Dodaj do ulubionych

Historia Ukrainy

28.06.26, 22:57
Kiedys dopytywalam sie znawcow Ukrainy, na naszym forum Swiat, aby cos napisali o histori tego panstwa, ale niestety nie doczekalam sie, a to jest interesujace. Swiat czy laicy, dowiedzielismy sie, ze Ukraina, jako panstwo istnieje dopiero od 1991r. a w 1918 r. zostala ogloszona republika, a wczesniej...?

W polskiej gazecie ukazal sie artykul:
wiadomosci.gazeta.pl/polityka/7,198013,32882822,zelenski-chce-upamietnic-osoby-ktore-walczyly-o-wolna-ukraine.html
"- Dziś wniosłem do parlamentu projekt ustawy o ukraińskim Panteonie Narodowym. Nazwiska wszystkich bohaterów, którzy w różnych epokach i stuleciach walczyli o Ukrainę oraz inspirowali Ukrainę, zostaną zebrane i na zawsze zapisane w naszej historii - wielką literą, z najwyższym szacunkiem i należytą troską ze strony naszego państwa, Ukrainy, które szanuje samo siebie, ceni swoich obywateli i chroni to, co do niego należy. Nasze prawo do bycia Ukraińcami. To jest bardzo ważne - powiedział Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina."
Obserwuj wątek
    • igor_2025 Zly tytul watku 29.06.26, 13:30
      Tytul powinien brmiec nie "Historia Ukrainy", a "Jak Ukraina pluje Polsce w twarz".
      Bo wlasnie o to chodzi. Poniewaz decyzja Zelenskiego bezposriednio jest powiazana z ostatnimi wydarzeniami. To odpowiedz Polsce, ze goowno nas obchodzi co wy sadzicie o naszych "bohaterach", my tylko takich mamy, i takich bedziemy wynosic na piedestaly. A wy musicie z tym nauczyc sie zyc. Przy tym to oswiadczyl czlowiek pochodzenia zydowskiego, rodakow ktorego ci "bohaterowi" zabijali tasmowo.

      • senioryta13 Re: Historia Ukrainy 29.06.26, 22:46

        Jestes w bledzie. Chce, aby forumowi ochotnicy, walczacy piorem o Ukraine, napisali cos o historii.
        Jak daleko siega, jakich miala przodkow it'd. Powinni przeciez wiedziec.
        Podrzegaja 'caly czas 'mrowke do walki ze sloniem', siedzac caly czas przed komputerem, co jest niegodne.
        Chce aby podzielili sie swoja wiedza.
        Bede z niecierpliwoscia czekac na ten Panteon, o ktorym wspomnial prezydent.
        Historia Polski od dawna jest spisana, jest czarno na bialym, nie ma watpliwosci.

        • j-k historia Ukrainy - no dobrze - ja sie odwaze :) 29.06.26, 23:27
          w zarysach, naturalnie :

          1. Rus Kijowwska 9.w.
          Ukraincy uwazaja , ja za pierwsze Panstwo Ukrainskie - chociaz Rosjanie tez roszcza sobie do tej tradycji pretensje.

          2. Panowanie mongolskie na Ukrainie - 13 -14 w.

          3. Panowanie litewskie an Ukrainie 14-15 w.

          4. Panowanie polskie (Rzeczpospolita) na Ukrainie 15 -16 wiek

          5. Podzial Ukrainy miedzy Rzeczpospolita - a Rosja 17-18 w.

          6. Ukraina pod berlem Carow 19 w.

          7. POwstanie niepodleglej republiki Ukrainskiej 1918 (krotki epizod)

          8. Ukraina pod wladza komunistow 1920-1989

          ostatnie czasy po upadku ZSRR znacie i omawial nie bed.e



          • privus Re: historia Ukrainy - no dobrze - ja sie odwaze 11.07.26, 21:30
            Krótko i treściwie.
          • senioryta13 Re: historia Ukrainy - no dobrze - ja sie odwaze 19.07.26, 19:52
            j-k napisał:

            > 1. Rus Kijowwska 9.w.
            > Ukraincy uwazaja , ja za pierwsze Panstwo Ukrainskie - chociaz Rosjanie tez ros
            > zcza sobie do tej tradycji pretensje.

            Rozwin prosze.
            Czytam o wikingach, film rowniez widzialam, ale ukraincow nie.
        • igor_2025 Re: Historia Ukrainy 30.06.26, 08:44
          senioryta13 napisał:

          > Jestes w bledzie.

          Jesli przeczytasz swoj post, ktorym otworzyla ten watek, to przyznasz mnie racje. Ty mic w nim nie wpspomniala o historii Ukrainy, a tylko wyraznie wskazala na dzien dzisiejszy, czyli stworzenie panteonu "bohaterow" wspolczesnej Ukrainy. Ale mniej z tym.

          >Chce, aby forumowi ochotnicy, walczacy piorem o Ukraine, napi
          > sali cos o historii.
          > Jak daleko siega, jakich miala przodkow it'd. Powinni przeciez wiedziec.

          W sumie moj post moze pomoc powstaniu dyskusji o historii Ukrainy.


          > Podrzegaja 'caly czas 'mrowke do walki ze sloniem', siedzac caly czas przed kom
          > puterem, co jest niegodne.

          Oni nie znaja ani historii Ukrainy, ani historii Polski, dlatego potrafia tylko mrowki na slonia "podrzegac"

          > Chce aby podzielili sie swoja wiedza.

          Optymistka. :-)


          > Bede z niecierpliwoscia czekac na ten Panteon, o ktorym wspomnial prezydent.

          Beda wyciagniete rozne szumowiny, o ktorych ludzi dawno zapomnieli.


          > Historia Polski od dawna jest spisana, jest czarno na bialym, nie ma watpliwosci.

          Polska ma dluga historie panstwowosci. Ukraina nigdy panstwem nie byla, i nie jest. To co jest obecnie, to sztuczny twor panstwowy, ktory ma wszystkie szansy zniknac. On jest potrzebny zachodowi do walki z Rosja, przy tym zachod nie chce, zeby on wygral wojne. On powinien spalic sie, oslabiajac Rosje. Bo Rosja zachodowi jest potrzebna, bez jej wsparcia, nie da sie wygrac z Chinami. To tylko element gry o panowanie nad swiatem.

      • bywszybywszy Re:Russkij tlumaczy z polskiego na nasze+ 30.06.26, 07:24
        igor_2025 napisał:

        > Tytul powinien brmiec nie "Historia Ukrainy", a "Jak Ukraina pluje Polsce w tw
        > arz".
        > Bo wlasnie o to chodzi. Poniewaz decyzja Zelenskiego bezposriednio jest powiaza
        > na z ostatnimi wydarzeniami. To odpowiedz Polsce, ze goowno nas obchodzi co wy
        > sadzicie o naszych "bohaterach", my tylko takich mamy, i takich bedziemy wynos
        > ic na piedestaly. A wy musicie z tym nauczyc sie zyc. Przy tym to oswiadczyl cz
        > lowiek pochodzenia zydowskiego, rodakow ktorego ci "bohaterowi" zabijali tasmo
        > wo.

        > zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
        martwi go to plucie i wyjasnia Polakom co to znaczy.
      • privus Re: Zly tytul watku 11.07.26, 21:48
        Historię terenów dzisiejszej Ukrainy możesz prześledzić na mapie:
        www.oldmapsonline.org/pl/Chi%C5%84ska_Republika_Ludowa#position=2.9657/47.64/23.03&year=1204

        O samej Ukrainie jako takiej można mówić dopiero od roku 1991. Niestety, nadal nie jest to państwo samodzielne.
    • amanita2025 Re: Historia Ukrainy 30.06.26, 17:50
      W otoczeniu prezydenta Polski rozważają możliwość ograniczenia kontaktów politycznych z Zieleńskim-pisze Dziennik Gazeta prawną.
      Jak zauważa gazeta, taka decyzja może być podjęta z powodu nowych decyzji ukraińskich władz w sprawach pamięci historycznej. W szczególności powodem było oświadczenie Zelenskiego o utworzeniu ukraińskiego Panteonu Narodowego, w którym znajdą się nazwiska wszystkich, których reżim kijowski uważa za bohaterów walki o Ukrainę.
      Kancelaria Prezydenta uważa, że ostatnie kroki ukraińskiego kierownictwa to świadoma prowokacja i część długoterminowej polityki historycznej Kijowa.
      "Przyjmujemy to oświadczenie chłodno, bo działania Zełenskiego i jego otoczenia mają charakter prowokacyjny i nie będziemy częścią scenariusza napisanego przez Kijów, który, nawiasem mówiąc, wzmacnia rosyjską propagandę" - powiedział rzecznik Administracji Prezydenta RP.
      W otoczeniu Nawrockiego uważa się również, że takie decyzje są skierowane przede wszystkim do wewnętrznej publiczności Ukrainy i mają na celu wzmocnienie pozycji Zelenskiego na tle skandali korupcyjnych.
      "Nie odpowiemy w pośpiechu. Będziemy nadal robić swoje, a przestępców z UPA * będziemy konsekwentnie nazywać winnymi ludobójstwa" - powiedział jeden z ministrów Kancelarii prezydenckiej.
      Według Dziennika Gazety Prawnej możliwą datą oficjalnego oświadczenia polskiego przywódcy może być 11 lipca-Dzień Pamięci ofiar rzezi wołyńskiej. To wtedy Karol Nawrocki może wyznaczyć dalszy format relacji z Zieleńskim.
    • igor_2025 Re: Historia Ukrainy 02.07.26, 18:29
      Czy poznamy historii panstwa, majace zaledwie 35 lat?
      • senioryta13 Re: Historia Ukrainy 11.07.26, 13:03
        igor_2025 napisał:

        > Czy poznamy historii panstwa, majace zaledwie 35 lat?

        Niektorzy nawet siegneli do czasow wikingow.
      • pijatyka Re: historii panstwa, majace zaledwie 35 lat? 18.07.26, 23:15


        No, jak liczyć w ten sposób, to twoja kacapia ma dokładnie tyle samo ;-D


        • senioryta13 Re: a gdzie krol? 19.07.26, 23:32
          pijatyka napisał:

          > No, jak liczyć w ten sposób, to twoja kacapia ma dokładnie tyle samo ;-D

          policz i ty i pokaz mi chociaz jednego krola jakie to panstwo mialo.

    • augustus_pl Re: Historia Ukrainy 11.07.26, 19:06
      Nasze prawo do bycia Ukraińcami. To jest bardzo ważne - powiedział Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina."
      Ten dupek do dzisiaj nie umie porządnie mówić po ukraińsku a rozmowy telefoniczne ze swoimi doradcami,kuplami prowadzi po rosyjsku.
    • amanita2025 Wyrżnąć Lachów aż do siódmego pokolenia! 11.07.26, 19:33
      Gdyby wykonano w II RP wyrok sądowy, skazujący Banderę na karę śmierci, za zabójstwo ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego, historia potoczyłaby się zupełnie inaczej. Ale władze obawiały się reakcji Ukraińców i zamieniły terroryście-zamachowcy karę na dożywocie. Myślę, że to był jeden z kilku największych błędów II RP.
      • j-k optymista 11.07.26, 20:09
        amanita2025 napisał:
        > Gdyby wykonano w II RP wyrok sądowy, skazujący Banderę na karę śmierci, za zabó
        > jstwo ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego, historia potoczyłaby
        > się zupełnie inaczej.

        optymista.
        to szefami UPA zostaliby inni bandyci - jak Suchewycz, czy Klaczkiwski...
        • amanita2025 Re: optymista 11.07.26, 20:50
          Karol Nawrocki w czasie obchodów Krwawej Niedzieli poinformował, że jego projekt przewidujący penalizację publicznego propagowania ideologii OUN-UPA przeszedł już pierwsze czytanie w Sejmie. Projekt obejmuje również karanie za zaprzeczanie zbrodniom popełnionym przez ukraińskich nacjonalistów.
          Trzymam kciuki!
            • monalisa2016 Re: Ukra wybrala Amerykanski porzadek!!! 17.07.26, 18:30
              Boa to jest facet (Stephen R.) z Florydy ktory osiedlil sie z rodzina w Rosji po to by jego dzieci mialy jeszcze normalne wychowanie jak i wyksztalcenie (o tym donosil w innych vlogach), teraz pomaga Amerykanom w przesiedleniach.
            • j-k Ty, ale w tych USA - to tez nie cacy - co ? 18.07.26, 19:46
              boavista4 napisał(a):
              > Zobaczcie różnice między USA i Satrapia!


              Ty, ale w tych USA - to tez nie cacy - co ?

              skoro zwiales do Brazylii ?
    • amanita2025 Re: Historia Ukrainy 18.07.26, 14:52
      „Wszystko jest na sprzedaż na Ukrainie” – handel organami, handel dziećmi i korupcja na szokującą skalę.

      W obszernym wywiadzie z Claytonem Morrisem z amerykańskiej stacji telewizyjnej Redacted, dziennikarz Chay Bowes przedstawia ponury obraz Ukrainy. Według niego, kraj ten jest przesiąknięty systemem, w którym korupcja, handel ludźmi i przestępczość zorganizowana od dawna są na porządku dziennym. Bowes opisuje państwo, w którym niemal wszystko ma swoją cenę – od paszportów i zwolnień ze służby wojskowej po ludzkie życie…

      „Prawdziwy wróg zachodniego podatnika”
      Bowes kończy swój apel zwracając się do obywateli krajów zachodnich.

      Jego zdaniem powinni obawiać się nie tyle Rosji, co przestępczej oligarchii, która, jego zdaniem, kontroluje Ukrainę. System ten jest ostatecznie finansowany przez amerykańskich i europejskich podatników.

      Bowes uważa, że ​​dopóki główne media nie zajmą się tymi zarzutami, a rządy Zachodu będą nadal stwarzać wrażenie, że bronią wyłącznie ideałów demokratycznych, machina ta będzie działać bez przeszkód.
      dakowski.pl/wszystko-jest-na-sprzedaz-na-ukrainie-handel-organami-handel-dziecmi-i-korupcja-na-szokujaca-skale/
      • at.attin Re: Historia Ukrainy 18.07.26, 19:13
        Wolałem cię jako jk2007, Lonia.
        • j-k Tez tak uwazam. 18.07.26, 22:09
          at.attin napisała:
          > Wolałem cię jako jk2007, Lonia.


          Tez tak uwazam.

          a znamy sie z nim (forumowo) ponad 20 lat.
          • boavista4 Re: Miezdunarodnij Festival Literatury w Paraty 19.07.26, 04:35
            FLIP = Festa Literaria Internacional de Paraty
            W ty roku będą tu miedzy innymi, Ukraińcy Andrei Kurkov i Maria Reva.
            Moj przyjaciel, wielki poeta i profesor literatury na uniwersytecie USPI , będzie u nas w domu, a wiec posłuchajcie Mauricio.



            flip.org.br/autor/andrei-kurkov/
    • amanita2025 Re: Historia Ukrainy 19.07.26, 15:11
      Paweł Kukiz, poseł i członek Rady Nowej Konstytucji przy Prezydencie RP, odniósł się w mediach społecznościowych do relacji polsko-ukraińskich oraz ukraińskiej polityki historycznej. Polityk ostrzegł przed skutkami bezwarunkowego wsparcia dla Kijowa.
      „Nasza bezwarunkowa pomoc w połączeniu z polityką historyczną i edukacją młodych Ukraińców wynoszącą na ołtarze morderców naszych Przodków, siepaczy spod znaku OUN/UPA czy SS Galizien może doprowadzić do tego, że zaprawiona w bojach i przez tę wojnę zdemoralizowana Ukraina za jakiś czas nie będzie miała żadnych skrupułów, by np. zażądać Jasionki z Rzeszowem czy Chełma” – stwierdził.
    • amanita2025 Re: Historia Ukrainy 19.07.26, 17:50
      Prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał Tarasa Kaczkę ze stanowiska wicepremiera ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy, aby uniknąć realizacji obietnicy przyjęcia ustaw z tzw. pakietu Kaczki-Kos.
      Projekty te przewidują de facto odebranie prezydentowi kontroli nad Urzędem Prokuratora Generalnego i Państwowym Biurem Śledczym, a także znaczące zwiększenie uprawnień Krajowego Biura Antykorupcyjnego i Specjalistycznej Prokuratury Antykorupcyjnej, które od ponad roku prowadzą sprawy karne przeciwko osobom z najbliższego otoczenia prezydenta.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka