Dodaj do ulubionych

To jest Ameryka, to słynne USA

31.05.26, 17:29
To jest Ameryka, to słynne USA,
To jest kochany kraj, na ziemi raj


Parę lat minęło od czasu gdy usłyszałem hymn US Polonii po raz pierwszy.
I wreszcie zdecydowałem się zobaczyć.
Wyjeżdżałem nastawiony neutralnie.

Nowy York
Pisałem już iż, że największe wrażenie zrobił na mnie główny szczyt Harlemu.
Na imponującym szczycie śmieci siedział czarny obywatel i rozglądał się wkoło, jak przewodniczący Mao na sopkach Mandżurii.

Chicago
Jackowo mnie oczarowało - powiało Mławą i Sokółką.
Pięknie było!

Przejażdżka metrem wzdłuż Michigan i kilka (kilkanaście?) opuszczonych wierzowców.

Minneapolis, a może siostrzane StPaul.
Wielkie, luksusowe auto przed hotelem.
Czarny kierowca w liberii i pani wyglądająca, jak miliard dolarów.
Pierwszy i ostatni raz coś takiego widziałem.

Nowy Orlean i koncert jazzowy na Missisipi
Zostałem wydymany bez lubricantu - grali sztuczni murzyni z blachy.
Do dziś czuję rozczarowanie.

Piszę, byście nie myśleli, że zaściankowym.
Obserwuj wątek
    • obrotowy bylo minelo... 31.05.26, 18:56
      borrrka napisał:
      > To jest Ameryka, to słynne USA,
      > To jest kochany kraj, na ziemi raj


      ... bylo minelo...

      do USA do pracy od ladnych paru lat juz malo kto jezdzi,

      bo w niektorych krajach europejskich mozna zarobic wiecej i bez z obawy, ze cie ICE zlapie za fraki i odstawi ciupasem do samolotu do RP...
      • felusiak1 Re: bylo minelo... 31.05.26, 19:17
        Ostatni raz ICE złapał polaków w Walmarcie za Obamy.
        Obama walczył z Walmartem. Złapano sprzatczy a w mediach poszło, ze Walmart zatrudnia nielegalnych kosztem amerykanow. Sprzatacze nie byli pracownikami Walmartu ale nikt sie tym szczegółem nie przejmował.
        • obrotowy a to ? 31.05.26, 20:12
          felusiak1 napisał:
          > Ostatni raz ICE złapał polaków w Walmarcie za Obamy.


          a to ?

          cyt: - "Władze USA w ostatnim czasie znacząco zwiększyły liczbę deportacji i zatrzymań. W okresie od stycznia do listopada 2025 roku amerykańska Służba Imigracyjna i Celna (ICE) zatrzymało celem deportacji 184 obywateli polskich".
          • taziuta Re: a to ? 31.05.26, 20:36
            obrotowy napisał:

            > felusiak1 napisał:
            > > Ostatni raz ICE złapał polaków w Walmarcie za Obamy.
            >
            >
            > a to ?
            >
            > cyt: - "Władze USA w ostatnim czasie znacząco zwiększyły liczbę deportacji i za
            > trzymań. W okresie od stycznia do listopada 2025 roku amerykańska Służba Imigra
            > cyjna i Celna (ICE) zatrzymało celem deportacji 184 obywateli polskich".

            To pewnie dowód na to, że Felusiak głosował na Trumpa. :)
            • felusiak1 Re: a to ? 27.06.26, 06:48
              felusiak głosowal na Trumpa 3 razy.
    • borrrka O'hare 01.06.26, 08:08
      I jeszcze akcent patriotyczny .
      Na lotnisko wiózł mnie i kolegę z bratniego Rajchu taksówkarz w nieokreślonym wieku i pochodzenia
      po nazwisku niemieckiego.
      Jednakowoż raczej nie narodowości USA - to po języku byłem nawet ja w stanie stwierdzić.
      Wydzielal intensywną woń brudu i lekką alkoholu.
      Mój giermański towarzysz wyjątkowo nie komentował ze względu na nazwisko.

      O k...a, jak jedziesz ty ch.ju!
      I dla mnie wszystko było jasne.
      Poczułem się jak w domu.
    • polski_francuz USA yesterday 01.06.26, 09:59
      borrrka napisał:

      " To jest Ameryka, to słynne USA, To jest kochany kraj, na ziemi raj"


      Ja znam kilka miast gdzie bylem profesjonalnie (na ogol): New York, Las Vegas, Houston i Los Angeles (o ile pamietam).

      Ladny kraj, tyle ze ludzie troche zbyt za forsa leca :)

      PF
      • taziuta Re: USA yesterday 26.06.26, 06:30
        polski_francuz napisał:

        /.../
        > Ladny kraj, tyle ze ludzie troche zbyt za forsa leca :)

        A gdzie nie lecą?
        Tylko mona wyjechała do Niemiec, bo lubi zmieniać pieluchomajtki za wikt i opierunek (które też sama robi).
        • j-k W UE - troche mniej 26.06.26, 23:55
          taziuta napisał:
          > A gdzie nie lecą?

          w UE troche mniej - bo np. wiecej uslug medycznych - jest na ubezpieczenie

          ale i w USA powoli sie to zmienia...

          niektore miasta tworza powoli bezplatne linie autobusowe.

          cyt.;
          -"Tak, w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje wiele bezpłatnych linii autobusowych. Ponad 40 amerykańskich miast oferuje darmowy transport publiczny.Większość z nich funkcjonuje w ten sposób, że finansowana jest z lokalnych podatków w celu zmniejszenia korków oraz wsparcia dla uboższych"

    • pijatyka "Jak przewodniczący Mao na sopkach Mandżurii" ;-D 24.06.26, 19:01
      • boavista4 Re: "Jak przewodniczący Mao na sopkach Mandżurii" 24.06.26, 19:49
        Wędrowali szewcy przez zielony las,
        Nie mieli pieniędzy, ale mieli czas.
        Wędrowali rypcium pypcium
        I śpiewali rypcium pypcium,
        Nie mieli pieniędzy, ale mieli czas.
        przyjechali do Niu Jorka
        zagladneli do rozporka
        • senioryta13 Re: straszne czasy 27.06.26, 04:48
          filmik dobry, nie widzialam wczesniej.
          Moj Tato uwielbial Charliego.


    • senioryta13 Re: ktory rok? 24.06.26, 19:53
      borrrka napisał:
      > Parę lat minęło od czasu gdy usłyszałem hymn US Polonii po raz pierwszy.
      > I wreszcie zdecydowałem się zobaczyć
      >
      > Nowy York
      > Chicago
      > Jackowo
      >Michigan
      > [b]Minneapolis,
      >
      > Do dziś czuję rozczarowanie.

      No, a teraz napisz jaki byl cel podrozy, falszowany hymn to za malo.

      Nie dziwi cie, ze malkontent czy felusiak ani mysli wracac?

      • bmc3i Re: ktory rok? 26.06.26, 22:43
        senioryta13 napisał:


        > Nie dziwi cie, ze malkontent czy felusiak ani mysli wracac?

        A do czego ma wracać, po kilkudziesieciu latach? Aby na nowo wszystko od kompletnego zera budowć? Musialby na głowe upaśc. Jedyni ktorzy wtacają z do Polski po kilkudziesieciu leglanych lastach w USA, to Ci którzy chąc tam wydawac swoje emerytury.
        • senioryta13 Re: ktory rok? 27.06.26, 04:46
          bmc3i napisał:
          > A do czego ma wracać, po kilkudziesieciu latach? Aby na nowo wszystko od komple
          > tnego zera budowć? Musialby na głowe upaśc. Jedyni ktorzy wtacają z do Polski p
          > o kilkudziesieciu leglanych lastach w USA, to Ci którzy chąc tam wydawac swoje
          > emerytury.

          borrka wrocil, widocznie nie przemyslal calej sprawy, teraz bije sie nocami w piersi i obrzydza na sile wszystkim Ameryke.
          Ciekawe, czy mu ktos kiedys podziekuje.

    • engine8t Re: To jest Ameryka, to słynne USA 25.06.26, 18:37
      borrrka napisał:

      > To jest Ameryka, to słynne USA,
      > To jest kochany kraj, na ziemi raj
      >
      >

      A czy ktos wiedzial jak wyglada Raj?
      Ciagle gdybym mial wybieraac kraj do zycia to wybralbym Ameryke.
      Nic tu nie ma za darmo ( a wiec to nie kraj dla kogos kto uwaza ze wszstko mu sie "nalezy" ) ale jak sie bardzo chce (pracowac) to ciagle mozna tu niezle zyc.
      Co nie znaczy ze wszedzie jest super ale ciagle mozna tu sobie wybrac mjejsce do zycia ktore trudno pobic.
    • j-k to słynne USA - to bylo jeszcze 50 lat temu. 27.06.26, 02:27
      a teraz - to jest cien tego marzenia co bylo:

      USA juz dawno "spowszednialy"

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka