lepszy i dlatego bylem ich szefem. Nawet jak juz mialem byc na emeryturzy woleli abym dalej pracowal mimo ze paskuda jestem, taki poganiacz niewolnikow. Ale najpierw to siebie poganialem.


     >Ty i tylko ty. I nawet medalu ci
     > darmozjadka Merkel nie dala.


     Wcale nie uwazam np. Merkel za darmozjada. Najpierw to polityk a nie na etacie w panstwowej robocie, musi w konkurencji sie przebic do gory. Dalej aby system kapitalistyczny mogl pracowac dobrze potrzebuje panstwo czyli politykow. I tez te troche pracujacych w panstwych robotach. Tak, i oni sa potrzebni nawet jak slabo pracuja. Ale wqrwia mnie jak taki emigrant z Polski, wielki antykomunista, jak juz wyemigrowal i zderzyl sie z systemem, kapitalzmem, o ktory walczyl a conajmniej podawal jako powod emigracji w zeznaniach o azyl, teraz obrzuca innych nazwa komuch. Calkiem cicho powienien siedziec jak pracuja na komunistnej posadzie.
     Pamietam jak w latach 90tych rozmawialem w Polsce z moimi bylymi kolegami, inzynierami, to oni mi mowili ze maja teraz demokracje a ja im ze maja kapitalizm.

     Czyzbys Ty drogi f1 tez pracowales w USA w panstwowej robocie? Jak m6 a.jej. PF? Jakos zauwazam ze dosc sporo emigrantow z Polski wyladowalo na panstwych robotach, zadziwiajace bo antykomunistami jakos zostali bedac komunistami.
     Stad ta Twoja obrona a.jej.?
     • polski_francuz Porownac a wybrac 09.02.23, 19:14
      jorl11 napisał:

      " Wlasnie jako inzynier, konstruktor urzadzen, szef innych inzynierow doskonale moglem porownac te systemy. W PRLu pracowalem 10 lat wiem co mowie. Znam stres bo u klienta okazuja sie problemy, znam jazdy, samolot wstac o 4:30 rano na lotnisko, do takiego aby uzgadniac a po powrocie siedzec nawet nocami aby poprawic urzadzenie. Stres ale dla mnie taki tworczy, mi pasowal, do tego jestem stworzony. Zapewne dlatego ze mam wiecej jak normalnie testosteronu, taka biologia i jej skutki. Po prostu pasuje do kapitalizmu."


      Wyemigrowales za zona majaca niemieckie korzenie, jak kiedy pisales. Praca w Berlinie ci odpowiadala i tym lepiej. Ale do pracy dolaczyles transformacje mentalna by sie Niemcom przypodobac. I tak stales sie o.m.c. ruskim. Jak picer a nie jak uczciwy czlowiek.


      " Jak o tym mowie to aby uswiadomic ludziom co to znaczy, co kapitalizm jest co komuna."

      Polacy to wiedza od 30 lat. ruscy tez wiedza, ale systemu kapitalistycznego nie byli w stanie wprowadzic.Musial byc szef mafii, capo di tutii capi, ktory wie lepiej.

      " Czyzbys Ty drogi f1 tez pracowales w USA w panstwowej robocie? Jak m6 a.jej. PF? Jakos zauwazam ze dosc sporo emigrantow z Polski wyladowalo na panstwych robotach, zadziwiajace bo antykomunistami jakos zostali bedac komunistami. Stad ta Twoja obrona a.jej.?"

      Wiem co feusiak robil i nie byl w serwisie panstwowym. Co do innych, w tym mnie, to trzeba bylo jakos zarabiac pieniadze do czego sie bylo przygotowanym. A nie kopulowac cale zycie socjalizm co chcesz nam wmowic.

      Mieszasz prawde z klamstwami. Faktycznie jak rusek.

      PF
      • felusiak1 Re: Porownac a wybrac 12.02.23, 20:39
       Nie czepiaj sie jorela. On zyje aby kopulować.
   • boomerang Re: Dominika vs. Greta 09.02.23, 23:23
    cale emigracyjne zycie pracowalem w kapitalizmie i to mi sie podobalo. Oczywiscie musialem, ale to lubilem, duzo wiecej jak Ty pracowac ale robilem to co antykmunista robic powienien. Budowc kapitalizm.

    Już ci to wyjaśniałem że wcale nie pracowałeś w kapitalizmie, czego ty z uporem kacapskiego ćwierćinteligenta nie chcesz przyjąć do wiadomości. Twoja niemiecka firma nie produkowała na rynek, tylko wykonywała jakieś jednostkowe zlecenia, a ty pracowałeś w zasadzie w czynie społecznym i dlatego się niewiele dorobiłeś, a do pracy dojeżdżałeś rowerem, jak Chińczyk. Niemcy cię zwąchali i wykorzystali. Nie masz pojęcia o tym jak funkcjonuje kapitalizm.
    • boavista4 Re: Dominika vs. Greta 11.02.23, 17:42
     Nie powinien krytykować Pefci, nie znasz go, ale wiesz dobrze, ze ten pan ma dwie nogi, dużo palców i głowę nie od parady, i jestem pewnie, że jest największym intelektualista Europy, To jest nasz polski Tesla, chwała , chwała, chwała.
     • boomerang Re: Dominika vs. Greta 12.02.23, 12:54
      tutaj Pele znowu się pomyliłeś, bo mnie nie o "pefcię" chodzi, ale o jorla
   • a.jej.rkoniak Re: Dominika vs. Greta 12.02.23, 11:12
    nigdy nie byłem komuchem, do bandy nie należałem
    za Solidarność zostałem pozbawiony pracy, byłem szykanowany, przy pierwszej okazji wyjechałem.
    Nie musiałem niczego zmyślać, bo miałem ze sobą wyrok sądu pracy z Warszawy. Poza tym, nie byłem azylantem, korzystałem z dobrodziejstwa Duldung. Miałem wybór - USA lub AUS.
    W Polsce się nie opeiurdalałem, pracowałem uczciwie, czasem za bardzo, a co miałem powiedzieć, mówiłem głośno.
    W Australii pracowałem w "sektorze uspołecznionym", tylko że praca na uniwersytecie czy CSIRO, to także sektor uspołeczniony. Miałem doskonałę warunki pracy i nie opierdalaęm się. Za niewykorzystane chorobowe mi dali sporo tysięcy dolarów, pracowałem więcej niż musiałem. Mnie praca pasjonowała.
    Trujesz głodne kawałki oczerniając mnie bez powodu. Za moją doskonałą pracę byłęm dobrze wynagradzany i ja jestem z tego dumny. Australia jest równie kapitalistyczna/komunistyczna jak twój ukochany rajch. Mieszkałęm tam, a także wielokrotnie bywałem służbowo (z PRL). Wiem, jak się tam pracuje i opierdala.
    Potrafiłem tak zorganizować pracę, bu nie robić podwójnie. Nie tylko ja, wielu moich polskich kolegów doskonale sobie tutaj radzi, zarówno na "państwowym", jak i prywatnym czy własnym. Dostaliśmy doskonałe wykształcenie wyższe i średnie. Stosunek do pracy nie wynika z rodzaju firmy, ale swojego własnego podejścia.
    • polski_francuz Good on you 12.02.23, 11:24
     a.jej.rkoniak napisał(a):


     " W Australii pracowałem w "sektorze uspołecznionym", tylko że praca na uniwersytecie czy CSIRO, to także sektor uspołeczniony. "

     Wspolpracowalem z CSIRO tuz kolo Monashu w Clayton. Dobrze te wspolprace wspominam.

     PF
    • boomerang Re: Dominika vs. Greta 12.02.23, 12:34
     W Australii pracowałem w "sektorze uspołecznionym"

     a ja nie, całe życie w krwiożerczym kapitalizmie i ten kapitalizm się ze mną nie patyczkował - 8x zwolnili mnie z pracy (restrukturyzacje, ucieczki produkcji do Chin i innych krajów azjatyckich), a ja 9x odbijałem się znajdując kolejną kapitalistyczną pracę, nigdy w sektorze uspołecznionym czy państwowym, bo tam akurat im nie pasowałem, bali się mnie chyba.
    • jorl11 Re: Dominika vs. Greta 12.02.23, 21:04
     a.jej.rkoniak napisał(a):

     > nigdy nie byłem komuchem, do bandy nie należałem

     Oczywiscie wierze Tobie ze np. w PZPRze nie byles. Ale to daleko nie znaczy ze nie jestesc komuchem.

     > za Solidarność zostałem pozbawiony pracy, byłem szykanowany, przy pierwszej oka
     > zji wyjechałem.

     Acha, a za co byles szykanowany? Czego zadales tak glosno? Kapitalizmu czy Demokracji. Mysle ze demokracji ale to bylo durne bo jakby nie mial byc kapitalizm, uwazam ze jego nie zadales, to wprowadzenie demokracji w gospodarce panstwowej czyli komunistycznej musialo to gospodarke jeszcze bardziej zrujnowac jak ona juz sama wtedy byla. To tak jakby w kapitalizmie, w kapitalistycznych przedsiebiorstwach, pracownicy by mogli wybierac np. w glosowaniach co wlasciciel moze robic a czego nie, jakie decyzje moze sam podejmowac albo lepiej ma realizowac decyzje podjete przez pracownikow w demokratycznych wyborach. Do du.y by to bylo drogi a.ej. naprawde.
     Wiec jak, o co wlaczyles w PRLu moze sie zdecyduj i opowiedz

     1. O kapitalizm
     2. O demokracje

     A wiec ze uwazam walczyles o demokracje to slusznie ze Ciebie z roboty wywalili.
     Moglyc probowac wyjechac do Koreii Pd wtedy, Tam byl kapitalizm ale dyktatura jak cholera. Jakbys darl morde tam o demokracje to bys nie tylko z roboty wylecial ale w wiezieniu wyladowal. I to nie w lagodnym jak PRL mial a pozadnym, dyktatorskim.

     > Nie musiałem niczego zmyślać, bo miałem ze sobą wyrok sądu pracy z Warszawy. Po
     > za tym, nie byłem azylantem, korzystałem z dobrodziejstwa Duldung. Miałem wybór
     > - USA lub AUS.

     Rozumiem ze w Niemczech, zreszta Austria bylo podobnie. Jak miales tzw Duldung czyli Tolerowanie to dlatego ze zglosiles sie o azyl, uznano ze masz za male powody aby azyl dostac bo wyrzucenie z roboty to za malo, wiezienie, bicie itd potrzebwalbys, ale pozoalono Tobie ze wzgledow humanitarnych, siedziec na socjalu w Niemczech a ze takich jak Ty nieudanych azylanatach bylo mnostwo i siedzieli na socjalach wiec USA itd sie zadeklarowaly troche odciazyc Niemcy od tych kosztow i dlatego wyjechales do Australi. Wiec nie truj, tzn faktycznie nie klamales a to ze z pracy byles wyrzociny okazalo sie ze za malo na azyl.     > W Polsce się nie opeiurdalałem, pracowałem uczciwie, czasem za bardzo, a co mia
     > łem powiedzieć, mówiłem głośno.

     No, nie, rozplacze sie. Caly PRL obijal gruchy, co ja gadam caly tzw Oboz Socjalistyczny tez, Marsjanie do ONZeu slali skargi ze od lomotu tych gruch spac nie moga, ale Ty akurat ciezko pracowales. Przeciez wlasnie dlatego komuna upasc musiala bo byla nedznie produktywna ale wg Ciebie to dlaczego upadla? Acha bo Rosjanie wegiel z Polski kradli i cos tam jeszcze co w pocie czola a.jej. wypracowal.
     Nie drogi a.jej. stalinowska komuna byla jakos tam produktywna ale tez bez przyszloscia i za cene gulagow, czapy za niezrealizowane zadania, tylko wasciwie gospodarka wojenna. Juz to co bylo po niej to bylo jak wyzej coraz wieksze obijanie gruch. Az sie rozlecalo i przyszedl kapitalizm, ten sluszy system gospodarczy. A demokracje? Kapitalizm tak naprawde demokracji miec nie musi, jak rzadzacy sa madrzy, patrz Korea Pd czy Tajwan.


     > W Australii pracowałem w "sektorze uspołecznionym", tylko że praca na uniwersyt
     > ecie czy CSIRO, to także sektor uspołeczniony. Miałem doskonałę warunki pracy i
     > nie opierdalaęm się.


     Nie bij piany, panstwowa nie kapitalistyczna robota. Czyli lewactwo jak cholera, lewactwo gospodarcze, ale przeciez gospodarka glupcze

     >Za niewykorzystane chorobowe mi dali sporo tysięcy dolaró
     > w, pracowałem więcej niż musiałem.

     No popatrz dostales kase za niewykorzystanie chorobowego. A ja wogle nie chorowalem po prostu i kasy za to bezposrednio nie dostalem. Ale dostawalem kase spora po prostu, za prace.


     >Mnie praca pasjonowała.
     > Trujesz głodne kawałki oczerniając mnie bez powodu. Za moją doskonałą pracę był
     > ęm dobrze wynagradzany i ja jestem z tego dumny. Australia jest równie kapitali
     > styczna/komunistyczna jak twój ukochany rajch. Mieszkałęm tam, a także wielokro
     > tnie bywałem służbowo (z PRL). Wiem, jak się tam pracuje i opierdala.

     Wiec jak tak doskonale produktywnie sie pracuje w pracach panstwowych, jak Ty to robiles, to dlaczego wszystko w Twojej Australii nie upanstwowc? Niech inni to dobrzo tez maja, dlaczego tylko Ty? Tzn te z 15% pracujacych?
     No jak? Upanstwowic wszystko i juz.


     > Stosunek do pracy nie wynika z rodzaju firmy, ale swojego własnego podejścia.


     Dobre, to po cholere kapitalizm? Wszystko niech bedzie panstwowe. PRL wprowadzic w Australii.
     I wlasnie dlatego ze tak uwazasz drogi a.jej. nazywam Ciebie komuchem.

     Ale zeby nie bylo tez uwazam ze w krajach z gospodarka kapitalistyczna jest potrzeby sektor panstwowy. Nawet jak tam gruchy obijaja, ale zawsze tez cos robia, w PRLu tez w koncu cos produkowano idzie i tak tez, tylko ze gowni.no. Ale mysle ze bardziej powinny byc takie panstwowe prace zarezerwowane dla kobiet. OK, mezczyzni z udowodnionym mniejszym jak normalnie poziomem testosteronu, np max 70%, tez mogliby tam prace miec. A resztra chlopow do kapitalizmu, do konkurencji walka o zycie jak ja mawiem.

     Np. taki PF spoko by robote panstwowa wg kryterium testosteronu dostal, m6 tez, de_o tez,to wszyscy d.py z uszami jak moja Mama mawiala, ale jorl juz nigdy. I dobrze, dla jorla kapitalizm to jest to.

     Dotarlo drogi a.jej.?
     • a.jej.rkoniak Re: Dominika vs. Greta 13.02.23, 00:45
      szkoda mi czasu na odpowiadanie na twoje idiotyzmy
      kompromitujesz się doskonale, nie ma potrzeby ci pomagać
      ty z góry wiesz lepiej, sama chodząca mądrość, chociaż z logiką na bakier
      masz prostacki bolszewicki umysł
      na koniec - poziom życia w AUS jest wyższy od twojego, krynico mądrości
      ja biorąc połowę wymaganej emerytury ODKŁADAM co miesiąc do banku....
      moe dlatego, że na kurwy nie tracę
  • jorl11 Re: Dominika vs. Greta 12.02.23, 21:36
   polski_francuz napisał:

   > Wyemigrowales za zona majaca niemieckie korzenie, jak kiedy pisales.

   Nie wyemigrowalem za zona a z zona. I 13miesiecznym wtedy dzieckiem. Siedzielismy wszyscy troje w zoltym F126, j.a przy kierownicy, zona obk, corka z tylu jak przekraczylismy granice Westberlina. Wiec nie za a z

   Poza tym zona nie miala korzenie niemieckie a kaszubskie. Pochodzila z rodziny kaszubskiej z terenow ktore Polska za pomoca Wilsona podpierdolily Niemcom wraz z Kaszubami. I Kaszubi stulecia zyli do 1918r z Niemcami z przez 13 Pkt Wilsona znalezli sie w duzo nedzniejszym kraju. Nie byli Polakami i nie byli Niemcami i wlasnie dlatego nazywano ich Volksdeutsch.
   Nie trzeba bylo tych ziem podpierdalac, ziem niepolskich to by Volksdeutschow nie bylo.   > Praca w Be
   > rlinie ci odpowiadala i tym lepiej. Ale do pracy dolaczyles transformacje menta
   > lna by sie Niemcom przypodobac.

   Wiesz ze pizdzisz PF? Przeciez ja sie nikomu nie podobam, wylaczam kobiety, myslisz ze wlasciciel firmy, moi chlopcy, klienci, Niemcy Austriacy Francuzi mnie lubili??? Nie, mnie nie lubili, mnie trudno lubic, widac na forum przeciez, ale mnie szanowali. Za moja wiedze a dokladnie wyniki mojej pracy. Wlasnie tez dlatego mialem wolnosc nie musiac jak Ty sie podlizywac tubylcow.


   > Polacy to wiedza od 30 lat. ruscy tez wiedza, ale systemu kapitalistycznego nie
   > byli w stanie wprowadzic.Musial byc szef mafii, capo di tutii capi, kto
   > ry wie lepiej.


   Sa rozne drogi do kapitalizmu z komunizmu, Polska wybrala ta "chodzcie kapitalisci do nas, my go.no sami potrafimy". Rosjanie przetransformowali swoja gospodarke w sporym zakresie aby miec wlasnych kapitalistow. Utrzymujac tym samym sporo z dorobku technicznego z komuny. Co w Polsce zniklo. Zaden z moich kolegow z Polski, konstruktorow elektroniki po 1989r juz elektroniki nie konstruowal. Co najwyzej sprzedawal obce urzadzenia. A ja konstruowalem dalej ale nie w Polsce a w Niemczech, robilem co robic powinienem.

   Ale Ty tego nie zrozumiesz nigdy drogi PF, kapitalizm to nie dla Ciebe.
   • boomerang Re: Dominika vs. Greta 12.02.23, 22:47
    Reprezentujesz jorlu kacapski punt widzenia i nawet zamiast pisać po polsku, piszesz po kacapsku, stosując kacapskie wulgaryzmy. Jesteś germanofilem, bo tak kacapstan ma od czasu jak wam Piotr I poobcinał brody.
   • polski_francuz Nadrenski kapitalizm 13.02.23, 08:55
    jorl11 napisał:

    " A ja konstruowalem dalej ale nie w Polsce a w Niemczech, robilem co robic powinienem. Ale Ty tego nie zrozumiesz nigdy drogi PF, kapitalizm to nie dla Ciebe."

    Twoj kapitalizm to bardzo niemiecka organizacja ekonomii. Wpowadzona chyba przez wiekowego Adenauera. I bazujacego na malych rodzinnych firmach (w dzisiejszej klasyfikacji ekonomicznej firmy o <10 000 pracownikow). A co do twej karier, to doszedles szybko do granicy wzrostu. Twoja asocjalnosc, szybko zrozumiana przez szefuncia firmy zatrzymala cie na stanowisku na ktorym byles.

    Ja tez przez to przeszedlem i to zrozumialem. Dla mnie kolejnym krokiem w firmie berlinskiej, bylaby sprzedaz produktow, ktore rozwinelem. Ale szefostwo ne chcialo mnie tam przesunac, bo sie bali, ze klienci nie zechca Poljaka.

    Dzis, pewnie droga juz sie bardziej otworzyla i bycie Poljakiem wielka przeszkoda juz nie jest. Ale w latach 80-tych uprzedzenia byly silniejsze i porzeba imigracyjne mniejsze. Twoja metoda byla rusyfikacja wewnetrzna i wyrzezanie na czole by kazdy wiedzial "jam rusek". Rusek jest dla Niemca bardziej akceptowalny. Bo im kiedy dali mocno w morde a to sie pamieta:)

    PF
  • jorl11 Re: Dominika vs. Greta 13.02.23, 10:14
   a.jej.rkoniak napisał(a):

   > szkoda mi czasu na odpowiadanie na twoje idiotyzmy
   > kompromitujesz się doskonale, nie ma potrzeby ci pomagać
   > ty z góry wiesz lepiej, sama chodząca mądrość, chociaż z logiką na bakier
   > masz prostacki bolszewicki umysł

   Jasne, taka "merytoryczna" argumentacja Tobie pozostala. Pociesz sie ze Twoj los w dyskusji ze mna podzielili juz wielu na forach. Nie zalajmuj sie.

   > na koniec - poziom życia w AUS jest wyższy od twojego,

   Chetnie sie z tym zgodze chociasz koszty zycia to mi sie wydaje w AU macie wyzsze, liczac bezposrednio w pieniadzach jak u mnie w Niemczech. Ale my w Nemczech, to niemiecki problem, nie mamy surowcow, wy w AU, Kanada, tez USA macie z tym duzo lepiej wiec i tak jest.


   > ja biorąc połowę wymaganej emerytury ODKŁADAM co miesiąc do banku....
   > moe dlatego, że na kurwy nie tracę

   A ja gdzies polowe, troche wiecej, mojej emerytury wydaje na codzienne moje zycie a ta druga polowe na qrwy. I to jak tylko standart wydatki na qrwy tzn hotel w Polsce z taka, kazdy weekend i jej zaplata naturalnie. Jak tylko wiecej, wycieczki, dodatkowe pieniadze dla niej to siegam do moiech oszczednosci jak pracowalem. i odlozylem
   Np bylem z moja qrwa ostatnio na tygodniowej wycieczce statkiem po Europie Zach. Zalaczam nasze zdjecie zdjecie wkomponowane w podkladke statku z danymi wyciczki i zdjecie statku z Le Havre. Moja tez tam widac, widac ogrom tego statku.
   Po naszych rekach na zdjeciu widac ta roznice wieku mysle, te 40 lat. To jest to co potrzebuje.

   I zamierzam tak jechac do dechy, moje okno czasowe Zycia jest coraz mniejsze, zamierzam je jak dlugo sie da wykorzystac na maxa.

   Ale poza wydatkami na qrwy wydaje na wspolne wycieczki z moja corka i wnuczka. Bylem z nimi juz w Egipcie, przed paroma miesiacami na statku z Niemiec na Kanary, we wakacje szkolne wnuczki kolo Wielkanicy znowu statek ale juz tylko na Kanarach, 1 tydzien. Ja place za nie, oczywiscie z oszczednosci biore na taka wycieczka, to do 6tys Euro w koncu. Ale jak wyzej, Okno Czsowe sie zamyka najlepiej byloby aby wydac zaoszczedzona kase dokladnie na Zero do dnia mojej smierci. Lepiej wydac na wspolne z corka i wnuczka wycieczki teraz a nie aby ona miala dziedziczyc moje niewydane. Zreszta biedna corka nie jest, dobrze zarabia tez jest lekarka.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka